امروز : 04 تير 1398::23:28
کد خبر : 2065
شنبه 20 شهريور 1395 - 14:43

گزارشات تیه از اردوی تخصصی نخبگانی استکبارستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن (بخش سیزدهم)

ایران به‌خاطر انعطاف‌ پذیری، الگویی برای کشورهای‌گوناگون شده است

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: آیا فوتبال انگلیسی در عالم تسری پیدا کرده است یا فوتبال آمریکایی؟ انگلیسی. حالا خود تیم فوتبال آمریکایی آمریکا از ضعیف‌ترین تیم‌های دنیا شکست می‌خورد و اصلاً در رنکینگ جهانی جایی ندارد. اما فوتبال آمریکایی برای آمریکا است. امریکا اینگونه است که می‌گوید باید به نتیجه برسم و هر کسی در مقابل من ایستاد باید به جهنم برود. من می‌‍خواهم اینگونه بشود، این می‌شود آمریکایی، این مستکبر است که تا قبل از آمریکا انگلیس بود و بعد از قرن بیستم افول کرد و آمریکا جای آن را گرفت.

مشروح گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سخنان آقای حسام حائری، در کارگاه «راهبردهای استکبار ستیزی» (قسمت چهارم)

ایران به‌خاطر انعطاف‌ پذیری، الگویی برای کشورهای‌گوناگون شده است

به گزارش خبرنگار سرویس قرآن و معارف پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، در اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن», آقای حسام حائری، در کارگاه «راهبردهای استکبار ستیزی» را باز کرده و تدریس نمود. متن زیر، بخش سوم مشروح این کارگاه می‌باشد. شایان ذکر است که اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن» مردادماه سال 95 در بین نخبگان دانش‌آموزی استان یزد، در محل اردوگاه شهدای امداد هلال احمر در کنار سلسله کوه‌های شیرکوه در کنار روستای علی آباد تفت برگزار شد که اساتید مختلف حوزوی و فعالان فرهنگی کشوری، به بررسی موضوع استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در قرآن کریم پرداختند. این اردو به عنوان پنجمین اردوی تخصصی نخبگان دانش اموز استان یزد بود که از سال 1390، هر ساله تابستان‌ها در استان یزد و قم برگزار می‌گردد. اردوی سال 95 با همکاری پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، موسسه فرهنگی مدرسه عشق، گروه فرهنگی - رسانه ای سیدالشهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، مجمع هم‌اندیشی نخبگان استان یزد و فعالین فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان یزد و کانون فرهنگی عروج دارالعباده در تاریخ 2-6 مرداد 1392  برگزار گردید. (برای مشاهده قسمت اول، دوم، سوم آقای حائری کلیک کنید.)

آمریکایی به این نتیجه رسیده است که بیایید به سراغ نوجوان و فرماندهی یک جنگ رسمی، کلان و بزرگ را در حد اینکه یک فرماندهی به عنوان ژنرال فرماندهی می‌کرد را بدهد به دست نوجوانی تا فرماندهی کند، حسی که الان نوجوان ما باید داشته باشد، این است. الان نوجوان ما درگیر فوتبال است. یک درد و بیماری و مرضی است به نام فوتبال نگاه کردن. به شدت هم تلویزیون به آن دامن می‌زند؛ باشگاه هواداران و ملت پیامک بدهید و ... .

یک نکته جالب به شما درباره فرق فوتبال انگلیسی با فوتبال آمریکایی یا همان راگبی بگویم. شما فوتبال را به آمریکای جنوبی می‌شناسید، بزرگترین فوتبالیست‌ها از آمریکای جنوبی بوده‌اند. آمریکای جنوبی نه تنها زبانش مال خودش نیست، اصل فرهنگش هست، نماد ملی‌اش که فوتبالش باشد، آن هم مال خودش نیست و برای انگلیس است. آمریکای جنوبی تقریبا چیزی برای خودش ندارد، نه اقتصادش، نه فرهنگش و نه ورزشش. یک ورزشی را انگلیسی‌ها باب کردند به نام فوتبال و از آنجا تسری پیدا کرد مخصوصا در آمریکای جنوبی.

 

استکبار ستیزی / اردو / دشمن شناسی / یهود پژوهی / صهیونیسم شناسی

 

برنامه نود را دیده‌اید، موجودی یک طرف می‌نشیند و یک کارشناس بیکار فوتبال در طرف دیگر می‌نشیند، حالا فوتبال برگزار شد و پایان یافت, یک بیکار تر از آن هم پای تلفن است و یک بیکارتر از آنها هم پای تلویزیون نشسته‌اند و تماشا می‌کنند! چند بیکارتر از اینها هم قبلا بازی کرده‌اند و روی هم خطا کرده‌اند، یک بیکارتر از این‌هایی هم پای کامپیوتر نشسته‌اند، پای میز تدوین و این صحنه را عقب و جلو می‌کنند! همه این بیکارها نشسته‌اند و نگاه می‌کنند که آیا این آدم پیراهن آن یکی را کشید یا نکشید؟ این داور بیکار درست سوت زد یا نه؟

جماعتی که ۱۱ نفر این طرف و ۱۱ نفر آن طرف، باید این توپ را از دروازه عبور می‌دادند و خیلی باکلاس بازی می‌کردند، طبق آن استراتژی که مربی در بیرون زمین به این بازیکنان برنامه داده و باید این بازیکنان آن را پیاده می‌کردند و تیم حریف هم باید خیلی باکلاس بر اساس ضد استراتژی که داشت عمل می‌کرد اما بی‌تربیتی کرده است و خطا نموده، در این لحظه داور وارد می‌گردد. داور به عنوان یک مرجع سوم باید وارد شود.

با هم درگیر شده‌اید ربطی به شما ندارد، داور باید وارد شود. شما سرت را پایین بینداز و بازی خود را بکن، این جور چیزها را داور باید تشخیص بدهد. بعد از بازی هم در برنامه نود تو حق نداری صحبت کنی، کارشناس داوری حرف می‌زند، حتی مربی هم حق صحبت ندارد. بعد هم فیلم را عقب و جلو می‌کنند تا ببینند آیا گل شد یا نشد، آفساید بود یا نبود. فوتبال آمریکایی، در فوتبال آمریکایی برنامه نود توهین به آن است. در این فوتبال می‌بینید که شبیه ۲ بوفالو یا دو گله بوفالو در مقابل همدیگر می‌ایستند، حتی ایستاده هم نه؛ با حالت تهاجمی و حمله، توپ هم بیضی است تا زیر بغل جا شود.

 

استکبار ستیزی / اردو / دشمن شناسی / یهود پژوهی / صهیونیسم شناسی

 

لباس‌های شان را هم که دیده‌اید، یک کلاهخود می‌پوشند و از سر تا پا کلا زره پوش هستند. یعنی دو واحد زرهی با هم مبارزه می‌کنند و سرها را پایین انداخته‌اند، بدون اینکه جلو یا حریف یا تماشاگر را نگاه کنند، مستقیم می‌روند تا از خط دروازه عبور کنند و یک گل زده باشند. اگر نتوانستند بازنده‌اند، حالا اینکه داور بیاید و قسم بخورند که این پیراهن من را کشید و از این مسخره بازی‌ها نیست. در فوتبال انگلیسی به زمین و زمان ایراد می‌گیرند مگر خودشان، ولی در فوتبال آمریکایی هیچ چیزی ایراد ندارد مگر خودش.

آیا فوتبال انگلیسی در عالم تسری پیدا کرده است یا فوتبال آمریکایی؟ انگلیسی. حالا خود تیم فوتبال آمریکایی آمریکا از ضعیف‌ترین تیم‌های دنیا شکست می‌خورد و اصلاً در رنکینگ جهانی جایی ندارد. اما فوتبال آمریکایی برای آمریکا است. امریکا اینگونه است که می‌گوید باید به نتیجه برسم و هر کسی در مقابل من ایستاد باید به جهنم برود. من می‌‍خواهم اینگونه بشود، این می‌شود آمریکایی، این مستکبر است که تا قبل از آمریکا انگلیس بود و بعد از قرن بیستم افول کرد و آمریکا جای آن را گرفت.

تا قبل از قرن بیستم انگلیس چنین روحیه‌ای داشت. ببینید آن زن از آن طرف اروپا به اینجا بیاید و بگوید که باید امپراتوری عثمانی بپاشد. امپراطوری عثمانی تمامی عربستان، اردن، قطر، کویت، عراق، ترکیه و همه اینها جزء امپراتوری عثمانی بودند ولی انگلیس گفت من نمی‌فهمم باید امپراتوری عثمانی بپاشد. لارنس را می‌فرستد، گرت رودبل را می‌فرستد و کلی آدم دیگر را می‌فرستد که اینگونه کار را به سرانجام می‌رسانند.

انگلیس که در عربستان سفارت نداشت! تک و تنها، بدون هیچ ادا و افاده‌ای، حالا جوان امروز جمهوری اسلامی، تربیت شده فوتبال انگلیسی است که عادت کرده، حالا دیگر در خبر ساعت ۲۱ که رسمی‌ترین خبر جمهوری اسلامی ایران است، در رسمی ترین تریبون جمهوری اسلامی فلان مربی تیم را بیاورند و بپرسند که تیم شما الان در چه حالی است؟ آقا شما را به خدا دست بردارید مملکت را ظلم، فساد، بدبختی و فلاکت فراگرفته است، جهان را همچنین. آن طرف دنیا دارند ملت را سر می‌برند؛ آیا شما تا به حال یکی از مدافعین حرم را آورده‌اید که بپرسید الان وضعتان چگونه است؟ مربی تیم باشگاهی را می‌آورد!

 

استکبار ستیزی / اردو / دشمن شناسی / یهود پژوهی / صهیونیسم شناسی

 

حالا آیا انتظار دارید جوانی که نشسته است پای برنامه نود، جوانی که نشسته از پایان فیلم، سریال، موسیقی و کلاً در این حال و هوا و نظام آموزشی که با نمره هایش هدایت تحصیلی کنند، انتظار دارید که حس لارنس و گرت رودبل و ... را داشته باشد؟ اما انتظاری که ما داریم این است که مقام کبریایی خدا را بفهمد، استکبارشناس باید باشد اما تکبر خدا را بشناسد و خدا را به عنوان متکبر بفهمد. باید یک سلسله کلاسهایی داشته باشیم با عنوان خدا از منظر تکبرشناسی تا جوان ما این حس را بگیرد و بخواهد از مقام کبریایی خدا پاسداری کند.

الان مدافعین حرم دارند این کار را انجام می‌دهند، ما در عرصه بین‌الملل این‌کار را انجام می‌دهیم و در مملکت می‌خواهیم این کار را انجام بدهیم. جمهوری اسلامی الان داعیه‌دار این ادعا است. تا الان فقط بحث استکبارشناسی بود و حالا بحث استکبارستیزی یعنی ستیز با استکبار را بیان می‌کنم. در واقعیت عالم یک‌سری مستکبر داریم مثل همین‌ها، با اینها چگونه باید ستیز و مبارزه کرد؟ این را می‌گذاریم و بعدا خدمت دوستان بیان می‌کنیم. الان یک بحثی را در سطح کشور شروع کرده‌ایم با عنوان استراتژی برای کودکان و نوجوانان، چون حضرت آقا سالها بر روی این تأکید داشته‌اند, برای اینکه بچه‌ها تفکر محور باشند نه حافظه محور، فلسفه برای کودکان را جدی بگیرید و خروجی فلسفه استراتژی است. ما از همان خروجی فلسفه یعنی استراتژی شروع کردیم.

 

استکبار ستیزی / اردو / دشمن شناسی / یهود پژوهی / صهیونیسم شناسی

 

الان در سطح کشور چند هزار دانش آموز داریم، حتی خارج از کشور، کشورهایی مانند پاکستان، عراق، آمریکا و داخل کشورمان شهرستانهای مختلف تا خود تهران. الان پایگاه تابستانی به طور ویژه چند هزار نفر کلاس داریم و استراتژی برای کودکان و نوجوانان را مطالعه می‌کنند. می‌توانید به این سایت مراجعه کنند، کودکان استراتژیست. مدل بحث هم خشک نیست، تربیتی و تفریحی است. فیلم پخش می‌کنیم بحث و داستان دارد انیمیشن پخش می کنیم و سخنرانی نیست.

عرصه سیاست, عرصه اقدامات رئال و واقعی است، ما باید واقعی عمل کنیم. ضمن اینکه باید ارزش‌ها را حفظ کنیم بایستی واقعی عمل کنیم و یک راه حل این است که کلا با همه قاطی کنیم و بگذاریم کنار که می‌شود کره شمالی. خیلی خشک است و زایش ندارد. کره شمالی الگویش الهام بخش نیست, یعنی کسی نمی‌گوید که ما می‌خواهیم شبیه شما شویم. اما کشوری مثل ایران الگوی مقاومت انعطاف پذیر را انتخاب می‌کند و در عین حال که مقاومت می‌کنند و ضمنا انعطاف هم دارد، مانند درختی که ایستاده است اما باد که می‌وزد از خود انعطاف نشان می‌دهد. این خیلی کار را پیچیده می‌کند، یک استراتژی دائماً در حال طرح ریزی است.

سوال: پس این روابط استراتژیک که با روسیه داریم چیست؟

نه ما با روسیه هیچ وقت نمی‌توانیم روابط استراتژیک داشته باشیم، چون روسیه هیچ وقت کشور قابل اعتمادی به لحاظ استراتژیک نبوده است. در جنگ جهانی دوم با آمریکا در یک اردوگاه بودند و تا وقتی که هیتلر بود آمریکا و روسیه با هم علیه هیتلر جنگیدند، ولی هیتلر که منتهی شد, به خصوص بعد از ترومن؛ جنگ سرد شروع شد که می‌گویند جنگ جهانی سوم و کلا آمریکا، شوروی در مقابل هم می‌ایستند. شوروی به دنبال منافع خودش است، اگر منافع خودش حکم کند ایران را هم می‌فروشد. صحنه به گونه‌ای است که با ایران هماهنگ شده، اگر فردا ترکیه و عربستان ضعیف شود که شده‌اند و ایران قوی تر شود که شده است، اگر روسیه ببیند که ایران گر می‌گیرد، دیگر حاضر نمی‌شود که در منطقه بیخ گوش خودش دشمن بزرگی بسازد.

روسیه در زمان قاجاریه لشکرکشی می‌کرد، غارت می‌نمود، اشغال می‌کرد و باقرخان و ستارخان را می‌گرفت و می‌کشت و حالش را می‌کرد، حالا ایران برای خودش ابرقدرتی در منطقه شده است. اگر عربستان، ترکیه و سایرکشورهای منطقه ضعیف شدند، آن موقع روسیه می‌گوید حالا می‌رویم در مقابل ایران می‌ایستیم.

 

استکبار ستیزی / اردو / دشمن شناسی / یهود پژوهی / صهیونیسم شناسی÷

 

سوال : درباره کلمه استراتژی توضیح دهید.

استراتژی کلمه‌ای است که خیلی معادل فارسی یا عربی ندارد، اصل آن یونانی است به معنای دانش و فن ژنرالی. در یونان آن موقع ۲۵۰۰ سال پیش، ژنرال‌ها کاری را آغاز می‌کند، طرح‌ریزی برای عملیات است، به آن می‌گویند دانش استراتژی. لذا دانش کلان مدیریت جامعه است. استراتژیست اسم فاعل می‌باشد، یعنی آن کسی که عالِم به این دانش است، سه ویژگی دارد؛ کلان نگر است (جزءنگر نیست، نگاه هلکوپتری دارد)، همه‌جانبه‌نگر و آینده نگر است.

در مقابل استراتژی در اسلام فقه را داریم، نه این فقه فردی بلکه فقه کلان. حضرت آقا می‌فرمایند فقه حکومتی. دانشگاه اداره جامعه است، ما در اسلام استراتژیست نداریم، فقیه داریم. استراتژی پایه‌اش عرف است ولی فقه پایه‌اش شرع می‌باشد. مانند تکبر که گفتیم اگر خودت را منشأ حق بگیری می‌شوی مستکبر دروغین و خدا با تو درگیر می‌شود اما اگر خدا را منشا تکبر بگیری خدا فقط متکبر و آن حق است.

سوال: آیا امکان دارد این بحث‌ها در شهرهای دیگر مانند یزد برگزار شود؟

بله کرسی نظریه‌پردازی هست، درباره دانش استراتژی که این بحث‌هایی که الان گفتیم از آن است و تحت عنوان عمومی کلبه کرامت، جلساتش تصویربرداری و تدوین می‌شود و در سایت هم موجود می‌باشد.


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید