امروز : 04 تير 1398::23:27
کد خبر : 2666
سه شنبه 21 دي 1395 - 01:10

سلسله مطالب پایگاه تیه در مباحث یهودپژوهی؛

از تشکیل دولت افرائیم تا تناقضات عهد عتیق

پایگاه صهیون پژوهی تیه: از سده پانزدهم میلادی اسطوره «اسباط گمشده بنی‌اسرائیل» به‌وسیله الیگارشی یهودی احیاء شد، مسیحیان را به‌شدت تحت تأثیر قرارداد و به ایدئولوژی توسعه‌طلبی ماوراء بحار اروپاییان بدل گردید. اسطوره‌ای که از بنیاد بر دروغی بزرگ استوار بوده است. اشرافیت یهود خود عامل انهدام «اسباط ده‌گانه شمالی» بود و برای تحقق آن دورانی طولانی را در دسیسه و ستیز گذرانید. سرانجام، آنگاه‌که نام و نشانی از آنان نماند، در نقش وارث میراث بزرگ دولت افرائیم ظاهر شد.

از تشکیل دولت افرائیم تا تناقضات عهد عتیق

سرویس قرآن و معارف پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه - رحمان سلمانیان: در سال 928 میلادی، ده قبیله مستقر در سرزمین‌های شمالی بنی‌اسرائیل، به رهبری قبیله افرائیم [1] بر اشرافیت یهود شوریدند و در سرزمین‌های خویش دولت مستقل خود را به پا کردند؛ و چنین بود که سرزمین بنی‌اسرائیل به دو دولت تقسیم شد: دولت افرائیم (دولت اسباط ده‌گانه بنی‌اسرائیل) و دولت یهود. رهبری این شورش با یربعام بن نبط [2] از قبیله افرائیم است. پس از استقلال دولت افرائیم تا مهروموم‌های طولانی، میان این دو دولت ستیز سیاسی و جنگ‌های نظامی خونین در جریان بود. علت این ستیزها سیاست عناد آمیز دولت یهود و خاندان داوود بود که خود را برگزیده خدای اسرائیل و شبان بنی‌اسرائیل می‌دانستند و برای خویش حق حاکمیت بر تمامی بنی‌اسرائیل را قائل بودند. اوج تهاجمات یهود بر اسباط ده‌گانه در زمان ابیام پسر رحبعام اتفاق افتاد، به‌طوری‌که این سرزمین آماج کشتاری بی‌رحمانه قرار گرفت. این حادثه لطمات شدیدی بر پیکر قبایل ده‌گانه شمالی وارد ساخت و زمینه‌های سقوط و انهدام «خاندان یوسف» را فراهم ساخت.

تیه/یهود


آغاز اتهامات یهود

ازاین‌پس در عهد عتیق شاهد تناقض‌گویی هستیم. آئین پرستش «گوساله طلایی» که به‌وسیله یهودیان آغازشده بود ازاین‌پس به افرائیمیان نسبت داده می‌شود. در چرخشی عجیب، قبایل ده‌گانه شمالی سخت شیفته بت‌خانه اورشلیم معرفی می‌شوند تا بدان جا که یربعام از سفر آنان به پایتخت دولت یهود به هراس می‌افتد و خود بت‌خانه‌هایی به پا می‌کند.

در این روایت جدید، شاه یهود فرمانروا و آقای مشروع تمامی بنی‌اسرائیل است و یربعام حکمرانی غاصب. کمی بعد چرخش دوم صورت می‌گیرد. اینک یهودیان منادیان یکتاپرستی موسوی‌اند و مبلغان خود را به سرزمین افرائیم می‌فرستند تا آنان را از بت‌پرستی منع کنند. در این روایت جدید، گناه بنی‌اسرائیل تنها شورش بر خاندان داوود نیست؛ اخراج کاهنان هارونی و گروه روحانیون حرفه‌ای لاوی نیز هست.

 همان‌طور که می‌بینیم یهودیان برای سرپوش گذاشتن بر روی جنایات خود و اینکه بتوانند ذهن مردم را از حقایق منحرف کنند خود را موحد و مصلح و قبایل ده‌گانه را به‌عنوان مفسد و اخلال‌گر معرفی می‌کنند تا بتوانند جنایات بعدی خود را که خواهد آمد توجیه کنند.

نابودی خاندان یوسف(علیه‌السلام)

پس از درگذشت یربعام، یکی از سران قبیله یساکار [3] به نام بعشا علیه حکومت خاندان یوسف شورید، تمامی آن‌ها را قتل‌عام کرد و خود به‌عنوان شاه قبایل ده‌گانه شمالی قدرت را به دست گرفت.

به‌رغم نابودی خاندان یوسف ستیز دولت یهود بر ضد دولت افرائیم تداوم داشت. نفرت یهودیان از قبایل ده‌گانه شمالی و دولت افرائیم تا بدان حد است که به خیانتی بزرگ علیه سنن یگانگی قبایل بنی‌اسرائیل دست می‌زنند و دولت دمشق را بر آنان می‌شورانند.

اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود، در حوالی سال 882 یکی از سرداران دولت افرائیم به نام زمری می‌شورد و با قتل‌عام خاندان بعشا زمام قدرت را به دست می‌گیرد، اما سران قبایل ده‌گانه یکی از سرداران خود به نام عمری را به‌عنوان شاه جدید دولت افرائیم برمی‌گزینند.

حکومت بیت عمری (خاندان عمری) نقطه عطفی در سرگذشت دولت افرائیم است و تاریخ علمی بنی‌اسرائیل یعنی تاریخی که مبتنی بر داده‌های باستان‌شناسی نه روایات اساطیری باشد، از این دوران آغاز می‌شود. در این میان بقایای شهر سامریه، پایتخت خاندان عمری، حائز اهمیت است. این آثار و کشفیات مشابه بیانگر رواج آئین‌های بت‌پرستی در سراسر منطقه‌ای است که مأوای قبایل بنی‌اسرائیل به شمار می‌رود.

اشرافیت گری در افرائیم

طبق روایات عهد عتیق در این دوران یک اشرافیت سلطنتی مقتدر مشابه دولت یهود در قبایل شمالی شکل گرفت و این فرایند در زمان سلطنت اخاب، پسر عمری و شاه افرائیم به اوج خود رسید. اخاب دختر شاه صیدا به نام ایزابل را به زنی گرفت و معبد بعل را در شهر سامریه برافراشت. با رواج بعل پرستی به‌وسیله ایزابل و دخترش در دو سرزمین افرائیم و یهود، موج جدیدی از جنبش پیامبری در میان اتباع دو دولت بنی‌اسرائیل آغاز می‌گردد.

در چنین فضایی، یکی از شگرف‌ترین پیامبران ظهور می‌کند کسی که ازنظر احیاء سنن یکتاپرستی و مبارزه با ستم و بی‌عدالتی و فساد اجتماعی در میان پیامبران پس از موسی علیه‌السلام تا آن زمان یگانه است.

او ایلیاء نبی نام دارد و همان پیامبری است که قرآن کریم [احتمالاً] با نام «الیاس» از او با تجلیل فراوان یادکرده است. [4] «وَ إِنَّ إِلْیاسَ لَمِنَ الْمُرْسَلِینَ * إِذْ قالَ لِقَوْمِهِ أَ لا تَتَّقُونَ * أَ تَدْعُونَ بَعْلاً وَ تَذَرُونَ أَحْسَنَ الْخالِقِین»[5]

ایلیا به‌فرمان خداوند، دعوت خود را آشکار کرد، مردم به او گرویدند و در شورشی بزرگ، به دستور ایلیا، 850 تن از پیامبران بعل و اشرا را به قتل رسانیدند. اخاب ماجرا را به ایزابل خبر می دهد و او دستور قتل ایلیا را صادر می‌کند. خداوند به ایلیا دستور می‌دهد که سه تن را برای انهدام خاندان اخاب و احیاء یکتاپرستی در میان بنی‌اسرائیل به یاری طلبد: حزائیل، ییهون بن نمشی و الیسع بن شافاط. قیام علیه اخاب و از بین بردن آیین بت‌پرستی با ابلاغ پیام الیسع، [6] که اکنون با درگذشت ایلیا در راس توده انبوه پیروان او جای دارد، به ییهو بن نمشی، سردار بنی‌اسرائیل، آغاز می‌شود.

گناه بزرگ خاندان یوسف

ییهو هر چند به فرمان ایلیا و الیسع یکتاپرستی موسوی را احیا کرد و سرزمین اسباط ده‌گانه شمالی را از بت‌پرستی کنعانی پاک نمود، مع‌هذا بر گناه «یربعام بن نبط» باقی ماند. تمامی شاهان بعدی افرائیم همچنان آلوده به گناه «یربعام بن نبط» اند؛ شیطان بزرگی که اسرائیل را مرتکب گناه ساخت.


این گناه بزرگ که سرزمین قبایل شمالی را تا زمان انهدام خونین آن به‌وسیله امپراتوری آشور همچنان آماج نفرین قرار می‌دهد، چیزی نیست جز تداوم استقلال و عدم تمکین به اشرافیت یهود. فساد، بی‌عدالتی و بت‌پرستی بخشودنی است، چنانچه خاندان داوود در بیت‌المقدس هماره به آن اشتغال دارد و هیچ‌گاه به نابودی کامل تهدید نمی‌شود. ولی گناهی که خاندان یوسف بنیان‌گذار آن بود نابخشودنی است.


بعد از فروپاشی حکومت خاندان ییهو جنگ داخلی و کودتاهای پیاپی مملکت افرائیم را فرامی‌گیرد. در این زمان شخصی به نام فقح بن رملیا قدرت سیاسی را در این کشور به دست گرفت. فقح در اتحاد با رصین، شاه آرامی دمشق، سیاست عدم تمکین و مقابله با توسعه‌طلبی امپراتوری آشور را آغاز کرد. در همین زمان آغاز شاه یهود از فرصت بهره جست و خود را خراج‌گزار و مطیع امپراتور آشور جلوه داد.

پایان موجودیت دولت افرائیم

در چنین فضایی است که توطئه خونین شاه و اشرافیت یهود علیه اسباط ده‌گانه بنی‌اسرائیل رقم خورد، به‌گونه‌ای که به موجودیت آن‌ها پایان داده شد.

آنچه حائز اهمیت است و هدف از نوشتن سطور بالا به آن تعلق‌گرفته است این نکته است که فرجام خونین و ذلت‌بار قبایل ده‌گانه ساکن در مملکت افرائیم، بعدها دستمایه افسانه «ده سبط گمشده بنی‌اسرائیل» شد و در پایه اسطوره آوارگی قرار گرفت که بنیان فرهنگ و روانشناسی قومی یهودیت جدید به شمار می‌رود.

نکته جالب‌تر اینکه از سده پانزدهم میلادی اسطوره «اسباط گمشده بنی‌اسرائیل» به‌وسیله الیگارشی یهودی احیاء شد، مسیحیان را به‌شدت تحت تأثیر قرارداد و به ایدئولوژی توسعه‌طلبی ماوراء بحار اروپاییان بدل گردید. اسطوره‌ای که از بنیاد بر دروغی بزرگ استوار است. اشرافیت یهود خود عامل انهدام «اسباط ده‌گانه شمالی» بود و برای تحقق آن دورانی طولانی را در دسیسه و ستیز گذرانید. سرانجام، آنگاه‌که نام و نشانی از آنان نماند، در نقش وارث میراث بزرگ دولت افرائیم ظاهر شد.

در تاریخ‌نگاری جدید یهود تمامی افتخارات دولت افرائیم به نام یهودیان ثبت شد و در اسطوره‌های دینی جدید یهودی و مسیحی مظلومیت اسباط ده‌گانه نیز به نام مظلومیت قوم یهود به تاراج رفت. بنیان یهودیت از آغاز تکوین آن بر فریبکاری، جعل تاریخ و دروغ‌های بزرگ استوار است. [7]

پی‌نوشت:

1.    سبط افرائیم پسر یوسف
2.    یربعام بن نبط، رئیس خاندان یوسف است.
3.    یساکار نام یکی از قبایل ده‌گانه بنی‌اسرائیل است.
4.    تفسیر نمونه، ج 19، ص 144
5.    سوره مبارکه صافات، آیات 125 -123
6.    یکی از پیامبران الهی که در قرآن به آن اشاره شده است (سوره مبارکه انعام، آیه 86).
7.    زرسالاران یهودی و پارسی، صص 346-308 

منابع:

1.    قرآن کریم.
2.    شهبازی، عبدالله، زرسالاران یهودی و پارسی استعمار بریتانیا و ایران، استعمارگری، 5 جلد، تهران، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، 1377 ش.
3.    مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه (چاپ اول)، اجتماعی و اجتهادی، 27 جلد، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1374 ش.

 

لینک مطلب

مقاله سناریوی ممظلومیت برای سیطره بر انسانیت


منبع : پایگاه جامع حوزوی صهیون‌پژوهی تیه
کد خبرنگار : 18
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید