امروز : 11 خرداد 1399::06:22
کد خبر : 2677
چهارشنبه 22 دي 1395 - 16:48

سلسله مطالب پایگاه تیه در معرفی کتاب‌های یهودپژوهی و صهیونیسم‌شناسی و فلسطین شناسی(101)

معرفی اجمالی«صهیونیسم، نژادپرستی و تروریسم»

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: رژیم صهیونیستی اسراییل در حالی شکل گرفت که نژادپرستی یکی از مبانی اولیه آن بود. نژادپرستی صهیونیسم هم ابعاد مذهبی دارد و هم ابعاد سیاسی، هم در داخل اسراییل اعمال می شود و هم در خارج ازاسراییل، هم علیه طبقات اجتماعی ساکن دردولت یهود اعمال می شود و هم علیه گروههای خارج از اجتماع، هم علیه همکیشان یهودی است و هم علیه غیر یهودیان. جورج جبور، محقق و پژوهشگر سوری، در این کتاب سعی دارد با واکاوی اندیشه های سران صهیونیسم در سالهای قبل از تشکیل دولت یهود، مبانی نژادپرستی کنونی اسراییل را دریابد.

معرفی اجمالی«صهیونیسم، نژادپرستی و تروریسم»

سرویس فلسطین پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: پیدایش رژیم صهیونیستی در خاورمیانه وفلسطین بدون تردید وامدار تلاشهای سران صهیونیسم در ارایه تصویری از ملتی مظلوم بوده است که سعی می کرد با احیای هویتهای ادعایی یک ملت بدون سرزمین، سرزمین بدون ملتی را برای آن بیابد. در نوشته های صهیونیستی، قوم یهود به عنوان ملتی مظلوم و قربانی سیاستهای حاکم نمایانده شد و سعی شد تا از راه مظلوم نمایی، زمینه ها، اسباب و شرایط یک دولت یهودی فراهم آید. 
 
شرایط بین المللی و قدرتهای استعماری دست به دست هم داد تا جنبش صهیونیسم، دولتی یهودی تشکیل دهد. رژیم صهیونیستی اسراییل در حالی شکل گرفت که نژادپرستی یکی از مبانی اولیه آن بود. نژادپرستی صهیونیسم هم ابعاد مذهبی دارد و هم ابعاد سیاسی، هم در داخل اسراییل اعمال می شود و هم در خارج ازاسراییل، هم علیه طبقات اجتماعی ساکن دردولت یهود اعمال می شود و هم علیه گروههای خارج از اجتماع، هم علیه همکیشان یهودی است و هم علیه غیر یهودیان. 
 
جورج جبور، محقق و پژوهشگر سوری، در این کتاب سعی دارد با واکاوی اندیشه های سران صهیونیسم در سالهای قبل از تشکیل دولت یهود، مبانی نژادپرستی کنونی اسراییل را دریابد. ازنظرجبور اگرچه نژادپرستی جنبش صهیونیسم جنبه سیاسی پررنگی دارد اما بن مایه های آن را می توان در اعتقادات دینی یهود بازیافت. 
 

کتاب حاضر از چهار بخش تشکیل شده است. 

ذر بخش اول تلاش می شود که اندیشه نژادپرستی کنونی که وامدار تلاش سران صهیونیسم است طرح گردد.
 
در بخش دوم برای اثبات مبانی نژادپرستی فرهنگ صهیونیستی، به تشریح مبانی نژادپرستی دولت اسراییل پرداخته و این مبانی را که برسه پایه نسبیت، صهیونیسم و تمدن غرب بنا شده است مورد ارزیابی قرار می گیرد. نژادپرستی اسراییل بدون تردید به گونه ای از تروریسم مورد حمایت دولت می انجامد که از آن تحت عنوان تروریسم دولتی یاد می شود. 
 
بخش سوم مروری دارد بر قوانین نژادپرستی در اسراییل. قانون مصوب سال ۱۹۵۲ پیرامون مهاجرت به اسراییل و خروج از آن کشور، بی¬شک یکی از بارزترین قوانین نژادپرستانه ای است که در سطح نظام بین الملل وجود دارد. 
 
بخش چهارم به مواضع جامعه جهانی، سازمانها و مؤسسات بین¬المللی در برابر نژادپرستی صهیونیسم، واکنش سازمانهای منطقه-ای اسلامی و عربی و واکنش برخی از قدرتها در قبال مواضع ضد اسراییلی سازمان ملل می پردازد. 
 
مطالعه کتاب از آن رو به پژوهشگران پیشنهاد می شود که نشان می دهد نژادپرستی منجر به تروریسم رژیم صهیونیستی اسراییل نه تنها علیه اعراب، مسلمانان و مسیحیان خارج از قوم یهود به کار گرفته می شود بلکه در داخل جامعه اسراییل گروههای یهودی را نیز مصون نمی دارد.
 
مبارزه سازمانهای بین المللی علیه نژادپرستی و تروریسم رژیم صهیونیستی از همان ابتدا درحالی با واکنش منفی برخی کشورها چون آمریکا وفرانسه روبرو شد که این دولتها امروز علم مبارزه با تروریسم را برافراشته اند.
 
ناشر:  دفتر مطالعات بین المللی مبارزه با تروریسم دانشگاه آزاد اسلامی
نویسنده: پروفسور جرج جبور/ ترجمه و تحقیق: حسین سیروس 
 


منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی قربانیان ترور
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید