امروز : 07 خرداد 1399::14:59
کد خبر : 2171
سه شنبه 13 مهر 1395 - 23:02

متن جلسات دوره دشمن شناسی سایبری (13)

این همه تدبیر برای حفظ هویت مخفیانه GCHQ برای چیست

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: خارج از اندیشکده چون سریع ذهن می‌رود به مباحث فراماسونری، سطح یک، دو و سه اشلون نام‌هایی دارد، اما خودشان اسم قراردادشان این است 5EYES، 9EYES، 15EYES در پنج چشم انگلیس، آمریکا، کانادا و نیوزلند است. اینکه حوزه‌ها را مشخص کرده غلط است و شما فقط از حیث سازمان‌ها و کشورهایشان داشته باشیم، قرارداد اصلی 1946بسته می‌شود، اینکه USA اسم عامش یک پروژه است به اسم اشلون، اشلون همون UKUSA است و همان غالب پروژه‌ای.

دهمین گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سلسله مباحث امنیت در نبردگاه سایبر، قسمت سوم (بخش پنجم و پایانی)

این همه تدبیر برای حفظ هویت مخفیانه GCHQ برای چیست

به گزارش خبرنگار سرویس راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، اندیشکده یقین در کارگاه امنیت در نبردگاه سایبر به بررسی امنیت سایبرنتیک پرداخته است، این کارگاه به بررسی آنچه نظارت جهانی توسط ایالات متحده و انگلیس نامیده شده، پرداخته است، و اسناد معتبری که از سوی نهادهای مرتبط آمریکایی منتشر شده است، ضمیمه این دروس گشته است. (برای مشاهده بخش دوم، از قسمت چهارم کلیک کنید.)

 6 ژانویه 2012 NSA مراسم شروع ساخت مرکز داده‌ای که می‌گویند 1/ 2میلیون دلار ولی آخر 2013 اعلام کردند چهار میلیارد دلار هزینه شد، یعنی از حدی رفت بالاتر، در منطقه کمپ ویلیام در ایالت یوتا این را می‌سازد، همین که می‌گفتم، یک شهرک بزرگ نظامی است، مرکز جامع داده امنیت سایبری ملی، جامع اطلاعاتی, یعنی در همان راستا جامع اطلاعاتی که خدمتتان درجلسه اول گفتیم، موظف است در حد ورای هگزابایت اطلاعات جمع‌آوری کند، البته کارش داده است و جمع آوری داده می‌کند و از آنجا منتقل می‌شود به مراکز دیگری برای تبدیل به اینفورمیشن و همین‌طور سطوح می‌رود بالا، روند را ببینید.

زیر نظر این مرکزجامع امنیت داده سایبری خودش یک سازمان است و مرکزش که می‌شود اینجا بگذارید کنار داده امنیت سایبری ملی، خودش یک سازمان زیر نظر NSA خدمتتان گفتم، اینها می‌گیرند، بعد از اینکه سطح اطلاعاتی می‌آید بالا، NSA خودش مستقیم جمع نمی‌کند، کار اینتلیجنس را انجام می‌دهد. این یک نمونه است تا ببینید NSA هدایت عملیاتی را انجام می‌دهد، 2011 هفت ژانویه! ژنرال سردیوید ریچارد از GCHQ بازدید و نیاز به فرماندهی سایبری بریتانیا را اعلام می‌کند.

 

امنیت ملی / سایبر / دشمن شناسی / سیاسی / تیه /

 

در واقع تهدیدی بر وجود سرفرمانده ارتباطات دولتی مارس 2011 GCHQ تصمیم می‌گیرد دفترش را در لندن در خیابان پالمر منحل کند و استفاده از آن را در اختیار SIM یعنی MI6 و MI5 به آنها واگذار کرد، این سخنرانی 16 نوامبر 2011 که در سرویس اینتلیجنس در بریتانیا بود، به عنوان امنیت آینده ما را در جلسه بعدی که انگلیس است، ان‌شاالله می‌پردازیم که چه موارد مهمی داشت، 25 نوامبر 2011 استراتژی امنیت سایبری بریتانیا منتشر شد و 21 دسامبر 2011 بی بی سی آمدند یک ماموریت سیاحتی و یک گزارش از قسمت‌های مختلف سایت GCHQ در اوکلای قبلی، قبل از دونات یعنی آنی که قبل از چلتنهام بود، پخش کردند تا نشان بدهند آنجا کاملا غیرفعال شده است.

ولی اگر واقعا راست می‌گویند حداقل از نزدیکی دونات یک گزارش تهیه کنند و درهای ورودیش را نشان بدهند، حداقل درهای ورودی NSA را دیدید، یک تابلوی آبی رنگی وسطش آرم USB است، یک باغچه‌ای زیرش هم گل زرد یعنی اینقدر نشان می‌دهند در ورودی را، حداقل اما از GCHQ چیزی منتشر نمی‌کنند، 23 اکتبر 2012 فیلم اسکایی فای اولین فیلم جیمزباند با موضوع امنیت سایبری است، این فیلم را حتما ببینید, اسکای فای سقوط آسمان فیلمی از سری جیمز باند 007سال 2012 بود و ساخته شد، برخلاف همیشه تا آن موقع که جنگ سرد بود، نشان می‌داد، اینها با شوروی درگیرند. بعدش مثلا با موارد دیگر بمب اتم و اینها اولین بار رفتند در فضای سایبر این ماموری که همیشه قهرمان اصلی فیلم بود.

اینجا قهرمان اصلی فیلم کاملا به حاشیه رفته و توسط نقشی که جوان عینکی با عینک به قول ما ته استکانی خودش هست و یک لپتاب، هرچه دارد عملیات می‌کند، این به او می‌گوید می‌روی آنجا، این اتفاق می‌افتد، این کار را می‌کنی، یعنی اگر آن را حذف کنی شخصیت جیمزباند در فیلم کاملا از بین می‌رود و نشان می‌دهد چطور شیفت استراتژی کردند، کسی که همیشه نفر اول و محور بود و همه کار می‌کرد اینجا کاملا وابسته بود، دیالوگش خیلی مهم بود وقتی‌که وزیر دفاع بریتانیا صحبت می‌کند با مدیر مستقیم آن شخص یکی از مدیران ارشد MI6 است.

 

امنیت ملی / سایبر / دشمن شناسی / سیاسی / تیه /

 

بریتانیای مدرن دشمنان مدرن دارد

جمله‌اش این بود که بریتانیای مدرن دشمنان مدرن دارد، پس نیاز به شیوه‌های مدرن دفاعی و اطلاعاتی دارد، پرسیده بودند چرا شما همچین شخص مهمی را وابسته کردید، این جمله را می‌گوید و بعد توضیح می‌دهد این جمله غیر از اینکه خودشان نشان دهنده این است که آنها خودشان اعتقادشان بر این است که بریتانیا سقوط نکرد، فقط تغییر ماهیت داد, امپراطوری بریتانیا کماکان برقرار است، بلوف هم نیست, واقعیت در جلسه بریتانیا حتما می‌گویم چه اتفاقی افتاد که اینها خودشون را پشت سر چند کشور دیگر قایم کردند.

قرارداد کشورهای مشترک‌المنافع اسمش را عوض کنید و بگذارید کشورهای تحت قیمومیت انگلستان، انگلستانی که ما اشتباها در لفط فارسی داریم یا ازش به عنوان یک کشور کوچک 7 میلیونی استفاده می‌کنیم، آنها وقتی می‌گویند انگلستان یعنی می‌گویند ایرلند میشه انگلستانی که می‌گوییم، به علاوه یک کشوری مثل ولز، اسکاتلند و قسمت ایرلند شمالی, جمع اینها می‌شود انگلستان! ما سه تا کشور را می‌زنیم، وقتی می‌گوییم انگلستان یعنی نقشه با هم نشان می‌دهد، بعد آنها وقتی می‌گویند UK ما وقتی که اینجا می‌گوییم UK می‌رویم سراغ این چهارتا!

آنها وقتی می‌گویند UK می‌شود پنجاه و سه کشور، نقشه‌اش از اقیانوسیه شروع می‌شود تا کانادا، بعد واقعا هم تبعیت دارند، یعنی فرماندار آنها را ملکه، قانون اساسی‌شان بند یک مثلا ما اینجا داربم می‌گوییم دور از جان شخص اول کشور ما جایگاه ولایت فقیه آنها میگویند رئیس کشور ملکه انگلیس است، یعنی پذیرفتند در قانون اساسی بعد فرماندار کشور به نیابت از ملکه انگلیس تفویض می‌شود، ریاست کشور را برعهده می‌گیرد، متن قانون اساسی کانادا، استرالیا و بعضی از کشورهای آمریکای جنوبی، کشورهای آفریقایی، هنگ،کنگ زیر چین جزء خاک چین است ولی انگلیس باید تنفیض بدهد، انگلیس امپراطوری‌اش تازه بزرگتر شد ولی کوچک نشد.

 

امنیت ملی / سایبر / دشمن شناسی / سیاسی / تیه /

 

مورد آخر 14 دسامبر 2012 سایت وایک لی وابسته به GCHQ رسما تعطیل می‌شود، نمی‌دانم به جایی واگذارشد یا نه ولی قاعدتا اینطور مکان‌ها را به دلیل نوع معماری خاصی که دارد عمومی نمی‌کنند، یعنی دست جایی نمی‌دهند، این مهمترین قمست‌هایی بود که تا اینجا هست البته وقایع مهم دیگری بعد از اینها بود که قابل اشاره است اما چون مستقیما از طریق این مراکز نبود، مثلا بحث فیس‌بوک خیلی مهم است، الان تمام گذرگاه‌های فیزیکی جهان را می‌خرد، در اقیانوس با کمک مالی جرج سورس، نشان می‌دهد فیس بوک خصوصی نیست، گوگل هم تمام صنعت حاضر روی جهان را در اختیار می‌گیرد، کاملا هم با مایکروسافت و اپل هماهنگ شده که شما باید از سر راه گوگل بروید کنار و در بازار رقابت گوگل نمی‌آیید.

چرا آیفون به راحتی از سرراه اندروید کنار رفت

این  برای ما کار می‌کند، یعنی خیلی عجیب بود, آیفون راحت از سر راه اندروید رفت کنار، هم آیفون و هم موبایلی که  ورژن هفتش آمد اصلا رقابت نکردند، هاربت الان کسی خودش بخرد و گر نه تبلغات آنچنانی مثل گذشته ندارند، اینها مهم بود ولی گفتم در یک جلسه آمریکا، چون تحت نظر اروپا هستند، آنجا پلتش را به صورت کامل نشان بدهیم و یک بحثی داشته باشیم، کلیت روند تاریخی است، دو مورد را که خیلی مهم بود و جلسه قبل نشد هفت، هشت خط محوری تمام این مجموعه که می‌بینید اول زیر نظر قرارداد بروسا است و بعد از آن آپدیت شده بروسا که می‌گویند UKUSA بندهای بروسا اختصارا این موارد اصلی است و رسما در سال 1946 در بروسا شش، هفت مورد را توافق کردند, اولینش این بود که تعریف اینتلیجنس و ارتباطات چی باشد؟ کام‌اینت! حوزه کام‌اینت یک تعریف مشترک داشته باشد که بتوانند رویش اقدام کنند.

 

امنیت ملی / سایبر / دشمن شناسی / سیاسی / تیه /

 

دوم ایجاد تبادل کامل محصولات  اینتلیجنس و روش‌های به کار گرفته شده برای حصول آن همان بحث اینتگریت که گفته شده بود، سوم پوشش ارتباطات تمام شرکای در حال تبادل، یعنی در سطح جهانی بتوانند انجام بدهند، منطقه‌ای نشد. چهار ایجاد مکانیسم آگاه‌سازی شرکای دیگر، اگر زمانی اینفورمشن قطع شود، یعنی به هر دلیلی هر کدام از پایگاه‌ها از کار افتاد، چطور بتوانند سریع باخبر کنند، احتمال را بر این می‌گذارند که حمله باشد، بدترین حالت! یعنی طوفان آمده بود یک قسمتی از GCHQ رفته بود، ولی مثلا در قراردادی که تنظیم می‌کنند، نمی‌گویند حوادث غیرمترقبه یا این جور چیزها! می‌گویند دشمن حمله کند و جایی را از کار بیندازد، چطور با خبر شویم! بدترین حالت.

پنجم که لغو شد در عمل این بود، ممنوع سازی استفاده اینتلیجنس ارتباطات برای مقاصد تجاری، الان همه‌شان دارند انجام می‌دهند، ششم محدودسازی اماکن در کشورهای طرف سوم، بخش سطح دو، نه چشم و چهارده چشم! در خصوص وجود توافق و ممانعت از اقدامات یک جانبه با اشخاص ثالث، یعنی فقط باید بین خودشان باشد، یعنی باید مطمئن بشوند در حدی که به غیر رجوع نکنند و نهایتا هفتمین بند بروسا روشن می‌کند که توافق جایگزین که در سال 46 بسته شد ارجحیت دارد بر کل توافقات قبلی یعنی هلدن 42 و آتلانتیک چارتر در سال 41، اگر جایی‌اش با این در تناقض باشد ارجحیت با توافق جدید است.

این موارد اصلی بود، حوزه‌هایی که رویش کار می‌کنند اختصارا تبادل ترافیک اسناد و تجهیزات ارتباطات تجزیه و تحلیل ارتباطات، اینفورمیشن و تحلیل رمز، رمزگشایی کمک در دیتاهایی برای ترجمه رمز که اصلا بحث اصلی‌شان ترجمه رمز کد و دی‌کد اینفرمیشن‌های مربوط به تمامی جنبه‌های سازمان‌های ارتباطاتی، شیوه‌ها، روش‌ها، تجهیزات و ابزار ویژن 2015 انگلیس که ان‌شاالله بدان بپردازیم، کاملا روی این قضیه صحه گذاشت و خیلی قشنگ‌تر از ویژن 2012 اروپا و نهایتا این حوزه‌های چشم‌هایی که ازش صحبت می‌کنیم این بحث چشم را خیلی نمی‌شود رویش تکرار کرد.

قرار شد در 1950 برای اینکه گسترش بدهند، یک سری کشورهای دیگر به عنوان کشور ثالث صحبت می‌کنند یا عضو این جمع بشوند ولی با حد پایین‌تر چون آنگلوساکسون نیستند، در این حد مورد اعتماد نیستند، این کشورها در حوزه 9 چشم همان پنج تاست، حوزه ی بریتانیا این است ما وقتی می‌گوییم ایرلند این است ولی خوب ما فقط این جا را نشان می‌دهیم! یک قسمتی از ایرلند شمالی –این‌هم جزء ایرلند است و خودشان بدان می‌گویند نورث‌ایرلند، این ادامه اسم Great Britain and Northern Ireland ادامه اسمش آمده و اسکاتلند، کشورها را روی نقشه ببینید، کشورهایی که خدمتتان عرض می‌کنم، 5 چشم را گفتم، چهارتای دیگر هم اضافه ‌شوند 9 چشم است: دانمارک، نروژه، فرانسه، هلند. فرانسه در واقع از طریق کانال مانچ وصل می‌شود به انگلیس و هلند، به جز بلژیک و این وسط بلژیک و آلمان نه، فرانسه، نروژ، دانمارک. چهارده چشم می‌شود همین کشورهای 9 چشم به علاوه آلمان که اینجا قرار گرفته است.

بلژیک همسایه آلمان، ایتالیا اسپانیا و سوئد، یک سوال اگر راس NSA است، اسمش چیست؟ اینکه پشتش آب است و پشت آب هم کانادا و آمریکا، آن طرف هم برموداست که یکی از پایگاه‌های اصلی، از این طرف به خشکی و کشورهای دیگر راه دارد، در امنیت مگر به این نمی‌گویند کمربند امنیتی، حائل دیگر به صورت کوچک و مینیاتوری الان اسرائیل دارد با عنوان دیوار حائل می‌کشد که خودشان را پشت آن محصور نگه دارد، اگر واقعا مغز این سیستم آمریکایی چرا انگلیس خودش را محصور می‌کند، بین این دایره یعنی اینها را شما در نظر بگیرید، بعد پشتش که بزرگ می‌شود، خاک کانادا آن بالا، یک تکه‌ای برای دانمارک است و باز این هم که برمودا از پایگاه خودشان قضیه حوزه امن با مرکز GCHQ چیست؟

چشم‌هایی که می‌گویید همکاری اطلاعاتی دارند، چه طوری است؟

5 چشم دیتا سنتردر سطح اینتلیجنس دارند یعنی اینفورمیشن را می‌گیرند و تبادل اطلاعاتی دارند، البته در همین 5 پنج تا چشم انگلیس خودش برای خودش تبعیض قائل است، یک بحثی دارند برای اینکه به راحتی بتوانند در بین خودشان جاسوسی کنند، هر کشور از خودش نمی‌تواند جاسوسی کند، پیمان بین‌شان این است که همه جاسوسی می‌کنند، از آمریکایی‌هایی جاسوسی می‌کنند، می‌دهد به NSA که نقض قانون داخلی هم نباشد، اینها همان حوزه‌های لاو تروریسم‌اند اما هیچکس از GCHQ از انگلیس حق جاسوسی ندارد، خودش ازخودش جاسوسی می‌کند مطلق.

 

امنیت ملی / سایبر / دشمن شناسی / سیاسی / تیه /

 

در سطح دوم که می‌شوند حوزه 9 چشم، پایگاه اینفورمیشن دارند، در سطح سوم فقط بحث این است که دیتاماینینگ اطلاعات را می‌گیرند و می‌فرستند دست اینها، دیگر خودشان می‌دانند چه کار کنند. چهارمی که می‌شود 41چشم، این 41 چشم دیگر 41 کشور نیست، یک قلم باقی مانده ناتو از آنهاست، یعنی شاید حدودا 50، 60 تا کشور با این باقی مانده ناتو که جمع می‌زنیم، اینها فقط ناتو دارند، این کشور به آن کشور قراره امواجش برسه، نمی‌رسد، آن وسط یک آنتن زدند که بحث ریپیتر است، همین!

اطراف ما سطح سوم و چهارم به جز اسرائیل که سطح دوم است، اسرائیل برد جاسوسی‌اش از تلاویو به ایران می‌رسد. این را خودشان بارها مدعی شدند، این کمربند امنیتی تنها چیزی که به ذهنم می‌رسد این است که مغز این سیستم همان‌طوری که روی اسمش هست، فرماندهی انگلیسی هست, آن سطح دوم آژانس است، اما ببینید NSA با سطح دوم و سوم چطور کار می‌کند، NSA ضمن این است که نقش واسط است، یعنی آمده در حوزه خط مرزی که اگر زده شد، NSA زده شود نه انگلیس.

GCHQ غیر از این است که با آن طرف و با آن چهار طرف در ارتباط است، ببینید اطلاعات را از ناتو، دانمارک، آلمان و بقیه کشورهایی که خدمتتان گفتم، همینطور هم مثلا در ژاپن پایگاه میساقور سطح سوم و کره جنوبی از اینها اطلاعات را می‌گیرد، همان دیتاهایی که گفتم ما به ازایش پول می‌دهد، تطمیع‌شان می‌کند و به‌شان نظارت دارد، ابزارها و تکنولوژی ها را به‌ آنها می‌دهیم، پایگاه‌هایشان را آنجا راه اندازی می‌کنند، هم اینکه به واسطه یک پایگاهی که وقتی می‌رود در یک کشوری تنها اتفاقی می‌افتد این است که امنیت سایبری خودش را از دست می‌دهد، پایگاه در کشور خودش است دیگر، اول از کشور خودش جاسوسی می‌شود، این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برایشان بیفتد.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید