امروز : 04 تير 1398::23:24
کد خبر : 2636
پنجشنبه 16 دي 1395 - 18:15

سلسله مطالب پایگاه تیه در معرفی کتاب‌های یهودپژوهی و صهیونیسم‌شناسی و فلسطین شناسی(96)

کتاب«شناسایی‌کشور فلسطین از دیدگاه حقوق بین‌الملل»

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: هر چیزی مصداقی دارد و در این زمان، یکی از مصادیق بارز مظلوم و ظالم، کشور فلسطین و رژیم اشغالگر قدس است. در این نوشتار سعی داریم کتابی را معرفی کنیم که به ابعاد مختلف کشور فلسطین از دیدگاه حقوق بین‌الملل پرداخته است.

کتاب«شناسایی‌کشور فلسطین از دیدگاه حقوق بین‌الملل»

سرویس فلسطین پایگاه صهیون‌پژوهی تیه - مصیب عاشوری:  کتاب «شناسایی کشور فلسطین از دیدگاه حقوق بین الملل» نوشته محمد صلواتی و آرش عابدی در 124 صفحه و در قالب 5 فصل و یک نتیجه گیری توسط انتشارات قبلة اول که وابسته به «جمعیت دفاع از ملت فلسطین» می‌باشد، تهیه شده است و در اردیبهشت 93 به چاپ رسیده است. ذیلاً نگاهی مختصر بدین اثر داریم:

نویسندگان در فصل اول این کتاب سعی دارند، اهمیت کشور فلسطین را از جهت جغرافیایی که شامل مباحثی همچون: شرایط جغرافیایی فلسطین، مساحت و ابعاد مرزهای فلسطین، آب و هوای فلسطین، ساکنان اولیه سرزمین فلسطین و سابقه حضور عبرانی‌ها در سرزمین فلسطین می‌شود را مورد بررسی قرار دهند. در فصل‌های دوم تا پنجم به ترتیب به حاکمیت رژیم صهیونیستی در فلسطین، عضویت در سازمان ملل متحد، رویکرد سازمان‌های بین‌المللی و کشورها نسبت به شناسایی کشور فلسطین و درخواست عضویت فلسطین در سازمان ملل و چالش‌های آن، می پردازند.

وضعیت حقوقی فلسطین- سایت تیه- معرفی کتاب

منابع این کتاب به دو بخش تقسیم می شوند:

1.       فارسی:

کتبی همچون: فلسطین، سرزمین، تاریخ و مقاومت از انتشارات جنبش جهاد اسلامی فلسطین، فلسطین یا کارنامه سیاه استعمار نوشته اکرم زعیتر، دانشنامه فلسطین، رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد نوشتة مجید صفاتاج، در این اثر مورد استفاده قرار گرفته اند.

2.       انگلیسی:

 1956. Vol11van notrand,  diplomacy in the near and middle east, j.c.hurewitz

ساکنان اولیه کشور فلسطین

در سال 1184 قبل از میلاد ، قومی به نام پالاستا که از جزیره کرت در دریای مدیترانه آمده بودند به فرمان رامسس سوم بین سوریه و مدیترانه و ناحیه یوپه ساکن شدند . آنان ساحل مدیترانه را تا آن سوی کوه کرمل تصاحب کردند و کم کم بخشی از کانونهای شهری کنعانین حیان در حوالی شهر حبدون، موآبیها در شرق بحر المیت و ادوبیها را در جنوب شرقی یافتند و از نظر تحقیقات باستان شناسی و تاریخی غیر ممکن است که به قوم بنی رژیم صهیونیستی تحت عنوان تاریخی حقوق اولین اشغال کننده یک سرزمین اسناد داده شود .

توسعه طلبی امپراترهای آشور و بابل ، اختلافات داخلی یهودیان و همکاری آنها با دشمنانشان به منظور سرکوبی یکدیگر موجب شد تا حکومت رژیم صهیونیستی به دست آشوریان در سال 712 قبل از میلاد ، منهدم شده و مردم آنجا جلای وطن کرده و دوره گمنامی را آغاز کردند و به جای آنان بابلیان در سرزمین رژیم صهیونیستیان اسکان داده شدند، در زمان بخت النصر در سال 586 قبل از میلاد مجدداً کشور یهود مورد حملة آشوریان قرار گرفت که منجر به انحطاط و اسارت بنی رژیم صهیونیستی شد. سرانجام در سال 539 قبل از میلاد، کورش، شاه ایران، بابل را تسخیر کرد و یهود بنی رژیم صهیونیستی را آزاد ساخت .

حدود 300 سال پس از به ظاهر مصلوب شدن شدن مسیح، کنستانتین، امپراتور روم در سال 313 میلادی دین مسیح را پذیرفت و این مذهب را رسماً اعلام کرد. از سال 135 میلادی تا پیش از قرن 5 فقط عدة قلیلی از یهودیان در بیت المقدس زندگی می کردند.

در سالهای 614 میلادی، خسرو پرویز پادشاه ایران بر بیت المقدس یورش برد و به تحریک یهودیان در این شهر آثار مسیحیان را نابود کرد و هزاران نفر را طعمة سلاح خود کرد پس از مدتی به سال 629 میلادی اکپراتور روم، بیت المقدس را از سپاهیان ایران باز پس گرفت. پس از رحلت پیامبر، در زمان خلیفه دوم(632 میلادی) سوریه و بیت المقدس بدست مسلمین فتح شد و رومیان در آن جا شکست خوردند. مسلمانان، بیت المقدس را از رومیان(دشمنان یهود) بازستاندند و این ادعای یهود که مسلمین قدس را از ایشان گرفتند موهوم است .

مجموعه کتب معارف فلسطین- سایت تیه

 نتیجه گیری

در فصل پنجم بعد از مطرح کردن درخواست عضویت فلسطین در سازمان ملل و پیامدهای مطلوب و نامطلوب این درخواست، به نتیجه گیری می پردازد که به چند بند آن اشاره می کنیم:

1.       رژیم صهیونیستی، یک رژیم غیر قانونی است چون در سرزمین فلسطین تشکیل شده و قطعنامه تقسیم نمی تواند سند قانونی برای تأسیس دولت یهودی در فلسطین و دستیابی رژیم به حق حاکمیت بر این سرزمین باشد.

2.       عضویت رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خاطر مغایرت با ماده 27 مبنیبر این که قطعنامه های مجمع دست کم باید با موافقت 9 عضو از جمله هر پنج عضو دائم شورای امنیت صورت گیرد، باطل است چون انگلیس در آن زمان از رأی دادن خوداری کرد .

3.       رژیم صهیونیستی از مؤلفه های یک کشور که مندرج در قوانین بین المللی است و شامل ملت، منطقه جغرافیایی و حاکمیت، بی بهره است .

4.       امروزه بیش از 120 کشور جهان کشور فلسطین را به رسمیت شناخته اند. این شناسایی بحثی دو جانبه است و ارتباط با روابط دو کشور دارد. بدیهی است اگر سازمان ملل نیز شناسایی فلسطین را اعلام نماید و این کشور به عضویت ملل متحد درآید آثار حقوقی بین المللی یک کشور بر فلسطین بار می شود .

پیامدهای مطلوب کشور شدن فلسطین

       الف) فلسطین در حملات آینده رژیم صهیونیستی می تواند به حق دفاع مشروع متوسل شود .

       ب) ارسال کمک های نظامی و غیر نظامی از سوی دیگر کشورها به این کشور مهیا می گردد .

       ج) د رصورت بروز مخاصمه مسلحانه میان رژیم صهیونیستی و فلسطین، حقوق بشر دوستانه مذکور در کنوانسیون های چهارگانه ژنو قابل اعمال خواهد بود .

پیامدهای نامطلوب کشور شدن فلسطین با شرایط فعلی

         الف) با کشور شدن فلسطین، حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین در ادبیات حقوق بین المللی از موضوعیت می‌افتد.

        ب) با رسمیت شناخته شدن مرز های 1967 به معنای پذیرش رسمی اشغالگر نبودن رژیم صهیونیستی در بقیه سرزمین‌های فلسطین است. دول غربی فعلاً به خاطر منافع رژیم صهیونیستی، به فلسطین اجازه ورود به باشگاه دولت ها را نمی دهند .

اگر مجمع عمومی بدون اعطای وضعیت عضویت به فلسطین، اقدام به تأیید وضعیت دولت بودن آن کند، باز هم این تأیید می تواند واجد آثار حقوقی مهمی باشد . این حقوق شامل مصونیت یک دولت و مقامات آن، حمایت در برابر توسل به زور و دولت های دیگر، حق دفاع مشزوع فردی و جمعی در صورت وقوع حملة مسلحانه، صلاحیت تام بر سرزمین، منع مداخله در امری که ذاتاً در صلاحیت داخلی قرار دارند، امکان عضویت در سازمانهای بین دولتی و آژانس های تخصصی و اهلیت تام برای انعقاد معاهده، امکان دسترسی به محاکم و دیگر سازوکارهای حل و فصل اختلاف را فراهم می آورد. 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع حوزوی صهیون‌پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید