امروز : 07 خرداد 1399::19:51
کد خبر : 2098
دوشنبه 29 شهريور 1395 - 18:01

در تداوم مباحث دشمن شناسی در طب و تغذیه

تروریسم بیولوژیک

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: تروریسم بیولوژیک امروزه یکی از ابزارهای پیشرفته جنگی برای نابودی انسان‌ها به شمار می‌رود. ابزاری که بدون نیاز به دیدن، باعث نابودی نسل بشر خواهد شد. تروریسم بیولوژیک می‌تواند اقتصاد دولت‌ها، امرار معاش و زندگی بشر را مختل نماید و در این میان سایر موجودات زنده نیز از این امر مستثنی نخواهند بود. دولت آمریکا با این احتمال که ممکن است تروریست‌ها از این حربه برای ضربه زدن به منافع آمریکاییان استفاده کنند، سازمان‌های مربوطه را برای مقابله آماده می‌کند.

نوشته رادفورد جی. دیویس

تروریسم بیولوژیک

سرویس علم و فلسفه پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: تروریسم بیولوژیک کشت و کار می‌تواند همانند دیگر اشکال تروریسم فاجعه بار و ویرانگر باشد زیرا: اقتصاد یک کشور را فلج می‌کند، می تواند امرار معاش بسیاری از مردم را مختل نماید. شاید برای مدت طولانی عرضه مواد غذایی را در معرض خطر قرار دهد. ممکن است تا زمانی که به سطوح غیرقابل کنترل می‌رسد، قابل شناسایی نباشد.

خیلی‌ها کشاورزی را به عنوان یک هدف مناسب برای تروریسم بیولوژیک به حساب می‌آورند، تا جایی که به آن تروریسم کشت و کار می‌گویند. یک نگاه قوی به  داده‌ها و اطلاعات به ما نشان خواهد داد که صنعت کشت و کار، در درآمد بی بدیل است. فیبر و مواد غذایی حدود سیزده درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده‌اند و بیست و چهار میلیون آمریکایی شاغل، مستقیماً در بخش کشاورزی استخدام شده‌اند که حدود دو درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند. آمریکا رهبر جهان در تولید مواد غذایی است. در سال 1997 صنعت کشاورزی، بیش از یک تریلیون دلار ارزش کسب و کار را تولید کرد، که بخش بزرگی (تقریباً صد و چهل هزار میلیون دلار) ناشی از بازار صادرات بود. آمریکا نزدیک به دو میلیون مزرعه‌ای را که در آن محصولات و حیوانات پرورش می‌یابند در اختیار دارد. آمریکا به رهبر جهان در تولید مواد غذایی تبدیل شده است. در سال 1997، تولید ذرت نزدیک به بیست میلیارد دلار در فروش رسید. سویا شانزده میلیارد دلار،  گوشت گاو چهل میلیارد دلار، و تولید مرغ بیست و دو میلیارد دلار. در 1997 آیووآ به تنهایی بیش از سه میلیارد دلار فروش ذرت و دو و هفت دهم میلیارد دلار سویا و سه میلیارد دلار تولید گوشت خوک داشت.

حمله تروریستی به کشت و کار آمریکا فاجعه بار خواهد بود. اگر هریک از این محصولات به طور معنی داری تحت تأثیر واقعه تروریست بیولوژیک قرار بگیرد، می‌تواند فاجعه بار باشد. اما اثر یک حمله ویرانگر به عرضه مواد غذایی، فقط محدود به کشاورزان نمی شود. کسب و کارهایی همچون تأمین کنندگان مواد غذایی، حمل و نقل، مغازه‌ها، رستوران‌ها، توزیع کنندگان تجهیزات، و در پایان همه مصرف کنندگان، همه و همه باید بهای آن را بپردازند. شهرهای کوچک به طور بالقوه‌ای نابود می‌شوند و از قرار معلوم، شاید برای یک دوره طولانی، عرضه مواد غذایی در معرض خطر قرار گیرد؛ اقتصاد به شدت از تروریسم کشت و کار رنج خواهد برد. تعیین اینکه طبیعت موجب بروز فاجعه می‌شود یا تروریست‌ها، مشکل است.

هدف قرار دادن عرضه مواد غذایی

حمله به حیوانات و محصولات مدت‌ها است که وجود داشته است اما کمتر به عنوان حمله به آن نگاه شده است تا اینکه انسان‌ها از نتایج مستقیم آن جانشان را از دست دادند. تروریسم کشت و کار، کشتن حیوانات نیست؛ فلج کردن اقتصاد هم نیست. تروریست‌ها برای انتشارعوامل بیماری زای خارجی، صنایع پرورش مرغ،  حیوانات و محصولات ایالات متحده را برمی گزینند. بسیاری از عوامل خارجی بیماری زا برای حیوانات در طبیعت وجود دارند، از آزمایشگاه‌های کم امنیت تا منابع تجاری که تلاش یا ریسک  قاچاق ناچیزی را نیاز دارند. بنابراین ممکن است تروریست‌ها گاهی احساس امنیت کنند و شروع به انتشار پاتوژن‌ها نمایند. پس از آزاد کردن پاتوژن‌ها در طبیعت، حادثه تروریسم کشت و کار می‌تواند برای روزها و هفته‌ها مورد غفلت و بی توجهی واقع شود و پس از آن ممکن است تعیین اینکه آیا این رویداد ساخته دست بشر است یا به طور طبیعی رخ داده است، غیرممکن شود.

اهداف تروریسم کشت و کار می‌تواند جانوران و گیاهان؛ کامیون‌ها و خطوطی که آنها را حمل می‌کنند؛ منابع آب؛ کارگران مزارع؛ تولید کنندگان؛ انبار غلات؛ کشتی‌ها؛ گردانندگان مواد غذایی ؛ رستوران‌ها؛ مغازه‌ها  و بیشتر مزارعی که اقدامات امنیتی ناچیزی دارند، باشد. امروزه در اکثر مزارع، سطح ضعیف امنیت بیولوژیکی، دسترسی بدون چالش و مانع را تضمین می‌کند تا تروریست حکم قطعی را بدهد و تصمیم بگیرد. تعداد اندکی از کشاورزان یا تولیدکنندگان، حیوانات جدیدشان را که از حراجی‌های ارزان و شلوغ خریداری کرده‌اند، قرنطینه می‌کنند.

عوامل تروریسم کشت و کار

عامل مؤثری را که علیه حیوانات استفاده می‌شود، دارای ویژگی‌های زیر خواهد بود:

1-         بسیار مسری است؛

2-         سمی و کشنده است؛

3-         قادر است در محیط به خوبی زنده بماند؛

4-         منجر به مشکلات اقتصادی و ممنوعیت واردات از طریق کشورهای دیگر می‌گردد.

انواعی از عوامل بیماری زا که فقط برخی از شرایط بالا را دارند، چه چیزی هستند؟ بیماری‌های دهان و پا، وبای خوکی، بیماری نیوکاسل وِلوجِنیک، تب خوکی آفریقایی، بسیاری از پاتوژن‌های بیماری زای آنفلونزای مرغی و ریندرپِست. تخمین زده می‌شود که اگر بیماری‌های دهان و پا در ایالات متحده شایع شود، هزینه ملت آمریکا به تنهایی بیش از بیست و هفت میلیارد دلار زیان در یک سال خواهد بود. علاوه براین، هزینه‌های کاهش جمعیت به سایر گروه‌ها نیز سرایت می‌کند. ضدعفونی کردن محوطه ساختمان‌ها، قرنطینه کردن، نظارت، قیمت بالاتر گوشت، باید همگی به هزینه‌های سنگین بالا اضافه شود. همچنین محصولات نیز می‌توانند مورد هدف قرار گیرند. عوامل بیماری زایی را که ممکن است در گیاهان بیماری ایجاد کنند، تقریباً بی شمار هستند. اگرچه برخی مانند سیاهک گندم یا آفت برنج نسبت به بقیه مضرات بیشتری را نشان می‌دهند. در اینجا آب و هوا، فصول و مراحل رشد، همگی نقش مهمی در سرعت عمل عوامل بیماری زا بازی می‌کنند. مراحل اولیه این عوامل ممکن است مختلف باشد.

ساده ترین راه گسترش این عوامل، ممکن است هوا باشد. به نظر می‌رسد، ذرات معلق در هوا یکی از مؤثرترین راه‌هایی است که همراه با محصولات می‌تواند در حیوانات از طریق ابزارهای گردگیری محصولات و پمپ‌های اسپری دستی عمل کند. روش‌های هوشمندانه شامل آلوده کردن پر بوقلمون با عوامل بیماری زا، به این صورت که بمب‌هایی را از پَر پُر می‌کنند و از هواپیما به پایین می‌اندازند و سپس آنها را در سراسر منطقه مورد هدف منفجر می‌کنند تا جایی که پَرها همراه باد به حرکت درآیند و منطقه وسیعی را آلوده کنند. روش‌های ساده‌تر نیز بسیار مؤثر است: ورود حیوانات آلوده به گله، یا راه رفتن بر روی مزرعه با کفش‌ها و لباس‌های آلوده که این روشی نامحسوس خواهد بود اما آلودگی از طریق حیوانات، کمتر قابل اطمینان است.

مقابله

واکنش به حادثه تروریسم بیولوژیک کشاورزی در حیوانات، وابسته به سرعت کشف بیماری است. این کار باعث تفاوت در مراحل اولیه شیوع بیماری می‌گردد. مطابق اینکه عامل بیماری توسط انسان شیوع پیدا کرده است یا طبیعت، نحوه برخورد با عامل بیماری زا متفاوت خواهد بود. امروزه بیش از سیصد و پنجاه  دام پزشک با عنوان بیماری شناسی بیماری‌های حیوانات خارجی آموزش دیده‌اند. این رقم شامل هزاران دام پزشکی که به طور خصوصی کار می‌کنند و نیز مشاغل فدرال و دولتی که در ارتباط با صنایع دام و طیور هستند، نمی شود.

سطح مزرعه جایی است که دام پزشکان زیرک و تیزبین نقش بسیار مهمی در این تلاش‌های بومی بازی می‌کنند تا با تروریسم کشت و کار مبارزه کنند، به این دلیل که آنها هستند که با مالکان مزارع گفت و گو می‌کنند، حیوانات را معاینه می‌کنند و هر روز و هر زمان برای کشف عوامل بیماری زا نمونه گیری می‌کنند. پاسخ به حوادث بیولوژیک در کشاورزی، شامل سازمان‌های دولتی متعددی است که علاوه بر افرادی است که در بالا ذکر شد. دولت آژانس‌ها و مؤسساتی را به وجود آورده است تا با تروریسم کشت و کار مبارزه کند.

وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) آژانس رهبری در حمایت از کشاورزی آمریکا است و به طور مستمر بر روی این وظیفه کار می‌کنند. آنها از طریق نظارت بر محصولات و حیوانات برای بیماری‌های خارجی، بهره برداری از ایستگاه‌های قرنطینه و اجرای برنامه‌های واکنشی برای یافتن عامل بیماری زای خارجی وظیفه خود را به انجام می‌رساند.

نتیجه گیری

در حال حاضر زمان برنامه ریزی برای واکنش سریع به حملات احتمالی تروریسم کشت و کار است.  وزارت کشاورزی ایالات متحده پیش بینی کرده است که تیم‌هایی را که زیر نظر سازمان ریشه کنی بیماری‌های اضطراری حیوانات فعالیت می‌کنند، قادرند به منظور اجرای کنترل و اقدامات ریشه کنی به همه مکان‌ها سفر کنند اما از جمله پیشامدهای مهمی که در دیگر آژانس‌ها باید به خوبی در نظر گرفته شود: اجرای قانون، ادارات HAZMAT  و آتش نشانی است. این آژانس‌ها ممکن است برای کمک به  وزارت کشاورزی ایالات متحده،  وزارت دفاع و دیگر آژانس‌های فدرال در تلاش‌های هماهنگی، حفظ نظم عمومی، تلاش‌های آلایش زدایی / کشتار / انهدامات / ارتباطات و دیگر نیازها فراخوانده شوند. تهدید در کشاورزی واقعی است و ایالات متحده در حال حاضر شروع به مقابله با آن نموده است. این مصلحتی برای (کشاورزان، دام پزشکان، و دیگر متخصصین کشاورزی است) تا با مسائل و جزئیات تروریسم بیولوژیک کشت و کار آشنا شوند و برای آن از همین حالا برنامه ریزی کنند.


منبع : نشریه سیاحت غرب مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا وسیما
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید