امروز : 29 خرداد 1398::14:40
کد خبر : 2478
دوشنبه 15 آذر 1395 - 01:24

در برنامه ثریا مطرح شد (بخش سوم گزارش تیه)؛

موافقت‌ یا مخالفتِ صهیونیان با تراریخته، مسئله‌فقط این است؟

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: تست دقیق آزمایشگاه‌های ما در برابر تست محصولات تراریخته، هنوز دارای ابهاماتی است؛ اینکه آیا طبق قانون برای وزارت بهداشت و وزارت کشاورزی، با نظر دانشمندان مطمئن ایرانی، بی‌ضرر بودن تراریخته‌ها قطعی شده است یا اینکه نه، هنوز محل خدشه برخی دانشمندان هست؛ و این نکته‌ای است که نسبت به اطمینان از مواد غذایی و کشاورزی و سلامت مردم، نمی‌توان و نباید غافل شد، متاسفانه ادعایی وجود دارد که مسئولین ما اعتماد به آزمایش‌های کارخانه‌ها و شرکت‌های غربی صادرکننده این محصولات یا برخی آزمایشگاه‌های وابسته خارجی می‌کنند و البته آیا این نکته از منظر قانون فعلی صحیح است یا خیر؟! این مطلب در برنامه ثریا مورد مباحثه قرار گرفت که متن کامل ان تقدیم می‌گردد.

گزارش مفصل پایگاه تیه از مناظره موافقان و مخالفان استفاده از تراریخته‌ها در برنامه ارزشمند ثریا با حضور نماینده وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و دو استاد منتقد دانشگاه (بخش سوم)

موافقت‌ یا مخالفتِ صهیونیان با تراریخته، مسئله‌فقط این است؟

به گزارش خبرنگار سرویس علم و فلسفه پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، بخش سوم گزارش کامل برنامه ثریا که در تاریخ ششم آبان 1395 به بحثی مناظره‌وار درباره مصرف مواد دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته‌ها) پرداخت، در اینجا تقدیم حضورتان می‌گردد. در این برنامه، دکتر بابک ناخدا، دکتر علی متولی زاده اردکانی، دکتر محمد مهدی خورشیدوند و دکتر اسکندر امیدی نیا حضور داشتند و مباحثاتی را مطرح کردند. ذکر این نکته لازم است که از جمله برنامه‌های خوب و واقع‌بینانه تلویزیون، برنامه «ثریا» است که بدون هیچ تعارف و اغماضی، به بررسی واقعیت های اتفاقات پیرامون کشور عزیزمان ایران می‌پردازد و هدفی جز پیشرفت کشور و جهان اسلام ندارد، لذا سیاه نمایی در این اثر تلویزیونی فاخر جایی ندارد؛ گرچه به مشکلات و آسیب‌ها نیز می‌پردازد. این برنامه چهارشنبه ها  ساعت 23 از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران، پخش می‌شود. بخش اول و دوم این گزارش قبلا تقدیم شما عزیزان شده بود. سومین قسمت از گزارش کامل این برنامه، تقدیم می گردد:

دکتر ناخدا: هنوز هم قانون ایمنی زیستی دولت را مکلف به کشت محصولات تراریخته کرد، چون ارزش افزوده آن را می‌داند که به نفع محیط زیست و سلامتی انسان است، باقی مانده سم کمتری در محصول می‌ماند، کشاورز سمپاشی نمی‌کند و هزینه کمتری می‌دهد و ارزش افزوده بیشتری دارد، فیلمی را هم که پخش کردید (اشاره به مستندی دارد که گوشه‌هایی از آن را برنامه ثریا پخش کرد) این فیلم جعلی است و با هدایت و نظارت سازمان صلح سبز که یک مجموعه نشان دار صهیونیستی است و شما می‌بینید آنها به چند جبهه ورود کرده‌اند که یکی از جبهه‌هایشان از همه بیشتر هم فعال است. بحث هسته‌ای و اتمی است که می‌روند جلوی نیروگاه‌های هسته‌ای خودشان را به زنجیر می‌کشند.

در کشور خودمان خوشبختانه با درایت مقام معظم رهبری، مسئولین نظام جانانه حمایت کردند و اجازه ندادند همچنین گروهی وارد این موضوع شوند، بحث دیگرشان مبارزه با صید نهنگ است که با کشتی‌هایشان جلوی کشتی‌های آنها می‌رون و علی‌رغم اینها خیلی هم فعال هستند.

مقصودی (مجری): این مستندها قبلا از صدا و سیما پخش شده، فکر نکند یک گروه صهیونیستی علیه یک شرکت صهیونیستی مستند بسازد.

 

برنامه ثریا/ تیه / دشمن شناسی / تراریخته

 

دکتر ناخدا: بحث مونسانتو نیست, خیلی جالب است که هیچ کس فکر نمی‌کرد اینطور باشد، ولی ببینید وقتی بحث اقتصاد باشد، شرکت مونسانتو را شرکت بایر با یک قیمت ۷۷ میلیارد دلار خرید، بعد از شرکت مونسانتو بزرگ‌ترین شرکت بود و به قیمت ۱۴ میلیارد دلار یک شرکت چینی خرید، اینها دارند در هم ادغام می‌شوند و بزرگ و بزرگتر می‌شوند.

مقصودی (مجری): بذرهای مونسانتو در هند اثر بدی نگذاشت؟

دکتر ناخدا: هیچ اثر بدی در بذرهای مونسانتو نداشت و سالم بود، نکته‌ای هست, اینها آمدند و بذرها را کاشتند، تدابیر اجرایی یا پروتکل‌ها را اجرا نکردند و مگس سفید آمد که مگس سفید هیچ ربطی به BT ندارد، چون آفت مکنده است و آفت جونده نیست ،اینها هم که سمپاشی کردند، نشان دادند، اکثرا کشاورزهای فقیر هستند و اگر نه شما در نظر بگیرید که چطوری می‌شود در هند و پاکستان بیش از ۹۰ درصد محصولات پنبه تراریخته باشد، من آماری خدمتتان بدهم، خیلی سریع ببینید. فقط در زمینه عملکرد روند پنبه غیرتراریخته در مقایسه با پنبه تراریخته که به حساب درصد باشد، در کشور آرژانتین، چین، هند، مکزیک و آفریقای جنوبی بررسی شده است و برایتان می‌خوانم.

در زمینه ثمردهی یا عملکرد ۳۴ درصد، در زمینه 69 درصد، سوددهی ۶۹ درصد، در زمینه آفت‌کش منهای ۴۱ درصد, یعنی هزینه آفت کشی را پایین آورده‌اند. در سال ۲۰۱۴ اتفاقا توسط مجموعه آلمان هم بود که از طریق اروپا گرفته شد و روی این محصولات صورت گرفت، نشان داده شد که این محصولات ۶۸ درصد باعث سود شده و 3/3 درصد افزایش یعنی سود یک کشاورز حدود ۳۶ درصد و کاهش هزینه مصرف آفت کش شده و عملکرد را هم ۲۲ درصد افزایش داد.

مقصودی (مجری): سوال دیگری که مطرح می‌کنم، مطلب دیگری که در این مستند بود و شما مستند را تکذیب می‌کنید، این بود که به مدت ۱۰ تا ۲۰ سال این وزن تراریخته‌ای که یک شرکت خارجی کالا، شرکت مونسانتو می‌کارید، چون بذر سنتی خودتان را کشت نمی‌کنید، آن ذخیره ژنتیکی بذر بومی از بین می‌برد و دیگر نمی‌توانید از نو به بذر اولیه خودتان برگردید، چه نکته‌ای هست و چه کنیم تا دچار این نشویم، یعنی ذخیره ژنتیکی بذر بومی‌مان یا تنوع زیستی از بین نرود؟

دکتر ناخدا: متاسفانه با ترویج کشاورزی بزرگ‌ترین معضلات زیست محیطی است که به خاطر همین می‌آییم و کشاورزی را در راستای توسعه پایدار می‌گذاریم، کشاورزی باعث شده است تنوع زیستی خیلی جاها از بین برود و یکی از دلایل آن از بین بردن جنگلها و مراتع برای کشت بود که عملکرد بیشتری را بگیرند، یکی از دلایل دیگر، سموم و کودهای شیمیایی که به صورت بی‌رویه استفاده می‌شود و معضلات زیاد زیست محیطی داشته و اصلا کشاورزی می‌رود به سمت مونوکالچر، همانطور که شما فرمودید، این اشکال را ایجاد می‌کنند و ممکن است شما این گیاهانی که به عنوان ارقام محلی یا بومی هستند، یواش یواش کنار بروند و ما برای این از بانک‌های ژن گیاهی استفاده می‌کنیم.

اینها را بتوانیم در بانکهای ژن گیاهی داشته باشیم ولی هیچ وقت ما توصیه نمی‌کنیم که بذر بومی‌ نابود شوند و به نفع واردات اصلاح شده است. حتما باید آنها را در محیطی داشته باشیم و حتی در بانک‌های ژنی می‌بریم و باید مرتب اینها احیا شود تا بتوانیم داشته باشیم، خیلی از ژنهای سودمند در محلی وجود دارد که ممکن است ما امروزه از آنها بی خبر باشیم، سپس به عنوان یک ذخیره ژنتیکی برای ایجاد اصلاح شده در آینده مورد استفاده قرار دهیم.

 

برنامه ثریا/ تیه / دشمن شناسی / تراریخته

 

مقصودی (مجری): ایشان فرمودند که سال ۸۴ در ارتباط با برنج تولید کرده‌ایم و نتایج آزمایشگاهی و تحقیقاتی آن بیرون آمده است، حالا وزارت بهداشت شخصا هم این محصول برنج را روی نمونه‌های دامی آزمایش کرده است یا نه و دوستان مستقلا بررسی کرده‌اند یا نه؟

دکتر امیدی نیا: ببینید سوال شما -معذرت می‌خواهم- غلط است، یعنی ساختار تصمیم‌گیری را از اول توضیح بدهید که چطوری یک موضوع تراریخته تصمیم‌‌گیری می‌شود و در چه مرحله‌ای سازمان باید وارد شود، وزارتخانه وارد شود، برای تصمیم‌گیری از آن بحثی را که شما گفتید.

مقصودی (مجری): حالا یک راه برای جواب ندادن به سوال غلط گرفتن از آن است.

دکتر امیدی نیا: نه الان من درستش می‌کنم، بالاخره استاد تمام تکنولوژی هستم و ما را دعوت کردید که بتوانیم اطلاعات تخصصی را بدهیم.

مقصودی (مجری): من از منظر وزارت بهداشت می‌پرسم که آیا برنامه ششم توسعه قرار هست که گسترش پیدا کند -نه در سطح پژوهش- چون در سطح پژوهشی همه دفاع می‌کنند که بوجه پژوهشی برای تولید بذرهای تراریخت گذاشته شود، اما بحث این است که ما برویم به سرعت به سمت تولید زمین‌های زیر کشت و زمین‌هایمان را زیر کشت ببریم. آیا نمونه‌های قبلی که نمونه بوده و انجام شد، در ایران توسط وزارت بهداشت کنترل شده است یا نه؟

دکتر امیدی نیا: آقای دکتر اردکانی اشاره فرمودند که در یک شب این رخدادها شکل نمی‌گیرد، یعنی مطالعه و بررسی می‌خواهد، برای اینکه یک رخداد را تجاری سازی کنند بین 5 تا 15 سال زمان می‌خواهد، ببینید یک بحثی که اورژینال باشد یعنی اطلاعات در موردش نداشته باشیم و بخواهیم در آن مورد مطالعه و پژوهش بکنیم بین 5 الی 15 سال طول می‌کشد تا این رخداد تست‌های خودش، گلخانه‌ای خودش استفاده شود و در بیاید. قیمتش چقدر هست؟ 5 تا 20 میلیون دلار محصولات تراریخته را داده‌اند، عددی که دادند به دلار است، 5 سال طول کشیده است تا این مطالعات، مطالعات آرندی هستند، تحقیق و توسعه هست. آن تیم R&D که می‌تواند بخش شرکت یا بخش دولت باشد تا انجام ‌دهد.

حالا وقتی می‌خواهد مارکت کند، در آنجا براساس ساختار و تصمیم گیری طبق قانونی که سال 88 ابلاغ شده بر اساس مفادی بوده و پروتکل متناظر در واقع طراحی شده است که در سال 82 مجلس تصویب کرده است. اینجا وزارت بهداشت به عنوان مسئول سلامت غذا می‌گوید که ما می‌خواهیم غذای شما را مارکت کنید و به بازار ببرید، باید طبق قانون مجوز داشته باشید، اسنادش را می‌گیرد و اسناد چه چیزی را می‌گیرد و اسنادی که 5 الی 10 سال که بررسی شده است، اسناد را اول بررسی می‌کند که به شدت هم تخصصی است.

مقصودی (مجری): وزارت بهداشت به خوداظهاری شرکت اعتماد می‌کند؟

دکتر امیدی نیا: صددرصد. ببینید تراریخته شبیه آیسبرگ است، شما فقط محصول را می‌بینید، این روی دو استوانه محکم قرار گرفته است, یک دانش فناوری هست که دانش فناوری بسیار مهم هست و دو سیستم‌های مجوزدهی که دولت جمهوری اسلامی هر دوتا را دارا است، نه الآن از سال 82 که عرض کردم، ما در دهه 70 سند بیوتکنولوژی را داشتیم، اوایل دهه 80  پروتکل و الزامات بهره برداری زیست فناوری را داشتیم، اینجا الزمات و بررسی‌ها را طبق قوانین انجام می‌دهد و راستی‌آزمایی را توسط آزمایشگاه مرجع خودش انجام می‌دهد و اگر آن رخداد ایرادی نداشته باشد، براساس اطلاعات اتاق تهاتر ایمنی زیستی این فقط سلامت است.

 

برنامه ثریا/ تیه / دشمن شناسی / تراریخته

 

مقصودی (مجری): سوال این است که شما می‌فرمایید دانش تخصصی در وزارت بهداشت تجهیزات تخصصی در وزارت بهداشت نیست که خودش آزمایش را مستقل انجام بدهد؟ چون ذی نفع است و چاهش پر نشده و نمی‌تواند بگوید که من فلان برنج یا محصول کشاورزی یا محصول غذایی را تولید و آزمایش نیز کرده‌ام و نتیجه درست است, این مشکلی نداشته. وزارت بهداشت است که باید بیاید و مستقلاً محصول را ببینید و تست کند؟

دکتر ناخدا: این کار وزارت بهداشت نیست، این کار وزارت جهاد کشاورزی است.

دکتر امیدی نیا: وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست است.

دکتر ناخدا: غذا کار وزارت بهداشت است و (کومودیتی) کار وزارت جهاد کشاورزی است، وزارت جهاد کشاورزی کارگروه ایمنی زیستی دارد.

مقصودی (مجری): سوال اصلی من این است که آیا برنج تراریخته تولید شده است، اگر تولید شده این وظیفه چه کسی است که بیاورد و آزمایشات انجام دهد، مثلاً این محصول را روی دام یا موش آزمایش کند و این محصول را بخورد، سپس بعد از 10 تا 20 سال نشان دهد آیا این محصول تراریخته مثلاً سرطان زا است. این کار وظیفه کدام وزارت است؟

دکتر ناخدا: این کار وزارت جهاد کشاورزی است و این کار انجام گشته ولی ما الآن برنجی به نام برنج تراریخته به صورت تجاری، به صورت رسمی و رها شده نداریم.

مقصودی (مجری): این که می‌خواهیم تولید کنیم، آیا قبل از آن کنترل شده است؟

دکتر ناخدا: وقتی که می‌گویید، می‌خواهیم برویم طبق ماده 2 قانون که می‌گوید: «هرگونه تحقیق پژوهش حتی کشت آزمایشی نیازی به  تصویب ندارد. وقتی که می‌گوید که می‌خواهیم برویم، یعنی من تمام پروتکل‌ها را براساس پروتکل‌های ایمنی زیستی پاس کنم و تا وقتی که اینها را پاس نکنم نمی توانم ریلیز کنم.

مقصودی (مجری): پس الآن نمایندگی وجود ندارد که ما بخواهیم برویم برای تولید انبوه؟

دکتر ناخدا: نه الآن نداریم، می‌گوید که با توجه به حکم قانون که من دارم، وزارت جهاد کشاورزی موظف است این کار را انجام دهد، ببینید در برنامه ششم توسعه هم آمده است که ما با توجه به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باید برویم که دست مونسانتو را قطع کنیم، همین است. ما سالی 16 میلیارد دلار هزینه واردات غذایی داشتیم که از این 16 میلیارد دلار 5 میلیارد دلارش محصولات تراریخته بوده است که براساس آمار گمرک. هیچ کس تا الآن چیزی نگفته است، از 9 ماه پیش بحث برنامه ششم آمده است و مبحث تولیدات داخلی مطرح شده است، آقایان صدایشان درآمده است و چرا آن موقع مخالفت نکرده‌ایم.

مقصودی (مجری): ما بحثمان سر محصولات اساسی بوده است که شما از این به مبحث خودکفایی رسیده‌اید، الآن هم سوال این است که چرا در این 10 سال گذشته نیامده‌ایم روی نمونه‌های آزمایشگاهی و پژوهشی کار تخصصی سلامت کنیم و بگوییم این محصول را روی نمونه‌های دامی چک کردیم، سلامتی کامل دارد و می‌توانیم تولید صنعتی کنیم.

دکتر ناخدا: ما می‌دانستیم که سلامت کامل را دارد و می‌خواستیم صنعتی هم تولید کنیم اما به ما این اجازه را ندادند، در دولت گذشته که الان هم یکی از مسئولین می‌باشد و تسنیم هم که همیشه می‌آورد، آقای اسکندری وزیر جهاد کشاورزی هم بود، ببینید ما همین را گفتیم، این همین آقایی است که الآن می‌خواهند ترور شخصیت می‌کنند، کسی که پایان‌نامه‌اش را تقدیم به شهدا و امام خمینی (ره) کرد. جو رسانه‌ای هست که ما با بحث کارشناسانی همانطوری که آقای دکتر فرمودند و بحث علمی در محیط‌های دانشگاهی هیچ مشکلی نداریم و تازه استقبال هم می‌کنیم ولی وقتی بحث سیاسی و جناحی می‌شود کمی مشکل دار می‌گردد.

 

برنامه ثریا/ تیه / دشمن شناسی / تراریخته

 

مقصودی (مجری): آقای دکتر اردکانی شما که در بحث سرطان‌ پژوهش‌های زیادی داشتید و اینکه مخالفان محصولات تراریخته می‌گویند با آزمایش‌هایی که انجام شده است، مصرف محصولات تراریخت در کشوری مثل آمریکا میزان سرطان‌زایی همبستگی بوده است و آیا این ادعا درست است؟

دکتر اردکانی: ما متاسفانه در صحبت‌های کسانی که طرفدار این سیستم دستکاری ژنتیک بدون رعایت الزامات ایمنی زیستی و اخلاق زیستی است، می‌بینیم که مرتب از این فناوری تعریف می‌کنند، مخصوصا در کشوری مثل ایران، همانطور که اشاره شد در قسمت قبلی، ما در این منطقه خاورمیانه(غرب آسیا) چهار کشور بزرگ داریم که سه تا از این کشورهای این حوزه زیست فناوری خوب کار می‌کنند و مهم هم هستند، اما نمی‌کارند و یا در این زمینه فقط به آزمایش و تحقیق می‌پردازند و اکتفا می‌کنند. ولی کشور ایران در قسمت تحقیقاتی هنوز آن چیزهایی که باید نشان دهد را نشان نداده است، همانطور که آقای دکتر فرمودند زمان می‌برد و هنوز برنج که 20 سال است که می‌گفتند ما تولید کردیم، عقب نشینی کرده‌اند و می‌گویند که ما هنوز مطالعاتمان را انجام نداده‌ایم.

در صورتی که اینها در چند سال گذشته تجاری سازی می‌کردند و فیلمش هم موجود است، اینها رفتند در شمال ایران و در مزارع کاشت کرده‌اند و الآن می‌گویند که آمادگی نداریم، این بازگشت به عقب از یک جهت خوب است، چون متوجه شدند که باید یک سری کارهای علمی انجام بدهند و این مطالعات آقای دکتر که می‌گویند همه قسمت‌های سلامتش را انجام داده‌ایم، هیچ گزارشی نیست و هیچ جا ما اثرات محیط زیستش ندیدیم و سازمان حافظت از محیط زیست اعلام کرده است که هیچگونه ارزیابی ریسک این محصولات را در سازمان حفاظت از محیط زیست دریافت نکردیم.

 

برنامه ثریا/ تیه / دشمن شناسی / تراریخته

 

چیزی که خیلی برای من عجیب است، به عنوان کسی که در این حوزه کار کرده است، برای سالیان سال اثرات سلامت آن به خصوص در حوزه سرطان این است که در خود آمریکا کشوری که مهد بیوتکنولوژی است، این تکنولوژی را خود آمریکا ایجاد کرده است و 20 سال گذشته از سال 1996 کاشت این محصولات آنجا اجرا گشت، خود آمریکایی‌ها گزارش داده‌اند در 2-3 سال پیش که در مقالات آنها هست و دیده‌اند که افزایش بیماری‌ها از اوتیسم، سرطان‌های مختلف، بیماری‌های التهابی افزایش پیدا کرده است و نگاه کرده‌اند به آلودگی آب، هوا و آلودگی‌های دیگر و دیدند هیچ عاملی را نمی‌توانند توصیف کنند یا همبستگی بدهند, غیر از غذا که در کل آمریکا شباهت به هم دارد.

در طول سال 1996 محصولات ذرت و سویا کاشته شده و این سم گلایفوسید خطرناک است که من در تعجب هستم و همکار عزیزمون آقای دکتر می‌گوید: سالم است. الان در تمام دنیا بینندگان می‌توانند بروند و جستجو کنند و بزنند سم گلایفوسیت خوب است یا بد؟ در کل دنیا الان مطرح است، سازمان بداشت جهانی آمده و آن را به نام سم سرطان‌زای احتمالی یعنی درجه ابتلا بالا رفته است، این را باید به عنوان سم سرطان‌زا دید و در خود کشور آمریکای شمالی، کانادا، آلمان، حتی این سم به قدری استفاده شده که در خون نوزادان و مادران باردار دیده شده و در هر صورت این سم را به عنوان سم خطرناک مطرح می‌شناسند که متاسفانه در ایران این را در بین مردم به عنوان یک سم سالم مطرح می‌کنیم.

مقصودی (مجری): آیا این سم در محصولات تراریخت استفاده می‌شود؟

دکتر اردکانی: دقیقا در ارتباط با تراریخت یک خطری که وجود دارد و من این را در جاهای مختلف اعلام کردم و متاسفانه هیچ آزمایشگاهی در وزارت بهداشت اعلام نکرده است، آلان در حال وارد کردن ذرت و سویا از کشوری مثل آرژانتین و برزیل هستیم. این کشور ها الان مطالعات نشان داده‌ است و خودشان گزارش داده‌اند که سم گلایفوسیت در سطح بسیار وسیعی استفاده می‌کنند و حتی با هواپیما روی این محصولات اسپری می‌کنند.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید