تاریخ : 09/مهر/1395 - 10:51
کد خبر : 2148
سرویس خبری : فضای مجازی
 

چرا اطلاعات NSA درز می‌کند ولی دیتای GCHQ فاش نمی‌گردد

متن جلسات دوره دشمن شناسی سایبری (11)

چرا اطلاعات NSA درز می‌کند ولی دیتای GCHQ فاش نمی‌گردد

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: توهم توطئه یعنی معنی واقعی پارانوئید را شما در سیستم‌های اطلاعاتی غربی می‌بینید، دشمن فرضی می‌گذارند و به روز می‌کنند، دوباره دشمن فرضی می‌گذارند و می‌روند بالاتر! هیج‌کس در مقابلشان نایستاده، به این معنی که اینها اینقدر ترس و هراس را القاء می‌کنند.

دهمین گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سلسله مباحث امنیت در نبردگاه سایبر، قسمت سوم (بخش سوم)

به گزارش خبرنگار سرویس راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه،  اندیشکده یقین در کارگاه امنیت در نبردگاه سایبر به بررسی امنیت سایبرنتیک پرداخته است، این کارگاه به بررسی آنچه نظارت جهانی توسط ایالات متحده و انگلیس نامیده شده، پرداخته است، و اسناد معتبری که از سوی نهادهای مرتبط آمریکایی منتشر شده است، ضمیمه این دروس گشته است. (برای مشاهده بخش دوم، از قسمت سوم کلیک کنید.)

خودشان وقتی با این دست موارد با ما مواجه می‌شوند الان ببینید، شما فکر می‌کنید در فضای سیاسی آنها تهمت می‌زنند که ما بمب اتم داریم، خودتان مطمئنید که ایران بمب اتم ندارد، آنها باور دارند که ایران بمب اتم دارد، باور می‌کنند به خاطر اینکه نگاه امنیتی یعنی اینکه بدترین حالت را در نظر بگیری، اگر غفلت کنی سرت می‌آید، می‌خواهی چه کار کنی؟ ایران به این حد رسیده که توان تولید بمب اتم دارد، آقا! واقعا ایران بمب اتم دارد، باورشان این است که ایران بمب اتم دارد.

ایالات متحده باورمند به این مسئله است که ایران بمب اتم دارد

فکر نکنید این فقط یک ظاهرسازی است، واقعا باورشان این می‌باشد، حالا درست است که پشت پرده چیز دیگری بود، ولی در قدم اول وقتی به ایران اتهام داشتن سلاح اتمی می‌زنند، باورشون این است، شما مصاحبه هایشان را نگاه کنید، بین خودشان صحبت می‌کنند، ایران را یک کشور دارای سلاح اتمی می‌شناسند, خودشان که دیگر سر خودشان کلاه نمی‌گذارند.

 

امنیت در نبردگاه سایبر */ دشمن شناسی / سایبر / آمریکا / تیه

 

در دهه دو هزار اتفاق مهم وشاخص حمله‌ای است که آنها بدان حمله تروریستی یازده سپتامبر می‌گویند، یک خودزنی که در آغاز قرن بیست و یکم منافع بسیار زیادی را برای غربی‌هاداشت، ببینید بعد از یازده سپتامبر چه استفاده‌هایی کردند، ژانویه 2000 GCHQ و NSA در جریان عدم موفقیت کامپیوتر اصلی، منظور همان سوپرسرورهایی که در زیرزمین بتونی NSA در قرارگاه فرت‌میت که همین مقر فعلیNSA  در مرینلند است، مشکلی پیش می‌آید، GCHQ می‌آید برای این قضیه همکاری می‌کند.

از همان ابتدا هم گفتیم که سال 49 انگلیسی‌ها آمدند و سیستم را راه انداختند، دقیقا مثل یک مادری که قدم به قدم دست بچه‌اش را می‌گیرد تا راحت بتواند حرکت کند و زمین نخورد؛ در تمام دهه‌های گذشته نسبت GCHQ به NSA همینطوری بود. یعنی هر جا که گیر کردن و نتوانستند حل کنند، از انگلیس کمک‌شان کردند، می همان سال تیمی از GCHQ به کمیسیون بلندپایه بریتانیا در سیرآنئوم برای حمایت کردن از عملیات‌های نظامی در آنجا ملحق می‌شوند، بحث ورود سازمان‌های سایبر دیگر به طور مستقیم در جایی که به ان بتلفیلد می‌گویند.

در قواعد ارتش یعنی خود همان جایی که حالا ما در فارسی به آن میدان نبرد می‌گوییم و نوکش که لجمند می‌شود، یک قسمتی دارند به اسم گروهان سایبری یا گردان سایبری به این نسبت که زیر چی قرار بگیرد، گردان یا تیپ! آنجا مستقر می‌شوند، NSA با سایبرکاماند محقق کرد، در GCHQ به آن می‌رسیم همین CESG که می‌گویند، قسمت عملیات فیزیکی GCHQ می‌شود که در خود مقر GCHQ هم مستقر است. جولای 2000 برین پترسون از GCHQ به گسترش دادن مرکز همکاری تکنیکی دولت GTAS کمک می‌کند.

GTAS می‌شد (Technical Government Assistant Center) چون یکی دیگر هم دارند، GTAS، همین است، ولی جوینتش! یازده سپتامبر 20010 که آن اتفاق می‌افتد حالا بلافاصله روز بعدش مدیران MI5، SIS همان MI6 و GCHQ یعنی سه تا سازمان اصلی که سران میلیتار اینتلیجنس وقتی می‌رسند، فردایش میان واشنگتن؛ در اکتبر 2002 برنت2، تلفن امنیتی توسط CHG طراحی شده بود، زیر نظر GCHQ این واحد آغاز به کار می‌کند، واحد فنی GCHQ است، چیزی که شما در ایران می‌شنوید، تلفن ماهواره‌ای به اسم ثریا مثلا شناخته می‌شود.

 

امنیت در نبردگاه سایبر */ دشمن شناسی / سایبر / آمریکا / تیه

 

آنها شروع کردند بعد از 2001 به این اسم که حمله شده و ممکن است در بعد سایبری هم ادامه پیدا کند، یک بهانه حقوقی پیدا کردند, همان که در بحث لاوتروریسم گفتیم، یک بهانه حقوقی پیدا می‌کنند، بر اساسش قانون جدیدی مصوب می‌کنند، خودشان را در مقابل دشمن فرضی ارتقاء می‌دهند، مثلا شما الان نسبت به این چه برداشتی دارید؟  ببینید هیچ دشمنی وجود ندارد، دشمن طراحی می‌کنند و خودشان را ارتقاء می‌دهند،  واقعا مثلا دشمن سایبری برای GCHQ و NSA چیست؟

اوج حمله سایبری به آمریکا از ناحیه چین است

در دنیا زیرساخت شما را بزند و هیچ کس نه این کار را کرده و نه مدعی شده. اوج حمله به آنها چین است و هر از گاهی یک حمله به زیرساختها می‌زند که اصلا حساب نمی‌شود در آن وسعت زیرساخت‌هایی که آمریکا دارد، آمریکا مصوب کرد سال 2012 من جواب حمله به زیرساخت‌های حساس سایبری را نه در فضای سایبر، با بمب اتم می‌دهم، مصوب کرد و سازمان ملل در شورای امنیت تصویب کرد. یعنی اگر این اتفاق بیفتد فردا کسی به آمریکا نمی‌گوید چرا از بمب اتم استفاده کرد،ی می‌گوید من قانونی‌اش کردم و شورای امنیت هم تایید کرد، پس حمله‌های چین حتی در آن حد هم نیست که بخواهد یک همچنین اقداماتی حتی لفظا استفاده که نمی‌کنند حتی لفظا مطرح نمی‌شود.

 

امنیت در نبردگاه سایبر */ دشمن شناسی / سایبر / آمریکا / تیه

برای مشاهده عکس با کیفیت بالا بر روی آن کیک کنید

 

اما ببینید توهم توطئه یعنی معنی واقعی پارانوئید را شما در سیستم‌های اطلاعاتی غربی می‌بینید، دشمن فرضی می‌گذارند و به روز می‌کنند، دوباره دشمن فرضی می‌گذارند و می‌روند بالاتر! هیج‌کس در مقابلشان نایستاده، به این معنی که اینها اینقدر ترس و هراس را القاء می‌کنند، دوم جون 2002 GTAC عملیات‌هایش را در قرارگاه MI5 در تامس‌هاووس شروع می‌کند. یکی از واحدهای GCHQ که منتقل می‌شود به MI5 برای کمک سایبری‌شان، 3 مارس 2003 آبزرور یکی از نشریات عمومی پیام NSA مبنی بر رصد هیئت نمایندگان سازمان ملل توسط GCHQ را منتشر می‌کند.

ظاهر قضیه این است که NSA در حال زدن GCHQ است، ظاهرقضیه فضای سیاسی را سعی کردم بگیرم و ببینم قضیه چه بوده، حالت ایستادگی در مقابل یکی از مسائلی که جاری بود در صحن عمومی سازمان ملل برقرار می‌شود، یک زهرچشم می‌خواهند از اینها بگیرند، یک همچین چیزی را مطرح می‌کنند و در ذیلش توضیح می‌دهد که شماها تمام تلفن‌هایتان در حال رضد است، چهار یا پنج نفر بودند و سریع ساکت شدند، یعنی اینطور برخورد می‌کنند، جولای 2003 تجهیزات سیگنال هوشمند وارد افغانستان می‌شود، این اسم تجهیزات است، من چندتا از این تجهیزات هست.

 

امنیت در نبردگاه سایبر */ دشمن شناسی / سایبر / آمریکا / تیه

 

اسم‌هایشان آمده اینها را ان‌شاالله مفصل در قسمتی که به خود آمریکا می‌رسیم بررسی می‌کنیم، سامانه‌هاش را با توضیحاتش خدمتتان عرض می‌کنم. اینکه می‌بینید وارد افغانستان شدند یک نکته کلی را عرض کنم تا همین چند ماهه پیش دنبال این بودم تا ببینم اطراف ایران - چون ایران قبل از انقلاب یکی از مقرهای اصلی سازمان‌های پنج چشم بود، بعد که ایران را از دست می‌دهند، خلاء فیزیکی امواج را باید پر کنند، در منطقه ما و گرنه برقراری ارتباط‌شان به مشکل می‌خورد.

یعنی هنگ کنگ که مقر GCHQ هست و مثلا مقر اصلی دونات در چلتنهام انگلیس این دوتا ارتباطشان از طریق آنتن ایران بود، بالاخره باید جایی جبران شود، خیلی دنبالش بودم ببینم کجا گذاشتند، دو سه‌تاجا را که خودشان گذاشتند، مثلا عمان هست, جزء جاهایی که رسما خودشون گفتند یعنی مثلا افغانستان را گفتند و دو سه‌تا جا را هم بر اساس اینکه چقدر نسبت به آن    بیش از حد ارزش آن کشور بدان حساس‌اند. مثل بحرین و کویت را هم می‌شود حدس زد، قریب به یقین ولی با یک سری از وسایل تعدادی سند این یکی باز هم هست، ولی من نیاوردم چون خیلی وقت گیر بود, هرجایی که اینها ارتش نظامی وارد کردند و تقریبا از سال 96، 95 دنبالش یک یگان سایبری مجهز هم رفته است.

آن یگان سایبری هم ارتشی نبود، یگان سایبری مامور به خدمت بوده, مثلا اگر آمریکاست NSA فرستاده یا اگر استرالیا در عراق رفته است، ASD  هم دنبالش یک یگان فرستاد. یک یگان مخابره‌ای سایبری گذاشتند، همان تطبیق عملیاتی با استراتژی ویژن 2015 شان است که می‌گویند اطلاعات گلوبالی باشد و عنوانش این بود (Global Intelligence Network and Enterprise Integration) یعنی شبکه‌ای و هماهنگ شود، اما جهانی. پس هرجا که ارتششان باشد برای دسترسی به آن اطلاعات باید یک یگان سایبری داشته باشند.

این را با قاطعیت می‌گویم غیر از ترکمنستان که اینها پایگاه نظامی ندارند، تمام کشورهای دیگر یعنی از خود ترکیه شما چرخش را شروع کنید، برگردید, از آن طرف باز برگردید به آذربایجان! تمام این کشورها لایه اول بعد لایه دومش که می‌شوند مجموعا 23 تا کشور، اطراف ایران همه‌شان پایگاه جاسوسی سایبری را دارند، چون نسبت به ایران هم کینه دارند, هدف اول هم ما هستیم.

اینطور وقتی فضا را در اطرافتان ببنید، نمی‌توانید از آن بگذرید که واقعا بپذیریم یا نه، یعنی این همه اطراف ایران مستقر کردند برای چه مستقر کردند, در 17 سپتامبر 2003 کارمندان نقل مکان به داخل پروژه همسازی جدید، همسازی همان بحث انقلاب همسازی جدید GCHQ که به عنوان دونات الان شناخته میشود را شنود می‌کنند. دونات همان سرفرماندهی ارتباطات دولتی، مقر اصلی‌اش است، مثلا فرت‌میت در مریلند آمریکا که جای اصلی NSA این جای اصلی GCHQ چون ساختمان را اصلا تعمد دارند و بحث‌شان این است که اصلا آمریکا را باید بزرگ نشان بدهند، به خاطر عملیات روانی هر چه عکس از NSA می‌بینید، من یک عکس از NSA از بالا ندیدم، همه‌اش از بقل است که ارتفاع و ابهت شیشه‌های مشکی را نشان بدهد و فکر می‌کنید چقدر هزینه آن ساختمان کردند، از نظرمساحت یک چهارم این است، با پارکینگ و همه چیز روی هم!

 

امنیت در نبردگاه سایبر */ دشمن شناسی / سایبر / آمریکا / تیه

 

71 هکتار روی زمین ساختند، سال2003 الان چیزی که دیده بودیم چهل هکتار سوپرکامپیوتر زیرزمین اضافه کردند، یعنی هم زمان با پروژه ی  2011 یوتا دیتاسنتر آمریکا در بحث دیتاماینیک شروع کرده بودند، همان کار را یک شهرک نظامی ساختند, چیزی که اینها معادلش ساختند، چهل هکتار بود. بعد کاملا هم سیستم خنک کننده‌اش از آب استفاده می‌کند. سیستم تهویه جواب نمی‌دهد و آب می‌‌گردد برای سوپرسرورها که خنکشان کند، این ساختمان دونات مرکز اصلی GCHQ در چلتنهام انگلیس است، یکی از قسمت‌هایی که اگر دوباره اتفاق هیتلر تکرار شود، حتی بمب اتم بزنند به طرزی ساختند که به غیر از سیستم پدافندهای موشکی خیلی حرفه‌ای که اطرافش هست، آنقدر به آن مطمئن‌اند که نیازی به جابه‌جایی داخل خاک آمریکا نمی‌بینند، درصورتی که می‌توانستند کلا منتقلش کنند به یکی از کشورهای تابع مثل کانادا یا آمریکا، سال 2004 این نقل و انتقال به صورت کامل تمام می‌شود و در حال حاضر این ساختمان از نظر مساحت بزرگترین ساختمان عملیات اینتلیجنس در سطح جهان است.

 


منبع : اختصاصی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12