امروز : 24 شهريور 1398::21:43
کد خبر : 2054
چهارشنبه 17 شهريور 1395 - 21:26

در برنامه راز مطرح شد؛

توهم توطئه، از موشک هسته‌ای تا واقعه یازده سپتامبر

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: من سال ۲۰۰۶ از روی تلوزیون آمریکا چیزهایی ضبط کردم، میزگرد هایی برای CNN که آخر یکی از این میزگردها یک آقایی با اسم اسرائیلی در میزگرد گفت که من دارم به اینها می‌گویم که بهترین کار این است که بانک مرکزی ایران را تحریم کنید، فروش نفت ایران را تحریم کنید. عین عبارات ۲۰۰۶ است. یعنی اینها خیلی فشار آوردند که به اینجا رسیدند که با ناجاوانمردی و دروغ، بعد ما اگر چیزی بگوییم که مثلا فلان موضوع این‌گونه است، می‌گویند این توهم توطئه است.

گفتگوی نادر طالب زاده و دکتر مجید شاه حسینی در برنامه راز

توهم توطئه، از موشک هسته‌ای تا  واقعه یازده سپتامبر

به گزارش خبرنگار سرویس راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، برنامه راز 12/5/92 استاد شاه حسینی به بررسی بحث مسئله توطئه از توهم تا واقعیت پرداخت، این برنامه به همت نادر طالب زاده تهیه شد و به تبیین گفتمان انقلاب اسلامی می پردازد.

طالب زاده: بحث امشب درباره یک مطلب مهم است که به نظرم بعد از انقلاب اسلامی پدید می‌آید و یک جور دشمنی غرب با اسلام و ایران است، بحث تئوری توطئه است که از بدو از انقلاب سر زبان‌ها می‌افتد و می‌بینید که در اوایل دهه 70 میلادی بحث درباره‌اش نیست و ممکن است، خودشان می‌گویند، ابرای اینکه چیزی بگویند که از اوایل قرن 20 بحث بوده ولی امشب بحثمان این است. برای اینکه هم به مخاطب محترم موضوع را باز کنیم و بازوهای اجرایی این تئوری توطئه و آدم‌هایی که این بحث را دامن می‌زنند و تیپ مراکز فکری که روی این موضوع کار می‌کنند، در واقع هر چه که حقیقت و واقعیت است و خطرناک است برای امپراطوری غرب, به خصوص برای لابی صهیونیسم و ... توهم توطئه و تئوری توطئه است.

امشب می‌خواهیم این را بحث کنیم و شاخه‌‍هایش را بررسی نماییم و وارد قسمت‌های اجرائی بشویم. تلوزیون ممری که در خود صداوسیما اینگونه بحث نشده است و این اول کار است، بعدها اگر بخواهیم راجع بدان بحث کنیم, اعلام می‌کنیم که از این نقطه شروع کردیم و موضوعی است که می‌بایست مدت‌ها پیش راجع بدان صحبت می‌شد. من فکر نمی‌کنم تلویزیون راجع به ممری تی وی صحبت کرده باشد یا ریشه‌هایش را باز کرده باشد یا خود این موضوع را ما تا به حال درست باز نکردیم.

شاه حسینی: بسم الله الرحمن الرحیم. عرض سلام خدمت شما و بینندگان محترم و همه علاقه‌مندان برنامه راز که این شب‌ها برنامه را دنبال می‌کنند. اگر بخواهیم در یک جمله عنوان این برنامه را مرور کنیم, قاعدتا می‌شود تئوری توطئه، توهم یا واقعیت. ما می‌خواهیم راجع به این موضوع بحث کنیم، چون خیلی مهم است که ره‌گفت اصلی برنامه را در آغاز یک بار برای بینندگان بیان کنیم.

 

توهم توطئه / دشمن شناسی / تیه

 

من می‌خواهم که اینگونه بگویم، اصولا باور داشتن به مفهومی با نام توطئه امری است که غربی‌ها کاملا به صورت  انتخابی با آن برخورد می‌کنند. هر زمان که به نفعشان است، مفهوم توطئه را مصادره به مطلوب می‌کنند و بر علیه رقیب خود به کار می‌برند و هر زمان که به ضررشان است کلا مفهوم توطئه را منکر می‌شوند و باورمندان به توطئه را انسانهایی متوهم و مالخولیایی می‌نامند. این برخورد انتخابی و کاملا فرصت طلبانه را کاملا قرار است که امشب باز کنیم و بگوییم که چرا غرب این کار را می‌کند و سرانجام در این عالم اگر چیزی به نام توطئه وجود دارد مصادیق درست آن چیست و کجاست؟

چگونه تئوری توهم توطئه طرح ریزی و اقدام می‌شود

برای آغاز بحث با یک زمینه تئوریک شروع می‌کنیم. بد نیست که از آقای دانیل فاکس نام ببریم که کتابی دارد به نام conspiracy و آغازگر این بود و عنوانش هست که چگونه شیوه بدبینانه در تحلیل داده‌ها منجر می‌شود که مخالفین ما یعنی آمریکایی‌ها همیشه آمریکا را با بدبینی ببینند و حداقل کسی است که همیشه در بحث‌های رسانه‌ای آمریکا پای ثابت است و مدافع سیاست‌های رسمی امریکاست و یادم هست که با خود حضرتعالی در پرس‌تی‌وی مناظره داشت. یکی از آدمهای تابلودار بحث دفاع از سیاست‌های رسانه‌ای امریکاست، در رسانه‌های مختلف حضور دارد و در سال‌های اخیر نظریه‌ای را مطرح کرد که اصولا دشمنان امریکا به نحو اعم و شاید جمهوری اسلامی به نحو اخص و مسلمانان, غرب را با بدبینی تحلیل می‌کنند و معتقدند که همیشه بر علیه آنها توطئه‌هایی وجود دارد ولی خود آنها عقب مانده‌اند و خود آنها مشکل دارند. خود آنها ضعف‌هایشان را به دیگران فرافکنی می‌کنند.

در اینجا حرف او را در واقع کسانی برای ما به نوعی بازتاب دادند و کتاب‌هایی نوشته شد، «جستارهایی در تئوری توطئه» کسانی آمدند و در قالب نظریه‌پرداز داخلی، حالا نام بردنشان ضرورتی ندارد، ولی گفتند که اصولا باورمندی به تئوری توطئه باور فاشیست‌ها و کمونیست‌هاست. دو قرائت فاشیستی و کمونیستی که همیشه با لیبرالیسم و لیبرال دموکراسی غربب در تضاد بوده‌اند از تئوری توطئه استفاده می‌کنند، جهت اینکه همیشه شهروندان خود را برای مقابله با لیبرال دموکراسی آماده نگه می‌دارند و ضعف‌های درونی خود را بپوشانند و با توهمی از یک دشمن خارجی مشکلات داخلی خود را ناچیز جلوه دهند.

طالب زاده: یعنی وقتی آنها می‌گویند ایران تهدید هسته‌ای و یک تهدید امنیتی جهانی هست. چیزی مثل ورد الان مطرح شده است آن توطئه اندیشی نیست ولی این توطئه است.

شاه حسینی: بله شما به تضاد خوبی اشاره کردید و من می‌خواستم لابلای بحث به همین‌جا برسم که شما اشاره کردید. پس برایش یک تئوری قائل‌اند که اصولا آدمی که به توطئه قائل است متوهم است و دچار پارانویا یا بدبینی به فضای بیرونی است و باید برود خودش را درمان کند، این را در جوامع عقب مانده یک بیماری اجتماعی می‌دانستند و به قول خودشان جهان سومی.

در مورد تهدیدهایی که علیه ایران می‌شود، آیا توهم توطئه ندارند؟

سوال ما این بود که خیلی خب گیرم که این باور به فرض درست است، اولا چنین باوری نداریم و معتقدیم در عالم مفهومی به نام توطئه وجود دارد, چون بین قدرت‌ها تزاحم منافع وجود دارد. عالم عالمی نیست که همه چیز بر مبنای ره‌گفت لیبرال دموکراسی آن‌طور که ادعا می‌کنند جلو برود، اگر بود جنگ‌های بزرگ در تاریخ اتفاق نمی‌افتاد و دوره جنگ سرد را نمی‌دیدم و حالا توابع 11 سپتامبر  به این طرف را نمی‌دیدم. حتما چیزی به نام توطئه در عالم هست اما علی فرض که حرف آنها درست باشد، چرا منکرین تئوری توطئه هر زمان که منافعشان اقتضا می‌کند، به شدت به آن متوسل می‌شوند، آنها که جهان سومی نیستند و به قول خودشان کمونیست یا فاشیست نیستند، آنها لیبرال دموکراتند، چرا این مفهوم را در بزرگترین ابعاد ممکن استفاده می‌کنند.

اولا: هولوکاست. هولوکاست، بزرگترین تئوری توهم توطئه است که با آن یک کشور جعلی به نام اسرائیل ایجاد کرده‌اند،

ثانیا: بدبینی به انرژی هسته‌ای ایران، بزرگترین تحریم تاریخ فعلا بر علیه کشور عزیز ما شکل گرفته است و فقط همه‌اش بر مبنای یک توهم بود که شما ممکن است در آینده به سوء استفاده از انرژی هسته‌ای به سمت صلاح هسته‌ای بروید. آیا این توهم توطئه نیست؟

 

توهم توطئه / دشمن شناسی / تیه

 

ثالثا: مفهوم تروریسم اسلامی که در ده‌ها و صدها فیلم بیان می‌کنند.

رابعا: ده‌ها شبکه رصد کننده دنیای اسلام  از منظر تئوری توطئه  که حالا «ممری‌تی‌وی» که بحث امشب ماست یکی از آن مصادیق است و حالا به وقتش به آن می‌پردازیم، چگونه است که این‌گونه بدبینانه دنیای اسلام را رصد می‌کنند و کوچکترین حرفی که بر خلاف منافعشان زده شود از آن بوی توطئه استشمام می‌کنند و به عنوان سند جرم در صفحه سایت‌هایی نظیر ممری‌تی‌وی قرار می‌دهند که شما گناه مرتکب شدید و علیه ما توطئه کردید و حرفی زدید که با منافع ما سازگار نیست. با این توضیحات می‌خواهیم به یک جمع بندی برسیم که به نظر من برای مخاطب امروز ما بسیار ضروری است و در ذهن ایرانی‌ها و افکار عمومی ما و فضاهای دانشگاهی هنوز آن قرائت اول پر رنگ است، به دلیل کتاب‌های کسانی که به تبعیت از دانیال پاپس کتاب نوشتند، واقعا هستند کسانی که تئوری توطئه را توهم میدانند و معتقدند دنیا دنیایی نیست که کسی علیه کسی توطئه کند و آدمها وقتی که در این رقابت کم می‌آورند به رقیب خود انگ توطئه‌چینی می‌زنند. بعضی‌ها واقعا تصور غالبشان این است.

ما می‌خواهیم امشب به این بحث کمی جدی ورود کنیم، مصادیقش را ببینیم و بگوییم کسانی بانی این ایده هستند که توطئه توهم است چرا عندالزوم بزرگترین حرکت‌های استراتژیک جهانی‌شان را با این توطئه پیش می‌برند.11 سپتامبر به این طرف را نگاه کنید، همه‌اش یک تئوری توطئه بزرگ بود که با آن دو کشور مسلمان را در شرق و غرب جمهوری اسلامی ایران اشغال کردند، این توطئه نبود؟ اصولا می‌خواهیم بگوییم که اولا پس چیزی به نام توطئه وجود دارد و انکار توطئه هم بخشی از همین استراتژی توطئه است، من می‌خواهم این را عرض کنم؛ یعنی نه تنها توطئه وجود دارد، بخشی از فرایند توطئه این است که توطئه را توهم بدانند و به مخاطب پاک‌سرشت و پاک‌طینت خود اینگونه القا کن که هر زمان حرفی از توطئه زدی متوهمی، دچار پارانویا شدی، دچار بدبینی افراطی شدی و مشکل داری و باید خودت را به طبیب نشان دهی. این بدنه تئوریک بحث امشب ماست که انشالله مصادیقی را باهم می‌بینیم.

طالب زاده: بد نیست اشاره کنم که همه این صحبت‌ها، تئوری توطئه، دفاعی در مقابل انقلاب اسلامی بود, یعنی اینها باید برای خودشان یک سیستمی درست می‌کردند. وقتی امام به صحنه آمدند امتی پشت امام ایستاد و ماندنی شد، یعنی با هیچ کودتایی محو نشد، بعد جنگ را تحمیل کردند، محو نشد و شروع کردند به تئوریزه کردن کلمات و یا استراتژی برای حمله به جمهوری اسلامی که از اولش امام چیزهایی گفتند که سیستم را شوکه کرد. از آن اول معرفی کشور صهیونیستی به عنوان یک غده سرطانی این اولین بار بود.

یعنی حالا فلسطین یک جنگ‌های پاتکی می‌کردند و به جنگ نمی‌رسید، یک کشوری می‌آید و این موضوع را تئوریزه می‌کند که یک کشور جعلی هست و به آمریکا که صاجب اسرائیل است می‌گویند شیطان بزرگ. واقعا غرب اینجا می‌ماند و باید اینجا یک سیتم پدافندی درست می‌کرد و سیستم پدافندی‌اش را امثال اشراری مثل دانیال پایپس، هوروویتس و اندیشکده هایی که در واشنگتن دهه هشتاد شکل گرفت.

 

توهم توطئه / دشمن شناسی / تیه

 

از اینجا باید بفهمیم که یک چیز قوی به صحنه آمده است که همه این توهم توطئه‌ای که امشب میخواهیم بحث کنیم درست شد. برای مقابله با این هجمه ایدئولوژیک که در صحنه آمد, آنها در واقع می‌خواهند یک طوری پدافند کنند یک چیزی به صحنه آمده و دست پاچه شدند. چون امام یک شمارش معکوس اعلام کرد همین روز قدس یک شمارش معکوس دیگر برای صهیونیست‌ها است و اینکه اینجا بالاخره آزاد می‌شود و خیلی‌ها هم به این موضوع باور دارند، بعد برای مقابله با این عبارت، با این افق و با این بصیرت باید پدافندی می‌ساختند، امثال دانیال پایپس که پدرش از بزرگان فرهنگی سازمان سیا است، حالا این را هم می‌دانید که بچه‌هایشان را از همان اول می‌فرستند MIT و هاروارد و ... یعنی آنجاها را خودشان می‌گیرند.

از ریشه کلیمی اروپای شرقی هستند و تسخیر این ایدئولوژی به دست همین‌هاست. جالب است اسامی همه اینها را اگر دربیاوری همه یک جورند، یعنی به قول دوستان دو پاسپورته‌اند، یعنی یک پاسپورت اسرائیلی و دیگری امریکایی است. این هم مهم است. بنابراین وقتی ما می‌گوییم تئوری توطئه، سیستم پدافندی اینهاست در مقابل ایدئولوژی که به صحنه آمده و فقط این نیست بلکه همه چیز را به هم می‌ریزد، از سال اول انقلاب اسلامی ژئوپولوتیک جهان عوض می‌شود، امروز هم ادامه همان است لذا باید متوجه باشیم که خود انقلاب است که مهاجم است، حالا او دارد کم می‌آورد و می‌بافد. حالا این مثال را شما فرمودید که یکی از انگ‌هایی که به ایران می‌زنند همین توهم توطئه است که ایران تهدید هسته ای ست.

کشوری که خودش کلاهک هسته‌ای دارد از تهدید بودن ایران دم می‌زند

کشوری که خودش چند صد کلاهک هسته‌ای دارد، تهدید نیست، آن کشوری که بمب اتم زده و چند هزار کلاهک هسته‌ای دارد؟ آن تهدید نیست، حالا ایران که ندارد و می‌گوید نخواهد داشت تهدید است! به خاطر همین تهدید است که شما وقتی می‌خواهید بروید لبنیات بخرید باید دوبرابر بخرید. بانک مرکزی را محاصره کرده‌اند. می‌خواهم بگویم این بحث‌ها مهم است. اینها از یک جا شروع کرده‌اند و ما درست پیگیری نکرده‌ایم.

چند سال است که ما داریم صحبت می‌کنیم که آقا این فیلم‌هایی که درست می‌کنند، درباره تهدید هسته‌ای ایران، چقدر فیلم سینمایی هالیوود درست کرده که ایران تهدید هسته‌ای است، یعنی فانتزی‌هایی که ایران، تحلیل‌های و رویاهای که ایران اینگونه هست و ما هم از آن گذشتیم، حتی آن کمپانی‌ها را به دادگاه نکشیدیم و جا داشت که می‌کشیدیم. اوایل ماه رمضان یک مصاحبه‌ای داشتیم با فرانسیس بوی وکیل آمریکایی که چرا ایران این کمپانی‌های هالیوود را به دادگاه نکشید, ایران در شهرهای بزرگ امریکا بمب‌های کثیف کار می‌گذارد، بمب‌های کوچک هسته‌ای، لذا این را به تدریج ساختند تا جایی رسیدند، خیلی از مردم امریکا واقعا می‌گویند ایران یک تهدید هسته‌ای است و لذا به امروز می‌رسیم که آن را عملیاتی کردند. سال هاست می‌گویند که بانک مرکزی را تحریم کنیم.

من سال ۲۰۰۶ از روی تلوزیون آمریکا چیزهایی ضبط کردم، میزگرد هایی برای CNN که آخر یکی از این میزگردها یک آقایی با اسم اسرائیلی در میزگرد گفت که من دارم به اینها می‌گویم که بهترین کار این است که بانک مرکزی ایران را تحریم کنید، فروش نفت ایران را تحریم کنید. عین عبارات ۲۰۰۶ است. یعنی اینها خیلی فشار آوردند که به اینجا رسیدند که با ناجاوانمردی و دروغ، بعد ما اگر چیزی بگوییم که مثلا فلان موضوع این‌گونه است، می‌گویند این توهم توطئه است.

شاه حسینی: من از صحبت‌های حضرت عالی استفاده می‌کردم، مثالی به یادم آمد از تاریخ علم طب در قرن ۱۹، شخصیتی داریم به نام دکتر سنل‌وایز، کسی بود که اولین بار از نقش ویروس‌ها و باکتری‌ها در ایجاد عفونت در بدن گفت. آن موقع هیچکس هیچ میکروبی را زیر میکروسکوپ مشاهده نکرده بود، او را متوهم دانستند و گفتند تو چطور معتقدی موجودی که دیده نمی‌شود می‌تواند انسان را از پا در بیاورد؟ و او آن‌قدر به خیال‌پردازی و توهم متهم شد که اواخر عمر واقعا دچار روان‌پریشی شده بود و کلا از فضای همکارانش عزلت گرفته بود، چون او را انسانی متوهم می‌دانستند.

یک قرن که گذشت تازه متوجه شدند آن دکتر درست می‌گفت. گاهی وقت‌ها جهل یک خطر از سر این است که ما نسبت به آن جاهلیم، نمی‌دانیم و انکارش می‌کنیم، ولی به این معنا نیست که آن خطر در سیستم ایمنی وجود ندارد. باز مثالش این‌طوری است ما یک بیش‌فعالی داریم و یک جمود، رخوت و کم کاری. اگر سیستم ایمنی ما دچار بیش‌فعالی شود، دچار خود ایمنی می‌شویم، یعنی یک خورده بی‌خودی هم ممکن است بیگانه بشناسد بدن و به بافت‌های خودی هم آسیبی بزند. ولی وای به حال بدنی که سیستم ایمنی‌اش مختل شده باشد، چنین سیستمی دچار (immunodeficiency) یا فقدان ایمنی اکتسابی یا مادر زاد باشد، این فرد قطعا می‌میرد یعنی مرگ نتیجه قطعی فقدان سیستم ایمنی است.


منبع : افق
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید