امروز : 29 خرداد 1398::14:43
کد خبر : 2450
یکشنبه 07 آذر 1395 - 19:36

سلسله مطالب پایگاه تیه در معرفی کتاب‌های یهودپژوهی و صهیونیسم شناسی؛

ماهیت و بنیان‌های فکری غرب از منظر رهبر حکیم انقلاب

پایگاه صهیون پژوهی تیه: ملت ایران اگر مقتدر و مستقل و متّحد و یکپارچه باشد، مورد رضایت و خوشایند غربی‌ها نیست. رضایت آن‌ها در این است که ملت ایران، اولاً در درون خود اختلاف پیدا کند، یکپارچگی‌اش از بین برود و افراد به جان هم بیفتند؛ یک عدّه، عدّه دیگر را به دلیلی؛ و آن عدّه، عدّه اوّل را به دلیل دیگری، نامشروع بدانند؛ ثانیاً کشور به امریکا وابسته شود؛ مثل برخی از کشورهای دیگر در منطقه که ملت‌های بیچاره‌شان براثر سوء سیاست حاکمان، به امریکا وابسته‌اند؛ ثالثاً ملت ایران ازلحاظ نظامی و سیاسی ضعیف باشد و قدرت دفاع از خود و مرزهایش را نداشته باشد. اگر این‌طور شد، آنگاه رئیس‌جمهور امریکا از مردم ایران راضی است.

قسمت دوم گزارش اختصاصی پایگاه حوزوی تیه از کتاب «دوران جدید عالم»

ماهیت و بنیان‌های فکری غرب از منظر رهبر حکیم انقلاب

سرویس علم و فلسفه پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه - سعید ابوالقاضی: تجربه‌ی غرب، تجربه‌ی ناموفقی است. محصول تجربه‌ی غرب در نظام‌های اجتماعی، یکی فاشیسم است - حکومت نازی، یکی کمونیسم است -حکومت بلوک شرق سابق، یکی هم لیبرالیسم است -حاکمیت مطلق‌العنان امروز دنیا که مظهرش امریکاست و نورچشمی و عزیزکرده‌اش هم اسرائیل است. همه‌ی جنایت‌هایی که تقریباً در طول صدوپنجاه سال اخیر صورت گرفته - از آغاز روشنفکرىِ غربی در عرصه‌ی عمل - محصول تجربه‌ی غرب است؛ یک قلم آن، دو جنگ جهانی است که میلیون‌ها کشته بر ملت‌ها تحمیل کرد؛ بدون این‌که خودشان بخواهند. سکولاریسم و جدایی دین از سیاست و دنیا از آخرت از بزرگ‌ترین مظاهر شرک و الحاد است. مادی‌گری و عدم وجود معنویت و تجدد و بی‌اخلاقی باعث شده جنگ، ظلم، جاهلیت و شهوت‌رانی در غرب رواج یابد. تمدن غرب در ستیز با معنویت باعث شده بشر استثمار شود و ملت‌ها به جهنم تبدیل گردد زیرا که اقتصاد برای آن‌ها مهم‌ترین رکن است.
 

غرب/تفکر/آمریکایی

 

تجدد و تمدن

مخالفت مؤمنِ به اسلام با تمدن غربی به خاطر پیشرفت علمی و مبارزه‌ی با خرافات و علمی کردن همه‌ی روابط اجتماعی نیست؛ به خاطر خلأ معنویت و فضیلت در این مجموعه‌ی دنیایی است. البته این سرنوشت غرب بود که به این ورطه دچار شود.

روحانیتی که غرب قبل از رنسانس اروپا به آن دچار بود - آن کج‌فکری‌ها، آن واپس‌گرایی‌ها، آن تعصب‌های عناد آمیز و به‌کلی دور از عقل و منطق - واکنشش همین‌ها هم بود. وقتی با علم و پیشرفت مخالفت می‌کردند و انسان‌ها را به جرائم موهوم، زنده‌زنده در آتش می‌سوزاندند - این مربوط به همین دو سه قرن پیش اروپاست؛ مال خیلی قدیم نیست - وقتی خرافات زشت بر همه‌ی شئون فکری و معنوی اروپا و کلیسای آن روز حاکم بود، نتیجه‌اش می‌شود همین چیزی که در اروپا پیش آمد و اروپا را در این سراشیب انداخت.


کشورهای به‌اصطلاح متمدن غرب همیشه ظلم و جنایت به مسلمانان روا داشته‌اند و آن‌ها را استعمار کرده‌اند. نفاق و دروغ سرلوحه زندگی آن‌ها بوده و با شعار دموکراسی بزرگ‌ترین کلاه‌ها را سر مردم گذاشتند. انحراف اخلاقی، قتل‌عام آدم‌ها، تحقیر تمدن‌های دیگر، انحصارطلبی باعث می‌شود روزی غرب به نابودی برسد.
 

سکولاریسم و خدا انگاری بشر جدید

سلوک سیاسی امیرالمؤمنین از سلوک معنوی و اخلاقی او جدا نیست؛ سیاست امیرالمؤمنین هم آمیخته‌‌‌‌‌ی با معنویت است، آمیخته‌‌‌‌‌ی بااخلاق است، اصلاً منشأ گرفته‌‌‌‌‌ی از معنویت علی و اخلاق اوست. سیاست اگر از اخلاق سرچشمه بگیرد، از معنویت سیراب بشود، برای مردمی که مواجه با آن سیاست‌اند، وسیله‌‌‌‌‌ی کمال است، راه بهشت است؛ اما اگر سیاست از اخلاق جدا شد، از معنویت جدا شد، آن‌وقت سیاست ورزی می‌شود؛ یک وسیله‌‌‌‌‌ای برای کسب قدرت، به هر قیمت؛ برای کسب ثروت، برای پیش بردن کار خود در دنیا.

این سیاست می‌شود آفت؛ برای خود سیاست ورز هم آفت است، برای مردمی هم که در عرصه‌‌‌‌‌ی زندگی آن‌ها این سیاست ورزیده می‌شود هم آفت است. در نظام‌های سکولار و بی رابطه‌ی با دین، اخلاق در اغلب نزدیک به همه‌‌‌‌‌ی موارد، از بین رفته است. حالا یک‌وقت استثنائاً درجایی یک عمل اخلاقی دیده بشود، این ممکن است؛ استثناء است. وقتی دین از سیاست جدا شد، سیاست می‌شود غیراخلاقی، مبنی بر همه‌‌‌‌‌ی محاسبات مادی و نفع‌‌‌‌‌طلبانه. سلوک سیاسی امیرالمؤمنین بر پایه‌‌‌‌‌ی معنویت است و از سلوک معنوی او جدا نیست.

 

سکولاریسمغرب


مفهوم سکولاریسم یعنی تفکیک دنیا از آخرت، تفکیک دانش از ارزش که استعماران و مستبدان در بلاد اسلامی دو حامی بزرگ آن بودند. جمهوری اسلامی نظریه سیاسی اجتماعی اسلام را اجرا کرد و توطئه غرب را برای انزوای اسلام از بین برد.


دشمن سه‌گام را برای شکست انقلاب اسلامی برنامه‌ریزی کرد: سکولاریسم، یاس و دیکتاتوری و انقلاب با نفی سکولاریسم باعث شد استکبار دشمن انقلاب شود.
 

تجدد و اخلاق

از عوامل هلاکت غرب می‌توان فقدان معنویت، پوچی و نیست‌انگاری، بی‌اخلاقی، لیبرالیسم و سکولاریسم، مادی‌گرایی را نام برد. غربی‌ها کارخانه‌ها را زیاد کردند، چرخه‌ای گردنده را زیاد کردند، دامنه‌ی علم را گسترش دادند؛ اما عدالت اجتماعی را نتوانستند تأمین کنند. اخلاق انسانی به انحطاط کشیده شده؛ این حرفی نیست که من اینجا بگویم. مگر می‌شود در یک تریبون و منبر جهانی که امروز این حرف‌ها در دنیا منعکس می‌شود، چیزی برخلاف آنچه احساس مردم آن کشورهاست، بر زبان آورد؛ حرفی است که خودشان می‌زنند.


امروز بحران اخلاقی گریبان گیر لیبرال دموکراسی غرب است. امروز بحران جنسی، بحران اقتصادی، بحران اخلاقی، بحران خانوادگی، گرفتاری‌های همان کشورهایی است که ازلحاظ علمی چشم تاریخ را خیره کردند از پیشرفتهای خودشان.


بشر سعادتمندی‌اش به این نیست که دانش او پیشرفت کند - دانش ابزار سعادت است - سعادت بشر به آسایش فکر است، به آسایش روح است، به زندگی بی‌دغدغه است، به زندگی همراه با امنیت اخلاقی و معنوی و مادی است، به احساس عدالت در جامعه است. این را غرب ندارد؛ نه اینکه ندارد، روزبه‌روز هم از او دارد دورتر می‌شود. ما این را برای نشان دادن به دنیا به‌عنوان آرمان خودمان ترسیم کردیم؛ ما نکردیم، خدا کرد. ملت ایران به اقتضای ایمان خود به این راه، دنبال این راه افتاد.


آن روزی که غرب به این پیشرفت‌ها دست پیدا کرد، در آنجا هنوز خانواده سر جای خودش بود؛ حتّی مسئله‌ی جنسیت با همان رعایت‌های اخلاقىِ جنسی - البته نه به شکل اسلامی، بلکه به شکل خاص خودش - وجود داشت. اگر کسی با معارف غربی آشنا باشد، هم در اروپا و هم بعداً در آمریکا این را می‌بیند و مشاهده می‌کند. این مسئله‌ی رعایت‌های اخلاقىِ دو جنس نسبت به یکدیگر، مسئله‌ی حیا، پرهیز از تهمت، این‌ها چیزهایی بود که آن روز وجود داشت.

این بیبندوباریها و اباحیگریها به‌تدریج در آنجا به وجود آمده. آن روز یک زمینه‌هایی فراهم شد و به اینجا رسید. وضع امروز هم فردای بسیار تلخ و سختی را برای آن‌ها رقم میزند. غرب رندانه از زیر بار طرح مسئله‌ی خانواده در می‌رود. توی همه‌ی بحث‌هایی که این‌ها می‌کنند، بحث زن هست، اما اصلاً بحث خانواده نیست. خانواده، نقطه‌ی ضعف غرب است. مسئله‌ی زن را مطرح می‌کنند، اما اصلاً اسم خانواده را نمی‌آورند؛ بااینکه زن از خانواده جدا نیست؛ بنابراین رسیدن به این مسئله، لازم است.
 

بحران و انحطاط تمدن غرب

نظام سرمایه‌داری به بن‌بست کامل رسیده است. غرب در مواجه با بحران‌ها، مخصوصاً بحران‌های اقتصادی ناتوان شده است. رژیم‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی درگیر بحران‌اند؛ همین چند دولت غربی، خودشان و اطرافیانشان دچار بحران‌اند. با این بحران اقتصادی‌ای که در اروپا وجود دارد، اتحاد اروپا جداً درتهدید است، یورو جداً مورد تهدید است. آمریکا هم به نحو دیگری؛ کسری بودجه‌ی فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حرکت ضد وال‌استریت، حرکت - به قول خودشان - نودونه درصدی. این‌ها حوادث مهمی است. البته وضع اروپا از آمریکا بدتر است؛ چند دولتشان سقوط کردند. الآن در چندین کشور اروپائی بی‌ثباتی وجود دارد.انحطاط غرب

 

غرب و دیکتاتوری جهانی

استبداد بین‌المللی، مرتبه اعلای استکبار بین‌المللی و جهانی است. استکبار جهانی معنایش این است که دولت‌ها و قدرت‌هایی در دنیا هستند که نسبت به ملت‌های دیگر، با برخورد استکباری مواجه می‌شوند: ثروت آن‌ها را می‌بیند، در حکومت‌های آن‌ها به دخالت می‌پردازند، در سیاست‌های آن‌ها اعمال‌نظر می‌کنند و آن‌ها را به این سمت و آن سمت می‌کشانند.

این، استکبار بین‌المللی است. همان چیزی که در قرن هجدهم و نوزدهم، با استعمار شروع شد و بعد در قرن بیستم به استعمار نوین مبدّل گردید و امروز، یا در دوران اوج قدرت‌های استکباری، به شکل استکبار جهانی درآمد که دنیا رابین دو قطب و دو قدرت تقسیم کرده بودند و هرکدام به نحوی ملتی را می‌دوشیدند و در پنجه خود میفشردند. ما ملت ایران هم خوشحال و خوشوقتیم از این‌که می‌بینیم ملت‌های مسلمان دارند حرکت می‌کنند و آزادی و کرامت خودشان را به دست می‌آورند.

از آغاز پیدایش و پیروزی این انقلاب در ایران، مواضع انقلاب نسبت به مسائل منطقه، حرکت‌های منطقه، قیام‌های منطقه، روشن بوده است. هرجایی که حرکت بر ضد استکبار است، بر ضد صهیونیسم است، بر ضد دولت غاصب صهیونیستی در کشور عزیز فلسطین است، این حرکت، حرکت مقبول و موردحمایت و تأیید ماست. هر جا حرکت علیه آمریکاست، علیه این دیکتاتورىِ بین‌المللی است - که امروز آمریکا یک دیکتاتوری بین‌المللی به وجود آورده است - هر جا حرکت علیه دیکتاتوری‌های داخلی است، برای احقاق حق ملت‌هاست، ما با آن‌ها موافقیم.

 

سقوط غرب

 

غرب و جنگ‌سالاری

ارزش‌های آمریکایی، ارزش‌های جنگ‌طلبانه است. صهیونیسم روی دیگر استکبار جهانی است. امروز چهره زشتِ زورگویی امریکا برای دنیا آشکارشده است؛ امروز دیگر حقوق بشر و دمکراسی و این حرف‌ها و شعارها در دنیا رنگ‌باخته است.

باکاری که این‌ها در عراق و افغانستان کردند و با نیّات شومی که ابراز داشتند، چهره واقعی خود را نشان دادند. در ملاقاتی که هفته پیش نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با رئیس‌جمهور امریکا داشت، آن‌طور که در خبرها آمده بود، رئیس‌جمهور امریکا نقشه اسرائیل بزرگ - از نیل تا فرات - را به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هدیه داد! معنای این کار چیست؟ کشورهای اسلامی چطور می‌توانند به حرفهای این‌ها حسن ظن داشته باشند؟

چطور می‌توانند به امریکا به چشم یک حَکَم در قضیه فلسطین نگاه کنند؟ شعارِ «از نیل تا فرات»، شعار تجاوزگرانه زورگویانه غاصبانه نابحق و باطلی است که خود صهیونیست‌ها این اواخر آن را انکار می‌کردند و می‌گفتند این حرف‌ها دروغ است؛ اما الآن جنگ‌طلب‌ها و جنگ‌سالارهای آمریکایی به این شعار تظاهر می‌کنند! چهره این‌ها در دنیای اسلام آشکارشده است. گیرم در فلان کشور اسلامی یا عربی سرانشان جرأت نکنند حرف بزنند؛ ملت‌ها که می‌فهمند و می‌شنوند. آن‌که در مقابل آن‌ها خواهد ایستاد، ملت‌هایند. با وقاحت و بدون این‌که بدانند چه میگویند، به یک ملت بزرگ و بافرهنگ و شجاع، ملتی که کفایت خود را در طول سالهای متمادی در میدان‌های متعدّد نشان داده است، خطاب می‌کنند و میگویند شما باید وابسته و ضعیف باشید تا ما با شما دشمنی و شمارا تهدید نکنیم!

ملت ایران اگر مقتدر و مستقل و متّحد و یکپارچه باشد، مورد رضایت و خوشایند آن‌ها نیست. رضایت آن‌ها در این است که ملت ایران اولاً در درون خود اختلاف پیدا کند، یکپارچگی از بین برود و افراد به جان هم بیفتند؛ یک عدّه، عدّه دیگر را به دلیلی؛ و آن عدّه، عدّه اوّل را به دلیل دیگری، نامشروع بدانند؛ ثانیاً کشور به امریکا وابسته شود؛ مثل برخی از کشورهای دیگر در منطقه که ملت‌های بیچاره‌شان براثر سوء سیاست حاکمان، به امریکا وابسته‌اند؛ ثالثاً ملت ایران ازلحاظ نظامی و سیاسی ضعیف باشد و قدرت دفاع از خود و مرزهایش را نداشته باشد. اگر این‌طور شد، آنگاه رئیس‌جمهور امریکا از مردم ایران راضی است.


منبع : گزارش اختصاصی پایگاه جامع حوزوی صهیون‌پژوهی تیه
کد خبرنگار : 18
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید