امروز : 29 خرداد 1398::14:39
کد خبر : 2491
سه شنبه 16 آذر 1395 - 19:56

در برنامه ثریا مطرح شد (بخش چهارم گزارش تیه)؛

چه‌کسانی‌دربحث تراریخته،اطلاعات غلط می‌دهند؟

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: هنوز برخی‌ها در واقعیت این مساله مانده‌اند که بالاخره مواد غذایی تغییر ژنتیکی داده شده(تراریخته) مضر است یا نه؟ چرا شرکت‌های صهیونیستی مانند مونسانتو پشت ترویج کشت این قبیل محصولات در جهان ایستاده‌اند و با این حال، چرا رژیم صهیونیستی، در مزارع فلسطین اشغالی، کشت تراریخته را ممنوع کرده است؟ اما برخی‌ها مسئله را این‌گونه طرح می‌کنند که اگر تراریخته‌ها نباشد، مردم چیزی برای خوردن نخواهند داشت!

گزارش مفصل پایگاه تیه از مناظره موافقان و مخالفان استفاده از تراریخته‌ها در برنامه ارزشمند ثریا با حضور نماینده وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و دو استاد منتقد دانشگاه (بخش چهارم و پایانی)

چه‌کسانی‌دربحث تراریخته،اطلاعات غلط می‌دهند؟

به گزارش خبرنگار سرویس علم و فلسفه پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، بخش چهارم گزارش کامل برنامه ثریا که در تاریخ ششم آبان 1395 به بحثی مناظره‌وار درباره مصرف مواد دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته‌ها) پرداخت، در اینجا تقدیم حضورتان می‌گردد. در این برنامه، دکتر بابک ناخدا، دکتر علی متولی زاده اردکانی، دکتر محمد مهدی خورشیدوند و دکتر اسکندر امیدی نیا حضور داشتند و مباحثاتی را مطرح کردند. ذکر این نکته لازم است که از جمله برنامه‌های خوب و واقع‌بینانه تلویزیون، برنامه «ثریا» است که بدون هیچ تعارف و اغماضی، به بررسی واقعیت های اتفاقات پیرامون کشور عزیزمان ایران می‌پردازد و هدفی جز پیشرفت کشور و جهان اسلام ندارد، لذا سیاه نمایی در این اثر تلویزیونی فاخر جایی ندارد؛ گرچه به مشکلات و آسیب‌ها نیز می‌پردازد. این برنامه چهارشنبه ها  ساعت 23 از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران، پخش می‌شود. بخش اول و دوم و سوم این گزارش، قبلا تقدیم شما عزیزان شده بود. چهارمین و آخرین قسمت از گزارش کامل این برنامه، تقدیم می‌گردد:

مقصودی (مجری): منظور شما از مطالب گفته شده، این است که چون که تراریخته شده است و محصول اصلی خراب نمی‌شود، گلایفوسید بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

دکتر اردکانی: بله درست است ولی چرا؟ چون همانطور که آقای دکتر می‌دانند، سم زیاد مصرف شود و در برابرش هم مقاومت ایجاد می‌شود، مثل باکتری! شما اگر آنتی بیوتیک زیاد مصرف کنید، در بدن خود ما باکتری‌ها مقاومت می‌کنند. اگر ما سویا و ذرت را از آرژانتین و برزیل به کشور خودمان وارد می‌کنیم، در مقیاس بسیار وسیع که در همه نوع غذایی مثلاً در آرد موجود است و فرآورده‌ها خیلی منطقی هست که ما بیایم و چک کنیم برای سم گلایفوسیت این پیشنهاد منطقی است که هنوز هیچ کسی در وزارت بهداشت به من جواب نداده که آیا این کار انجام شده است یا نه؟ اگر انجام نداده‌اند چرا الآن انجام نمی‌دهند؟

چرا چون خود همین سم می‌تواند در دراز مدت در میکروبیوم سیستم ما، در بدن ما که بیش از ده هزار نوع باکتری در انسان وجود دارد و این سم می‌تواند اثراتی روی زندگی این باکتری بگذارد و تعادلش را در بدنمان از بین ببرد و اگر این تعادل میکروبیوم از بین برود، می‌تواند باعث یک سری بیماری‌هایی بشود و متاسفانه سرطان یکی از آنها است. برای همین خطرات احتمالی که ما آنها را مطرح می‌کنیم و در آینده ممکن است این بیماری‌ها در ایران، همانطور که در آمریکا نشان داده شده است، در ایران هم باشد.

مقصودی (مجری): در آمریکا و کشورهای دیگر برای کودکان شرایطی گذاشته‌اند یا نه؟

خیلی جالب است که دو تا کشور در دنیا، سال گذشته یکی ازبکستان که برای نوزادانش ممنوع کرده است و دیگری هم تایوان در غذای کودکان دبستانی ممنوع کرده است. سند آن هم در اینترنت می‌توانید پیدا کنید. جالب است که شرکت سمیلاک چند ماه پیش اعلام کرده است که شیر خشک بچه را به صورت غیر دستکاری ژنتیک شده به بازار وارد کرده است و همین امروز قبل از آنکه در برنامه حاضر شوم و به استودیو بیایم، اینترنت را چک کردم، مشاهده کردم که شرکت نستله دیروز اعلام کرده است که از مواد غیر دستکاری شده ژنتیکی در محصولاتش استفاده کند، شرکت نستله یک شرکت آمریکایی است. در هر صورت ترندی که ما در جهان می‌بینیم بر خلاف گفته دوستان، این است که در جهان برای این تجربه 20 ساله گذشته نشان داده شده است که ضرراتی متوجه این محصولات دستکاری شده ژنتیکی است.

مقصودی (مجری): آقای دکتر خورشید وند قسمتی از سوال من در بخش قبل بدون جواب ماند، تجربه سایر کشورها در استفاده از محصولات تراریخت چه بوده است؟

دکتر خورشیدوند: من می‌خواهم نکته‌ای را بگویم، با توجه به آنچه آقای دکتر ناخدا فرمودند، مرتبط با رشته صحبت کنیم. در همه دنیا مشخص است و در تمام مجامع بین‌المللی ناظر بر حوزه سلامت، به هر حال عزیزان دامپزشک به عنوان قوه ناظره حضور دارند و شعار دام سالم، غذای سالم، انسان سالم را به گوش هر انسانی حداقل آنهایی که با رسانه در ارتباط بوده‌اند و یا تلویزیون را یک بار هم تماشا کرده‌اند رسانده و به گوششان خورده است. اینکه ما بیایم بگوییم و با این کیفیت بحث کنیم. چون ما سربازان گمنام عرصه سلامت هستیم، این باید تبیین شود یا اینکه اقای دکتر فرمودند، اگر بنا است که ما علمی صحبت کنیم، من دیتای علمی می‌دهم، افکت می‌دهم و از دانشگاه‌های داخلی مثلاً فلان و فلان و فلان باشد نیست.

برویم روی اسلاید که من نمی‌خواهم بحث کنم، چون اینکه ما بگیم فلانی، فلان پایان نامه‌اش را به شهدا و امام تقدیم کرده است، آقای دکتر من پایان نامه‌ام را به شهدا، امام خمینی و امام زمان تقدیم و هدیه کرده‌ام ولی این چیزها الآن بحث نیست، الآن مردم خیلی فهیم‌تر از این بحث ها هستند.

مقصودی (مجری): بهتر است که از این نیت‌ها و اعمال شخصی بحث نکنیم و بحث، علمی است.

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

دکتر خورشیدوند: ببینید اسلاید رابطه افزایش تولید سویای تراریخته با افزایش مرگ و میر؛ افزایش کشت سویای تراریخته میزان مرگ و میر کودکان از 19 نفر نوزاد متولد شده در سال 1978 به 85 نوزاد در سال 2008 رسیده شده است که به ازای 10000 نفر تولد استان چاکو در آرژانتین. اسلاید بعدی که می‌بینید در ستون پنجم به صراحت می‌بینید که اشاره شده است به سرطانی بودن گلایفوسیدها و چطور می‌شود که آقایان می‌فرمایند در می سال 2015 تایید شده است.

دکتر ناخدا: این گزارشات عقب است، آقای دکتر آمارتان عقب است، آقای دکتر خورشیدوند.

دکتر امیدی نیا: سایت معروف در سال 2016 هست که در این باره می‌گوید.

دکتر خورشیدوند: ما می‌خواهیم چه چیزی را بحث کنیم، ما نمی‌خواهیم ببینیم که یک دانش بشری محترم و یک فناوری که اتفاقاً خوش‌آیند ما هست در خصوص فناوری بحث کنیم، اینکه عزیز دلی که اسمش را بردید و گفتید که به فرض ترور شخصیتی می‌شود، مکرراً به دفعات زیاد در عرصه‌های مختلف آمده است. فناور هراس نیستیم و من نمی‌دانم، خیلی جالب است که این مسئله را افرادی مطرح می‌کنند که در راکتور اراک سیمان ریختند و تجهیزات فردو را جمع‌آوری کردند و ما در قلب راکتور که دهها سال جوانان‌مان زحمت کشیده‌اند و از همان سالی که آقای دکتر می‌فرماید، به هر حال از آن سال آمدیم و کار علمی کرده‌ایم و حالا آمدیم و بساط آن را برچیده‌ایم. این فناوری هراسی نیست, اما اینکه ما می‌آییم و می‌گوییم زن و بچه مردم حق دارند، هر کسی که می‌خواهد خانه اش را انتخاب کند حق دارد که کجا را انتخاب کند و یا کسی که بخواهد فرزندش را به مدرسه بفرستد باید در مورد محیط آنجا اطلاعات و شناخت کافی را داشته باشد و غذایی که می‌خوریم.

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

مقصودی (مجری): شما در مورد سرطان آماری داشتید؟ من خواهش می‌کنم که تجارب کشورهای دیگر را مطرح کنید و اگر اسنادی هم دارید، دوستان آن هم خواهش می‌کنم ببینید.

دکتر خورشیدوند: ببینید تاثیر تغذیه ی طولانی مدت موش با ذرت تراریخته و بروز تومورهایی در کلیه و غدد

دکتر ناخدا: نکند این هم مقاله سرالینی است ، آخه تعجب می کنم، با توجه به تخصصی که دوستان دارند، من کسی هستم که زراعت اصلاح نباتات خوانده‌ام و بعد فیزیولوژی خوانده‌ام و بعد رفتم ژنتیک خواندم و من کل طیف را می‌دانم، ببینید من می خواهم بگم که اطلاعات غلط است و به مردم ندهید که باعث شبهه شود و بعد ما بیایم و جواب این شبهه‌ها را بدهیم.

دکتر خورشیدوند: اینها شبهه نیست اینها یک منبع دارند. این یک مقاله مهمی است و بیسکال هست.

دکتر ناخدا: متاسفانه شما به روز نیستید.

دکتر خورشیدوند: آقای دکتر چرا هر جا که ما می‌خواهیم کاری کنیم که خلاف صحبت‌های شما است، چرا باید مردم که می‌خواهند آگاهی پیدا کنند، شما به آنها می‌گویید عقب تر از دنیا هستند؟

دکتر ناخدا: ببینید آقای دکتر ما هیچ وقت به مردم توهین نمی‌کنیم و اتفاقاً مردم فهیم هستند.

دکتر خورشیدوند: آقای دکتر می‌فرمایند؛ سیب تراریخته هزینه دارد، بله تحقیقات، توسعه، R&D هزینه دارد، شما می‌خواهید بیاید یک محصولی را که آزمایش نشده تایید نشده را به خورد مردم بدهید، دکتر جان دیگه خودتان دارید می‌گویید ما زیر ساخت اینها را نداریم.

دکتر امیدی نیا: هزینه R&D بندی دیگر دولت جمهوری اسلامی پرداخت نمی‌کند، اینها کارهایشان را دیگران کرده است، ببینید ما یک فرضیه داریم که عضو هیچ ثبت اختراعی نیستیم و عضو خیلی چیزهای دیگر هم در دنیا نیستیم, عضو  WTO هم نیستیم.

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

دکتر خورشیدوند: ما نباید که به اینها اعتماد کنیم.

دکتر امیدی نیا: ما باید این تکنولوژی را مال خود کنیم.

دکتر خورشیدوند: ببینید 85 درصد محصولات بهداشتی آرژانتین آلوده به گلایفوسیت است، ماندگاری این سم را تا مرحله فرآوری محصولات بهداشتی را در حال نشان دادن است و این هم دانشگاه لاپاتا اعلام کرده است. تاثیر مستقم مصرف محصولات تراریخته در موش ها، تاثیر مصرف سویای تراریخته در موش‌ها برروی سیستم دستگاه تناسلی موش را شما می‌بینید. به هر حال شما پزشک هستید و آقای دکتر اینجا وجه مشترک هست, شما می‌بینید التهاب‌ها را مشخصاً هم در تصویر می‌بینید. کاملاً واضح و مشخص است. خوب آنجا را ببینید, التهابات سلول‌های روده را می‌بینید و اینها کاملاً مشخص است. اینها که دیگر آقای دکتر افکت است، هر آدم دانشگاه رفته‌ای در حوزه بیولوژی یک بار اگر اینها را ببینید متوجه می‌شود که قصه چی هست.

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

دکتر ناخدا: شما مقاله‌اش را بیاورید، ما به شما جایزه می‌دهیم.

دکتر خورشیدوند: برای 2004 است و کسی که افشا کننده راز مونسانتو بود و مونسانتو به خونش تشنه است.

دکتر ناخدا: نه! اینها بحث های فیک است، اینجا محیط علمی باید باشه و بحث‌های غیر علمی را نیاورید.

دکتر خورشیدوند: خوب اینها فکت‌های علمی بوده است.

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

دکتر ناخدا: نه! فکت های شما مثل این است. این یک مقاله فیک است، بالاخره ما به کسی می‌گوییم که استاد دانشگاه هستیم و باید تفاوت سره از ناسره را از هم تشخیص بدهیم. مردم این یک مقاله فیک است. آمده‌اند و گفته‌اند که الان آقای دکتر اردکانی هم اشاره کردند. از سال 1996 افزایش پیدا کرده است و اصلاً ربط دادن چند چیز غیر مرتبط به همدیگر است. همه می‌دانند و آقای دکتر هم اشاره کردند, از سال 1996 قرار بود افزایش پیدا کند، دقیقاً همزمان با هم افزایش پیدا کرده است. امروز شما  که غذا بخورید، سرطان نمی‌گیری و سلول‌های سرطانی یک مدت می‌خواهند تا بتوانند رشد کنند. یعنی اینکه حتی کوچکترین مسائل علمی را هم رعایت نکرده‌اند. این یک روند فیک است و این هم روند اصلی سرطان در آمریکا است. می بینیم که چه بالا و پایینی دارد سرطان مثانه، سرطان پروستات و تمام چیزهایی که در این مقاله فیک ارائه شده است. ببینید ژورنال یک ژورنال فیک است و در مرکز رسمی نیست و دو نفر هیئت تحریریه دارند که این دو نفر یکی از استرالیا و دیگری از نیوزلند، معلوم است که ما برای این مقاله‌ها تره هم خرد نمی‌کنیم. من همین جا اعلام می‌کنم، از طرف وزارت جهاد کشاورزی و از طرف انجمن‌های علمی, شما یک مقاله راجع به اثرات ثابت شده و مقاله مستند باشد، ساینس یا نیچر باشد و بیاورید که نشان دهد -غیر از مقاله سرالینی- که آقای دکتر هم خیلی روی آن تاکید می‌کنند و چاپ شده است، اما می‌دانیم که با چه لابی و بدون داوری چاپ شده است.

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

 

دکتر اردکانی: نه این اشتباه است.

دکتر ناخدا: شما یک مقاله بیاورید آقای دکتر خورشیدوند که این مشخصات را داشته باشد ما به شما جایزه می‌دهیم. شما یک مقاله ثابت شده نمایه شده بیاورید.

دکتر خورشیدوند: آقای دکتر یک دانشمند مستقل لابی دارد، یک کمپانی بین المللی صهیونیسمی لابی ندارد؟ این به دور از منطق است. مردم در حال دیدن برنامه هستند. من واقعاً نگرانم...

دکتر ناخدا: اصلاً هم مردم نمی‌بینند، مردم در حال دیدن اطلاعات غلطی هستند که از طرف شما و دوستان تان می‌دهید. اصلاً همچنین چیزی نیست و من اینجا عرض می‌کنم که شما یک مقاله ثابت شده‌ای بیاورید که نشان دهد محصولات تراریخته اثرات سوء روی انسان‌ها، محیط زیست و یا موجودات غیر هدف را بیاورید ما به شما جایزه می‌دهیم و از شما تقدیر و تشکر در مجامع علمی می‌شود.

دکتر خورشیدوند: ما به شما جایزه 3 برابر از جیب شخصی می‌دهم که شما اثبات کنید این محصولات اشکالی ندارند.

دکتر ناخدا: نه شما بیاورید، چون شما می گویید این محصولات مشکل دارند. من الآن 52 فکت کتابچه داریم که آقایان می‌گویند و به هیچ کس ندادند و ما برای عموم منتشر کردیم، 52 حقیقت در رابطه با محصولات تراریخته همه هم مستند شده است.

دکتر اردکانی: خوب این مسئله مونسانتو است.

دکتر ناخدا: نه عزیزم این که شما می گویید، نیست.

دکتر اردکانی: این دقیقاً همون کتابچه‌ای هست که شرکت مونسانتو ترجمه کرد.

دکتر خورشیدوند: آقای دکتر چرا اطلاعات غلط می دهید؟

مقصودی (مجری): با تشکر از کارشناسان تا برنامه ثریای دیگر خداحافظ

 

تیه / تراریخته / ثریا / دشمن شناسی / یهود

در پایان گفتنی است که آمار نظرسنجی سوال برنامه به این صورت رقم خورد.


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید