امروز : 04 تير 1398::23:25
کد خبر : 2050
سه شنبه 16 شهريور 1395 - 19:20

گزارشات تیه از اردوی تخصصی نخبگانی استکبارستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن (بخش یازدهم)

مقابل جامعه جهانی جه تدبیری باید داشت و چگونه رفتار کرد

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: کشورهای آمریکای جنوبی غیر از برزیل به زبان اسپانیایی حرف می‌زنند، یعنی از مکزیک که جنوب آمریکا است اسپانیایی حرف می زنند تا شیلی که این پایین نقشه قرار دارد، نواری که اینجا قرار دارد شیلی است. اروگوئه، پاراگوئه، کلمبیا و آرژانتین همه اینها به زبان اسپانیایی حرف می‌زنند و یک چیز خیلی عجیبی است یعنی تمام این منطقه غیر از برزیل بقیه به زبان اسپانیایی حرف می زنند؛ برزیل هم پرتغالی سخن می‌گوید.

مشروح گزارش اختصاصی پایگاه جامع‌حوزوی تیه از سخنان آقای حسام حائری، در کارگاه «راهبردهای استکبار ستیزی» (قسمت دوم)

مقابل جامعه جهانی جه تدبیری باید داشت و چگونه رفتار کرد

به گزارش خبرنگار سرویس قرآن و معارف پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، در اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن», آقای حسام حائری، در کارگاه «راهبردهای استکبار ستیزی» را باز کرده و تدریس نمود. متن زیر، بخش دوم مشروح این کارگاه می‌باشد. شایان ذکر است که اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن» مردادماه سال 95 در بین نخبگان دانش‌آموزی استان یزد، در محل اردوگاه شهدای امداد هلال احمر در کنار سلسله کوه‌های شیرکوه در کنار روستای علی آباد تفت برگزار شد که اساتید مختلف حوزوی و فعالان فرهنگی کشوری، به بررسی موضوع استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در قرآن کریم پرداختند. این اردو به عنوان پنجمین اردوی تخصصی نخبگان دانش اموز استان یزد بود که از سال 1390، هر ساله تابستان‌ها در استان یزد و قم برگزار می‌گردد. اردوی سال 95 با همکاری پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، موسسه فرهنگی مدرسه عشق، گروه فرهنگی - رسانه ای سیدالشهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، مجمع هم‌اندیشی نخبگان استان یزد و فعالین فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان یزد و کانون فرهنگی عروج دارالعباده در تاریخ 2-6 مرداد 1392  برگزار گردید. (برای مشاهده قسمت اول آقای حائری کلیک کنید.)

 اواسط قرن نوزدهم انگلیس نیروی دریایی چین را شکست داد و هند هم که مستعمره انگلیس بود گفت: بلایی سر شما می‌آورم. هند مواد مخدر تولید می‌کرد و از این کشور وارد چین می‌کرد، اکثر مردم چین را معتاد به مواد مخدر کرده بود, جنگ آن دوره جنگ تریاک معروف شد، به جنگ افیون؛ افیون یعنی تریاک. جنگی است که انگلیس علیه چین راه انداخته بود و جالب است هند تولید تریاک می‌کرد و چین مصرف می‌نمود. گذشت تا تقریباً سال ۱۹۰۰ که امریکا وارد چین شود و کشورهای مختلف مانند آلمان، فرانسه و انگلیس وارد چین شدند، آن موقع زمانی بود که آمریکا وارد شد.

 

استکبار ستیزی / دشمن شناسی / تیه / یهودپژوهی / صهیونیسم

 

انگلیس کاری که سر چین و هند آورد، سر کشورهای جنوب چین مانند فیلیپین، مالزی, اندونزی, و کشورهایی که در این رده قرار دارند هم آورد و بعد آمریکایی که شما می‌شناسید. هنوز هم در آفریقا خیلی از کشورهایی هستند که مستعمره فرانسه هستند. مثلاً مالی! که هنوز هم نیروی نظامی فرانسه در مالی مستقر است. فرانسه، آلمان، هلند، انگلیس، آمریکا، پرتغال! هنوز در بندرعباس قلعه پرتغالی‌ها هست که خواستند وارد شوند و ایرانی‌ها مقاومت کردند و نگذاشتند وارد شوند و گرنه پرتغالی‌ها تا خلیج فارس و بندرعباس خودمان آمده بودند و در بندرعباس قلعه هم زده بودند.

همه کشورهای آمریکایی جنوبی غیر از برزیل به اسپانیایی سخن می‌گویند

یعنی کل آمریکای جنوبی یا اسپانیایی و یا پرتغالی حرف می‌زنند، خود اسپانیا و پرتغال در این یک تکه قرار دارند . از این جا آمده‌اند، اقیانوس اطلس را طی کردند، کل آمریکای جنوبی را گرفتند و زبان خودشان را حاکم کردند. همه این بومی‌ها برای خودشان تمدن بودند، از این سرزمین‌ها, کنده‌اند و برده‌اند به اروپا. همه اینها را گفتیم برای اینکه این یک ذرّه اروپا که همین یک تکه است، می‌دانید که ایران یک سوم کل اروپا خاک دارد یعنی کل اروپا ۳ برابر ایران است, اروپایی که ۳ برابر ایران است و جمعیتش تقریباً برابر امریکا است، این یک ذره جمعیت، این یک ذره مساحت چه کسی به او اجازه داد که برود و این پیمایش را در عالم بکند؟ چه کسی به او اجازه می‌داد که برود و این گسترش را در عالم ایجاد کند؟ بومی‌های استرالیا را پوست سرشان را بکند؟ کل آمریکا را بگیرد و بومی‌های آنجا را غارت کند؟ چه کسی به او اجازه می‌داد که به آمریکای جنوبی بیاید؟

همین کریستوف کلمب از همین جا رفته بود و کشور کلمبیا به نام ایشان است، از همین اسپانیا و پرتغال راه افتاده بود و رفته بود. کریستوف کلمب همین نقشه‌های مسلمان‌ها را از جهان به دست آورده بود و راه افتاد که کشورها را بگیرد، از خودشان نقشه نداشتند! از جهان اسلام گرفته بودند، نقشه‌اش که مال ما بودند. ما نقشه جهان را داشتیم، چرا ما نرفتیم که بگیریم؟ چون مستکبر نیستیم, یعنی برای خودش یک مقام کبریایی قائل است که می‌گوید تو بومی پاپتی، من باکلاس و لباس، تجهیزات و اسلحه حق دارم که بیایم و به تو حکومت کنم.

 

استکبار ستیزی / دشمن شناسی / تیه / یهودپژوهی / صهیونیسم

 

زمانی که خود را بالاتر از دیگران تشخیص دادی، مستکبر می‌شوی

این می‌شود خیلی مصداقی و ملموس، مستکبر. مستکبر کسی است که به خودش حق می‌دهد براساس معیارهایی که خودش تشخیص می‌دهد، به خودش حق بدهد که برود و استعمار کند، اشغال کند و برای دیگران حق تعیین نماید. در بحث هسته‌ای، آمریکا که با ما مشکل دارد، ببخشید شما سر پیاز هستید یا ته پیاز! خودت که بمب هسته‌ای داری. تو به من چه کار داری، ما که هنوز نداریم. اگر بمب اتم بد است چرا تو داری و اگر خوب است چرا ما نداشته باشیم؟ نه من آمریکا هستم، حق وتو دارم در عالم، من حق دارم که داشته باشم و تو حق نداری. این حق را چه کسی مشخص کرد؟

مستکبر کسی است که حق را مشخص می‌کند، هر کسی که گفت حق این است، او مستکبر است. حالا یا خودش معیار حق است و گفت که من خودم تشخیص می‌دهم، این حق وتو از جنگ جهانی دوم حدود ۶۰ سال پیش که آلمان به کشورهای اطراف خود در اروپا حمله کرد و همین راه را ادامه داد تا روسیه، آفریقا، مصر و...، او را شکست دادند و در جنگ جهانی دوم ۱۹۴۵ تمام شد، الان نزدیک ۶۰ سال است که از آن می‌گذرد. بعد از جنگ جهانی دوم، یک سازمان تشکیل شد در جهان به نام سازمان ملل که یک‌سری از کشورها در آن حق وتو و حق انحصاری پیدا کردند، ۵ کشور آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین.

حق وتو نمادی از استکبار بعضی کشورها

پنج کشور گفتند که حق را ما مشخص می‌کنیم، الان دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد انتخاب شود، مجمع عمومی سازمان ملل از همه کشورهای دنیا عضو آن هستند و یک مجمع عمومی است که از کشورهای مختلف دنیا عضو آن هستند و حدود دویست و خرده‌ای عضو آن هستند، اینها حق انتخاب دبیرکل سازمان ملل را ندارد. این پنج کشور، نه کل شورای امنیت بلکه این پنج کشوری که حق وتو دارند دبیرکل را پیشنهاد می‌دهند و مجمع عمومی انتخاب می‌کند. نظمی که الان در دنیا حاکم است، اینگونه می‌باشد که پنج کشور در دنیا پیشنهاد می‌دهند که فلانی دبیر کل سازمان ملل باشد. یعنی رئیس جهان باشد، بقیه این پنج کشور می‌نشینند به گزینه‌ای که این پنج کشور انتخاب کرده‌اند رای آری یا نه می‌دهند.

 

استکبار ستیزی / دشمن شناسی / تیه / یهودپژوهی / صهیونیسم

 

این وضعیت مسخره جهان الان است که پنج کشور سیادت می‌کنند و بر ۲۰۰ و خرده‌ای کشور دیگر. چه کسی به شما این حق را داده است؟ یک جنگ شد به نام جنگ جهانی اول، جنگی هم به نام جنگ جهانی دوم ۱۹۴۵ تمام شد، دنیا دید که دو جنگ جهانی بزرگ صورت گرفته و کلی هزینه داده شد و چند میلیون آدم کشته شد. باید یک نظم ایجاد کنیم و این پنج کشور آمدند و گفتند که ما می‌خواهیم قدرت ایجاد کنیم، ما مستکبر عالم هستیم و زورمان می‌رسد. ما بمب اتم داریم، قدرت و زورمان زیاد است، می‌آییم و نظم جدید را ایجاد می‌کنیم.

سازمان ملل را ایجاد کردند، قواعدی وضع نمودند، شورای امنیت تشکیل دادند، قوانینی در کشورهای دیگر تصویب ساختند، می‌گویند بر اساس قانونی که ما می‌گذاریم این باید دنیا اداره شود. دبیرکل سازمان ملل را ما پیشنهاد می‌دهیم و شما فقط می‌گویید آری یا نه، حق انتخاب کامل ندارید، این می شود مستکبر. هر کسی بیاید و بگوید که حق یعنی من، او می‌شود مستکبر. با این تعریف خدا متکبر است و تنها متکبر خداست, چون خدا می‌گوید که حق را من مشخص می‌کنم. شما در زندگی باید معیار داشته باشید, تصمیمی که می‌گیرید آیا درست است یا نه. شما در زندگی، دائما تصمیم می‌گیرید و این تصمیم شما بر اساس چه معیاری است؟

اگر این معیار از خودتان باشد، شما هم مستکبر شده‌اید. معیار را از کجا آورده‌اید، آیا کتابی خوانده‌اید که آن هم باز استکبار می‌شود. هر تصمیمی که من می‌گیرم باید مشخص شود که ریشه‌اش کجاست. کسی که زندگی ایمانی دارد، لزوما درگیر با مستکبرین می‌شود, چون لحظه به لحظه محاسبه می‌کند این تصمیمی که گرفتم درست است یا نه؟ اگر بر اساس معیار خود ساخته‌ای بود، خودش مستکبر است, اما اگر بر اساس معیار دیگر ساخته بود، مستکبر شخص دیگری می‌شود.

در دنیا معیار مشخص کرده‌اند، مثلا سازمان WTO تجارت جهانی مشخص می‌کند که قوانین تجارت جهانی این است، اگر من عضو سازمان تجارت جهانی شدم که الان ایران عضو آن نیست، خیلی‌ها اصرار می‌کنند ولی ایران هنوز نشده است، اگر عضو آن باشم, آمده‌ام بر اساس معیارهای مستکبر کارهایم را تطبیق می‌دهم. چون او بر اساس معیارهای اسلامی که مشخص نکرده است. یک معیارهایی را تعیین کرده که اگر من آنها را پذیرفتم بر اساس قاعده آن عمل کرده‌ام. اما اگر بخواهم به معیارهای تنها متکبر عالم خداوند عمل کنم, با او درگیر می‌شوم. اصلا نمی‌توانم عضو WTO باشم.

اگر عضو WHO، سازمان بهداشت جهانی بودم، گفتم که سازمان بهداشت من استانداردهایش بر اساس استانداردهای جهانی است، همه رشته‌های پزشکی و پرستاری و ... زیر نظر سازمان بهداشت جهانی است. این معیارها را چه کسی مشخص کرده است، اگر بر اساس معیارهای الهی است, من مشکلی ندارم و اگر بر اساس معیارهایی از شما مشخص کرده‌اید، آیا شما مستکبر هستید؟ متکبر فقط خداست. شما بر اساس چه معیاری انتخاب رشته کرده‌اید؟ ریاضی، هنر، فنی‌حرفه‌ای، کارودانش، انسانی، تجربی، یا مثلاً بچه‌های بالاتر رفته‌اند در انسانی, فلسفه، جامعه‌شناسی، روانشناسی می‌خوانند. معیار شما چه بود؟ توانایی، علاقه، بازارکار و ... اینها شد معیار!؟ خوب است ولی قضیه استکبار در کجای این، جا دارد؟

 

استکبار ستیزی / دشمن شناسی / تیه / یهودپژوهی / صهیونیسم

 

این استکبار خیلی چیز بزرگ و لوکسی است که در کشورهای بزرگ، چین، انگلیس و اینها است؛ در زندگی ما هیچ نقشی ندارد؟ در هر رده سنی و تحصیلی هستند، باید مشخص کنم بر اساس چه معیاری انتخاب می‌کنم. کار سخت می‌شود اما بلاخره باید سختش کرد. این کار را می‌کنند که خود را پایین می‌اندازند و جلو می‌رود به این امید که چیزی می‌شود، کاسبی، مهندسی، دکتری، استادی و بلاخره چیزی می‌شود. یک عمر می‌کند و از دنیا می‌رود اما زمینه سازی برای ظهور، تلاش برای ظهور و آرمان‌ها، امام زمان و انقلاب اسلامی، تربیت، رشد و اینها دیگر در این قضیه جا ندارد.

اگر اینها مدنظر است باید این معیارها را وارد کرد و حواسمان به استکبار باشد، ولی اگر همین طور می‌خواهیم زندگی کنیم چه کار به استکبار داریم؟ یک چیز جالب به شما بگویم، یک فیلمی سال گذشته خود انگلیسی‌ها ساختند به نام ملکه صحرا، در  این فیلم به عربستان می‌گویند آل سعود. در منطقه چند آل وجود دارد که درگیری اصلی با اینها است. در اردن آل هاشم، در عربستان آل سعود، در قطر آل ثانی، در امارات آل نهیان، در بحرین آل خلیفه و در کویت آل فلان حاکم است.

فیلم ملکه صحرا نمایش تاسیس آل سعود

در فیلم ملکه صحرا خانمی بود به نام گرت رود بل، صدمین سالگرد اقدام این خانم در کشورهای عربستان و عربی بود و از ایران هم شروع می‌کند و سپس می‌رود به کشورهای دیگر, عربستان، اردن و کشورهای دیگر را این خانم انگلیسی می‌گردد، با شتر با عرب‌ها عکس گرفته، صد سال قبل تمام منطقه را می‌گردد. یک آلی به نام آل سعود، این زن انگلیسی می‌آید این قبیله سعودی‌ها را پررنگ می‌کند و اینها را می‌اندازد به جان قبایل دیگر و جنگی را صورت می‌دهد، آل سعود پدرشان ملک عبدالله بود و الان مرده است، می‌آیند کشور سعودی را تشکیل می‌دهند. آل هاشم را در اردن برجسته می‌کند، این پادشاهی که در قرآن هست, نوه آن هاشمی است که با آن خانم می‌پریده؛ در قطر هم آل ثانی بوده و بقیه هم طبق آن نموداری که به شما نشان دادم.

 


منبع : اختصاصی پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید