امروز : 11 خرداد 1399::04:46
کد خبر : 2732
پنجشنبه 30 دي 1395 - 16:07

سلسله مطالب پایگاه تیه در معرفی کتاب‌های یهودپژوهی، صهیونیسم‌شناسی(105)

معرفی کتاب «نگرشی تاریخی بر رویارویی غرب با اسلام»

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: گسترش و پیشرفت اسلام: ویل دورانت چشمگیری و پیشرفت تمدن تحت تاثیر قرآن در فرد، اجتماع و قرار گرفتن مسلمانان در پرتو تعالیم قرآن دانسته است. علاوه بر قرآن کریم یکی از عوامل مهم در پیشرفت اسلام، پیروی این دین از فطرت است. زیرا اسلام تنها شعائر مذهبی نیست بلکه هم دین است و هم قانون. برخی دانشمندان اروپایی سادگی اصول و تعالیم اسلام را موجب گسترش آن دانسته‌اند.

نگاهی به نبرد غرب با اسلام و مسلمانان

معرفی کتاب «نگرشی تاریخی بر رویارویی غرب با اسلام»

به گزارش خبرنگار سرویس تاریخی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، کتاب نگرشی تاریخی بر رویارویی غرب با اسلام نوشته جهانبخش ثواقبی توسط مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در سال 1379، 398 صفحه است. موضوع کتاب در زمینه اسلام، مسیحیت و غرب از دیدگاه تاریخی می‌باشد. علاوه بر موضوعات یاد شده به استعمار فرهنگی و گسترش فساد که به تبع حضور عینی اجانب و ورود تعداد زیادی از بیگانگان غیر مسلمانان در کشور شد، اشاره دارد.

کتاب فوق، کتابی تاریخی است و در نظر دارد تا سیر رویارویی مسیحیت و غرب با اسلام را مورد بررسی قرار دهد و نویسنده سعی در بیان گوشه‌هایی از نقشه‌ها، طرح ها و اقدامات سیاسی-نظامی و فرهنگی غربیان و آبای کلیسا در مقابله با گسترش اسلام، نفوذ قرآن و قدرت مسلمانان در معرض قضاوت خوانندگان گذاشته شود تا به عمق کینه و دشمنی جهان غرب از اسلام پی ببرند و به اینگونه قضایا با دیده تامل بنگرند.

نویسنده در کتاب سعی در نقل تاریخ از طریق استدلال‌هایی به شکل مقابله فکری و فرهنگی ,هم سیاسی و نظامی حتی مقابله اقتصادی دارد. نویسنده در کتاب از فهرست مطالب کلی و غنی استفاده نموده که دارای سه بخش کلی میباشد. عناوین بخشها عبارتند از: بخش اول: قرون وسطی، جدال مسیحیت با اسلام؛ بخش دوم: پس از رنسانس، استعمار غرب و اسلام؛ بخش سوم: رویکرد جدید به اسلام

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

در این بین بخش اول جامع ترین بخش می‌باشد و کتاب فوق علاوه بر فهرست مطالب شامل مقدمه، فهرست مطالب و سه پیوست که در برگیرنده موضوعات داستان کتاب سوزی اسکندریه، داستان بحیرای راهب و نقد و ایراد بر داستان بحیرا و در آخر به نقد افسانه غرانیق می‌پردازد. از اشاراتی که آیات مبین و شریف قرآن تا منابع فارسی همچون روابط مغولان با دربار واتیکان، تاریخ گسترش اسلام، غرب زدگی، فرهنگ کامل خاور شناسان، تاریخ ملل و دول اسلامی، نقش کلیسا در ممالک اسلامی، عذر تقصیر به پیشگاه محمد و قرآن، آندلس یا تاریخ مسلمین در اروپا، سازمان‌های جاسوسی دنیا و بسیاری دیگر اشاره نمود. همچنین نویسنده از کتابها و منابع عربی و اروپایی جهت تکمیل و وسیع شدن چشم انداز موضوع کتاب استفاده کرده است.

نویسنده با این مضمون که غرب نه به معنای جغرافی آن، بلکه به معنای اعتقادی و سیاسی آن، از بدو پیدایش اسلام با آن سر ستیز گذاشت و چون نتوانست با تعالیم اسلامی برابری کند، به تحریف و تخریب دست زد و حاصل آن، ویرانی‌ها و تباهی‌های فراوان در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، اجتماعی و ... بود که به ویژه مشرق زمینیان مسلمان بدان دچار شدند و تمدن آنان را تهدید کرد، دست به نگارش این کتاب با ارائه مستندات زده است. در هر بخش و در هر موضوع این کتاب، نویسنده جهت اطلاع بیشتر برای خوانندگان، متفکران و علاقمندان به موضوع معرفی کتابهایی با این مضمون در پاورقی هر صفحه اشاره داشته است تا سطح نگرش خواننده نسبت به موضوع وسیعتر شود تا نکته‌های هر موضوع و حادثه ملموس‌تر شود.

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

بخش اول: قرون وسطی، جدال مسیحیت با اسلام

مسیحیت و اسلام در عصر نبوت: آشنایی اسلام و مسیحیت از طریق تماس‌ها و سپس برخوردهای نظامی بود که بین مسلمانان و امپراطوری روم واقع شد. آیین مسیحیت در آن زمان در این امپراطوری رواج داشت و مسیحیت در حمایت امپراطوران رومی حوزه نفوذ گسترده‌ای به دست آورده بود. پیامبر اسلام در ادامه رسالت خود در سال ششم هجری با مشرکین مکه معاهده صلحی منعقد کردند که به صلحنامه حدیبیه معروف گشت، پس از این صلح فرصتی به دست آمد تا رسول خدا دعوت جهانی خود را آغاز نمایند و با ارسال نامه‌هایی به سران ممالک آنان را به اسلام و کلمه توحید فراخواند. به نقل منابع، قیصر روم قصد اسلام آوردن داشت لیکن از رومیان ترسید و اسلام نیاورد.

البته ارسال نامه پیامبر به امپراطوری روم گامی بود برای رساندن پیام آسمانی اسلام به خارج از جزیره العرب که خود آغازی برای اقدامات بعدی و نفوذ تدریجی اسلام در میان سرزمین‌های مسیحی نشین قلمرو روم به حساب می‌آمد که به طور عمده در زمان خلفای پس از پیامبر صورت گرفت، البته هجرت گروهی از مسلمانان به حبشه در سال‌های آغازین بعثت که با خود بخشی از پیام قرآن را به سرزمین مسیحی بردند، نیز از گام‌های اولیه برای تبلیغ و نشر اسلام بود.

مسلمانان در پرتو تعالیم اسلام و روی آوری به علم و دانش به سرعت رشد کردند و پایه گذار تمدن درخشان اسلامی شدند تا جایی که خاور شناسان درباره پیشرفت‌های عظیم مسلمانان در علوم مختلف، زبان به اعتراف گشوده‌اند. دین اسلام در جهان مسیحی نفوذهای گوناگون داشت. مسلمانان علوم مختلف را پس از فرا گرفتن، پروراندن و متعالی ساختن آن به اروپا انتقال دادند و زمینه رشد علم و دانش را در مغرب زمین فراهم نمودند.

نفوذ مسیحیت در خلافت امویان: یکی از راه‌هایی که مسیحیت توانست زیرکانه اقداماتی را علیه اسلام به کار ببندد و از طریق شام و در خلافت بنی امیه بود. یزید پیوسته مسیحیان را فراوان به خود نزدیک کند و آنان را به عنوان راز دار و محرم اسرار بر می‌گزیند و اختلاط و هماهنگی‌اش با آنان بود. اصولا بنی امیه از مسیحیان حمایت میکردند و مسیحیان شام و قبایل عرب مسیحی بنی کلب در خلفای بنی امیه و حکام آنها نفوذ داشتند و حاکمیت بنی امیه در دمشق از بیزانس متاثر بود. یهودیان نیز که در حیات پیامبر اسلام از دشمنان کینه توز او بودند؛ پس از در گذشت وی شگردهای خاصی را در مبارزه علیه اسلام به کار گرفتند. از جمله نقل احادیث جعلی از قول رسول اکرم برای خلفا از جمله معاویه از جمله ترفندهای یهودیان بود.

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

در دوران خلافت عباسی با مشکلاتی که برای ذمیان وجود داشت با مسیحیان به ملایمت رفتار می‌شد. بنابر نوشته آدام متز حضور اهل ذمه در میان مسلمانان از آغاز مانع تکوین وحدت سیاسی کامل بین ملل اسلام بود. ذمیان حاضر به ادغام کامل در جامعه اسلامی نبودند، یهودیان و مسیحیان مخصوصا علاقه زیادی داشتند به اینکه مملکت اسلامی عاری از وحدت کامل باشد تا آنجا که مسلمانان ایشان را نه به چشم هموطن بلکه عوامل بیگانه می‌نگریستند.

کینه‌توزی صلیبی‌ها و غرب علیه اسلام: دشمنی از زمانی به وجود آمد که اسلام پدید آمد و سپس گسترش یافت و سد محکمی در برابر نفوذ مسیحیت ایجاد کرد و به تدریج در سرزمین‌های مسیحی نشین سرایت کرد. با گسترش اسلام به ویژه در اسپانیا، علمای مسیحی دریافتند که این دین با تعالیم و دستورات عالیه خود و سرعت پیشرفتی که دارد، موقعیت آنان را تهدید می‌کند، آنها از توان، قدرت، امکانات و رشد جمعیت مسلمانان در وحدت آنان نیز هراس داشتند، لذا کوشش خود را در جهت تضعیف و نابودی آن به کار بستند و سخنرانی پاپ اوربان دوم در کلرمنت در این زمینه شعله‌های جنگهای صلیبی افروخته شد. این جنگها از آن جهت که جنگجویان مسیحی اروپایی، صلیب را بر پرچم‌ها و لباس‌های خود نصب نمودند و به جنگهای صلیبی شهرت یافت.

کشتار مسلمانان در آندلس: با فتح قسطنطنیه به دست عثمانی‌ها و به سر آمدن عمر امپراطوری روم شرقی، اروپا ضمن احساس بیم بیشتری از نیروهای مسلمانان، در صدد انتقام جویی گسترده‌تری از آنان برآمد، لذا پس از آنان برآمد، لذا پس از سقوط آخرین امیر نشین مسلمانان اسپانیا مسیحیان دست به شکنجه و آزار عقاید مسلمانان زدند، آنان را کشتند و آواره ساختند که سبب کشتار مسلمانان در آندلس شد.

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

رویارویی فرهنگی: مسموم نمودن فکر غربی علیه اسلام و جهان از راه تفسیر کاذب و خصمانه تعالیم و عقاید اسلامی و عرضه کردن دروغین اسلام، از اقداماتی بود که مسیحیان به عمل آوردند، زیرا برای تاثیر و نفوذ وسیع میان مردم مسیحی و تحریک و تبلیغ آنها برای جنگ‌های صلیبی لازم بود.

محورهای اصلی مبارزه و مقابله فرهنگی مسیحیان در چند زمینه عملی گردید:

  1. مقابله فرهنگی و گزارش‌های نادرست و انحرافی علیه کلیت اسلام به عنوان یک دین که موقعیت آنها را تهدید می‌کرد.
  2. تبلیغ سو علیه قرآن به عنوان کتاب آسمانی دین اسلام
  3. تحریف چهره حضرت محمد و نسبت دادن اتهامات ناروا به ایشان به عنوان پیامبر و آورنده این دین
  4. مخدوش ساختن چهره اصحاب پیامبر و نشر اکاذیب و جعلیات علیه مسلمانان به عنوان پیروان این دین جدید

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

بخش دوم: پس از رنسانس، استعمار غرب و اسلام

تهاجم استعمار و مسیحیت به سرزمین های اسلامی: تشکیل هیات‌های تبلیغگری در خدمت استعمار و طرح تبلیغ، مناظره، مجادله و ترجمه‌های مغرضانه از قرآن و تلاش های کار گزاران و اندیشه گران استعمار از جمله تلاش های مسیحیت در تهاجم به سرزمین های اسلامی است. بدین سان مقابله گران مسیحی و غربی که کارایی و پیشرفت دین اسلام را که از پشتوانه عظیم علم و ایمان و غنای فرهنگ و معنویت برخوردار بود، دریافتند و به مقابله‌ای همه جانبه با آن پرداختند و کوشش نمودند تا با تسلط بر مسلمانان از راه‌های گوناگون، این دین نجات بخش را از آنان بگیرند.

استعمار و استکبار غرب برای شکستن عظمت اسلام تلاش فراوان نمود با سست کردن پیوندهای مسلمانان، با سنت اسلامی، در این دژ استوار نفوذ کند تا از این طریق ارتباط آنان را با قرآن گسسته و آنها را از باورها و عقاید دینی خود جدا نماید؛ لیکن استعمار در ابتدای ورود به کشورهای اسلامی به موانع بزرگی برخورد، از جمله : 1- ایمان و تعصب مذهبی و احساسات شدید اسلامی 2- سنت‌های نیرومند قومی و غرور ملی و تاریخی.

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

لذا استعمار دریافت که راه نفوذ در فرهنگ این مردم و ثبات و بقای خود در این سرزمین‌ها در این است که ایمان و تعهد به مذهب را در میان آنها سست نماید، ریشه‌های فرهنگ ملی را بر کند، مردم را با تاریخ و فرهنگ و ارزش‌های اصیل خویش بیگانه سازد و فرهنگ غرب را در میان آنها گسترش دهد. مبلغان و نویسندگان مسیحی مغرض مسیحی در این راه کمک شایانی به اهداف استعمار نمودند.

واژگون سازی تاریخ توسط اروپائیان و غربیان، تحریف‌ها و تهمت‌های خاورشناسان، نمایشنامه فناتیسم به قلم ولتر تحت تاثیر نوشته‌های مغرضانه استاد خود اتهام کتاب سوزی کتابخانه اسکندریه را به مسلمانان نسبت داد و جهت جلوه دادن مخالفت اسلام با علم و دانش افتراهای بی پایه‌ای توسط خاورشناسان غربی، افسانه غرانیق که بیانگر این هدف شوم بود و قرآن از القائات شیطان است و پیامبر مصون از نفوذ شیطان نبوده است، لذا توطئه آیات شیطانی توسط سلمان رشدی، حمایت از آثار اسلام ستیز و اقدامات موذیانه و خصمانه غربی نسبت به اسلام، مبارزه با وحدت اسلامی تحت عنوان تهمت و افترا به اسلام و شخص حضرت محمد که از مشهورترین تهمت‌ها این است که اسلام به زور شمشیر پیشروی کرده است و از قلیل ترفندها و تلاشهای مسیحیان در زمینه تهاجم و نفوذ در فرهنگ و افکار عموم مسلمانان جهان بود.

نئوکلنالیسم یا استعمار فرهنگی: نئوکلنالیسم را می‌توان استعمار فرهنگی خواند و از آن جهت که در این شکل از استعمار، تشکیلات رسمی حکومت‌ها کاملا تحت نفوذ آن است، ولی بر حسب ظاهر حکایت از استقلال می‌کند و عامه بی سواد را به آسانی می‌تواند فریب دهد و مسیر تعلیم و تربیت و نحوه رشد عقل و فهم مردم را در اختیار بگیرد و هماهنگ با منافع استعمار پرورش دهد. استعمار در سیاست فرهنگی خود جهت گسترش غربگرایی و غربزدگی در میان ملت‌ها و مسخ هویت فرهنگی آنها به ویژه بی محتوا کردن فرهنگ اسلامی ملت‌های مسلمان از اهرم‌هایی مانند روشنفکران وابسته، فراماسون‌ها، میسیونرها، تکنوکرات‌ها، سرمایه‌داران وابسته، روزنامه‌ها و مجلات رادیو و کتابها و فرآورده صنعتی غرب استفاده نمود.

نقشه های استعمار علیه اسلام: از نقشه‌های استعمار تهاجم فرهنگی در قالب امتیاز که دو هدف :1- اهداف سیاسی-نظامی 2- اهداف اقتصادی را دنبال میکند. مضرات فرهنگی امتیاز تنباکو از قبیل تبلیغ دیانت مسیح در جامعه اسلامی، ترویج فساد و بی بندوباری و تخریب بنیان‌های اخلاقی جامعه، ترویج بی حجابی، تضعیف عقاید اسلامی به ویژه جوانان و جذب آنها به مسیحیت و گسترش دادن و حاکمیت بخشیدن فرهنگ غربی در جامعه و زدودن ارزش‌های اسلامی در قالب استراتژی تهاجم و سلطه می‌باشد.

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

بخش سوم: رویکرد جدید به اسلام

اعترافات غربی ها به پیشگاه اسلام: علی رغم همه انحرافاتی که در آثار نویسندگان غربی درباره اسلام وجود داشت، بعضی از اروپائیان توانستند ارزش واقعی فرهنگ و تمدن اسلام را درست تخمین بزنند و خودشان در دفاع از اسلام، قرآن و پیامبر کتابهایی نوشتند که این رویکرد جدید نویسندگان غربی به اسلام، موجب زدوده شدن برخی انحرافات و تعبیرهای نادرست قرون وسطایی در ذهن اروپائیان و اعترافات آنان به پیشگاه قرآن و پیامبر اسلام گشت. حس نوع دوستی و روحیه علاقه‌مندی به مسائل علمی، فلسفی و روحیه تساهل مذهبی رایج در میان مسلمانان فضایلی بود که جهانگردان را بیش از کشیشان، در هر حال به عقاید خود پایبند بودند، مجذوب می‌کرد و آنان را به ستایش از اسلام بر می‌انگیخت.

 

تیه / معرفی کتاب / رویارویی / تمدن / غرب

 

ژان دوتو از جمله جهانگردانی که به ستایش مسلمانان پرداخته دلیل شرافت مسلمانان را اینگونه می‌نویسد: مسلمانان به خدا ایمان دارند، مانند مسیحیان برای عیسی و مریم حرمت قائلند. در اجرای اوامر الهی و در خدمت به همنوع بیش از مسیحیان می‌کوشند، به خصوص هنگام نماز و در برابر خداوند چنان خاضع و خاشعند که مسیحیان باید خضوع و خشوع را از آنان بیاموزند. با این همه پیروان ادیان دیگر را در مراسم مذهبی خود آزاد می‌گذارند و هرگز آنان را نمی‌آزارند، چندان که مسیحیان در سرزمین‌های اسلامی از هم کیشان خود بیشتر آزار می بینند تا از مسلمانان. یکی از محصولات مهم این تجدید حیات، انتشار کتاب «دین محمدی» یا «آیین پیروان محمد» اثر آدریان رلاند خاورشناس هلندی بود که بر تفکر اروپایی تاثیر فوق العاده گذاشت.

فرجام سخن: رویارویی و مقابله غرب با اسلام ریشه ای تاریخی دارد. از این رو عدالت و سوءظن نسبت به اسلام که مولود تعصب و جهل می‌باشد همواره بر فراز گهواره تمدن اروپا سایه افکن بوده و همچنان با شدت ادامه یافته است. شبح شوم تبلیغات مسیحیان و جنگ‌های صلیبی در قرون وسطی بر جامعه و تمدن غرب تا زمان معاصر سایه افکنده است و تمام عکس‌العمل‌های غرب علیه اسلام و مسلمانان تحت تاثیر همین عداوت و جهل غرب است.

در راس همه اقداماتی که میتواند در مقابله با تبلیغات و توطئه‌های دشمنان و ستیزه‌گران با اسلام و مسلمانان موثر واقع شود، می‌توان به وجود رهبرانی آگاه و قاطع در جهان اسلام که در مواقع حساس، تصمیم تاریخی بگیرند و نقشه های مغرضان را خنثی و از اسلام و قرآن دفاع کنند، همانگونه که امام خمینی در قضیه رشدی و موارد دیگر اقدام نمودند، اشاره نمود.


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید