امروز : 11 خرداد 1399::06:34
کد خبر : 2719
چهارشنبه 29 دي 1395 - 15:40

متن جلسات دوره دشمن شناسی سایبری (16)

CDC کمین مرگ در انتظار سازمان‌های جاسوسی آمریکا

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: این که ما از ظواهر امر اطلاعاتی درباره NSA داریم، اما دیگر از CDC چیزی نمی‌دانیم، به راستی جایگاه جاسوسانی چون لارنس را در غرب آسیا تبیین نکردیم تا به تاریخچه این سازمان‌ها به درستی برسیم.

پانزدهمین گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سلسله مباحث امنیت در نبردگاه سایبر، قسمت چهارم (بخش سوم)

CDC کمین مرگ در انتظار سازمان‌های جاسوسی  آمریکا

به گزارش خبرنگار سرویس راهبردی و نظامی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، اندیشکده یقین در کارگاه امنیت در نبردگاه سایبر به بررسی امنیت سایبرنتیک پرداخته است، این کارگاه به بررسی آنچه نظارت جهانی توسط ایالات متحده و انگلیس نامیده شده، پرداخته است، و اسناد معتبری که از سوی نهادهای مرتبط آمریکایی منتشر شده است، ضمیمه این دروس گشته است. (برای مشاهده بخش دوم از قسمت چهارم کلیک کنید.)

قوی‌ترین ارتش‌ها بهترین تجهیزات نظامی، بهترین سیستم‌های جنگ سایبرنتیک چه کلاسیک و چه در حوزه هوا و فضایشان، چه در ناسا، سعی می‌کنند بهترین جامعه اطلاعاتی را داشته باشند، در حوزه جوامع اطلاعاتی 16 گانه و همان‌طور که گفته شد، کل جامعه اطلاعاتی الان در آمریکا به صورت استراتژیک و در بالاترین سطح 16 گانه تا لایه شانزدهم تا نانوتکنولوژی، سه هزار و دویست سازمان اطلاعاتی می‌شود، البته روی همدیگر خیلی عیان و واضح است که وقتی برخوردهای پلیس آمریکا را با مردم می‌بینید به خشن ترین شکل می‌باشد.

نه اینکه از دستشان در برود یا اینکه متوجه نباشند، بلکه برایشان تبعات منفی در سطح جهان دارد و بعد از انتشار این مسائل خصوصا الان که چیزی در فضای سایبر قابل پنهان کردن نیست، بلکه با این موارد حالت افراطی و سختی را ایجاد می‌کنند که حالت امنیت پایه در بریتانیا کمتر دیده شود. بریتانیا امنیت پایگی را نه در حوزه برخورد سخت فیزیکی، بلکه در حوزه تفوق اطلاعاتی به صورت مخفی و مرموز پیاده می‌کند. این دو وقتی در جایی با همدیگر ترکیب شوند، یعنی تفوق اطلاعاتی بریتانیا در مرکز خودش و آن قدرت سختی که در بقیه پنجاه و دو کشور تحت امپراطوری United Kingdom قرار دارد.

یعنی آنها ارتش را آماده می‌کنند و مرکز اروپا قواعد اطلاعاتی را  به آنها می‌دهد، این سیستم تقریبا کامل می‌شود و قابل بیان است که آمریکا یک حلقه ناقص هست یعنی کمتر کار اطلاعاتی دارد و بیشتر کار فیزیکی می‌کند. اون هم از این جهت است که در حوزه اطلاعاتی هر جا که کم می‌آورد، همانطور که در دو جلسه قبل هم در بحث روند تاریخی می‌دیدید، هر جا آمریکا در سیستم سایبرنتیک به مشکل می‌خورد، انگلیس بود که کمک می‌کرد. نه فقط در حوزه سایبری بلکه حتی در حوزه ارتش‌هایشان و در موارد دیگه هم مصداق دارد. اما با این مقدمه‌ای که عرض شد و بحث جایگاه اطلاعات به عنوان رکن اصلی قدرت در حوزه هم بریتانیا و هم کشورهای مشترک المنافع متحدالپادشاهی مطرح می‌شود، یک مرور اجمالی روی تاریخ سازمان اطلاعاتی بریتانیا را داشته باشیم که چه روندی را طی کردند و چه شد که به شکل امروزی رسیدند.

 

تیه / دشمن شناسی / امنیت در نبردگاه سایبر

 

نخستین سازمان اطلاعاتی در انگلیس چه زمانی شکل گرفت؟

نخستین سازمان اطلاعاتی که در حوزه بریتانیا با همان تعریف بریتانیا شکل گرفت، بر اساس مستند موجود در سال 1573 به دست فرانسیس واتینگهام که یکی از لردهای دربار سلطنتی بود، تاسیس شد و این سرویس به عنوان سرویس مخفی علیا حضرت اسم گذاری شد. از همان ابتدا حرفه‌ای را شروع کردند. نمونه‌های شاخصی را هم می‌شناسید، البته اینجا به عنوان دو نمونه مستر همفر و لارنس معرفی شده است که از عناصر اطلاعاتی در حوزه خاورمیانه کار مهمی را برای بریتانیا انجام دادند و با وجودی که مثلا از شخصیتی که مستر همفر نزدیک به سیصد سال بیشتر می‌گذرد.

چیزی که ما الان در سوریه و عراق درگیر هستیم، تحت عنوان النصره، داعش و اصل ریشه‌های وهابیت و مهمترین پایه آن توسط مستر همفر گذاشته شد. با همین روند اطلاعاتی که در قسمت‌های مختلف جهان ادامه یافت، چون در منطقه هستیم، مثال را از اینجا می‌زنیم و با این شیوه اطلاعاتی تمام قسمت‌ها را کنترل می‌کنند. در واقع این اصل اطلاعاتی است که اگر شما هم خودتان و هم دشمنتان را بشناسید، قطعا شما پیروز هستید و اگر شما به توانایی‌های خودتان واقف باشید اما دشمنتان را نشناسید، احتمال پیروزی وجود دارد و اگر نه خودتان را بشناسید و نه دشمنتان را، از قبل محکوم به شکستید و حرکتی که بریتانیا انجام می‌دهد، از همه این ها کامل تر است یعنی اینکه خودش هم خودش را می‌شناسد، هم توانایی‌هایش را و هم دشمنش را می‌شناسد.

اما در مقابل اجازه نمی‌دهد که دشمنش نه خودش و نه بریتانیا را بشناسد. اینکه بریتانیا را نشود شناسایی کرد، تقریبا از نظر عقلانی توجیه پذیر است و اطلاعاتی از خودشان را بیرون نمی‌دهند، اما سوال اینجا پیش می‌آید که چطور می‌تواند کاری کند که ما خودمان را نشناسیم و از طریق اینکه جهل در فرهنگ ما و در نژاد ما، در مسئله حوزه ژئوپلیتیک مرزی، جریان‌های انحرافی که در حوزه سیاسی و اقتصادی راه اندازی می‌کنند و همین الان اگر دقت کنید در ایران جریاناتی متمایل به انگلیس هستند و این فقط خواست ایران نیست، در عمده کشورهای جهان، انگلیس را جریانی نگاه نمی‌کنند.

 

تیه / دشمن شناسی / امنیت در نبردگاه سایبر

 

انگلیس با انگیزه هایی فعالیت می کند

در قضایای سیاسی انگلیس به نفع یک کشور خارج از حوزه بریتانیا عمل می‌کند و به یک شکل حتی جلوی این را می‌گیرد که ما به صورت دقیق بتوانیم خودمان را بشناسیم و به آن چیزی که باید برسیم و پتانسیل و بالقوه مان هست، بتوانیم به آنجا برسیم. من خلاصه‌ای را از سرویس مخفی علیا حضرت بگویم. در ابتدای قرن بیستم با چندگانگی و گسترش در حوزه اطلاعاتی رو به رو می‌شود و تصمیم می‌گیرد که تخصص گرایی را صورت بدهد و آنجا این سرویس واحد مخفی به جامعه اینتلیجنس تبدیل می‌شود و فقط در همین حد اشاره کنم که در سال 1902 این روند با تاسیس MI6 شروع شد و به مرور با گذشت زمان 1911-1913 و بعد از آن 1918، سازمان‌های دیگرشان پایه گذاری شدند. 1913 GCNCS که می‌شود به GCHQ امروزی تعبیر کرد و تا به امروز که سرویس‌های MI که فقط دو تایش را در ایران می‌شناسیم، یعنی MI5 و MI6 را می‌شناسیم و متشکل از بیست سازمان MI یک تا بیست هست.

بعضی‌ها هم پوشانی دارند و برخی کاملا منفک‌اند. در سیستم امروز که ارگانیک و سایبرنتیک ترکیب شده هست را کاملا علائم جوابگوی بیولوژیک هم خارج از این سیستم ایجاد می‌کنند. به این دلیل می‌گویم که چون آمریکا هر حرکتی را انجام می‌دهد و هماهنگی قبلی و زمینه قبلی اطلاعاتی از انگلیس هست، الان آمریکا CDC را در حوزه بیوتروریسم سالیان زیادی است که شروع کرده و الان همه افراد حاضر در اینجا NSA را قطعا می‌شناسند اما چند نفر CDC را می‌شناسند؟ همه ما وظایف NSA را می‌شناسند، ولی وظیفه NSA این بود که بخواهد جامعه سایبرنتیک را در آمریکا تقویت کند و شیفت سیستم را از ارگانیک به سمت سایبرنتیک هدایت کند.

در بحث اطلاعات انرژی به این شکل بود که با اطلاعاتی که NSA ایجاد می‌کرد، از تمام جهان خصوصا از خود آمریکا برای هدایت هم سازمان‌های اقتصادی مثل فدرال رزرو و هم سازمان‌های سیاسی مثل خود دو حزب معروف‌شان و هم در مباحث فرهنگی‌شان هم سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی وابسته به دولت را کاملا یاری می‌کردند. در آن قضیه اما الان حالت NSA معکوس شده، یعنی اگر قبلا NSA دست سازمان‌های ارگانیک را می‌گرفت و بالا می‌آورد اما الان CDC به عنوان نهادی که روی بیوتروریسم خصوصا در حوزه ژنتیک کار می‌کند، آنها با توجه به اطلاعاتی که NSA می‌دهد، به عنوان چشم CDC آن کارها را انجام می‌دهند.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید