امروز : 04 تير 1398::23:23
کد خبر : 2113
شنبه 03 مهر 1395 - 13:56

گزارشات تیه از اردوی تخصصی نخبگانی استکبارستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن (بخش هفدهم)

برای مبارزه، باید بنیان تمدن غرب را بشناسیم

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: انسان دو بخش آفریده شده است، یک بخش آن ملکوتی است و بخش دیگر آن مادی. کسانی که بخش مادی انسان برای آنها اصل است، اینها را باید در بحثهای انسان‌شناسی باید مفصل بحث شود, کسانی که انسان را چیزی نمی‌دانند جز شکم، خشم، شهوت و غرور. یعنی دو گروه شرق و غرب شد؛ غرب همان لیبرال دموکراسی، شرق هم شد کمونیستی. این تفکر لیبرال دموکراسی هنوز وجود دارد.

مشروح گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سخنان آقای مومنی، در کارگاه «تجارب استکبارستیزی نبوی در صدر اسلام» (قسمت دوم)

برای مبارزه، باید بنیان تمدن غرب را بشناسیم

به گزارش خبرنگار سرویس قرآن و معارف پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، در اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن», آقای محسن مومنی، در کارگاه «تجارب استکبارستیزی نبوی در صدر اسلام» را باز کرده و تدریس نمود. متن زیر، بخش دوم مشروح این کارگاه می‌باشد. شایان ذکر است که اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن» مردادماه سال 95 در بین نخبگان دانش‌آموزی استان یزد، در محل اردوگاه شهدای امداد هلال احمر در کنار سلسله کوه‌های شیرکوه در کنار روستای علی آباد تفت برگزار شد که اساتید مختلف حوزوی و فعالان فرهنگی کشوری، به بررسی موضوع استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در قرآن کریم پرداختند. این اردو به عنوان پنجمین اردوی تخصصی نخبگان دانش اموز استان یزد بود که از سال 1390، هر ساله تابستان‌ها در استان یزد و قم برگزار می‌گردد. اردوی سال 95 با همکاری پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، موسسه فرهنگی مدرسه عشق، گروه فرهنگی - رسانه ای سیدالشهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، مجمع هم‌اندیشی نخبگان استان یزد و فعالین فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان یزد و کانون فرهنگی عروج دارالعباده در تاریخ 2-6 مرداد 1392  برگزار گردید. (برای مشاهده بخش اول حجت الاسلام محسن مومنی کلیک کنید.)

 سوال، چرا ما می‌گوییم مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آمریکا؟ یک جریانی هست که الان در حال مدیریت دنیا است، حتی کشورهای غربی و آمریکایی. امروزه کشور امریکا به عنوان نماد تمدن غرب پرچمدار تمدن غرب و علمدار تمدن غرب، تمدن یعنی حکومت. حکومت غرب و ما در یک کلام می‌خواهیم بگوییم حکومت شیطان و حکومت شیطان یعنی حکومت هوای نفس و حکومت هوای نفس یعنی حکومت شکم بر شخص.

انسان دو بخش آفریده شده است، یک بخش آن ملکوتی است و بخش دیگر آن مادی. کسانی که بخش مادی انسان برای آنها اصل است، اینها را باید در بحثهای انسان‌شناسی باید مفصل بحث شود, کسانی که انسان را چیزی نمی‌دانند جز شکم، خشم، شهوت و غرور. یعنی دو گروه شرق و غرب شد؛ غرب همان لیبرال دموکراسی، شرق هم شد کمونیستی. این تفکر لیبرال دموکراسی هنوز وجود دارد.

 

دشمن شناسی / استکبارستیزی / تیه / محسن مومنی

 

باید بنیان تمدن غرب را بشناسیم و وقتی می‌گوییم مرگ بر آمریکا و اسرائیل، باید بدانیم که چرا می‌گوییم مرگ بر اسرائیل، با دانش کار کنیم نه اینکه با هم برویم و شعاری بدهیم و برگردیم. اگر ما بنیان‌فکری آنها را بدانیم, شعار اساسی می‌دهیم. فکر آنها بر چه بنا شده است؟ پایه فکری غرب بر چه اساسی است؟ من به شما بگویم که پایه فکری غرب لیبرالیسم است،  لیبرالیسم از لیبرال می‌آید، یعنی در دنیا همه چیز مباح است، هر کاری بخواهید می‌توانید انجام دهید‌. با همین منطق لیبرالیستی موشک و گلوله می‌سازند و بر سر ملت می‌کوبند.

عربستان سعودی چه نقشی را در منطقه ایفا می کند؟

الان نقشی که عربستان سعودی در منطقه ما بازی می‌کند، الان عربستان سعودی به چشم منطقه و دنیا کشور خیلی مذموم است, یعنی کسی از آن خوشش نمی‌آید. عربستان سعودی به راحتی تعداد زیادی از حاجی‌های ما را کشت و به راحتی یک سال و نیم است یمن را بمباران می‌کند و به راحتی کشورهای مانند سوریه و عراق را بمباران می‌کند. نقشه عربستان سعودی در منطقه را ببینید، ژاندارم ما در منطقه یعنی پلیس ما، پلیس تمدن غرب در منطقه ما ایران بود، همین نقش عربستان را ایران داشت.

آنها گفتند خاورمیانه بزرگ، این خاورمیانه بزرگ آیا حرفی است که آنها می‌زنند یا ریشه تاریخی دارد؟ اگر می‌خواهیم بدانیم خاورمیانه بزرگ که رئیس جمهور آمریکا بوش این حرف را زد، در واقع هنوز در سیاست آمریکا و نه تنها بوش حتی قبل از بوش هم این سیاست بود، گفتند خاورمیانه بزرگ، حالا خاورمیانه بزرگ از کجاست؟ گفتند از نیل تا فرات.

گفتند این منطقه به این وسعت را خاورمیانه بزرگ می‌نامیم و مرکز آن اسرائیل است. جایی را به نام فلسطین اشغال کردند و اسرائیل را درست کردند. حالا من یک سوالی از شما دارم، چرا این منطقه اینقدر برایشان مهم است؟ الان می‌دانید آمریکا روزانه به وسیله پول عربستان یا قطر دارد میلیاردی خرج می‌کند. آیا آمریکا پول اضافی دارد که می‌آید اینجا خرج می‌کند؟ گلوله و سلاح و مهمات را خرج کند تا بیاید کشورها را بگیرد؟ چه چیزی برای‌شان مهم است؟ اگر به لحاظ استراتژیکی و دریا بود این همه دریا در مناطق دیگر وجود دارد چرا به سراغ آنها نمی‌روند؟

چرا دشمن این منطقه ما، کشور ایران، عراق، سوریه و کشورهای منطقه که حدودا چهارده پانزده کشور می‌شوند، چرا این مناطق برایشان مهم باشد؟ این همه هزینه می‌کند و روزانه میلیاردها دلار هزینه می‌کند تا این مناطق را بگیرد؟ خداوند از حضرت آدم تا خاتم ۱۲۴ هزار پیامبر را فرستاده است. من می‌خواهم بگویم که محل نزول انبیا کجا بوده است؟ مناطق عراقیات، شامات و ... . انبیا چرا این مناطق را انتخاب کردند؟ این مناطق چه ویژگی داشته‌اند که انبیاء اکثرا اینجا آمدند؟

سوال دوم اینکه حالا که انبیا به اینجا آمدند، آیا در جای دیگر هم پیامبر بوده است؟ اگر نبوده است کسی می‌تواند ادعا کند که من آن گوشه دنیا بودم و صدای هیچ پیامبری به من نرسید و حق هم داشته باشد، چگونه جواب می‌دهید؟ من می خواهم بگویم چرا انبیا در این مناطق بودند؟ بحث را یک مقداری تاریخی می‌کنیم؛ خداوند حضرت آدم را به وجود می‌آورد و به شیطان می‌گوید بر او سجده کند ولی شیطان سجده نمی‌کند و به خدا گفت, تو او را از خاک خلق کرده‌ای و من را از آتش، هرگز بر خاک سجده نمی‌کنم، آتش بر خاک برتری دارد، خداوند شیطان را از درگاه خود راند و او رجیم و رانده شد.

 

دشمن شناسی / استکبارستیزی / تیه / محسن مومنی

 

شیطان چگونه آدم را وسوسه کرد تا امر ارشادی خداوند را عمل نکند

شیطان هم گفت که به عزت و جلالت قسم همه را اغوا می‌کنم و همه را گول می‌زنم مگر بندگان خالصت را. اولین کسی که شیطان به جلد او رفت، حضرت آدم بود و خداوند به حضرت آدم گفت به این درخت نزدیک نشو, این نهی خداوند به حضرت آدم ارشادی بود، ما دو نوع نهی داریم, یکی ارشادی که اگر خدا نهی کرد و انجام دادیم باز هم گناه نکرده‌ایم و دیگری نهی مولوی است که اگر انجام دادیم گناه کرده‌ایم. شیطان در جلد آدم رفت و او را اغوا کرد. بعضی وقت‌ها انسان خودش می‌فهمد که اشتباه و گناه می‌کند اما می‌گوید چه کنم اغوا شدم! این اغوا است.

شیطان حضرت آدم را اغوا کرد و از آن درخت خورد. اولین کاری که شیطان کرد، همین اغوای حضرت آدم بود و کار دومی که انجام داد، باعث شد قابیل هابیل را به قتل برساند، به خاطر حسادت. قابیل، هابیل را کشت و در روایت است که ۹ گناه را انجام داد؛ شراب خورد و موسیقی گوش کرد، زنا و گناه های دیگر را انجام داد و قابیل را خاک کرد و ماجرا تمام شد. فرزندان حضرت آدم تکثیر نسل کردند، حضرت آدم در کدام منطقه هبوط کرد؟ بر اساس روایت مسلم شیعیان حضرت آدم در کشور عراق، در شهر کوفه و در محل مسجد کوفه هبوط کرد.

الان منطقه‌ای در عراق که به آن بابل می‌گویند، امروزه می‌شود استان بغداد که بابل آن زمان منطقه بسیار وسیع بوده است, کوفه همان بابل آن زمان است و بعد از آن پیامبرهای دیگر از جمله حضرت ادریس آنجا بودند. حضرت ادریس از انبیا است که هنوز زنده است و مانند حضرت عیسی. کار ایشان این بود که کرسی درس داشتند. بعد از حضرت ادریس می‌رسد به پیامبران اولوالعزم و حضرت نوح علیه السلام. حضرت نوح هم در همان منطقه یعنی بابل, همان کوفه امروزی بوده است. حضرت نوح که آن کشتی با عظمت را ساخت چند روایت داریم درباره اینکه کشتی حضرت نوح کجا ساخته شد و آمد بالای آب و در کجا فرود آمد .

 

دشمن شناسی / استکبارستیزی / تیه / محسن مومنی

 

بر اساس روایت مشهور که شیعه قبول دارد، کشتی نوح در همین منطقه کوفه ساخته شد و در همین منطقه کوفه آب دنیا را فرا گرفتند و یک هفته کشتی روی آب بود و بعد از آن آب‌ها خوابید و کشتی پایین آمد و در همان محل مسجد کوفه بر زمین نشست. زمانیکه که کودتا در عراق شد، به موازات کودتایی که در ایران شد در سال ۱۲۹۹ و رضاشاه در ایران به قدرت رسید، در عراق هم همین جربان به قدرت رسید. هم رضا شاه در ایران و هم حاکم در عراق و هم آتاتورک در ترکیه را انگلیسی‌ها آورده بودند. وقتی که انگلیس حکام خودش را در منطقه وارد کرده و بر روی منطقه دست گذاشت اولین کاری که کرد چه بود؟

همه ما عشقمان این شده است که برویم رشته برق، چون پول در آن است و دکتر بشویم چون پول در آن است!  یک نفر پیدا نمی‌شود که عشقش این باشد که رشته تاریخ و باستان‌شناسی بخواند. بیرون از این مرزها در دانشگاه‌های اروپا نخبه‌های‌شان رشته‌های علوم‌انسانی از نوع غربی را می‌خوانند. ایرانی‌ها و افغانی‌ها به لحاظ هوش در دنیا از همه برتر هستند. ما باشیم افغانی‌ها را می‌گیریم و بیل به دست‌شان می‌دهیم و می‌گوییم اینها اتباع خارجی هستند و کار می‌کشیم، اما اروپایی‌ها می‌روند افغانستان را می‌گیرند و در کشور نفوذ می‌کنند و مخ ها را بر می‌دارند و می‌برند انگلیس، ۱۵ یا ۲۰ سال روی این مخ کار می‌کنند تا بشود آدم خودش. وقتی که بر می‌گردد آن آدم می‌شود محمدعلی فروغی, حالا من یک مورد را مثال می‌زنم.

محمدعلی فروغی کسی است که در حکومت رضا شاه مخ استراتژیک بود. مانند ماجرای جنگ صفین که جنگ صفین را معاویه رهبری نمی‌کنند، بلکه یک مغز به نام عمروعاص است که از پشت رهبری می‌کند. آن کسی که باعث شد کمر امام علی را بشکند. شخصی هم این طرف به نام اشعث که پشت پرده است، این طرف پشت پرده اشعث است. مغز متفکر جنگ صفین شخصی به نام اشعث است.

وقتی که انگلیسی‌ها وارد منطقه شدند، رفتند سراغ مسجد کوفه و شروع کردند به حفاری کردن و باستان‌شناسی کردند و تا آنجایی که توانستند موزه‌ها را غارت کردند و تا می‌توانستند آثار باستانی را از کشور بردند. حالا اگر تمام آثار باستانی یک شهر یا منطقه از بین ببرد، فرض کنید شهر یزد اگر یک بمب بزنند و تمام آثار باستانی و مساجد از بین برود دیگر هویت و تمدنی  باقی نمی‌ماند، دیگر تاریخی باقی نمی‌ماند.


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید