امروز : 04 تير 1398::23:28
کد خبر : 2423
سه شنبه 02 آذر 1395 - 16:49

گزارش‌های پایگاه تیه از سلسله نشست‌های آمریکاشناسی همدان (6)؛

نگاهی به کلیات دوره آمریکاشناسی عمومی

پایگاه صهیون پژوهی تیه: امروز تلاش برای تغییر سیاست امریکا ستیزی و استکبار ستیزی بالاگرفته است و بسیاری از مردم و برخی نخبگان سست اندیشه، در صحت این سیاست جمهوری اسلامی دچار شک و تردید شده‌اند. تردید در یکی از اساسی‌ترین ارکان مکتب امام (ره) یعنی گام برداشتن در مسیر استحاله‌ی انقلاب اسلامی و تغییر آرمان‌های آن. دوره امریکا شناسی، گامی در مسیر بصیرت افزایی و واکسینه کردن جامعه در برابر آسیب‌ها و تهدیدهای پیش روی است.

نگاهی به کلیات دوره آمریکاشناسی عمومی

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی پایگاه جامع حوزوی صهیون پژوهی تیه، در روزگار پیچیده‌ی سیاسی و فرهنگی کنونی کشور، که جهان استکبار از پیشرفت‌های چشمگیر ایران انقلابی خشمگین است و از هر روزنه ای برای نفوذ و تغییر مسیر انقلابی گری استفاده می‌کند و در شرایطی که عده ای افراد جاهل یا خائن در داخل کشور با سیاست‌های استکبار جهانی همراهی می‌کنند تا مسیر انقلاب را تغییر دهند و باورهای عمومی مردم نسبت به مبانی و مکتب فکری امام خمینی (ره) را متزلزل نمایند، باید اقدامی از جنس روشنگری و بصیرت افزایی انجام داد. امروز تلاش برای تغییر سیاست امریکا ستیزی و استکبار ستیزی بالاگرفته است و بسیاری از مردم و برخی نخبگان سست اندیشه، در صحت این سیاست جمهوری اسلامی دچار شک و تردید شده‌اند. تردید در یکی از اساسی‌ترین ارکان مکتب امام (ره) یعنی گام برداشتن در مسیر استحاله‌ی انقلاب اسلامی و تغییر آرمان‌های آن. دوره امریکا شناسی، گامی در مسیر بصیرت افزایی و واکسینه کردن جامعه در برابر آسیب‌ها و تهدیدهای پیش روی است. پایگاه تیه افتخار دارد که مشارکت در اطلاع رسانی این دوره را برعهده داشته است و برخی از جلسات را به صورت گزارش مشروح در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

سخنرانی مدیر دوره جناب آقای حسین ایزدی

الحمد لله رب العالمین و الصلوة و السلام علی محمد و آله الطاهرین؛ خیر مقدم عرض میکنم خدمت دوستان که تشریف آوردند. سلسله نشست هایی که ما داریم دوره آموزشی آمریکاشناسی یا مطالعات آمریکاست. آمریکاشناسی در دانشگاه ها تا مقطع phd  ارائه می شود و یک بحث کاملا آکادیمک و تخصصی است، اما دوره کنونی ما یک دوره مقدماتی است. بحث بنده که در 20 دقیقه ارائه می کنم، آمریکا شناسی مقدماتی عمومی است که ما با ساختار عنوان آموزشی به نام «مطالعات آمریکا» یا «آمریکا شناسی» آشنا می شویم. (برای گرفتن پاورپوئینت این جلسه لطفا کلیک کنید)

کلیتی از مباحث این دوره

نکته ای که قبل از  شروع به این بحث لازم است که بیان شود این است که اساسا چرا باید آمریکا را شناخت؟ آیا این را با یک نگاه سیاسی می بینیم یا رویکرد دینی داریم؟ آیا اقتضائات زمانی ما را مجبور به شناختن آن می کند؟

نکته دیگر اینکه چگونه باید آمریکا را شناخت و از چه زوایایی وارد بحث آمریکا شناسی شد؟

امروز از ضرورت بحث آمریکا شناسی صحبت می کنیم، بعد انواع و ابعاد آمریکاشناسی را خواهیم گفت، بعد یک معرفی اجمالی از برترین چهره های آمریکا شناس خواهیم داشت. سپس برای کسانی که می خواهند بیش از  این، در زمینه آمریکاشناسی مطالعه داشته باشند، گذری بر منابع مطالعات آمریکا خواهیم داشت، معرفی نمادها، ایالتها، جغرافیا، قوانین عمومی در آمریکا، ساختار عمومی از آمریکا که با آن به عنوان یک کشور و عمومات آن آشنا بشویم. مهمترین بحث ما بحث ارکان تمدنی آمریکا یا مبانی نظری آن است. اساسا تمدن آمریکا بر پایه اندیشه های خاصی بنا نهاده شده است. برخلاف آنچه امروز ترویج می شود که آمریکا دائرمدار سیاست مدارانش است و مثلا اگر دموکرات رئیس جمهور شود آمریکا به روش خاصی پیش می رود و اگر جمهوری خواه رأی بیاورد به صورت دیگری، این تصور غلطی است که خروجی یک دوره آمریکا شناسی باید این تصور غلط را اصلاح کند، آمریکا جور دیگری اداره می شود و هر سیاست مداری که می خواهد بیاید باید بر اساس اصول خاصی پیش برود. و الا ترور می شود و به گردن امثال فیدل کاسترو و ... انداخته می شود. این سیاست های کلان برگرفته از یک سری مبانی نظری است که دوره ای در غرب رنسانس تولید می شود و بعد از آن پخته شده و در غرب اشاعه پیدا می کند و قرائت های ویژه ای از آنچه که در غرب تولید شده است، در امریکا پخش می شود و آمریکا بر آنها سوار می شود.

اینجا ما بازیگران مؤثری در صحنه داریم که باید آنها را معرفی کنیم و اینکه چرا در دوره همه رئیس جمهورها در آمریکا یک حرکتهای ثابتی انجام میگیرد؛ مثلا تجاوزگری، جنگ، تصمیم گیری آمریکا برای سایر کشورهای دنیا، عدم رعایت حقوق بشر، دوگانگی در کلمات مقامات آمریکایی و ... هیچ وقت تعطیل نمی شود، آیا اینها یک چیز اتفاقی یا سلیقه ای است یا بر اساس یک پشت پرده ها و  مبانی جدی انجام می شود. این کلیت مباحثی است که الآن خواهیم داشت و فرصت پرداختن به بقیه مباحث را نداریم.

چرا آمریکا را باید شناخت؟

آمریکا به عنوان مؤثرترین عنصر امروز جهان شناخته می شود. زمانی در ایران دوره های مباحث غرب شناسی بصورت برگزار می شد ولی اکنون آمریکا از غرب عبور کرده است، این آمریکاست که غرب را به یک معنا اداره می کند و غرب را در عرصه تولید علم، مدیریت سیاسی جهان، عرصه اقتصادی و امپراطوری رسانه ای در اختیار گرفته است. رهبر انقلاب در یکی از دیدارهایشان فرمودند الان فیلم سازهای اروپایی صدایشان از دست هالیوود به آسمان بلند است. یعنی آمریکا یکه تاز است. واقعا یک عنصر مؤثر است.

ولی طبیعتا این عنصر مؤثر، ضعف هایی هم دارد و دچار افول است، ولی این ضعف داشتن آمریکا، متناقض با یکه تازی و مؤثر بودن آن نمی باشد.

آمریکا و روند آمریکایی سازی جهان

آمریکا نه تنها نسبت به ایران (برخلاف تصور جامعه که فکر میکنند مشکل آمریکا ایران است) بلکه نسبت به کل دنیا نسبت خاصی گرفته است. اگر می بینید آمریکا با برخی کشورها بجز ایران، به ظاهر مشکل ندارد چون آنها برنامه های امریکا را پذیرفته اند، پس اگر آنها هم آن دستورات آمریکا را رد کنند، دچار مشکل می شوند، همانطور که در همان کشورها جریان های آمریکا ستیز و چهره های شاخص منتقد آمریکا داریم. یعنی فقط در ایران مسئله آمریکا ستیزی وجود ندارد، بلکه هر انسان آزاده ای در کشورهای مختلف، به این مسئله توجه دارد. ما در ایران برنامه های مختلفی به صورت ماهانه داشته ایم و از اساتید کشورهای آمریکای لاتین و آسیای شرقی دعوت کرده ایم که به عنوان یک چهره آکادمیک بگویند که نسبت ما با آمریکا چگونه است؟ آمریکا در طی آمریکاسازی جهان است یعنی همه باید شبیه او بشوند این نظم نوین جهانی است که بحث مفصلی دارد.

ضرورت شناخت دشمن

نکته دیگر اینکه ما آمریکا را به عنوان بزرگترین دشمن خود می شناسیم، پس به دستور قرآن باید آمریکا را بشناسیم. یعنی اینکه قرآن دستور داده شیطان را عدو خود بگیرید: (فاتخذوه عدوا) بالاخره باید بپذیریم که او دارد برای ما مشکلاتی پدید می آورد و هم چنین برای بشریت مشکلاتی را پدید می اورد.

بزک کردن آمریکا

نکته بعد وجود جریان غربگرا در ایران است که تلاش می کند نگاه ما به آمریکا را یک نگاه سطحی غیر فنی و غیر واقع گرا بگرداند، رهبر معظم انقلاب از این کار به (بزک کردن آمریکا) تعبیر کردند و به شدت نسبت به آن تذکر داده اند. عده ای تلاش می کنند آرایش آمریکا را غلیظ کنند و چین و چروک هایش را برطرف کنند. اگر ما آمریکا را یک آمریکای دوست بشریت و دوست خودمان بدانیم که جنایت و آدمکشی هایش هم از سر خیرخواهی و صدور دموکراسی است، این یک لطمه بزرگ به شعور یک ملت و حتی بالاتر از آن، به تاریخ و تمدن یک ملت زده می شود. راهکار این مسئله، شناخت دقیق و فنی آمریکا است.

ملت ایران در مقطع حساس تاریخی و لحظه انتخاب قرار گرفته، ما راهی را که یک راه به شدت متمایز از تاریخ جهان است و ادعای جدیدی در عرصه تمدن بشری است، مطرح کرده ایم و این راه به موفقیتهایی رسیده است که در خارج از کشور هم به آن اذعان میکنند ولی در داخل کشور، روشنفکران آنرا انکار می کنند. و حتی گاهی برخی سیاست مداران ما رئیس جمهور آمریکا را با ادب و باهوش معرفی می کنند، در صورتی که در فقه شیعه بابی با عنوان حرمت مدح ظالم داریم و از این مسئله نهی شده است.

شایان ذکر است که، در تابستان 1395، پایگاه حوزوی صهیون پژوهی تیه، با عنایت الهی، دومین مشارکت خود را در برگزاری اردوهای آموزشی و فرهنگی استکبارستیزی و آمریکاشناسی و صهیون‌پژوهی، با دفتر مطالعات گفتمان انقلاب اسلامی به انجام رسانید و سلسله نشست‌های آمریکاشناسی را که توسط این دفتر برای مخاطبان طلبه و دانشجویان فعال در همدان برگزار شده است را مورد حمایت خبری قرار داده است.

مطالب مرتبط:

- پاورپوینت استاد ایزدی ( برای دانلود پاورپوینت لطفا اینجا کلیک کنید)

- جزئیات برگزاری دوره تخصصی آمریکاشناسی

- برای گرفتن بروشور تبلیغی این دوره لطفا در اینجا کلیک کنید.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع حوزوی صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید