امروز : 24 شهريور 1398::21:42
کد خبر : 2106
پنجشنبه 01 مهر 1395 - 01:37

متن جلسات دوره دشمن شناسی سایبری (9)

چرا هر از چندگاهی اسنودن‌ها ظهور می‌کنند و اندکی بعد

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: اسنودن نفر اول نیست که چنین کاری را انجام می‌دهد، بسیار بودند، مارک بروبال فردی بود که کتاب نوشت و خیلی سر و صدا کرد، سال 2003 خانمی بود به اسم کاترین گان, انگلیسی بود و اصلا جزء سرویس GCHQ بود، آمد بیرون و یک سری افشاگری‌ها کرد، سال بعد تبرئه شد، اسنودن هم یک مدت دیگر بر می‌گردد و تبرئه می‌شود، اینها یک مدت جزء عملیات‌هایی که MI7 انجام می‌دهد، هرمدت یک بار مسئله‌ای مطرح در جامعه مطرح می‌شود، برای اینکه بخواهند به انحراف ببرند.

نهمین گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سلسله مباحث امنیت در نبردگاه سایبر، قسمت سوم (بخش اول)

چرا هر از چندگاهی اسنودن‌ها ظهور می‌کنند و اندکی بعد

به گزارش خبرنگار سرویس راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، اندیشکده یقین در کارگاه امنیت در نبردگاه سایبر به بررسی امنیت سایبرنتیک پرداخته است، این کارگاه به بررسی آنچه نظارت جهانی توسط ایالات متحده و انگلیس نامیده شده، پرداخته است، و اسناد معتبری که از سوی نهادهای مرتبط آمریکایی منتشر شده است، ضمیمه این دروس گشته است. (برای مشاهده بخش دوم، از قسمت دوم، بخش پایانی این مبحث کلیک کنید.)

 جلسه سوم دوره امنیت استراتژیک در نبردگاه سایبر در خدمتتان هستیم، در جلسه گذشته چون مبحث یک مقدار طولانی شد و به قسمت دوم کشید, در مجموع صحبت از این بود که بررسی کنیم تاریخ فضای سایبر را از منظر استراتژیک- نظامی، چون خیلی برای فضای سایبر تایم‌لاین ایجاد شده, یعنی اینترنت را گرفتند به جای فضای سایبر یا اینکه از نگاه تکنولوژیک، بعضی‌ها اقتصاد سایبر را برایش تایم‌لاین گذاشتند, اما در این زمینه حتی تاریخی برایش نیست. بعد هم اطلاعات را باید جمع آوری کنید تا خودتان به نتیجه برسید، چیز آماده‌ای برایش وجود ندارد.

چون یک مقداری گزاره‌ها زیاد بود، ضمن اینکه گزاره‌های اولی که خودشان حدود 1700 مورد بود و از آن این 200 یا300 تا انتخاب شده بود، باز هم نشد, ما در جلسه گذشته تمام کنیم، از این جهت به جلسه دوم کشید و در جلسه دوم سعی می‌کنیم کمی مطالب را کوتاه‌تر بگویم که در مجموع دو جلسه اگر پرسشی دارند خدمتشان باشیم و گرنه من یک قسمتی از خلاصه جلسه بعد را می‌گویم، چون جلسه بعد خودش سه قسمتی میشود و در در سه جلسه مختلف. جلسه قبل آخرین مقطعی را گفتیم، مقطع دهه هشتاد میلادی بیان شد و فقط نقطه شاخص در دهه هشتاد این بود که ما به ازای تاثیر عملکردی که فرماندهی ارتباط عملیاتی انگلیس، بعد از خصوصا جنگ جهانی دوم فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای را در سطح جهان و حوزه خود کشورهای مشترک المنافعی که تحت قیمومیت بریتانیا هستند، انجام داده بود.

 

امنیت در نبردگاه سایبر / دشمن شناسی / تیه / صهیون پژهی

 

فضای روانی علیه جاسوسی‌های سایبری انگلیس ایجاد شده بود که حالا از آن جا به بعد لازم شده بود سازمان‌های دیگر اطلاعاتی انگلیس که در حوزه عملیات روانی تخصص دارند و MI7 که شاخصشان هست با اسم اصطلاحی پروپاگاندا، سرویس ویژه رسانه‌ای MI7 هم از شبکه بی بی سی شروع کردند، دهه هشتاد یک موضع به ظاهر متقابل را گرفتند که بخواهند اذهان عمومی جامعه را به انحراف ببرند، حالا بیشتر در اروپای غربی و خصوصا در آلمان مثل همین فضایی که الان متاثر از این جوی است که اسنودن به راه انداخته، از طرف خودشان همچنین چیزی را بارها برایشان تکرار شده.

اسنودن نفر اول افشاگران اطلاعات آمریکا نیست

اسنودن نفر اول نیست که چنین کاری را انجام می‌دهد، بسیار بودند، مارک بروبال فردی بود که کتاب نوشت و خیلی سر و صدا کرد، سال 2003 خانمی بود به اسم کاترین گان, انگلیسی بود و اصلا جزء سرویس GCHQ بود، آمد بیرون و یک سری افشاگری‌ها کرد، سال بعد تبرئه شد، اسنودن هم یک مدت دیگر بر می‌گردد و تبرئه می‌شود، اینها یک مدت جزء عملیات‌هایی که MI7 انجام می‌دهد، هرمدت یک بار مسئله‌ای مطرح در جامعه مطرح می‌شود، برای اینکه بخواهند به انحراف ببرند، یک نفر بیرون به اسم کارمند خودشان بیرون می‎آید و یک سری مسائل را مثلا افشاگری می‌کند. با رسانه‌هایی که زیر نظر MI7 است، یعنی شما به غیر از گاردین، بی بی سی و در آمریکا نیویورک و واشنگتن تایمز هیج رسانه دیگری را نمی‌بینید، برای اولین بار سندهای جدید اسنودن را ارائه کند و بقیه از روی اینها کپی می‌کنند.

اینها رسانه‌هایی هستند که مربوط به خودشان می‌شود و کاملا تحت نظر دارند و کار می‌کنند. بعد که جامعه از آن مطلب اولیه که در نظرشان بود خارج شد و خوب منحرف گشت، قضیه می‌خوابد، بعد بنده خدا بلایی سرش می‌آید, دیگر یا تبرئه می‌شود یا می‌رود مثل اسنودن استاد دانشگاه می‌گردد. بالاخره قضیه به نحوی باید تمام شود.

  • علتش را گفتید به خاطر اینکه پنهان کنند؟

الان در مورد اسنودن اتفاقی که افتاد همین بود، چون اسنودن کارمند - آن چیزی که خودشان می‌گویند و کاری به تحقیقات نداریم, اطلاعاتی که خودشان می‌گویند را بگذاریم کنار هم تناقض‌ها مشخص است- اسنودن وقتی در سال 2013 اتفاقی که افتاد، این بود که گاردین چیزی را چاپ کرد و گفت پروژه پریز اینقدر جاسوسی می‌کند، این هفت تا سازمان! جوی در اروپای غربی بیشتر راه افتاد. اول هم نگفتند که این کیست، یک هفته، ده روز بعد یک نفر در فرودگاه مسکو مصاحبه کرد و گفت که من کارمند CIA  هستم، به عنوان مامور در اختیار داخل NSA در قبال سالی دویست هزار دلار برایشان کار تحلیل اطلاعاتی انجام می‌دهم.

 

امنیت در نبردگاه سایبر / دشمن شناسی / تیه / صهیون پژهی

 

یعنی در واقع افسر اطلاعاتی اینتلیجنس NSA، مامور قراردادی بود, پنج یا شش سال هم آنجا کار کرده بود، سریع فکت‌هایی که درآمد در مقایسه با یک کشوری مثل ایران. اول این بود که این بنده خدا پول نقد زیر بقل نگذاشته تا به این سو و آن سو می‌رود، خرج کند. این یک حساب بانکی دارد! وقتی در ایران انقلاب می‌شود، همه حساب بانکی‌های آن کشور سی یا چهل میلیونی بسته می‌شود، چطور آمریکا نمی‌تواند حساب بانکی یک نفر را ببندد. همه فضای سایبر هم برای خودش است، راحت داشت با حساب بانکی‌هایش کار می‌کرد و گفت هیچ مشکلی هم نبود.

دومین مسئله مشکوک این بود که رسانه‌هایی که برای اولین بار اسناد اسنودن را منتشر میکنند، همه درظاهر دولتی‌اند. کسی نمی‌داند بی بی سی برای کجاست، مشخص است. گاردین مربوط به دولت، یعنی سلطنتی می‌باشد، در آمریکا واشنگتن پست جناحی و برای احزاب سیاسی است، چطور اولین بار دست اینها می‌رسد؟ اگر واقعا به ضرر آمریکا یا انگلیس باشد نمی‌توانند جلوی این رسانه‌ها را بگیرند.

سومین مسئله این بود که مصادف شد، اگر خاطرتان باشد با بمب‌گذاری در بوسنی که بعدها گفتند دو مسلمان از چچن بودند، آن زمان که این بمب‌گذاری انجام شد، در مسابقات دوی آمریکا اتفاق افتاد، یک نفر کشته شد و همان موقع اسنودن در روسیه بود، بعد آمریکا گفت که این کار چه کسی بود؟ CIA گفت ما رد را زدیم و کار دو مسلمان چچنی بود. روسیه رفت و به آمریکا تحویل داد، چطور مثلا اسنودنی که این همه در فرودگاه، مترو همه می‌دیدن، نگرفتند و بعد وقتی که موضع گرفتند، چرا شما این را نمی‌گیرید, خود آقای پوتین هم مصاحبه می‌کرد و گفته بود که ما فرودگاهمان جزء خاک کشورمان حساب نمی‌شود و اینجا بخش ترانزیت ماست.

اگر از گیت به این طرف رد شد، ما می‌گیریم. این موارد اینطوری کاملا مشکوک بود، بعد هم استاد افتخاری در یکی از دانشگاه‌های اسکاتلند شد، اسکاتلند از نظر سیاسی رسما زیر نظر انگلیس است، یعنی فرماندار اسکاتلند حکمش را ملکه انگلیس امضاء می‌کند، مثل کانادا و استرالیا جزء کشورهای مشترک‌المنافع؛ کلا حوزه‌ای که چرخ می‌زد همه جاهایی بود که اگر واقعا این آقا مشکل‌دار بود، مثل خاندان یهودیان لاف‌تبور که از کانادا فرار کردند و آمدند ایران, لب مرز گرفتند و  به اسرائیل برشان گرداندند، شکنجه‌شان کردند، چرا این آقا نیامد ایران، چرا حتی درخواست پناهندگی به ایران نداد؟

نمونه‌اش را نگاه کنید زیاده، 2003 یکی دیگری بوده، حالا بعضی از مواردش را می‌گویم، یکی کتاب نوشتند مثل جیمز بامفور، باریکا مون، اینها برای تلطیف اذهان عمومی است، برای خودشان است و هیچ کدام واقعی نیست، اما از دهه 1990 در ادامه روند بحث عملیات روانی همین GCHQ به طرز واقعا غیر قابل حسابی، یعنی همه اطلاعاتی هم که اینجاست، جامع نیست, الان بخشی از آن اطلاعات، بخشی که یا درز کرده یا خودشان به دلایلی منتشر کردند.

GCHQ به دنبال حکومت اطلاعاتی بر دنیا

GCHQ شروع می‌کند به گسترش بی حد و حصر خودش در جهان و بقیه قسمت‌های پنجگانه غیر از خود انگلیس که شروع می‌کند به تجمیع در خودش، آن چهار کشور دیگر که سطح یک اشلون هستند, آنها هم در مورد حوزه پوشش می‌آیند زیر نظر انگلیس و یک همکاری خیلی تنگاتنگ‌تر نسبت به گذشته پیدا می‌کند، انگلیس ایستگاه اسکورت که مربوط به GCHQ را می‌شده، در ساختمان امپرس‌استیت تعطیل می‌کند، اینجا این نکته از این جهت مهم است، ساختمان امپرس‌استیت یک ساختمان بیست‌وهشت طبقه‌ای در لندن است.

 

امنیت در نبردگاه سایبر / دشمن شناسی / تیه / صهیون پژهی

 

1961 این ساختمان ساخته شد و کلا سه طبقه اولش که بحث تجاری دارد، آن هم تجاری دست جاهای خاصی است، نه هر جایی و تمام طبقات برای سازمان‌های مختلف GCHQ است، یک طبقه است MI6، بال‌اش MIF، بالاترش یعنی ساختمان را اگر بزنید، یک طرف سیستم اطلاعاتی کل جامعه اطلاعاتی نظامی را زدید، منتقل می‌شود. انسان ایرانی نسبت به این ساختمان ذهنیت ندارد اما انسان انگلیسی نسبت به این ساختمان ذهنیت خیلی خاصی دارد, این هم هر کسی که اینجا دفتر دارد حتما با خاندان ملکه در ارتباط است، حتما یکی از سیستم‌های خیلی خاص اطلاعاتی کشور است.

وقتی که GCHQ از اینجا می‌بندد و می‌رود جای دیگر را می‌گیرد، دوتا بحث پیش می‌آید، GCHQ از روند خارج شد، یعنی منحل شد، یا اینکه کسانی که مقداری بهتر بررسی می‌کردند، می‌گفتند که مقداری بزرگتر از ساختمان‌هایی شد که اینجا سازمان دارند، یعنی رفت که خودش یک آمپراِستیس مجزایی برای خودش داشته باشد، نشان دهنده این است که کل آن سازمان‌های MI2 تا MI19 را در انگلیس بگذارید یک طرف، MI1 هم که می‌شود GCHQ طرفی دیگر معادل تمام آنها بلکه بیشتر فقط بودجه تحقیقات اطلاعاتی GCHQ دارد و ساختمانش را الان بهش می‌رسیم و می‌بینیم.

چه ساخته است در مقابل این که مربوط به همه حوزه‌های اطلاعاتی است. اکتبر 1994 عملیات‌ها در ایستگاه شاوم هوم کوک وابسته به GCHQ به پایان می‌رسد و بعدا این جلسه قبل خدمتتون گفتم هر جایی را که تعطیل می‌کند به معنی جمع کردن نیست یا ادغام می‌کنند یا بزرگتر می‌کنند یا جابه‌جا می‌کنند به دلیل یک سری از سیاست‌هایشان، دوم نوامبر همان سال، دستورالعمل سرویس‌های اینتلیجنس در قوانین MI6 و GCHQ با نظارت ماشین اطلاعاتی برنامه‌ریزی شد.

مثل حالت سوپر سرور قرار داده شد، در واقع بحث سایبری که GCHQ مدت‌ها رویش کار کرده بود، حالا دیگر در همه حوزه‌های اطلاعاتی‌ شاخص‌شان MI6 بعد از GCHQ، شروع می‌شود، استفاده از فضای سایبر و اینکه انسان به عنوان آن چیزی که در فیلم‌های جیمز باند می‌بینید، یک انسان از صفر تا صد خودش کار تحقیقاتی انیفورمیشن، اینوستیگیشن و اینتلیجنس را انجام می‌دهد، خودش درگیر می‌شود, خودش کار نظامی انجام می‌دهد انسان را از پشت سیستم‌ها بلند می‌کنند، سرورهای هوشمند شروع می‌کنند به تجزیه تحلیل اطلاعاتی اینفورمیشن‌ها را می‌گیرند، فقط ناظر روی سرشان قرار می‌گیرد که یک وقت خطای ماشین برنامه‌نویسی نباشد.

چیز مهمی از دست نرود یا مسائل بی‌ارزش اشتباها به سطوح بالاتر گزارش داده نشود، فرمولی که خودشان می‌گویند از هر دو هزار تراکنش دیتایی در سطح دیتا خلاصه می‌شود در یک صفحه توضیح و به دست مدیران ارشد در آن سازمان‌های اطلاعاتی می‌رسد که در واقع منابع انسانی‌شان را نمی‌گذارند از بین برود, ژانویه سال 95 عملیات‌ها در چیدر پایان یافت و ایستگاهش در ماه ژوئن تعطیل شد، ببنید اینهایی که تعطیل می‌شود نهایتا به کجا منتقل می‌شوند.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید