امروز : 13 خرداد 1399::06:21
کد خبر : 2721
چهارشنبه 29 دي 1395 - 22:00

در برنامه عصر مطرح شد،

تفاوت نبرد در دفاع مقدس با جنگ سوریه

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: شهید دقایقی یک دانشجو بود. بچه های سپاه بدر را خیلی قوی تربیت کرد به طوری که فهمیدند انسانیت می‌تواند در فرماندهی هم باشد یا مثلا بعدها آقای نقدی فرماندهی بعد از شهادت دقایقی را قبول کردند و همین راه را ادامه دادند، مسئله تقوا و ایمان دو استوانه مهم در فرماندهی است.

گفتگوی نادر طالب زاده و سردار اسماعیل کوثری پیرامون مسئله جنگ و دفاع

تفاوت نبرد در دفاع مقدس با جنگ سوریه

به گزارش خبرنگار سرویس نظامی و راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، پنج شنبه 4/6/95 برنامه عصر مهمان سردار کوثری بود تا در پی اتفاقاتی که در غرب آسیا در حال رویداد است و از طرفی سابقه حضور این سردار گرانقدر در دفاع مقدس، به بررسی تفاوت‌های این دو جنگ بپردازد.

طالب زاده: احوال سوریه، آخرین تحولات و به اصطلاح نگرانی‌های غرب در مورد حوادث فرودگاه نوژه و تخلیه هواپیماها باعث شده است تا این سوال مطرح شود که چه فرقی بین جنگ تحمیلی و جنگ در سوریه است. مهمان ما سردار اسماعیل کوثری 8 سال دفاع مقدس، جنگ کلاسیک و نیمه کلاسیک و هم مخلوطی از طرف ما بود و جنگ کلاسیک از طرف دشمن؛ لذا خیلی چیزهای ما در آنجا تقریبا مشخص بود ولی آن ابتکار و خلاقیت را ما به کار گرفتیم، این بود که تجارب چریکی را داخل کلاسیک کردیم و هم اینکه از شب خوب استفاده کردیم. در جنگ‌ها اینطور نبود که بیشتر عملیات در شب بوده است و به اصطلاح یکی از تفاوت‌هایی داشت.

 

تیه / دشمن شناسی / یهود / جنگ / سوریه / دفاع مقدس

 

سردار کوثری: یکی دیگر این بوده است تا دشمن را کامل شناسایی نمی‌کردیم و واقعا دقیق نمی‌شدیم تا در هر عملیاتی که اگر بعدها ناقصی داشتیم، عدم موفقیت هم مشهود بود، یعنی به عینه می‌دیدیم که نتوانستیم به هدف‌مان برسیم و شاخص‌های بارز دفاع مقدس در اصل آن انگیزه و اراده رزمندگان بود و اگر این گذشت نبود و صبوری رزمندگان عزم راسخ و اعتقاد به خدا نبود، شاید ما نمی‌توانستیم با آنکه کمبود داشتیم، نتیجه موفقیت به دست بیاوریم. اینجا بود که اصل آن کیفیت دیروز بود و در نهایت باید گفت نه تنها چند موضوع بیان کردم.

بلکه خلاقیت بیشتری بچه‌ها به کار بردند. این موقع می‌گویند جنگ نامتقارن در اصل طوری بود که ما در اسلحه دست می‌بردیم که کارایی آن بیشتر شود. ابتکاری در خود همان میدان بود که حتی می‌آمدیم و سریع برش می دادیم مثلا: یک مهمات جدیدی اگر به دستمان می‌رسید، اینها را در آنجا می‌دانستیم که کارهایی کنیم تا بالاتر برود و هم اینکه در جهت تولید آن باید چه کار بکنیم، یعنی یک مهندسی معکوس در تجهیزات و بررسی سلاح‌ها به کار بگیریم و نمونه‌اش مثلا در بحث موشکی است. در عملیات خیبر به مشکلاتی برخوردیم و شهید حسن تهرانی مقدم گفتند من یک موشک می‌آورم و فردا می‌زنیم. لذا در وانت بار گذاشت و ریل برایش  گذاشت .

 

تیه / دشمن شناسی / یهود / جنگ / سوریه / دفاع مقدس

 

بالاخره زد و در آنجا موفق نبود. اما گفت که من موشک می‌سازم، لذا آن شادابی و امیدواری به آینده را داشت که باعث شده بود، ما بتوانیم طراحی‌های بزرگی کنیم. مثلا: عبور از رودخانه اروند در والفجر هشت که باعث شگفتی سیاست‌مداران دنیا شد که چگونه در تاریکی شب، وسط زمستان بیایید و دو یا دو هزار و پانصد برادر بسیجی و سپاهی لباس غواصی می‌پوشند و از این رود خانه عبور می‌کنند که عرض600 تا 1300 متری داشت و به ساحل با موفقیت برسند و در کل جنگ باعث شد بچه‌های ما آب دیده شوند.

ما یک فرهنگ ایثار، ایستادگی، مقاومت و پایداری را احیا کردیم و به ملت‌های دنیا عرضه کردیم که جدید بود و می‌شود در مقابل دشمن با ابتکار و خلاقیت و توکل بر خدا بایستیم. لذا این شد که امروز نتیجه آن را می‌بینیم که به ملت‌ها صادر می‌شود. به سوریه، عراق، یمن و حتی غیر از کشورهای اسلامی می‌شود و گفته‌اند چگونه توانسته‌اید در مقابل تمام این تهاجمات تعداد اسیرانمان از تعداد اسرای ارتش بعث عراق کمتر بود. در سال 61 هزار تا پیش ما بود و برای آنان 39500  نفر شد و شهدای ما کمتر از کشته‌های آنان بود، زخمی‌ها یا جانبازان ما به مراتب کمتر می‌شد و در مجموع بخواهیم نگاه کنیم، پیروز ما بوده‌ایم. آن هم فقط به خاطر خلاقیتی که بچه‌های رزمنده چه دانشجو، دانش آموز، کارگر بودند. کشاورز و همه جوره بودند که گرد هم جمع می‌شدند و این خلاقیت در آمد.

طالب زاده: در آموزش دنیا تاثیر داشته و بزرگترین تهدیدی که باعث شده تا GPS آمریکا به هم بریزد، دقیقا کاری که با اسرائیل توسط رزمندگان حزب الله می‌شود و از این دوران رشد کرده است.

 

تیه / دشمن شناسی / یهود / جنگ / سوریه / دفاع مقدس

 

کوثری: در سال 61 حاج احمد تیپ محمد رسول الله را به سوریه برد و همان موقع حزب الله تشکیل شد، یعنی از همان جا تشکیل شد، آموزش‌هایی که پیش ما دیدند و الان خودشان بهترین آموزش را با همان نگاه به بچه‌های خودشان آموزش می‌دهند.

طالب زاده: مقالاتی در جنگ 33 روزه در نشریه آمریکایی بود که کمتر به آنها توجه کردیم و جمع آوری نشد، این جنگ 33 روزه نویسندگان امریکایی می‌نوشتند که به نقل از سربازهای اسرائیلی کسانی که به ما حمله می‌کردند ارواح بودند و ما نمی‌دانستیم از کجا می‌آید و منطقه خیام چند صد متری مرز در جا زمین گیر می‌شوند و شبها زجر می‌کشیدند و چون نمی‌خواستند تا این منطقه دست کسی بیفتد، لذا آنجا یک رزم جدید را چشیدند که ما می‌گفتیم از کجا حمله می‌شود.

کوثری: هیچ کسی فکرش را نمی‌کرد که یک نفر است و به موقع می‌رفتند و عملیات را انجام می‌دادند. لذا اینها خیال می‌کردند ارواح هستند و نه یک واقعیت.

 

تیه / دشمن شناسی / یهود / جنگ / سوریه / دفاع مقدس

 

طالب زاده: فتح خرمشهر هم به این صورت بود که دشمن نمی‌دید.

کوثری: شما نگاه کنید، از رودخانه کارون عبور کردیم و در یک شب معمولا ارتش‌های کلاسیک این کار را نمی‌کنند و می‌گویند عبور از رودخانه مشکل‌ترین عملیات است. اما ما از کارون عبور کردیم و من خودم آن شب در تیپ محمد رسول الله بودم که 14 کیلومتر بعد از یک گردان مورب رفتم و 20 کیلومتر پیاده به سمت جاده اهواز، خرمشهر رفتم. زمانی که ماشین‌هایشان در جاده رفت و آمد می‌کردند، عراقی‌ها مانده بودند و بچه‌ها گوش‌شان را گرفتند و گفتند که شما کی هستید؟ این مملکت ما است شما آمدید تجاوز کردید و تعجب می کردند که ما از کجا رفتیم.

این مسائل بستگی به آن کیفیت نیرو دارد که آیا انگیزه دارد و در این کار وارد شده. ما استاد دانشگاه، دانش آموز، دانشجو و کارمند داشتیم. من خودم صحبت کردم که بچه‌های دانشجو داشتیم، از امریکا رها کردند و آمدند آنجا در پشت جاده اهواز-خرمشهر و صحبت کردند و گفتند عملیات فتح المبین، طریق القدس، ثامن ائمه انجام شد و دیگر نتوانستیم تحمل کنیم و آمدیم چون علت هم داشت که پشت اهواز-خرمشهر دیدم که 3 نفر از این بچه‌ها خیلی به هم نزدیک می‌شوند، گفتم برادرها سنتان چقدر است؟ 19، 20 ساله بود و گفتم کمی از هم فاصله بگیرید تا اگر خمپاره بیاید به شما دو نفری نخورد، پرسیدم از کجا اعزام شدید، گفت ما در آمریکا بودیم، وقتی این طور شد بلیط گرفتیم و به ایران آمدیم، بعد تهران و بعد از آن قم که یکی از بچه محل با هم رفته بودیم.  بچه‌هایی بودند که هر کدامشان واقعا اسم شان رزمنده بود، بلکه آنان هر کدام فرمانده قدری بودند. یعنی می‌توانستند نقش یک فرمانده را بازی کنند.

 

تیه / دشمن شناسی / یهود / جنگ / سوریه / دفاع مقدس

 

طالب زاده: آمریکایی‌ها 168 هزار نیرو وارد عراق کردند که این ورود هم به دروغ بود و بعدها هم ثابت شده است که چیزهایی اثبات شده با سند این است که امریکا به دروغ و کلک وارد کشور عراق شد و اینها را باید توجه کرد که 168هزار نفر نیروی حرفه‌ای جنگ ویتنام که بیشتر لشکری بودند که سربازگیری می‌شدند و آن تجربه نشان داد که موفق نبود، الان سربازهای حرفه‌ای با حقوق‌های زیاد هستند ولی اینها موفق نشدند در عراق بمانند و توسط نیروهایی که باز توسط حزب الله آموزش دیده شدند، شکست خوردند و همه از عراق بیرون شدند. این کنش زمانی باید تحلیل شود که چرا امریکا امروزه ده تا پانزده هزار بیشتر نیرو ندارند.

کوثری: اتفاقا سال 82 یا همان 2001 اینها به افغانستان آمدند و بعد عراق، آن موقع من در ستاد کل بودم و این مسئله را دنبال می‌کردیم. ابتدا برای بعضی‌ها در داخل وحشت ایجاد کرده بودند، ولی ما کم کم روی اینها کار کردیم و حتی بچه‌های اطلاعات روی فرمانده‌هایشان کار کردند که چه خلق و خویی دارند. حضرت امام تعبیری داشتند و گفتند چه بکشید و چه کشته شوید، پیروز هستید. اینها در آموزش می‌گویند فقط باید بکشید. ابتدا موفق شدند و به جرات باید بگویم که همان موقع اینها را دنبال می‌کردم و بچه‌ها اطلاعات بسیار دقیق تر از ما بودند که حتی با ترفند عراق را گرفتند و در نهایت بعدها خود نیروهای متعددی که در عراق بودند، از جمله نیروهای بدر که همان بچه‌هایی که در جنگ کنار ما بودند مانند شهید دقایقی.

با اخلاق بچه‌ها را تربیت کرد، لذا وقتی گفتند این طوری است و افتادند به جان آمریکایی‌ها و تلفات بیش از هزار و خورده نفر گرفته و پا به فرار گذاشتند و فقط یک پایگاه در حد خودشان 14یا 15 هزار تا داشته باشند و بقیه را هم بیرون بکشند. لذا در نهایت آمریکایی ها اصلا طاقت تلفات را ندارند و همین هم باعث شکست آنان می‌شود.

 


منبع : پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید