امروز : 29 خرداد 1398::14:45
کد خبر : 2300
شنبه 08 آبان 1395 - 14:41

در مجله عصر اندیشه 10 مطرح شد:

آیا راهی برای تغییر سبک زندگی مصرفی وجود دارد؟

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: تنها راه رسیدن به تعریف درستی از سبک زندگی، به گفته «لوسیوس سنکا» استفاده از زمانی است که برای ما طلا است. پس بهتر است در چنین شرایطی از سپری شدن زندگی بهره بیشتری بگیریم، با این روش که سرعت زندگی را کم کنیم، سرعت کارکردن را کاهش دهیم و سرعت شهرسازی و توسعه را هم معقول کنیم. در چنین شرایطی زندگی کردن، از دویدن به دنبال زندگی مهمتر است.

ادگار مورن فیلسوف، جامعه شناس و رئیس سابق مرکز تحقیقات ملی فرانسه

آیا راهی برای تغییر سبک زندگی مصرفی وجود دارد؟

به گزارش خبرنگار سرویس اقتصاد پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، ادگار مورن در مقاله‌ای که شماره 10 عصر اندیشه به بحث اقتصادی پرداخته بود و پیرامون فرهنگ مصرف نوشت:  توسعه ماشین جهنمی تولید، مصرف  و نابودی است که ما را به سوی بحران‌های زیست محیطی و اقتصادی روانه می‌کند. این روند به صورت موازی با روند فردی شدن پیش می‌رود؛ توسعه و پیشرفت فردی، در حقیقت ملزومات کیفی و کمی است، که این ملزومات به وسیله طبقه مرفه جامعه به بازی نابود کننده‌ای تبدیل می‌شود، همان‌ها که همواره به دنبال «افزایش ثروت» خود هستند. این چنین توسعه نزد طبقه فقیر که در کنار همان مرفهین جامعه زندگی می‌کنند، تبدیل به مفهوم پوسیده‌ای از رفاه می‌شود. بنابراین باید در چنین جامعه‌ای رفاه را به موازات استقلال فردی و ورود به محیط‌های اجتماعی ارتقا داد.

تحول زندگی ما به ترک اعتیاد نسبت به «مصرف گرایی» وابسته است. این البته بدان معنا نسیت که باید از لذت‌های مصرف‌گرایی صرف نظر کنیم. دقیقا عکس آنچه همه فکر می‌کنند، درست استفاده کردن، کشف طعم اشیا، کالاها و لذت بردن از مصرف آنها است. جوامع امروز باید بیماری «تب خرید» خود را درمان کنند. در واقع هیچ انقلاب و تحولی مگر با شناخت و انقلابی درونی ممکن نیست. این دگرگونی باید به صورت همزمان با انقلاب‌های بزرگ اقتصادی و اجتماعی همراه باشد، افراد آن جامعه به «شعوری از مصرف» برسند، شهرها بتوانند نفس بکشند و روستاها جانی دوباره بگیرند.

 

تیه / اقتصاد / دشمن شناسی

 

آندره ژید نویسنده مشهور فرانسوی، همواره این سوال را در نوشته‌های خود مطرح می‌کند که باید اول از تغییر جامعه آغاز کرد یا از تغییر خود؟ من معتقدم که باید هر دوی این ها را همزمان با یکدیگر پیش برد. همان گونه که گاندی می‌گوید: «باید دنیایی را که دوست داریم، در درون خود بسازیم.»  اما این به تنهایی کافی نیست. ایده‌آلیست‌های ساده اندیش فکر می‌کنند با تغییر تنها یک مورد در زندگی اجتماعی، می‌توان به اصلاح روند زندگی بشری رسید، ولی باید بگویم که این اصلاح جز با همبستگی اصلاحات در تمامی زمینه‌های اجتماعی امکان پذیر نیست.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید