امروز : 04 تير 1398::23:27
کد خبر : 2619
شنبه 11 دي 1395 - 15:04

سلسله مطالب پایگاه تیه در معرفی کتاب‌های یهودپژوهی و صهیونیسم‌شناسی و بشارات و پیشگویی‌ها(92)

«تأملی در مسیحیت؛ از ادعا تا واقعیت» در یک کتاب روان و کوتاه

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: سه ادعای حقانیت، هدایت به سوی کمال و نجات بخشی انحصاری، اصلی‌ترین ادعاهای هر دین الهی‌اند. مسیحیت نیز به عنوان یک دین الهی چنین ادعاهایی دارد. اثر پیش روف که نوشته حجت الاسلام دکتر سید علی حسنی، عضو هیأت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) می‌باشد، درصدد بررسی این ادعاهای مسیحیت بر اساس منابع و مدارک مسیحی است و نشان می‌دهد که عقاید خرافی و فساد و خشونت در مسیحیت به حدی است که نمی‌تواند نجات‌بخش و هادی انسان‌ها به سعادت و کمال باشد.

«تأملی در مسیحیت؛ از ادعا تا واقعیت» در یک کتاب روان و کوتاه

سرویس فرهنگی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: مصطفی قربانی سفیدان: مسیحیت، به دلیل ماهیت تبشیری و برخورداری از امکانات مادی، تبلیغات کسترده­ای برای جذب به مسیحیت به کار گرفته است. از سوی دیگر استعمار گران از این فرصت استفاده کرده و همین مسیحیت را ابزاری برای نفوذ خود در ممالک اسلامی و مقابله با اسلام کرده­اند. هر دو با فریب و نیرنگ، تبلیغات وسیعی علیه اسلام و واقعیات آن می­کنند، برای از صحنه خارج کردن دین مبین اسلام.  این کتاب، از منابع خود مسیحیان، به بررسی اجمالی آموزه‌های مسیحیت می­‌پردازد و در صدد است تفاوت ادعاهای مسیحیان را با آنچه در کتب مقدس آنان آمده و نیز با عملکرد آنان در طول تاریخ، بسنجد تا دروغ بودن ادعایشان آشکار شود. خصوصا درباره حقوق زنان در میان مسیحیان، که دم از تساوی حقوق و ... می­زنند. یا دروغ بودن ادعایشان در این که مسیحیت، دین عشق و محبت است.

دکتر سید علی حسنی- عضو هئیت علمی موسسه امام خمینی (ره) قم

این کار پژوهشی در حوزه ادیان در بخش مسیحیت است؛ اما کاربرد عمومی دارد و همه می‌­توانند از آن بهره برند. یک کتاب علمی و هدایتی است. یعنی مخاطبانش را از واقعیات مسیحیت موجود آگاه می‌­سازد تا در دام آنها گرفتار نشوند و با آگاهی کامل، با این قبیل تبلیغات برخورد کنند. مخاطبان این کتاب، هم کسانی هستند که در زمینه فرهنگ دینی دغدغه دارند و هم تمام مردم، که آشنا شوند این تزویرهای دروغین مبشرین استعماری مسیحیت، در جهت به انحراف کشاندن جوامع اسلامی است.

نویسنده، به صورت اجمالی و خلاصه، در چهار فصل به مباحث لازم از متون مسیحیان پرداخته است. با نگاه عقلی، آموزه‌های خرافی مسیحیت را برسی می­‌کند و در سه فصل باقی مانده، واقعیات کتب مقدس و عملکردشان، مثل فساد و فحشاء در کلیسا، زن در مسیحیت، خشونت در مسیحیت را به چالش می‌­کشد و صحت و سقم مطالب را برای خوانندگان محترم بی‌­پردهبیان  می‌­کند.

فشرده‌­ای از نکات اصلی و مفاهیم کلیدی کتاب:

نویسنده بعد از یک مقدمه کوتاه درباره ضرورتِ پرداختن به این مسائل، در چهار فصل به مباحث خود می­‌پردازد.

کتاب تاملی در مسیحیت، از رویا تا واقعیت- دکتر سید علی حسنی- سایت تیه

فصل اول: خرافات

این فصل در مورد آموزه‌های خرافی مسیحیت است که نویسنده از منظر عقلی به بحث پرداخته و اصول­ مسیحیان را به چالش می­‌کشد. آموزه‌­های خرافی مثل تثلیث، تبدیل شدن خدا به جسم، فِدا یا کفاره شدن عیسی، اینکه خدا بصورت انسانی مثل عیسی مجسم و به صلیب کشیده شده و جان باخته و اینکه اعتقاد به این حادثه، موجب نجات و رستگاری می­‌شود! که لازمه این اعتقاد، این هست که انسان‌ها در نجات و رستگاریشان نقش موثری نداشته باشند.

مسیحیان معتقد به گناه نخستین برای انسان‌ها هستند. از نظر انسان‌شناسی مسیحی، انسان، هنگام تولد کناهکار متولد می­‌شود و هر کار خیری بکند، هیچ سودی برای او ندارد و کناه همیشه همراه انسان هست الا اینکه به دیانت محرف امروزی مسیحیت ایمان بیاورند! مسیحیان با بی منطقی، همان گناهی که آدم و حوا در بهشت مرتکب شدند را به پای همه انسا‌‌ن‌ها  می‌نویسند؛

عجیب تر اینکه از منظر مسیحی، خداوند برای خلاصی انسان‌ها از این وضعیت، گوشت و خون پشید و تبدیل به انسان شد و رنج کشید و به صلیب کشیده شد و کفاره گناه ازلی انسان‌ها شد تا آنها بتوانند نجات یابند! لازمه این اعتقاد، نادیده گرفتن ویژگی اصلی انسان یعنی اختیار اوست که موجب تفاوت انسان با حیوان می‌­شود.

چهارمین بحث خرافی، در مورد خود کتاب مقدس است. کتابی که ادعا می‌­شود همین کتاب از طرف خدا آمده و موجب رستگاری بشر است؛ اما این کتاب از جهات متعددی مثل زمان نگارش، مدت آن، نویسندگان آن، اصالت و قانونی و رسمی شدن آن، نسخه­‌های موجود، مخالفتش با عقل و علم و تناقضات درونی آن، دچار ابهامات و مشکلاتی حل ناشدنی است، تا حدی که برخی نویسندگان مسیحی نیز اعتبار ان را مخدوش می‌دانند و آن را فقط داستان واره‌هایی سمبلیک می پندارند!

فصل دوم: فساد و فحشا در کلیسا

با توجه به نقش مهم کلیسا در مسیحیت و نقش اساسی کشیشان در کاتولیسم و اهمیت زیادِ واسطه‌گری اسقف‌ها و پاپ­‌ها در کلیسا بین انسان و خدا در آئین مسیحیت کاتولیکی، مسئله فساد و فحشا، بسیار اهمّیت می‌­یابد. حتی بعضی از مراسمات دینی در کلیساهای کاتولیک و ارتدوکس بدون حضور روحانی مسیحی که واسطه بین مردم  و خداوند به شمار می‌­آیند، امکان‌پذیر نیست. این غلو تا انجا پیش می‌رود که حتی برای پاپ مقام عصمت نیز قائلند. اما اینها در طول تاریخ، مرتکب فسادهای مالی، اخلاقی و سیاسی گسترده‌­ای بوده و هستند که در فصل دوم به برخی از آنها اشاره شده است.

حقیقتا بالاتر دیدن روحانیون مسیحی از انچه بوده‌اند باعث دلزدگی برخی غربیان از مسیحیت و کلیت دین شده است و هیچ کس این عارضه را نمی‌تواند جبران کند.

فصل سوم: زن در مسیحیت

با وجود تمام تبلیغاتی که از سوی رسانه­های غربی در مورد زن می­شود و زن را موجودی باارزش قلمداد می­کنند، ولی با این تبلیغات اهداف دیگری دارند و خود را به ظاهر آدمهای منصف نشان می­دهند و حتی پا را فراتر از این می­گذارند و زبان به اعتراض علیه مردان در دفاع از زنان می­گشایند. نویسنده در این فصل به آموزه­های کتب مقدس آنها، که به آن معتقدند و ایمان دارند، نگاه می­کند و مورد برسی قرار می­دهند. به نگاه مسیحیت به زنان پرداخته و به رفتارشان در مورد زن در طول تاریخ نظر افکنده است. زن در کتب مقس عهدین(عهد عتیق و عهد جدید)، زن در نگاه بزرگان مسیحیت، جایگاه زن در مراسمات کلیسا، انقلابهای سیاسی که در همه آنها به زن به عنوان یک موجود پست و حقیر نگاه کرده اند، مورد برسی قرار گرفته. حتی در دوره جدید نیز به اسم حقوق زن یا آزادی زنان از زن به عنوان کارگران ارزان قیمت و مطیع از طرف کارفرمایان و کارخانه داران مورد سوء استفاده قرار داده اند.

فصل چهارم: خشونت در مسیحیت

کسانی هستند که اسلام را به خشونت و خون‌ریزی متهم می­‌کنند و مدعی هستند که مسیحیت دین مهربانی و محبت هست؛ از این رو، در فصل چهارم، نویسنده به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا دین مسیحیان دین مهربانی و محبت است؟!

با برسی اجمالی روشن می‌­شود که این ادعا نیز پوچ است. در این میان نویسنده مقایسه‌­ای بین مسیحیت موجود با رحمت و مهربانی پیامبر اسلام (ص) می‌­کند تا روشن شود چه کسی مروج خشونت بی‌قاعده وسنگدلانه و بی­‌رحمانه است؛ گرچه در مقام مقایسه بین پیامبران خدا، همه با مهر و محبت با خلق خدا رفتار می‌کنند.

در این کتاب به بررسی خشونت‌های مسیحیان پرداخته است؛ چه از طرف پادشاهان روم، برای گسترش مسیحیت و چه خشونت‌های خود پاپ، دادگاه تفتیش عقاید، درگیری‌های فرقه‌­ای میان پروتستان‌ها وکاتولیک‌­ها و همراهی مسیحیان با استعمار و آزار یهودیان توسط مسیحیان.

نویسنده سپس به نگاه مسیحیان به اسلام می­‌پردازد و برخی تهمت­‌های آنان به اسلام را برمی‌شمارد. در ادامه نویسنده به این نکته می‌پردازد که مسیحیان، چه کشتارها که زیر پرچم محبت و عشق به راه انداخته‌­اند. در پایان این بخش نیز، نویسنده به نگاه اسلام به مسیحیت اصیل و شرایط موجود اشاره می‌­کند.

در آخر نیز به نتیجه ­گیری مباحث پرداخته است.

نویسنده در انتهای کتاب، بخش نمایه را آورده است که شامل آیات و روایات کتاب و اعلام و اشخاصی که در متن از آنها نامبرده است، می‌شود و کار برای خواننده راحت‌تر می‌شود. در آخر کتاب نیز 78 منبعِ این مطالعه ذکر شده است.

مشخصات کتاب‌شناسی

نویسنده: دکتر سیدعلی حسنی، عنوان کامل: تأملی در مسیحیت از ادعا تا واقعیت / چاپ اول 1395 / قم: نشر وثوق / 208 صفحه

مطالب مرتبط:

- آشنایی با رزومه دکتر سید علی حسنی


منبع : اختصاصی پایگاه جامع حوزوی صهیون‌پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید