امروز : 07 خرداد 1399::13:39
کد خبر : 2603
سه شنبه 07 دي 1395 - 19:33

در گفتگو با استاد فلسفه و کلام دانشگاه ملایر با پایگاه تیه مطرح شد؛

دشمن‌شناسی بر پایه ادله عقلی و نقلی

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: درواقع دشمن چنین القا می‌کند که عیبی ندارد، اگر می‌خواهی دین داشته باشی، داشته باش. برو در مسجد عبادتت را انجام بده. اما دیگر کاری به جامعه جهانی و مدیریت جهانی و این چنین حرف‌ها نداشته باش؛ برو در مسجد نماز بخوان؛ اتفاقاً اعتکاف هم برو؛ عیبی ندارد. ولی بحث پیشرفت اندیشه و صنعت که پیش می‌آید، پیشرفت دانشگاه و پیشرفت علم که پیش می‌آید، اینجاست که در واقع می‌ایستند و صراحتاً آنچه در قرون‌وسطی انجام دادند را می‌خواهند در ایران هم انجام بدهند.

گفتگوی اختصاصی پایگاه حوزوی تیه با حجت‌الاسلام دکتر ترکاشوند درباره دشمن‌شناسی با دقت عقلی و نقلی

دشمن‌شناسی بر پایه ادله عقلی و نقلی

سرویس قرآن و معارف پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه: دکتر احسان ترکاشوند، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم و استاد گروه «فلسفه و کلام» دانشگاه ملایر هستند. کتاب‌ انتشاریافته از ایشان، «بررسی تطبیقی حقیقت عالم برزخ از دیدگاه عقل و نقل» (به همراه سیری در عالم مثال و تجرد نفس)، از انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم می‌باشد. وی، رساله خود را تحت عنوان «تحلیل و بررسی منشا ارزش اخلاقی از دیدگاه علامه طباطبایی، شهید مطهری و استاد آیه الله مصباح یزدی» در موسسه امام خمینی(ره) به پایان برد. در سال 1390 نیز از رساله دکترا با عنوان «برزخ از دیدگاه قرآن، روایات و عقل» دفاع نمود. همچنین وی، داراری مقالات علمی پژوهی و علمی ترویجی بسیاری می‌باشد. از سال 1381 در موضوعات و عناوین ذیل در حوزه‌های علمیه قم، ورامین، ملایر، جامعه الزهراء(سلام‌الله علیها) و در دانشگاههای شهید بهشتی، فردوسی مشهد، تربیت مدرس اصفهان و ملی ملایر، در دروس ذیل، تدریس داشته‌ است: «مبانی اندیشه اسلامی 1و2»،  «مبانی فلسفه اندیشه اسلامی»، «ادبیات عرب»، «اصول فقه»، «نهایه الحکمه»، «حکمت متعالیه»، «استنباط‌های فلسفی و کلامی از قران و حدیث» و «بدایه الحکمه». متن زیر حاصل گفتگوی پایگاه حوزوی صهیون‌پژوهی تیه با دکتر احسان ترکاشوند است.

ترکاشوند/تیه/گزارش


تیه: بسم‌الله الرحمن الرحیم. خدمت آقای دکتر ترکاشوند از اساتید روحانی و معظم دانشگاه ملی ملایر در گروه معارف هستیم.[1] به‌عنوان اولین سؤال خدمتتان عرض می‌کنم که همان‌طوری که می‌دانید دشمن‌شناسی یکی از دغدغه‌های مهم رهبر انقلاب بوده و همیشه از صدر اسلام تا به کنون، در صورت عدم شناسی درست دشمن ضربات عظیمی ‌خورده‌ایم. در دوره‌ی دویست و پنجاه‌ساله‌ی امامان شیعه، همیشه سعی این بزرگوارن در دشمن‌شناسی و آگاهی مردم بوده است. بعضاً امامان شیعه مثل امام حسین علیه السلام مبارزاتشان به‌صورت قیام انجام داده‌اند؛ و بعضاً مبارزات علمی داشتند همانند امام رضا و امام صادق؛ برنامه‌ای این بزرگواران دائماً دشمن‌شناسی و آگاهی امت بوده است. دشمن‌شناسی از نظر مقام معظم رهبری در عصر حاضر چقدر مهم است؟ ایشان چه دغدغه‌هایی در این حوزه دارند؟ وظیفه اصلی ما چیست؟


دکتر ترکاشوند: بسم‌الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب‌العالمین، و الصلوه والسلام علی سیدنا و نبینا و شفیع ذنوبنا و طبیب نفوسنا ابوالقاسم محمد، و علی اهل‌بیت الطیبین الطاهرین المعصومین، لاسیما بقیه الله فی الارضین، اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذا الساعه و فی کل ساعه، ولیا و حافظا و قاعدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضا و تمتعه فیها طویلا.

یوم الله نهم دیماه را به تمامی امت اسلامی، که حماسه‌ای عظیم نهم دیماه را آفریدند و قلب مقدس حضرت صاحب الامر عجل الله تعالی الشریف و نائب بر حقش امام خامنه‌ای را شاد نمودند و بینی دشمنان خدا و دینش را به خاک مالیدن را تبریک عرض می‌کنم.

نهم دیماه در واقع برگ زرین تاریخ انقلاب اسلامی است که امت مسلمان ایران در این بزنگاه حساس تاریخی توانستند بصیرت و ولایتمداری خویش را به رخ عالم بکشد و بار دیگر حمایت خود را از این نظام و انقلاب اعلام بدارد.

اینجانب ضمن عرض گرامیداشت این ایام، این روز سرنوشت ساز را به همه امت اسلامی و ولایتمدار تبریک عرض نموده و توفیقات روز افزون ملت ایران را در سایه عنایات امام عصر (عج) و تدابیر هوشمندانه امام خامنه‌ای از خداوند سبحان خواستارم.

از مسئولین محترم سایت جامع حوزوی صهیون پژوه تیه تشکر می‌کنم؛ و کارتان در سایت بسیار زیبا و ارزشمند است. قبل از آنکه من به فرمایشات مقام معظم رهبری بپردازم می‌خواهم مبانی اعتقادی دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی را بیان کنم؛ چون مقام معظم رهبری پیش از آنکه به دشمن‌شناسی بپردازند به دشمن‌ستیزی پرداخته‌اند.
قبل از ورود به بحث بنده حداقل چهار اصل از مبانی قرآن در موضوع دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی را بیان بکنم:

1.لزوم اجتناب از طاغوت.

خداوند سبحان در قرآن کریم می‌فرماید: « وَ لَقَدْ بَعَثْنَا فىِ کُلّ‏ِ أُمَّةٍ رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللَّهَ وَ اجْتَنِبُواْ الطَّغُوتَ»* در حقیقت، در میان هر امتى فرستاده‏اى برانگیختیم، تا بگوید: «خدا را بپرستید و از طاغوت فریبگر بپرهیزید.»[2]
در این آیه خداوند متعال می‌فرمایند: ما در هر امتی افرادی از پیغمبران را مبعوث کردیم، تا بگویند عبادت خدا را انجام دهید و از طاغوت اجتناب کنید. پس یکی از مبانی ما اجتناب از طاغوت است.

2.دشمن مصداقی از منکر.

 مبارزه با دشمن مصداقی از نهی از منکر است؛ اتفاقاً قرآن این موضوع را به عهده‌ی حکومت اسلامی گذاشته و می‌فرماید: «الَّذِینَ إِن مَّکَّنَّاهُمْ فىِ الْأَرْضِ أَقَامُواْ الصَّلَوةَ وَ ءَاتَوُاْ الزَّکَوةَ وَ أَمَرُواْ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْاْ عَنِ الْمُنکَرِ  وَ لِلَّهِ عَقِبَةُ الْأُمُورِ» * همان کسانى که چون در زمین به آنان توانایى دهیم، نماز برپا مى‏دارند و زکات مى‏دهند و به کارهاى پسندیده وامى‏دارند، و از کارهاى ناپسند باز مى‏دارند، و فرجام همه کارها از آنِ خداست.[3]
در این آیه خداوند متعال می‌فرماید: مؤمنین آن‌کسانی هستند که هنگامی حکومت را در اختیارشان قراردادیم سه کار انجام می دهند:
 1. نماز را اقامه می‌کنند.
2. زکات می‌دهند.
3. امربه‌معروف و نهی از منکر می‌کنند.
وظیفه‌ی حکومت اسلامی را در امر به معروف و نهی از منکر بیان می‌کند، که مبارزه با طاغوت و ظلم و جور یکی از مصادیق بارز نهی از منکر می‌باشد.

3.مبارزه با کفار و منافقین.

خداوند حکیم می‌فرماید: «یَأَیهَُّا النَّبىِ‏ُّ جَاهِدِ الْکُفَّارَ وَ الْمُنَافِقِینَ وَ اغْلُظْ عَلَیهِْمْ»* اى پیامبر، با کافران و منافقان جهاد کن و بر آنان سخت بگیر.[4]

 4. نفی سبیل کافرین بر مؤمنان.

 قرآن صراحتاً در سوره‌ی نساء آیه 141 می‌فرماید: «وَ لَن یجَْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلىَ المُْؤْمِنِینَ سَبِیلاً» * خداوند هرگز بر زیانِ‏ مؤمنان، براى کافران راه تسلّطى ‏قرار نداده است.[5]

این‌ها مبانی قرآنی و اعتقادی است؛ البته این مبانی قرآنی را - چنانچه در بیانات مقام معظم رهبری بسیار دیده می‌شود- هم عقل و هم منطق تأیید می‌کند. مقام معظم رهبری با صراحت فرموند: اگر بخواهیم مرگ بر آمریکا بگوییم هم نقل به ما می‌گوید -چنانکه آیاتش را خواندم- هم ادله‌ی عقلی و منطقی.

 

دشمن شناسی/مقابله/رهبری


تیه: یعنی اگر ما حتی مبنای دینی نیز نداشته باشیم، باز عقل حکم به دشمن‌شناسی و سپس دشمن ستیزی می‌کند؟

دکتر ترکاشوند: بله همین است؛ یعنی اگر بر فرض از شرع مقدس، ادله‌ای مبنی بر دشمن شناسی و دشمن ستیزی به ما نرسیده باشد، که رسیده است مانند: یَأَیهَُّا النَّبىِ‏ُّ جَاهِدِ الْکُفَّارَ وَ الْمُنَافِقِینَ وَ اغْلُظْ عَلَیهِْمْ یا لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِینَ ءَامَنُواْ الْیَهُودَ وَ الَّذِینَ أَشرَْکُواْ و امثال این‌ها، عقل هر سلیم نفسی و منطق انسانیت حکم می‌کند، که می‌بایست دشمن را خوب شناخت و هم با آنان مبارزه کرد تا جایی که راه‌های نفوذ را به روی آنان بست.

تیه: راهکار و تدابیری که امام خامنه‌ای برای مقابله و مبارزه با نفوذ دشمن‌  به چه صورت بوده است؟

دکتر ترکاشوند: رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان هنگامی که جستجوی می‌کنیم، اجمالاً به چند نکته دست می‌یابیم؛ که می‌توانیم بگوییم رهبر برای شناخت دشمن و مبارزه‌ی با او کارهای دشمن را شناسایی می‌کنند. یعنی ارزیابی می‌کند که دشمن از چه راه‌هایی با ما مبارزه می‌کند.

ایشان می‌فرمایند: اهداف، اعمال و رفتار دشمنان، گاه تضعیف یا تخریب باورهای دینی است، حال می خواهد تخریب یا تضعیف باورهای دینی، از طرف ماهواره باشد، اشکالی ندارد این کار را انجام می‌دهیم. می‌خواهد از طرف اندروید و فضای مجازی باشد، اشکالی ندارد این کار را انجام می‌دهیم؛ چنانچه رئیس‌جمهور آمریکا آقای اوباما رسماً اعلام نمودند که من بزرگ‌ترین خدمتی که در راستای تخریب فرهنگ مسلمانان و شیعیان انجام دادم، این بود که اندروید را به ایران فرستادم؛ البته این روشن است که اندروید نکات مثبتی دارد و با آن استفاده‌های مثبت می‌شود انجام داد؛ اما توجه داشته باشید همانقدر قابلیت این را دارد که فساد در جامعه را شکل دهد.

گاه تضعیف نظام جمهوری اسلامی است. اینجا مهم‌ترین عنصر مبارزه با تضعیف، استکبارستیزی است. که عرض کردم خدمتتان یعنی جمهوری اسلامی مهم‌ترین رکنش استکبارستیزی است. مهم‌ترین رکنی که باید انجام بدهد تقویت باورهای دینی است؛ لذا دشمنان با اصل جمهوری اسلامی مشکل‌دارند. دشمنان برنامه‌ای اصلیشان تضیعیف جمهوری اسلامی است.

گاهی تضعیف نهاد روحانیت و مراجع تقلید است. چرا که می‌دانند مردم مؤمن ایران گوش به فرمان مراجع تقلید هستند؛ لذا دشمنان می‌خواهند نهاد مردمی روحانیت را تضعیف کنند.

گاه با ترویج سکولاریسم و آزادی‌های فردی است. درواقع چنین بیان می‌کنند که عیبی ندارد، می‌خواهی دین داشته باشی، داشته باش. برو در مسجد عبادتت را انجام بده. اما دیگر شما کاری به جامعه جهانی و مدیریت جهانی و این چنین حرف‌ها نداشته باشید؛ بروید در مسجد نماز بخوانید؛ اتفاقاً اعتکاف هم بروید؛ عیب ندارد. ولی بحث پیشرفت صنعت که پیش می‌آید، پیشرفت دانشگاه و پیشرفت علم که پیش می‌آید، اینجاست که در واقع می‌ایستند و صراحتاً آنچه در قرون‌وسطی انجام دادند را می‌خواهند در ایران هم انجام بدهند.

دشمن می‌گوید: تفرقه هر چه بیشتر بهتر، اگر بین مسئولین توانستی تفرقه بیندازی خب خیلی خوب است؛ در میان مردم هم اگر توانستی تفرقه بیندازی خیلی خوب است؛ در قوم و قبیله‌ها هم اگر توانستی تفرقه بیندازی باز خیلی خوب است؛  «تفرقه بینداز و حکومت کن».

 

تفرقه /جدایی/تیه


تیه: بله مشخص است کشورهایی مثل سوریه و عراق و لبنان را چگونه با تفرقه حاکم شدند. در واقع می توان گفت که عراق روی کاغذ فقط وجود دارد؛ اما با تفرقه و جداسازی بین اقوام و مذاهب آن چگونه حاکم آنان شده‌اند. بخشی‌ اهل سنت و بخشی گروه تکفیر داعش و بخشی‌ شیعه. سوریه هم همین‌طور است. سوریه یک‌چهارم یا یک سومش دست اسد است. بقیه‌اش که در دست احزاب و گروه‌های تروریستی؛ یک خبری منتشر شد که نزدیک به هزار و ششصد گروهک در سوریه در حال فعالیت هستند. این‌ها همه از تدابیر غربی «تفرقه بینداز و حکومت کن» نشأت می‌گیرد. خب راهکارهای مقام معظم رهبری برای مقابله با تخریب باورهای دینی و تضعیف نظام جمهوری اسلامی، تضعیف روحانیت و ترویج سکولاریسم، تفرقه و مسائل دیگر چیست؟

دکتر ترکاشوند: من راهکارهای رهبری را به صورت تیتروار عرض می‌کنم. بنده معتقدم که رهبری به دنبال تقویت ایمان، یعنی تقویت باورهای دینی در بین مردم هستند. یادم هست ‌وقتی قصد تبلیغ داشتم؛ به محضر مرحوم آیت‌الله بهجت رسیدم و به ایشان عرض کردم: آقا در تبلیغ چه بگوییم؟ ایشان فرمودند: بروید از اصول دین بگویید. مردم در اصول دینشان مانده‌اند.

این امر نشان دهنده این است که رهبری خوب جایی را نشانه گرفته است. ایمان وقتی داشتید امید پیدا می‌کنید؛ امید به آینده. پس یکی ایمان و تقویت ایمان است که خیلی ریشه دارد. تقویت ایمان، تقویت بنیادهای دینی است.

تیه: بله همین‌طور که فرمودید من هم به دوران قبل از انقلاب یک فلش بک می‌زنم. رهبری در جلساتی که در مسجد کرامت در ماه مبارک رمضان 1353 ایراد نموده‌اند.-از این جلسات یک کتاب با نام  طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن تألیف شد- ایشان در آن مباحث به موضوع ایمان پرداختند و بعد به بحث توحید و نبوت و ولایت؛ این نشان دهنده آن است بحث ایمان مقدم بر اصول دین است و اهمیت این بحث در نزد ایشان را می رساند.

دکتر ترکاشوند: دومین راهکار بحث اقدام انقلابی است. یکی از مسئولین کشور چندی پیش به حضرت آقا گفتنند: آقا ما کشورمان انقلاب اسلامی است نه اسلام انقلابی! که فی الفور مقام معظم رهبری موضع گرفتند و فرمودند: نخیر ما هم انقلاب اسلامی داریم. هم اسلام انقلابی. اسلامی انقلابی در مقابل اسلامی است که وادادگی دارد. اسلام انقلابی اسلام ناب محمدی است. درواقع اسلامی است که بر پایه اندیشه‌های امام نهادهینه شده است.

این خیلی مهم است که اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی باهم‌اند. یک عبارت‌هایی از امام در صحیفه نور راجع به اسلام انقلابی دیدم که چقدر ایشان بر این موضوع تأکید کردند. آن وقت الآن بعضی از مسئولین یک حرف‌هایی می‌زنند، می‌دانند هم که عواقب حرفشان چیست آیا واقعاً این‌ها معتقد به این هستند؟ آیا واقعاً برای دل‌خوشی آمریکا و غرب این حرف‌ها را می‌زنند؟ نمی‌دانیم؛ ولی واقعیت امر این است که این حرف‌ها با اندیشه امام و مقام معظم رهبری نمی‌سازد.

سومین راهکار بستن راه‌های نفوذ است. این خودش خیلی گسترده است. راه نفوذ گاهی که ممکن است از طریق جنگ باشد؛ -امروزه ما می‌دانیم که راه نفوذ از طریق جنگ بسته است- گاهی به تهاجم فرهنگی است. دشمن ممکن است یک عالِمی را تسخیر خودش کند، ببینید انگلیس یک‌جمله‌ای دارد گفت آقا ما در حوزه علمیه قم مرجع تقلید انگلیسی تربیت کرده‌ایم. الآن اگر شما یک جستجو کنید می‌بینید همین‌طور است. می‌بینید که واقعاً همین‌طور است. مثلاً می‌بینید که آقا سید صادق شیرازی در روز نه ربیع می‌آید چه‌کار می‌کند؟ می‌آید عمرکشان راه می‌اندازد و اتفاقاً کاری که برخلاف وحدت انجام می‌دهد. ما نمی‌گوییم خدایی ناخواسته این عنصر انگلیس است؛ اما این آقایان در راستای اهداف دشمن عمل می‌کنند. هرکسی باشد فرقی نمی‌کند. ولی ببینید این نوع تفکر متأسفانه وجود دارد.

نفوذ/مقابله/تیه


مقام معظم رهبری فرمودند: عزت، حکمت، مصلحت این سه را باهم داشته باشید. بله درست است عزت ما به هیچ قیمتی نباید زیر سؤال برود؛ البته مصلحت سنج هم هستیم و حکیمانه باید عمل کنیم.

چرا در بیانات مقام معظم رهبری هفتاد بار کلید واژه نفوذ بکار رفته است؟
 این نشان می‌دهد این مسئله یک مقدار جدی است. من این جمله را هم بگویم دیگر عرضم تمام. مقام معظم رهبری فرمود ما باید اقتدار داشته باشیم، برای اینکه بتوانیم مقابل آمریکا و غرب، مقابل دشمن بایستیم و دشمن‌ستیز باشیم. اقتدار داشته باشیم، چه اقتداری؟

شش فراز فرمودند:

1.اقتدار ایمانی یعنی نیایش‌ها و ابوحمزه ثمالی‌ها و معنویت.
2.اقتدار اقتصادی؛ چنانکه امسال را ‌سال اقتصاد مقاومتی نام گذاشته‌اند.
3.اقتدار دفاعی؛ یعنی اقتدار موشکی. قابل‌توجه آن دسته از مسئولینی که می‌آیند، صراحتاً اقتدار موشکی جمهوری اسلامی را زیر سؤال می‌برند. می‌گویند: ما نباید اقتدار موشکی داشته باشیم تا پیشرفت کنیم.
4.اقتدار علمی.
5.اقتدار سیاسی؛ که این با حفظ و اتحاد همه احزاب انجام می‌گیرید.
6.اقتدار جمعیتی؛ که ما جمعیتمان رو به افول است.

 تیه: مصادیقی از نفوذ را به عنوان نمونه ذکر کنید؟

دکتر ترکاشوند: مقام معظم رهبری بیست‌وهشت شرط برای برجام بیان نمودند. اما متاسفانه وزارت امور خارجه با صراحت تمام می‌گویند: بعضی از خطوط قرمز مقام معظم رهبری را ما نتوانستیم انجام بدهیم. آقا خودشان در سخنرانی حرم رضوی فرمودند. خب این یعنی نفوذ. چرا شروطی را زیر پا بگذارند؟ یا آن قرارداد «اف ای تی اف» که وزیر محترم اقتصاد، قولش را داده است. یعنی خودمان با دست خودمان برنامه موشکی کشور را تحریم بانکی کنیم. البته عرض بکنم خدمتتان آقای وزیر اقتصاد قول داده برود نظر مجلس را هم جلب بکند. مجلس می‌تواند تصویب نکند و تصویب نمی‌کند ان شاالله. ولی عرض این است که چرا ما باید یک چنین قولی بدهیم؟ چرا باید این‌طور پیش برویم؟ «برجام» و «اف ای تی اف» چیزهای کوچکی نیستند.

در پایان عرایضم به چند جمله ناب و طلایی از امام راحل بسنده می کنم.

امام خمینی می‌فرمایند: «این منازعه بین ما و آمریکا نیست، بین اسلام و کفر است»[6]
امام می‌فرماید: «شما اگر رفراندوم کنید بین ملت‌های دنیا که امروز وحشی‌ترین رژیم‌ها کدام است؟ من گمانم این است که اگر بین تمام ملت‌ها اتفاق آراء نباشد اکثریت قاطع هست که آمریکا»[7]
در جاهای دیگر فرمودند: «آمریکای غارت‌گر»[8]، «آمریکا مظهر استثمار جهانی»[9]، «غارت‌گر بین‌المللی»[10]

اینها فرمایشات امام خمینی است؛ حال آنکه خدایی ناخواسته مسئولین ما گاهی اوقات می‌روند با این آمریکای جنایت‌کار دست می‌دهند، این خلاف فرمایشات صریح امام است. جمله پایانیم زمانی که حضرت رسول به رسالت مبعوث شدند، مشرکان مکه گفتند: ما خدا را قبول داریم ولی تو را نه؛ بعدازآنکه امیرالمؤمنین منسوب شد. مسلمان‌هایی که به ظاهر ایمان آورده بودند گفتند: ما پیامبر را قبول داریم، ولی توی علی را نه.

 زمانی که حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه قیام کرد سال 57، دسته گفتند: ما امام زمان را قبول داریم ولی تو را قبول نداریم. زمانی که مقام معظم رهبری به رهبر منسوب شدند، دسته‌ای گفتند: ما امام را قبول داریم، اما تو را به عنوان رهبری قبول نداریم. قبلاً می‌گفتند ما امام زمان را قبول داریم اما توی امام را قبول نداریم. ولی الآن هم بعضی‌ها می‌گویند بله ما امام را قبول داریم ولی مقام معظم رهبری را قبول نداریم. من عرضم این است کسی که می‌گوید: «من امام را قبول دارم اما رهبری را قبول ندارم» با آن که می‌گوید: «من پیغمبر را قبول دارم ولی علی را قبول ندارم» هیچ فرقی نمی‌کند. چون ما معتقدیم ولی‌فقیه ولایت پیغمبر را دارد و جانشین پیغمبر است. وقتی این‌طور شد می بایست از ولی‌فقیه اطاعت کرد.

تیه: تشکر، استفاده کردیم.

دکتر ترکاشوند: سپاسگذارم؛ ان شاالله که موفق باشید؛ سایت خوبی دارید. من دیشب درواقع بررسی کردم. مصاحبه‌های خیلی خوبی انجام‌شده در اینجا اخبار خوبی می‌گذارید. سایت کاملاً انقلابی است. اقدام انقلابی می‌کنید. ان‌شاالله که همیشه موفق و مؤید باشید و خداوند در راه اسلام موفقتان کند.

تیه: تشکر می‌کنم وقتتان را در اختیار ما قراردادید.

دکتر ترکاشوند: ممنونم، والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

پی نوشت:

1.    عضو هئیت علمی دانشگاه ملی ملایر - مدیر گروه فلسفه و کلام- مدرس سطوح عالی حوزه علمیه شهرستان ملایر.
2.    سوره‌ی نحل آیه‌ی 36
3.    حج آیه 41
4.    منافقین آیه 8 / توبه آیه 73
5.    نساء آیه 141
6.    صحیفه امام، جلد دوازده، ص43
7.    صحیفه امام، جلد ده، صفحه 224
8.    صحیفه امام، جلد بیست، صفحه 88
9.    صحیفه امام، جلد دوم، صفحه 482
10.    صحیفه امام، جلد دوم، صفحه 110

گزارشگر: سعید ابوالقاضی


منبع : پایگاه جامع حوزوی صهیون‌پژوهی تیه
کد خبرنگار : 18
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید