تاریخ : 07/شهريور/1395 - 00:51
کد خبر : 1989
سرویس خبری : سرویس راهبردی و نظامی
 

چهار فلسطینی ربوده شده سر از زندان های مصر درآوردند

در روزنامه الشروق چاپ مصر مطرح شد:

چهار فلسطینی ربوده شده سر از زندان های مصر درآوردند

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: اخبار جدیدی از سرنوشت چهار شهروند فلسطینی که یک سال پیش و در هنگام عبور از گذرگاه رفح ربوده شدند، به دست آمده و ماجرا از این قرار است که در روز دوشنبه گذشته، تصاویری از شبکه الجزیره پخش شد که نشان می داد دو نفر از این چهار فلسطینی ربوده شده به همره تعدادی دیگر از افراد در یک مقر امنیتی در مصر به سر می برند. گزارش هایی که عصر امروز از نوار غزه مخابره شد، نشان می دهد که اسامی این دو تن یاسر زنون و عبدالدایم ابو لبده است.

نوشته فهمی هویدی

سرویس راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: با وجود آنکه مقامات مصری در طول بیست و چهار ساعتی که از پخش اخبار و تصاویر مربوط به آن می گذرد، سکوت اختیار کرده اند ؛ ولی این اتفاق جدید باعث گشوده شدن دوباره پرونده سرنوشت چهار فلسطینی ربوده شده می گردد. در صورت اثبات اطلاعات و تصاویر، این وضعیت نشانگر دو موضوع است. اول اینکه این جوانان همچنان در قید حیات هستند و دوم اینکه افراد مذکور یا حداقل دو نفر از آنانی که در تصویر دیده می شوند، در اختیار دولت مصر هستند.

اینکه چهار فلسطینی مذکور در روز 15 آگوست سال 2015 ناپدید شوند و بعد در روز 22 آگوست سال آتی، تصویر دو تن از آنان در یک فیلم دیده شود، احتمالا امری تصادفی بوده باشد. با وجود آنکه مصری ها دیگر این حادثه (ربوده شدن 4 فلسطینی در اراضی کشورشان) را به فراموشی سپرده اند ؛ ولی این مسئله و البته با قوت هر چه تمام تر در اذهان فلسطینی ها به ویژه ساکنان منطقه غزه زنده است نه به خاطر آنکه این اولین باری می باشد که اتفاقی از این دست در اراضی مصر می افتد بلکه به خاطر آنکه بستگان ربوده شدگان و عشایر و قبایل شان به همراه گروه های مقاومت برای اطلاع از سرنوشت چهار فلسطینی یادشده دست به هر تلاشی زدند و تا جایی که بنده خبر دارم، این موضوع (سرنوشت چهار فلسطینی ربوده شده) در جدول برنامه های مذاکرات یک سال گذشته فلسطینیان با طرف های ذیربط در قاهره جای داشت. تلاش های طرف فلسطینی برای اطلاع از سرنوشت ربوده شدگان به طور کل ادامه یافت ؛ ولی نتوانست پرده از معمایی بردارد که برای فلسطینیان گذر کننده از خاک مصر، حیرت انگیز و نگران کننده بود.

خلاصه ماجرا این است که در روز چهارشنبه نوزده آگوست سال پیش به دو اتوبوس پر از مسافر که از نوار غزه آمده بود، اجازه عبور از گذرگاه رفح داده شد که البته چهار فلسطینی ربوده شده نیز در میان مسافران حضور داشتند. قرار بود که این چهار تن از طریق فرودگاه قاهره به ترکیه بروند. برخی از آنان برای درمان و برخی دیگر برای تحصیل به این کشور می رفتند. به گفته شاهدان عینی، چیزی که توجه همه مسافران را برانگیخت، تاخیر زمان عبور اتوبوس ها به دو ساعت بعد از زمان اعمال ممنوعیت آمد و شد بود. نکته دیگری که باعث تعجب مسافران شد، این بود که اتوبوس حامل چهار ربوده شده مذکور را هیچ کدام از ماموران امنیتی مصری که غالبا برای همراهی مسافران فلسطینی حضور پیدا می کنند، مرافقت نمی کرد.

بعد از عبور دو اتوبوس از گذرگاه رفح و در حالی که هنوز 200 متر از گذرگاه فاصله گرفته و وارد اراضی مصر شده بودند که مسافران متوجه تیراندازی به سمت اتوبوس و دستور افراد مسلح برای توقف اتوبوس شدند. هنگام توقف، چهار نفر وارد اتوبوس شدند که سه تن از آنان نقاب دار و نفر چهارم بی نقاب بود. مشخص بود که آنها، چهار فلسطینی ربوده شده را می شناختند ؛ زیرا به چهره افراد نگاه کردند و آن چهار تن را یکی پس از دیگری از اتوبوس خارج نمودند. مسافران که از پنجره به بیرون نگاه می کردند، دیدند که ربایندگان به فلسطینیان ربوده شده دستور از تن در آوردن لباس ها را می دادند و سپس آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند ؛ البته راننده اتوبوس نیز از این امر بی نصیب نماند. بعد از آن هوا تاریک شد و به اتوبوس مذکور اجازه داده شد تا مسیر خود به سمت قاهره را ادامه دهد. 

به خاطر ابهام موجود در عملیات آدم ربایی، چندین پیش بینی در مورد سرنوشت ربوده شدگان ـ در آن برهه ـ مطرح شد. برخی ها می گفتند که احتمالا صهیونیست ها پشت این ماجرا هستند به ویژه آنکه چهار فلسطینی ربوده شده عضو جنبش حماس بوده اند. احتمال دیگری که داده می شد، «داعش» بود ؛ زیرا حماس شماری از اعضای این گروه را در غزه بازداشت کرده و ربودن این چهار تن، واکنشی به این امر و وسیله ای برای فشار یا مبادله بوده است. برخی نیز این ماجرا را مرتبط با تسویه حساب های قبیله ای در منطقه می دانستند ؛ البته اینکه دولت مصر در ربودن این چهار تن نقش داشته باشد، امری دور از نظر نبود به ویژه آنکه برخی شواهد و قرائن ـ همان طور که پیش از این نیز اشاره شد ـ حکایت از آن داشت که این عملیات با برنامه ریزی از پیش طراحی شده انجام گرفته است. تمامی اینها صرفا یک حدس و گمان مبتنی بر برخی شواهد و قرائن بود ؛ ولی هیچ گونه دلیل قطعی برای اثبات این نظرات وجود نداشت.

تصویری که این هفته پخش شد، باعث حل معما گردید. مثلی هست که می گوید «دم خروس یا قسم روباه». پخش این تصاویر موجب شد تا برخی ها بگویند که این تصویر، حکم همان «دم خروس» را دارد که باعث آگاهی همگان از ماجرا گردید. یکی از روزنامه نگاران غزه ای عصر امروز درباره این موضوع از من پرسید که من گفتم در صورت وجود چنین احتمالی، باید در گام اول تحقیق شود تا به طور قطع مشخص گردد که آن دو نفر حاضر در عکس یاسر و عبد الدایم هستند. راه اطمینان نسبت به این موضوع، از طریق همان مقامات امنیتی مصری است. اگر به دنبال ثابت شدن موضوع هستیم باید با آرامش موضوع را دنبال کنیم و از هر گونه سر و صدا و غوغاسالاری که رسانه ها در آن مهارت دارند، اجتناب نماییم.

در هر حال، باید هدف همان اطلاع از سرنوشت افراد باشد نه تشدید اوضاع یا تعمیق تنش موجود در روابط حماس با قاهره. باید چشم ها به سمت آینده روابط میان طرفین باشد. در هر رو، این حق طرف فلسطینی است که از سرنوشت دو تن دیگر نیز با خبر شود. ضمنا کسی منکر حق فلسطینیان در تامین ضمانت های حقوقی لازم برای حمایت از این چهار تن نیست.

اگر ظهور دو فلسطینی ربوده شده در تصویر مذکور برای فلسطینی ها امری غافلگیر کننده و شوک برانگیز است ؛ ولی مسائلی از این دست برای شهروندان مصری فاقد غافلگیری می باشد زیرا در فضای نابسامان امنیتی کنونی موارد زیادی از ناپدید شدن افراد پیش می آید و ناگهان ین افراد در هنگام بازجویی یا در هنگام حضور برخی وکلا در زندان ها پیدا می شوند. موضوعی که اما باعث تاسف می شود، این است که این موضوع به خبری عادی مبدل گردیده است، مسئله ای که شادی نسبت به پیدا شدن این افراد، آن را بی اهمیت می سازد.

مادر جولیو رجینی، دانشجوی ایتالیایی (کشته شده در مصر) وقتی جسد فرزندش را دید، با عصبانیت گفت که فرزندش مانند یک شهروند مصری شکنجه و کشته شده است. پیامی که در اظهارات این مادر ایتالیایی وجود داشت، دردآور و شرم آور می باشد ؛ ولی به هر حال این یک نمونه است و می طلبد که از مقامات مصری بخواهیم تا با چهار ربوده شده فلسطینی همچون افرادی مصری برخورد نکند. اگر این ماجرا (که دولت مصر پشت ماجرا بوده است) صحت داشته باشد، مسئول وزارت کشور مصر که منکر ربودن غیر قانونی افراد در مصر است، باید شانس خود را برای توجیه این وضعیت بیازماید. 

منبع: روزنامه الشروق چاپ مصر


منبع : مرکز اطلاع رسانی فلسطین