امروز : 04 تير 1398::23:29
کد خبر : 2645
شنبه 18 دي 1395 - 01:18

به مناسبت معرفی کتاب «جهاد اسلامی، امام خمینی، شیعه سنی، مسئله فلسطین»

بنیان‌گذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین، دکتر فتحی شقاقی

پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه: شهید فتحی شقاقی، درباره رابطه اسلام و ملی‌گرایی می‌گوید: تصویری که از اسلام ارایه شده است، تصویر درستی نیست و این مطلب که اسلام ارتباطی با میهن و مسایل ملی ندارد، درست نیست؛ چنین تمایزی میان آن دو، امری جدید و در عین حال اشتباه است؛ زیرا از میان جنبش‌های ملی که در کشور ما پیشتاز و در صف مقدم هستند، جنبش‌های اسلامی می‌باشند و بزرگترین پیکارگران اسلامی همان رهبران ملی هستند.

بنیان‌گذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین، دکتر فتحی شقاقی

سرویس فلسطین و اسرائیل غاصب پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه: پیروی از اندیشه‌ حضرت امام خمینی (ره) و دفاع از الگوی انقلاب اسلامی ایران، تلاش برای ایجاد وحدت میان شیعه و سنی و تأکید بر محوریت آرمان فلسطین و جهاد و شهادت، از جمله ویژگی‌های برجسته شهید فتحی شقاقی بود. در این نوشتار با استفاده از منابع مختلف، به معرفی شهید دکتر فتحی شقاقی، بنیان‌گذار جنبش جهاد اسلامی فلسطین می‌پردازیم.

 

شهید/تیه


زندگی‌نامه دکتر شقاقی

نزدیک به سه‌ سال‌ پس‌ از شکست سال ۱۳۲۷ ه.ش کشورهای عربی در برابر حکومت صهیونیستی در چهاردهم دی‌ماه ۱۳۲۹، در اردوگاه‌ پناهندگان رفح در نوار غزه‌ فلسطین اشغالی، نوزادی‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود که‌ خانواده فقیر، اما دیندارش، او را فتحی ابراهیم‌ نام‌ نهادند. پدرش با پیشه کارگری نیازهای روزمره خانواده خود را برآورده می‌ساخت و هم‌زمان، امام‌ جماعت‌ دهکده‌ زرنوقه‌ نزدیک‌ یافا نیز بود.


خانواده‌اش‌ در ۱۳۲۷ به سبب تاخت و تاز سراسری صهیونیست‌های اسراییلی به سرزمین‌شان، آواره‌ و به‌ اردوگاه رفح رانده شده بودند. ابراهیم‌، دوران دبستان و دبیرستان را در اردوگاه به پایان رسانید. وی در سال ۱۹۶۸ میلادی در دانشگاه بیرزیت در کرانه باختری پذیرفته شد و پس از طی دو سال تحصیل به عنوان معلم ریاضیات عازم یک مدرسه در بیت‌المقدس شد.


شقاقی در طی این دوران علی‌رغم وجود حساسیت شدید و تنش میان نیروهای داخلی فلسطین، با برخی از گروه‌ها و نیروهای ملی ارتباط برقرار کرد و در بعضی از فعالیتهای سازمانهای ملی و چپ گرا مشارکت کرد. شقاقی در سال ۱۹۷۴ میلادی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه الزقازیق مصر شد و موفق گردید دکترای طب اطفال را از این دانشگاه دریافت کند. حضور فتحی شقاقی در مصر را می توان از پربارترین و مهمترین مراحل سیاسی و فکری زندگی شقاقی به شمار آورد. دوره ای که از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ یعنی تاریخ اخراجش از مصر به درازا کشید.


در دانشگاه الزقازیق بود که نخستین نطفه یک جنبش واقعگرای اسلامی منعقد گردید و نخستین هسته های این سازمان متشکل از برخی دانشجویان جوان فلسطینی این دانشگاه به رهبری او شکل گرفت و بعدها این هسته به قلب فلسطین انتقال یافت تا هسته اولیه سازمان جهاد اسلامی در داخل فلسطین شود.


 شقاقی با تالیف کتاب «خمینی، راه حل اسلامی و جایگزین» که اولین کتاب منتشره در سطح جهان در مورد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به زبان عربی بود مدتی نیز زندانی شد. شقاقی به دلیل فعالیتهای اسلامی سیاسی تحت پیگرد قرار گرفت و سرانجام به جرم بنیانگذاری جنبش جهاد اسلامی (۱۹۸۰) پس از تحمل چند ماه زندان از خاک مصر اخراج شد. شقاقی بلافاصله پس از بازگشت به فلسطین در نوامبر ۱۹۸۱ به تأسیس هسته های سازمان جهاد اسلامی در سرتاسر اراضی اشغالی و به خصوص در غزه و کرانه باختری پرداخت و همزمان برای آموزش و تربیت کادرهای جدیدی برای جنبش و ساختن نیروی نظامی و عقیدتی آن اقدام نمود تا اینکه سرانجام فعالیتهای سیاسی وی توجه نیروهای اشغالگر صهیونیستی را جلب نمود.


شقاقی در حالیکه در بیمارستان ویکتوریا در بیت المقدس کار می کرد به مدت ۱۱ ماه در سال ۱۹۸۳ به اتهام تشکیل سازمان جهاد اسلامی زندانی شد و در سال ۱۹۸۶ به اتهام تحریک مردم بر علیه رژیم صهیونیستی و انتقال اسلحه به غزه، به چهار سال زندان و پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد. زمانی که رژیم صهیونیستی متوجه شد که شقاقی از درون زندان نیز فلسطینیان را رهبری می کند، وی را به همراه برخی از دوستانش پیش از پایان محکومیتشان در تاریخ (۱/۸/۱۹۸۸) به جنوب لبنان تبعید نمودند.

 

شهید/تیه


وی در سال ۱۹۹۵ با گذرنامه جعلی با نام «ابراهیم شاویش» به لیبی رفت تا پیرامون وضعیت آوارگان فلسطینی در مرزهای لیبی و مصر با سرهنگ قذافی رهبر این کشور دیدار کند؛ اما به دلیل تحریم هوایی لیبی، وی مجبور شد با کشتی به مالت برود و سرانجام در ساعت یک بعدازظهر پنج شنبه 26 اکتبر 1995 وقتی به هتل (دیپلماتیک جزیره مالت) بازمی گشت توسط عوامل موساد ترور شد و به شهادت رسید.

جزئیات ترور شهید فتحی شقاقی

اسحاق رابین نخست‌وزیر اسرائیل در ماه ژانویه دستور ترور شقاقی را در پی اقدام جهاد اسلامی به اجرای عملیات بیت لید در ژانویه ۱۹۹۵ که در آن ۲۲ اسرائیلی کشته و ۱۰۸ نفر مجروح شدند، صادر کرد. در پی صدور دستور رابین، موساد تدارک لازم را برای ترور شقاقی توسط واحدی به نام «گروه قیصاریه» انجام داد.


پیش از اجرای عملیات «بیت لید» طی سال‌های طولانی مکان شقاقی را در دمشق مشخص نمود ولی اوری ساغی رئیس بخش اطلاعات نظامی نسبت به انجام این عملیات ترور در خاک سوریه هشدار داد، وی عقیده داشت انجام این عملیات موجب برانگیخته شدن خشم شدید سوریه خواهد شد. رابین نیز این توصیه ساغی را پذیرفت و به موساد دستور داد طرح جایگزینی برای ترور شقاقی در جایی جز دمشق را پایه‌ریزی کند. موساد در طرح جدید با مشکلاتی روبرو بود ولی همان گونه که رابین می‌خواست عمل کرد.

شقاقی می‌دانست که تحت تعقیب اسرائیلی‌هاست. از این رو از دمشق بیرون نمی‌رفت و بنا به گفته صهیونیست‌ها محتاط بود. منابع موساد یادآور شده بودند که شقاقی فقط با هواپیما به ایران سفر می‌کند.

 

شهید/تیه


در آغاز اکتبر سال ۱۹۹۵ بنا به گفته موساد، شقاقی دعوتی برای شرکت در یک سمینار با حضور رؤسای سازمان‌های جنگ‌های پارتیزانی در لیبی دریافت کرد و موساد می‌دانست سعید موسی مراره‌ی (ابوموسی) از جنبش فتح نیز در این سمینار شرکت خواهد کرد. یکی از اعضای جنبش موساد که نام او فاش نشده اظهار داشت: ابوموسی جزو مخالفان شقاقی است و چنانچه در این کنفرانس شرکت کند، شقاقی نیز شرکت خواهد کرد. وی از افراد متخصص در موساد خواستار آمادگی برای انجام عملیات شد. چگونگی سفر شقاقی به لیبی برای موساد با توجه به سفرهای گذشته ایشان مشخص شد. شقاقی از راه مالت به لیبی سفر می‌کرد. از این رو اعضای گروه «قیصاریه» دو طرح برای ربودن شقاقی ارائه دادند. نخست ربودن وی به هنگام سفر وی از مالت به سمت لیبی که رابین با این طرح از بیم این که گرفتار یک مشکل بین‌المللی شود، مخالفت کرد و طرح دوم ترور شقاقی به هنگام حضور وی در مالت بود.


عناصر موساد راهی مالت شدند و در فرودگاه منتظر شقاقی ماندند. شقاقی از نخستین پرواز و یا دومین پرواز و یا سومین پرواز از هواپیما بیرون نیامد. عناصر موساد نسبت به امکان آمدن شقاقی به مالت ناامید شدند ولی با بی‌سیم صدای یکی از عناصر موساد را شنیدند که می‌گوید؛ یک لحظه یک لحظه، یک شخص تنها وجود دارد که نشسته است. عناصر موساد به آن طرف رفتند. وی بار دیگر با بی‌سیم گفت به نظر می‌رسد همین است، برای رد گم کردن شعاری روی سر خود قرار داده است. شقاقی مدت یک ساعت در مالت منتظر شد و پس از آن برای شرکت در کنفرانس عازم لیبی شد. بدون این که احساس کند تحت کنترل است.


موساد در گزارش خود می‌گوید شقاقی در آن جا با ابوموسی و «طلال ناجی» از رهبران جبهه خلق برای آزادی فلسطین ـ فرماندهی کل ـ به رهبری احمد جبریل دیدار کرد. در تاریخ ۲۶ اکتبر شقاقی به مالت بازگشت. موساد متوجه می‌شود که شقاقی با یک گذرنامه لیبیایی به نام «ابراهیم شاویش» سفر کرده است و برای مشخص کردن جای او در مالت بنا به وجود نام او در گذرنامه با مشکل روبه‌رو نشد. شقاقی در صبح همان روز وارد مالت شد و یک اتاق در هتلی در شعر نقاهه «سلیمه» برای یک شب اجاره کرد. شماره اتاق ۶۱۶ بود. ساعت یازده و نیم شب بود که شقاقی برای خرید از هتل بیرون رفت و وارد فروشگاه «مارکس و اسپنسر» شد و از آن جا یک پیراهن برای خود خرید و به چند فروشگاه دیگر هم رفت و سه پیراهن دیگر خرید.


بنا به گفته موساد شقاقی همچنان به پیاده‌روی خود در مالت ادامه داد و متوجه موتورسیکلت یاماها که در طول راه او را تعقیب می‌کرد نشد. راننده موتورسیکلت خود رابه شقاقی نزدیک می‌کرد تا جایی که هم‌زمان و هماهنگ با راه رفتن او حرکت می‌کرد. سرنشین دوم موتورسیکلت که پشت سر راننده نشسته بود هفت تیر خود را که مجهز به صدا خفه‌کن بود، از جیبش در آورد و سه گلوله به سر شقاقی شلیک کرد تا این که مطمئن شد که او دیگر در انجام این عملیات ترور زنده نخواهد ماند. این هفت تیر مجهز به کیسه‌ای برای نگهداری پوکه گلوله‌های شلیک شده بود تا از این طریق برای انجام تحقیقات و دور نگه داشتن اسرائیل از این اتهام جلوگیری شود.

 

شهید/تیه


موساد اعلام داشته است عملیات ترور شقاقی یکی از موفق‌ترین عملیاتی بود که انجام داده است. ولی اسرائیل را وارد یک حالت آماده‌باش کامل در پی رسیدن هشدارهای عملیات انفجاری قرار داد.

تفکرات دکتر شقاقی

شهید فتحی شقاقی، نظریه پرداز جنبش مقاومت فلسطین، دارای اندیشه های والایی بود که به برخی از آنها اشاره می کنیم:


الف: پیروی از اندیشه‌ حضرت امام خمینی (ره) و دفاع از الگوی انقلاب اسلامی ایران
شهید شقاقی با قلمی پربار و نگاهی راهبردی می‌نویسد: «غرب گمان می‌کرد که واپسین ضربه‌های کاری خود را بر تمدن فروپاشیده اسلامی وارد می‌سازد که انقلاب اسلامی در ایران نخستین تیرهای خود را به سوی غرب رها کرد و نخستین پیروزی اسلام را در دوران معاصر تحقق بخشید. اکنون، زندگی به پیکر اسلام که گمان می‌کردند مرده است، بازدمیده و دوباره بیدار می‌شود و شاداب و سرزنده به پا می‌خیزد. از کجا؟ از آنجا که کارهای شیطانی دشمن به سخت‌ترین، نیرومند‌ترین و ددمنشانه‌ترین وجه بود، اکنون، مرحله‌ی نوینی فرا رسیده است. ما به خویشتن خویش، بازگشته‌ایم و می‌خواهیم پس از تحمل دو قرن اهانت، خواری و پس از سده‌ها عقب‌ماندگی و ناآگاهی، به پاخیزیم.»


به اعتقاد دکتر شقاقی انقلاب اسلامی دارای درون مایه‌های بی شماری است برخی از این درون مایه‌ها چنین است:
۱. انقلاب اسلامی، هراس از ابرقدرت‌ها را از یاد همگان به ویژه مسلمانان و مستضعفان جهان زدود.
۲. انقلاب اسلامی پس از اینکه الگوی غربی را در قفس اتهام قرارداد، الگوی تمدن نوینی به بشریت رونمایی کرد. این سخن از آنجا گرفته شده که شهید شقاقی به نقل از روژه گارودی، اندیشمند پرآوازه فرانسوی، می‌گوید: «امام خمینی، الگوی توسعه غرب را در قفس اتهام قرار داد و به زندگی ایرانیان معنا بخشیده است.»
۳. به دنبال بیش از یک قرن تلاش برای کنار زدن اسلام از توان‌آفرینی و شکوفایی، انقلاب اسلامی بر نقش تاریخی اسلام انقلابی در زندگی ملت‌های منطقه پافشاری ورزید.


ب: وحدت میان شیعه و سنی
 دکتر فتحی شقاقی با انتقاد از عملکرد دشمنان اسلام و ایران در این کتاب می نویسد: کاش! آنان هنگامی که به مخالفت با رهبر انقلاب اسلامی و پایه‌گذار جمهوری اسلامی [ایران] روی می‌آوردند، خود در زندگی خویش کاری برای خدمت به اسلام و مسلمانان یا بهبود تصویر مسلمانان و برآورده ساختن منافع آنان انجام داده بودند. آن سازمان‌های مشکوک می‌خواهند چنین وانمود کنند که همه اهل سنت، چنین دیدگاه منفی را نسبت به شیعه و انقلاب اسلامی در ایران دارا هستند تا بدین سان، طرح استکباری مهار انقلاب به تحقق برسد.

 

شهید/تیه


شقاقی در مقاله‌ای که در شماره آذر ۱۳۶۱ ماهنامه «الطلیعه الاسلامیه» لندن منتشر کرد، نوشت: «جمهوری اسلامی ایران که الگوی فرهنگی و تاریخی بی‌مانندی را ارایه داد، آماج توطئه‌های گوناگون سلطنت‌طلبان، کمونیست‌ها و احزاب لیبرال قرار گرفت؛ اقدام عوامل بیگانه و گروه‌های ضدانقلاب داخلی برای دامن‌زدن به جدایی میان شیعه و سنی در ایران و در کشورهای عربی، از جمله این توطئه‌های خطرناک بود که انقلاب اسلامی را در برگرفت.»


پ: مرکزیت «آرمان فلسطین» و محوریت «انتفاضه»
دکتر شقاقی توانست با آگاهی بالای خود نسبت جوهره نبرد در خاورمیانه، جهاد علیه حکومت ستمگر و ساختگی اسراییل را به اولویت جهاد اسلامی در فلسطین تبدیل نماید و اینکه جهاد مسلحانه را نمی‌توان در هیچ شرایطی و به هر نامی به تأخیر انداخت، بلکه از راه همان عمل، سخن پروردگار بلندمرتبه تحقق می‌یابد: «والذین جاهدوا فینا لنهدینهُم سُبلَنا و ان‌الله لَمَع المُحسنین.»(عنکبوت، ۶۹)


شهید شقاقی یادآور می‌شود که «تا هنگامی که بر سه اصل مکتبی تکیه کنیم پیروز و کامیاب خواهیم بود: ۱. فلسطین را بدون اسلام مطرح نکنیم، ۲. اسلام را بدون فلسطین نخواهیم ۳. این دو را بدون جهاد و شهادت نخواهیم.»


ت: اسلام‌گرایی، قوم‌گرایی و ملی‌گرایی
شهید شقاقی درباره رویارویی اسلام و ملی‌گرایی می‌گوید: تصویری که از اسلام ارایه شده است، تصویر درستی نیست و این مطلب که اسلام ارتباطی با میهن و مسایل ملی ندارد، درست نیست؛ چنین تمایزی میان آن دو امری جدید و در عین حال اشتباه است؛ زیرا از میان جنبش‌های ملی که در کشور ما پیشتاز و در صف مقدم هستند، جنبش‌های اسلامی می‌باشند و بزرگترین پیکارگران اسلامی همان رهبران ملی هستند.


در آغاز هیچ‌گونه جدایی آشکاری میان ملی‌گرایی و اسلام‌گرایی نبوده است، بلکه جدایی میان این دو زمانی آغاز شد که برخی از دیدگاه‌های جدید با نوشته‌های سکولار (جدایی دین از سیاست) آمیخته شد. از این رو، ملی‌گرایان را از اسلام که سازنده هویت حقیقی امت بود، جدا کرد.

تالیفات دکتر شقاقی

1- دکتر فتحی شقاقی کتاب «امام خمینی، تنها راه‌حل اسلامی و جایگزین» را در ۲۵ بهمن ۱۳۵۷ با نام مستعار در مصر منتشر کرد.
به گفته محمد ابوجهاد، از رهبران جنبش جهاد اسلامی، این کتاب که در یک روی جلد آن، تصویر امام که در زیر درخت سیب در نوفل‌شاتو نشسته بود و در پشت جلد، عکس شاه را با سرشکافته در حال گریز نشان می‌داد، در همان شب اول چاپ، با شمارگان ده هزار نسخه به فروش رفت. کتاب بار دیگر تجدید چاپ گردید که منجر به دستگیری و اخراج فتحی شقاقی از مصر شد.


شقاقی با نگارش نوشته‌های انتقادی نسبت به آثار کینه توزانه‌ای که با هدف ضربه زدن به انقلاب اسلامی نوشته شده بودند، به دفع بدگمانی‌ها درباره‌ انقلاب اسلامی در ایران و تشیع پرداخت.


2- شقاقی در زمینه وحدت، کتابی به نام «شیعه و سنی؛ غوغای ساختگی» را در ۱۳۶۲ به نگارش درآورد.
دکتر فتحی شقاقی در دیباچه این کتاب می‌نویسند: «در زمانی که هجوم نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی از جانب استکبار غرب و شرق، صهیونیسم جهانی و مزدوران آنها در منطقه بر ضد جمهوری اسلامی ایران استمرار دارد، می‌بینیم که موج تازه‌ای برای ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی در کشورهای اسلامی پدید آمده است و این، به راستی، توطئه پلیدی علیه امت واحد اسلامی است.»


3-دکتر شقاقی کتاب دیگرش به نام «مقدمه پیرامون مرکزیت فلسطین و طرح اسلامی معاصر» را در ۱۳۶۸ نگاشت که در آن ضمن دادن برنامه‌ای راهبردی برای جهان اسلام، جایگاه قدس را در این باره روشن می‌سازد و آن را در راستای مرکز طرح اسلامی امروزی پیشنهاد می‌کند.

 

شهید/تیه


شکل‌گیری جنبش جهاد اسلامی

پیدایش جنبش جهاد اسلامی ثمره تلاش‌های فکری و سیاسی برخی چهره‌های اسلامی فلسطین در اواخر دهه نود به رهبری گروهی از دانشجویان جوان فلسطینی در مصر و در رأس آنها دکتر فتحی شقاقی، مؤسس آن بود. جنبش جهاد اسلامی با محوریت قرار دادن مسئله فلسطین و اعتقاد به اینکه جهان غرب ورژیم صهیونیستی برای مبارزه با جهان اسلام و عرب، فلسطین را کانون تهاجمات خود قرار داده‌اند شعار اتحاد همه فلسطینیان برای بیرون راندن اشغالگران را سر داد.


در اوایل دهه هشتاد میلادی و بازگشت دکتر فتحی شقاقی و دوستانش به فلسطین، ساختار تشکیلاتی این جنبش شکل گرفت و بانیان آن تلاش نمودند با بسیج مردمی و سیاسی با جهاد مسلحانه، فلسطین را آزاد نمایند. برخی از منابع اسرائیلی و بیگانه، موسس این جنبش را شیخ عبدالله نمر درویش، رهبر حرکت اسلامی فلسطین در سال ۱۹۴۸ می‌دانند. او کسی است که گروه «خانواده جهاد» را از بین فلسطینیان داخل تشکیل داد که ارتباطی با جهاد اسلامی نداشت و در واقع گروهی بودند که از اخوا‌ن المسلمین جدا شدند. منابع اسرائیلی همچنین بر این باورند که جنبش جهاد اسلامی با یکی از افسران ارشد خود در سودان که از حامیان شیخ اسعد بیوض التمیمی یکی از رؤسای جهاد اسلامی اردن است ارتباط دارد.


منابع امنیتی رژیم صهیونیستی براین باوند که دکتر رمضان عبدالله بعد از شهادت دکتر فتحی شقاقی توانست این جنبش را از گرفتاری بزرگی که در پی شهادت مؤسس آن ایجاد شده بود نجات دهد و دوباره آن را ساماندهی کرده و بسیاری از نیروهای فلسطینی موجود در گروه‌های دیگر را جذب نماید.

 

شهید/تیه


اصول کلی جنبش جهاد اسلامی

- جنبش جهاد اسلامی به اسلام به عنوان عقیده، شریعت و نظام زندگی و اصلی برای تحلیل و فهم طبیعت جهاد امت اسلام بر ضد دشمنان و مرجع اساسی تدوین برنامه بسیج و دعوت عموم به پیکار نگاه می‌کند.


- فلسطین سرزمینی است از نهر تا بحر و نادیده گرفتن یک وجب از خاک آن شرعاً حرام بوده کما اینکه به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی نیز به هیچ وجه قبول نبوده و حرام می‌باشد.


- رژیم صهیونیستی نیروی پیشگام استعمار معاصر غرب در مسیر مبارزه با امت اسلام به شمار می‌رود و استمرار حضور آن در خاک فلسطین و قلب جهان اسلام، به معنای ادامه تحمیل سیطره غرب بر امت اسلام و به وجود آوردن ضعف، تجزیه و عقب ماندگی برای آن است.


- فلسطین با استناد به شواهد قرآنی، تاریخی و واقعیات امروز، پاشنه آشیل جهان اسلام به شمار می‌رود و از همین رو می طلبد تا با ایجاد نهضتی فراگیر در جهان اسلام این غده سرطانی را از بین برد.


- جهان اسلام باید با به کارگیری تمام ظرفیت‌هایش در جهت بیرون راندن دشمن صهیونیستی از خاک فلسطین اقدام نماید. شکی نیست که در این میان ملت و مجاهدان فلسطین پیشگام هستند و بیشترین بار مبارزه بر دوش آنهاست آنها باید این راه را ادامه دهند تا اینکه تمام جهان اسلام بسیج شود و به مأموریت تاریخی خود جامعه عمل بپوشد.


- اتحاد نیروهای اسلامی و ملی و حضور آنها در میدان مبارزه شرط اساسی استمرار مشی جهادی امت بر ضد دشمن به شمار می‌رود.


- هر نوع طرح سازش که حق ملت فلسطین را نادیده بگیرد باطل وحرام است.


عملیات های جهادی و در رأس آن عملیات های شهادت طلبانه یکی از ارکان اساسی مقاومت مردم مسلمان فلسطین در مقابل رژیم اشغالگر قدس است در این میان شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی پرچمدار عملیات های شهادت طلبانه دوزمانه است که تلفات مادی ومعنوی بسیاری را بر پیکره رژیم صهیونیستی وارد آورده است.

شاخه نظامی جنبش جهاد و عملیات‌ها

شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین ابتدا با نام قسم در نوار غزه فعالیت خود را آغاز نمود، سپس و در اوایل انتفاضه مسجد الاقصی با نام سرایا القدس بر عملیات های خود شدت بخشید.


سرایا القدس در سال ۱۹۹۲ زمانیکه که شهید محمود الخواجا تصمیم گرفت دستگاه نظامی منظمی را جایگزین گروه های نظامی پراکنده ایجاد کند، شروع به کار کرد، ابتدا قرار بر این شد که نام این دستگاه «القوی الاسلامیه المجاهده» [نیروهای مسلمان مجاهد] که به اختصار «قسم» خوانده شد.


قسم گروهی بود که افراد مشتاق انجام عملیات های نظامی چه از اعضای جهاد وچه از دیگر گروه ها میتوانستند در آن به فعالیت بپردازند.


اولین بیانیه نظامی «قسم» با اولین عملیات شهادت طلبانه همراه بود، این عملیات توسط شهید انور عزیز بود که در ۱۳ دسامبر ۱۹۹۳ در جاده المنطار انجام داد، او خود را در یک کاروان نظامی صهیونیستی منفجر نمود تا آغازگر مرحله جدیدی از تاریخ مبارزات مردم فلسطین شود، دوره ای که بعدها به «دوره شهادت طلب ها» مشهور شد.


عملیات های «قسم» ادامه یافت و توانست سلسله عملیات های شهادت طلبانه دیگری را هم به اجرا در آورد، این بار شکل عملیات های شهادت طلبانه فرق می‌کرد، شهید علاء الکحلوت، شهید معیون البرعی، شهید خالد شحاده وشهید علی العیماوی هر یک با در دست داشتن سلاحهای خودکار خود وارد یکی از شهرک های صهیونیست نشین شده وبه سوی آنان آتش گشودند وباعث هلاکت وزخمی شدن ده ها صهیونیست گردیدند.


با حمله هشت تن از مجاهدین جنبش جهاد اسلامی به یک گروه از سربازان پیاده رژیم صهیونیستی در نزدیکی شهرک صهیونیست نشین «موراغ» که طی آن سه نظامی صهیونیست کشته وسه تن دیگر مجروح شدنددوره جدیدی از عملیات شکل گرفت.


شهید هشام حمد نیز برای انتقام خون شهید هانی عابد با یک دوچرخه به سوی یک موضع نظامی صهیونیستی در نزدیکی شهرک نتساریم رفت و با منفجر نمودن خویش چهار صهیونیست را به هلاکت رساند وشش تن دیگر را مجروح نمود، این عملیات بعد از کمتر از یک هفته از ترور شهید هانی عابد در دوم نوامبر ۱۹۹۴ انجام شد وجنبش جهاد اسلامی مسإـولیت این عملیات را در مراسم یادبود شهید هانی عابد بعهده گرفت.


جنبش جهاد اسلامی فلسطین با عبور از موانع امنیتی شهر بیت لید در داخل مناطق فلسطینی اشغال شده در سال ۱۹۴۸ توانست بزرگترین موفقیت بزرگترین موفقیت نیروهای مقاومت فلسطینی را رقم بزند.

 

شهید/تیه


دو مجاهد از اعضای «قسم» به سوی پایانه مسافربری مخصوص نقل وانتقال سربازان صهیونیست رفتند، شهید انور سکر خود را منفجر نمود و باعث کشته شدن چهار صهیونیست گردید، شهید صلاح شاکر سه دقیقه به انتظار ایستاد تا سربازان صهیونیست برای انتقال مجروحان در اطراف محل انفجار تجمع نمودند، او خود را در میان آنان منفجر نمود تا تعداد کشته شدگان صهیونیست به ۲۳ نفر برسد تعداد مجروحان نیز ۷۰ نفر اعلام گردید، این حادثه که در سال ۱۹۹۵ روی داد، اسحق رابین نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی را به اعتراف واداشته و ناتوانی رژیمش را در مقابله باعملیات های شهادت طلبانه اعلام نمود.


پس از عملیات بیت لید اشغالگران صهیونیست دستور ترور افرادی را که در این عملیات مشارکت داشتند را صادر نمودند.


نیروهای صهیونیستی فعالیت های گسترده ای را برای یافتن مسإـولین این عملیات انجام دادند اما به هیچ نتیجه ای نرسیدند.


ضربه بعدی که جنبش جهاد اسلامی در ۱۹۹۵ که بر پیکره رژیم صهیونیستی وارد آورد وباعث هلاکت ۹ صهیونیست ومجروحیت ده تن دیگر گردید زمانی بود که شهید خالد الخطیب خود را درون یک اتوبوس حاملان نظامیان صهوینستی منفجر نمود، این عملیات چنان توفانی در درون رژیم صهیونیستی به پا شد که مسئولین این رژیم را واداشت تا رسما از تشکیلات خودگردان برای یافتن عاملان این عملیات کمک بخواهد.


تشکیلات خودگردان هم به محض دریافت این درخواست موج وسیعی از بازداشت ها را علیه ده ها تن از اعضای جنبش جهاد اسلامی انجام داد.


در میان افراد دستگیر شده تعدادی از فعالان نظامی جنبش نیز وجود داشتند که دست آخر پس از بازجوی ها وشکنجه های مختلف تشکیلات خودگردان به رژیم صهیونیستی خبر داد که رهبر شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فردی به نام محمود الخواجا است.


نیروهای مخصوص رژیم صهیونیستی در روز ۲۲ ژوئـن پس از ترور شهید محمود الخواجا در مرکز شهر غزه کار ترور بقیه شرکت کنندگان در عملیات بیت لید را ادامه دادند و در ادامه این جنایات در ۲۶ اکتبر ۱۹۹۵ موساد دکتر فتحی شقاقی دبیر کل جنبش جهاد اسلامی را در جزیره مالت ترور نمود.


تشکیلات خودگردان هم در راستای خوش خدمتی به صهیونیستها دو تن دیگر از شرکت کنندگان در این عملیات را به نام های عمار الاعرج وایمن الرزاینه در ماه مبارک رمضان وچند دقیقه پیش از زمان افطار به شهادت رساندند.


تشکیلات در ادامه، عرفات مهندس محمد الزطمه مهمترین کارشناس مواد منفجره جنبش را دستگیر وتا آغاز انتفاضه مسجد الاقصی در زندان های خود نگه داشت.


نام این مجاهد فلسطینی در زمره لیست افراد تحت تعقیب رژیم صهیونیستی است که در روزنامه های صهیونیستی به چاپ رسیده است، علاوه بر آن دو تن دیگر از مجاهدان عضو جنبش جهاد اسلامی به نام های نضال البرعی وعبد الحلیم البلبیسی در یک عملیات مخصوص دستگیر شدند.


با آغاز انتفاضه، جنبش جهاد اسلامی تلاش نمود تا ساختار شاخه نظامی خویش را بازسازی نماید واین بار آنرا با نام با مسمای «سرایا القدس» [گروهان های قدس] به منصه ظهور نهاد.


اینبار شهید نبیل العرعیر از اهالی محله الشجاعیه سوار بر دوچرخه به یک موضع نظامی صهیونیستی نزدیک وآنرا منفجر نمود تا اولین بیانیه نظامی سرایا القدس با نام وی مزین گردد.


سرایا القدس جنگ و مبارزه را به عمق امنیتی رژیم تروریست صهیونیستی کشاند، یک خودروی بمب گذاری شده در شهر قدس منفجر شد تا با خود دختر یکی از افراطی ترین صهیونیستها را به همراه سرباز محافظش به درک واصل کند، در حالیکه مجاهدان مجری این عملیات سالم به پایگاه های خود بازگشتند.


طی این مدت سرایا القدس مجموعه ای از عملیات های شهادت طلبانه را سامان بخشید که بارزترین آنها عملیات شهادت طلبانه مجاهد شهید «نضال ابو شادوف» در مرکز تل آویو، عملیات حیفا که مجری آن شهید محمد نصر یکی از دوستان نزدیک شهید ایاد حردان بود.


جز در چند مورد اکثر مجاهدان شهادت طلب از شهر جنین بودند، دشمن صهیونیستی شهر جنین را پایگاه اصلی جنبش جهاد اسلامی فلسطین می‌داند.


رژیم صهیونیستی در مقابل عملیات های شجاعانه مجاهدین سرایا القدس دست به ترور کادرهای این سازمان زد، در نوار غزه محمد عبد العال را به شهادت رساندند در کرانه باختری هم تعدادی زیادی از مجاهدین عضو جنبش جهاد از جمله شهید محمد بشارات که به همراه دوتن از همرزمانش در طولکرم به شهادت رسید ودر جنین هم چهار تن از مجاهدین شاخه نظامی از جمله شهید اسعد دقه را ترور نمودند.


منبع : جبهه جهانی مستضعفین
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید