امروز : 07 خرداد 1399::19:17
کد خبر : 2182
جمعه 16 مهر 1395 - 00:12

کنکاشی در واقعیت‌های شبکه ملی اطلاعات

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: با این حال، دیتا سنتر و CDN هم چیز جدیدی در دولت یازدهم نبود، که بگوییم برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به دیتا سنتر و CDN هم نیاز داریم و این دو تازه راه اندازی شده اند، لذا معماری شبکه ملی اطلاعات، هم اکنون کامل گشته است. اگر منظور دولت از شبکه ملی اطلاعات، 4 تا روتور و 4 تا سوییچ و چندین کیلومتر فیبرنوری بوده که این ها در کشور بوده است.

کنکاشی در واقعیت‌های شبکه ملی اطلاعات

سرویس هنر و رسانه پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: در هفته دولت  به اذعان مسئولین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید، فاز یک شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد. موضوع شفافیت در عملکرد برنامه عملیاتی، انتظارات از شبکه ملی اطلاعات و پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب در این زمینه از جمله مسائلی است که باید به آن پرداخته شود. در این گزارش عملکرد واقعی دولت تدبیر و امید در زمینه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در شش بند مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. عملکردی که نشان می‌دهد، آنچه از سوی مدیران این دولت اعلام می شود با آنچه که رخ می دهد، تفاوت فاحشی دارد.

1- درآمد: عدم شفافیت در عملکرد برنامه عملیاتی

در هفته دولت  به اذعان مسئولین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید، فاز یک شبکه ملی اطلاعات افتتاح گردید. پیش از بررسی عملکرد دولت یازدهم در خصوص راه اندازی شبکه ملی اطلاعات باید سوالات زیر را از مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این دولت پرسید و آن اینکه: سندی که حجم عملیات زیر ساختی فاز یک دو و سه را مشخص کند چرا منتشر نشده است؟ فاز یک و دو چه رابطه ای با آنچه که مقام معظم رهبری به عنوان دغدغه خود مطرح کرده است، دارد؟ دولت یازدهم در ابتدا باید مشخص کند که، فاز یک چیست؟ در حال حاضر هیچ سندی موجود نیست که مشخص کند فاز یک چیست. تنها چیزی که مشخص است اینکه برای دولت تدبیر و امید مهم بوده که در سال 1395 اعلام کند که فاز یک را تکمیل کرده اند، بدون اینکه سندی در خصوص فاز یک وجود داشته باشد که بتوان آن را اندازه گیری کرد.

برای دولت مهم بود الان فاز یک و در دهه فجر فاز دو راه اندازی شود. طبق صحبت های آقای جهانگرد آنچه که قرار است اتفاق بیفتد که مردم آن را حس کنند در فاز دو است. در این دولت، یک سری مسائل مطرح می‌شود بنام دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک. اینکه باید شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیر ساخت آنها راه اندازی شوند، حرف درستی است؛ اما ساختار مدیریتی در کشور هنوز به این بلوغ نرسیده که خدمات دولتی را IT Base کنند. این امر به بلوغ مدیریتی، رفتاری و فکری نیازمند است. لذا خروجی ای به نام دولت الکترونیک هیچ ارتباطی به افتتاح شبکه ملی اطلاعات ندارد. آقای جهانگرد در مراسم افتتاح دولت الکترونیک را به شبکه ملی اطلاعات وصل کرد و دیگران را به سخره گرفتند.

سوال این است، چرا برای دولت مهم بود یک چیزی به نام شبکه ملی اطلاعات در هفته دولت در سال 95 افتتاح شود؟

2-  بحث فنی: ایجاد زیر ساخت در دولت های قبلی

170 مرکز SC/PC در کشور وجود دارد که SC ها وظیفه سوییچ پیش شماره استان ها، موبایل و خارج از کشور را عهده دارند. بنا شد در سال 1390 ؛ SC ها قابلیت تبادل IP را پیدا کنید. تبدیل شوند به IP Exchange Point . در همان سال، اولین IXP توسط آقای خسروی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور در دولت دهم ایجاد شد. کار این مرکز ایجاد تمایز در خطوط اینترنت داخلی و خارجی بود.

SC/PC ها همان Telephon exchange point (نقاط تبادل یا مبادله تلفن ) هستند. کار مبادله صدا را انجام می دهند. IXP سال 90 راه افتاد و عملیاتی شد. برنامه اولیه ایجاد 7 مرکز IXP بود ولی بعد از ایجاد دو مرکز، آن را کافی دانستند. برنامه نهایی ایجاد 170 مرکز IXP است. یعنی تمامی SC/PC  ها، قابلیت IXP را نیز پیدا کنند تا تمامی ترافیک های محلی در همان سویچینگ محلی وجود داشته باشد. نتیجه ایجاد این 170 مرکز این است، که ترافیک حالت لوکال را در سراسر کشور در بالاترین سطح ظرفیتی خواهد داشت. ولی با وجود دو مرکز، سنگینی ترافیک بیشتر خواهد بود.

مثال: کل مراکز SMS همراه اول، 4 مرکز است. الان اگر کسی در تهران به فرد دیگری در تهران پیامک ارسال کند، این پیامک به مرکز SMS همراه اول آمل رفته و بعد به تهران بر میگردد. در حالیکه هر دو فرد در یک ناحیه مختصاتی قرار دارند. در جنوب کشور هم، همه پیامک ها ابتدا از فرستنده به Central SMS شیراز رفته و بعد به گیرنده منتقل خواهد شد. در نتیجه پیامک بصورت مستقیم بین دو دستگاه منتقل نمی شود. SMSC هم، یک نوع SMS Exchange Point  است. تعداد آن در همراه اول 4 مرکز است. ترافیک خیلی زیادی هم ایجاد می شود برای ارسال پیامک ها. اما از آنجا که حجم پیامک ها بسیار کم می باشد، بار سنگینی را بر روی مراکز ایجاد نمی کند. اگر این پیامک ها، تکست نبود. تصویری (MMS) یا ویدئویی بود، دیگر این 4 مرکز پاسخگوی نیاز مشتریان همراه اول نمی شد. چون دیگر صرفا متن با چند کاراکتر نیست که بتوان با ظرفیت کم در کانال ها ارسال شود. هر چه ترافیک بیشتر شود، احساس نیاز بیشتری به ایجاد مراکز Exchange point می شود.

در دولت جدید، آقای واعظی وزیر ارتباطات دو مرکزی که در دولت دهم، ایجاد شده بود و مورد استفاده هم قرار گرفته بود را افتتاح رسمی کرد. IXP تکمیل کننده معماری شبکه ملی اطلاعات بوده و نقش آن بسیار مهم است چرا که نقاط ترانزیت اساسی ترین موضوع در مخابرات هستند. حال اگر معماری شبکه ملی اطلاعات وابسته به وجود IXP بوده ، که این مراکز قبل از این دولت ایجاد شد. شبکه ملی اطلاعات با دو مرکز IXP هم راه اندازی می شد، و متناسب با افزایش ظرفیت، تعداد این مراکز به 4 و بیشتر افزایش می یافت. مطمئنا تا سال 96، تعداد 2 تا 3 مرکز IXP دیگر به مراکز کنونی اضافه خواهد شد. چون ترافیک های ویدئو می آید. محتوای ویدئو تولید می شود. ممکن است تا دو سال آینده 10 مرکز دیگر اضافه شود. حال چه 2 مرکز IXP داشته باشیم و چه 10 مرکز IXP، معماری شبکه ملی اطلاعات کامل یا ناقص نمی شود، بلکه معماری کم یا زیاد می شود. ظرفیت معماری را بالا می برد یا پایین می آورد.

در ثانی، زمان دولت دهم 20 دیتا سنتر وجود داشت. همچنین در خصوص  نیزCDN، در سال 1390، CDN پارس آنلاین، شاتل و شرکت TelC فعالیت می کرد. CDN چیست؟ کل هنر مخابرات Cheap local traffic local است. یعنی ترافیک محلی را محلی نگه دار. این عمل به عهده CDN است.

با این حال،  دیتا سنتر و CDN هم چیز جدیدی در دولت یازدهم نبود، که بگوییم برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به دیتا سنتر و CDN هم نیاز داریم و این دو تازه راه اندازی شده اند، لذا معماری شبکه ملی اطلاعات، هم اکنون کامل گشته است. اگر منظور دولت از شبکه ملی اطلاعات، 4 تا روتور و 4 تا سوییچ و چندین کیلومتر فیبرنوری بوده که این ها در کشور بوده است.

3- انگیزه ای برای افتتاح؛ تغییر انتظارات از شبکه ملی اطلاعات

با توجه به بندهای یک و دو  سوالی که مطرح می شود این است: چه عاملی باعث شد که شبکه ملی اطلاعات سه سال قبل افتتاح نشود؟ مهندس سعید فرخ منش در گفتگویی پاسخ این سوال را اینگونه می دهد: «آیا اقدامات جدیدی در این خصوص در دولت یازدهم رخ داده است؟ مسئولین فعلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام می کنند 4 هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور گسترانده اند. با این وصف قبلا 53 هزار کیلومتر فیبر نوری داشتیم که با 4 هزار کیلومتر جدید به 57 هزار کیلومتر رسیده است. آیا راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، لنگ این 4 هزار کیلومتر بوده است؟

واقعا شبکه ملی اطلاعات گیر چه مسئله ای بود که دو سال قبل افتتاح نشد؟ حال چه اتفاقی افتاده که افتتاح می شود؟ پاسخ این سوالات را باید در صحبت های مسئولین وزارت ارتباطات در افتتاحیه فاز یک شبکه ملی اطلاعات جستجو کرد. آقای جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات در افتتاحیه، مصاحبه می کند و میگوید، شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای است که مطابق نظر مقام معظم رهبری؛ سرعت در آن بالا رود و قیمت پایین بیاید.

زمانی می شود شبکه ملی اطلاعات را افتتاح کنید که یک اتفاق بی افتد. آقای جهانگرد رسما در مصاحبه های خود اعلام می کند، شما قبلا برای خرید حجم یک گیگابایت با سرعت 128 کیلو می بایست 12 هزار تومان پول میداد؛ ولی الان با سرعت 2 مگا بایت شما 12 هزار تومان پول می دهید. این نکته اساسی تمام مصاحبه های وی است. سوالی که از سوی وی مطرح می شود این است که آیا قبلا با پذیرش اینکه همه آن زیر ساخت ها در کشور موجود بود، می شد یک گیگابایت اینترنت با سرعت 128 کیلوبایت و قیمت 12 هزار تومان را با 2 هزار تومان به فروش رساند؟

با این وصف به نظر می رسد، هدف از سه سال تاخیر در افتتاح شبکه ملی اطلاعات، ادعای افزایش سرعت و کاهش قیمت بدون وجود این شبکه بوده است.» این صحبت ها  در حالی بیان می‌شود که در سه سال گذشته، پهنای باند اینترنت بین الملل ایران از 60 گیگ به 700 گیگابیت بر ثانیه رسیده و افزایش سرعت و کاهش قیمت هیچ رابطه ای با فلسفه ایجاد شبکه ملی اطلاعات ندارد.

پس از منظر دولت، تنها اتفاقی که عامل افتتاحیه شبکه ملی اطلاعات بوده است، افزایش پهنای باند اینترنت کشور است. پهنای باند اینترنت با واردات پهنای باند رخ داده بیش از 8 برابر شده است در نتیجه اقتصاد بازار نیز دچار تغییرات جدی گردیده و رابطه های اقتصادی تغییر یافته است. طبق ادعای آقای جهانگرد، پهنای باند 8 برابر افزایش یافته و قیمت اینترنت 16 برابر کاهش یافته است.

4- شاه کلید افتتاحیه؛ شبکه ملی اطلاعات تقلبی

شاه کلید با این فرآیند رخ داده، افزایش پهنای باند بین الملل بود . فلذا گفتند تا زمانی که پهنای باند از 60 به 500 گیگابیت بر ثانیه ارتقاء نیافته است، به شبکه ملی اطلاعات دست نزنید. آن زمان معادلات بازار کاملا تغییر می کند و محاسبات کاملا متفاوت می شود و آن زمان دولت می تواند ادعا کند سرعت بالا اینترنت را با قیمت پایینتری ارائه می کند. وقتی این اتفاق افتاد، این نتیجه برابر همان انتظاری است که از شبکه ملی اطلاعات وجود داشت. دقیقا یک معادله خیلی ساده.

حال کسی نیست ورود پیدا کند و بپرسد: فاز یک شبکه ملی اطلاعات چه بوده است؟ اگر اینکه قیمت پایین بیاید و سرعت بالا رود که ربطی به شبکه ملی اطلاعات ندارد. این ها معادلات بازار است. فلذا بی ربط ترین دلیل برای لمس شبکه ملی اطلاعات، افزایش سرعت و کاهش قیمت خدمات است. اصلا اسم شبکه ملی اطلاعات را خط بزنید. پهنای باند اینترنت بین الملل را از 60 به 510 گیگابیت بر ثانیه برسانید. امری طبیعی است که سرعت افزایش و قیمت کاهش پیدا می کند.

جمع بندی رسانه ها از افتتاحیه نشان می دهد، فاز سه که 27 اردیبهشت 96 افتتاح  می شود و به آن فاز بلوغ می گویند، همه مردم از طریق شبکه ملی اطلاعات به اینترنت پر سرعت وصل می شوند؛ بین ترافیک داخلی و ترافیک بین الملل، تمایز قائل می شود و سعی می شود این فاصله را زیاد شود. یعنی اگر قیمت اینترنت بین الملل 2000 هزار تومان است، اینترنت داخلی 400 تومان باشد.

5- دغدغه مقام معظم رهبری: افزایش ترافیک داخلی منتج از محتوای داخلی

دغدغه این نبود که اگر فضای مجازی از طریق شبکه اینترنت خارجی به دست مردم می‌رسد، همین فضای مجازی از طریق شبکه ملی اطلاعات به دست مردم برسد. بحث بر سر فضای مجازی پاک و حلال بود. در حالیکه هیچ برنامه ای در این چهارچوب مشاهده نمی شود. قرار است فاز دوم در دهه فجر افتتاح شود. مطمئنا در آن مقطع از خروجی فاز دوم می گویند، شبکه به امنیت بالایی رسیده. ضد هک شده و دوباره بازی سرعت بالا و قیمت پایین. حال کدام مسئله از دغدغه های مقام معظم رهبری بوده است؟ آیا دغدغه مقام معظم رهبری تنها کاهش ترافیک خارجی و افزایش ترافیک داخلی و افزایش سرعت و کاهش قیمت بوده است؟

امسال رهبر معظم انقلاب در دیدار با معلمان در این خصوص می فرمایند: « کسی مخالف استفاده از فضای مجازی نیست بلکه موضوع اصلی این است که در چنین عرصه ای که لغزش گاه است باید زمینه استفاده صحیح فراهم شود نه آنکه فضای مجازی بصورت رها و غیرقابل کنترل باشد. کسی به دنبال بستن فضای مجازی نیست، زیرا این کار عاقلانه نیست، اما چرا هنگامی که کشورهای دیگر برای حفاظت از فرهنگ خود، در استفاده از فضای مجازی چارچوب هایی قرار می دهند ما فضای مجازی را رها کرده ایم؟» برای شفاف شدن دغدغه مقام معظم رهبری و آنچه به آن عمل شده، مثال های زیر را می توان بیان کرد:

شما قصد دانلود ویندوز 10 را دارید. وارد سایتی می شوید که هاست آن را از خارج کشور دریافت می کند. با شبکه ملی اطلاعات به مدیر آن سایت می گوییم؛ هاست خود را به داخل کشور انتقال بدهد. حال اگر می خواهیم نرم افزار ویندوز 10 را دانلود کنیم، دیگر اینترنت بین الملل ما اشغال نمی شود. این عمل به معنای تبدیل ترافیک بین الملل به ترافیک داخلیست. ولی محتوا همچنان همان ویندوز 10 است. محتوا داخلی نیست. فقط ترافیک داخلی شده است.

با این شیوه دولت می تواند میزبان همه فیلم های خارجی سایت های ایرانی در هاست های ایرانی ارزان باشد. با این نتیجه عمده ترافیک مصرفی نیز در کشور داخلی می شود. اما آیا دغدغه مقام معظم رهبری این بوده که هر آنچه که در ترافیک بین الملل وجود داشته را داخلی کنیم؟ مقام معظم رهبری به شبکه ملی اطلاعات بعنوان بستری برای نهضت تولید محتوا می نگرد نه اینکه بخواهیم ترافیک خارجی را به داخل منتقل کنیم. بعد ادعا کنیم الان 40 درصد ترافیک کشور داخلی است و 60 درصد خارجی. آخر امسال آمار بدهیم این رقم 50-50 شده و در سال آینده 70 درصد داخلی و 30 درصد خارجی.

6- شبکه ملی اطلاعات دولت یازدهم، بستری برای واردات ارزان و پر سرعت محتوای خارجی

مقام معظم رهبری می گویند حداقل 50 درصد ترافیک داخلی، محتوای داخلی باشد نه اینکه محتوای خارجی را به داخل منتقل کنیم. قبلا جوان ایرانی با ظرفیت محدود اینترنت بین‌الملل یک فیلم بدون سانسور هالیودی را با قیمت مصرف پهنای باند خارجی 5 هزار تومان در روز دانلود می کرد، الان با ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و با این روش عملکرد دولت یازدهم، روزی 5 فیلم هالیودی را در بستر شبکه ملی اطلاعات با قیمت دو هزار تومان دریافت می کند.

این شبکه ملی اطلاعات که به دروازه واردات ارزان و پر سرعت محتوای خارجی تبدیل شد. ولی شبکه ملی اطلاعات واقعی به معنای در اختیار قرار دادن پهنای باند داخلی ارزان و پر سرعت به تولید کننده محتوای داخلی است تا با این بستر نهضت تولید محتوا رخ دهد و ما به صادر کننده تولید محتوا تبدیل شویم.

تصور کنید ما یک سریال فاخری بنام مختارنامه ساختیم. در فضای مجازی قرار دادیم. مدیر سایت فرانسوی فیلم را از سایت ایرانی دانلود می‌کند و در سایت خود قرار می دهد. با این وصف او، ترافیک خارجی را به ترافیک داخلی برای خود تبدیل کرده است. ولی محتوای او داخلی نشده بلکه صرفا ترافیک داخلی شده است. از نظر دولت فرانسه این محتوا برای مردمشان ضرر دارد. چرا که فیلم مختار را ایران مسلمان شیعه ساخته و ترویج فرهنگ شیعه اسلامی را می کند.

مقام معظم رهبری وقتی می گویند ما ترافیک از داخل به خارج صادر کنیم، یعنی خود محتوا داخلی باشد. آیا خروجی این شبکه ملی اطلاعات تولید محتوای داخلی است؟ این شبکه ملی اطلاعات دولت یازدهم صرفا بدنبال این است که ترافیک بین الملل را با همان محتوای قبلی به ترافیک داخلی تبدیل کند. خروجی این شبکه ملی اطلاعات دولت یازدهم، دسترسی پر سرعت تر و ارزانتر محتوای خارجی است. این مصداق واقعی نفوذ است.


منبع : رجا نیوز
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید