امروز : 02 ارديبهشت 1398::04:03
کد خبر : 2050
سه شنبه 16 شهريور 1395 - 19:20

گزارشات تیه از اردوی تخصصی نخبگانی استکبارستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن (بخش یازدهم)

مقابل جامعه جهانی جه تدبیری باید داشت و چگونه رفتار کرد

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: کشورهای آمریکای جنوبی غیر از برزیل به زبان اسپانیایی حرف می‌زنند، یعنی از مکزیک که جنوب آمریکا است اسپانیایی حرف می زنند تا شیلی که این پایین نقشه قرار دارد، نواری که اینجا قرار دارد شیلی است. اروگوئه، پاراگوئه، کلمبیا و آرژانتین همه اینها به زبان اسپانیایی حرف می‌زنند و یک چیز خیلی عجیبی است یعنی تمام این منطقه غیر از برزیل بقیه به زبان اسپانیایی حرف می زنند؛ برزیل هم پرتغالی سخن می‌گوید.

مشروح گزارش اختصاصی پایگاه جامع‌حوزوی تیه از سخنان آقای حسام حائری، در کارگاه «راهبردهای استکبار ستیزی» (قسمت دوم)

مقابل جامعه جهانی جه تدبیری باید داشت و چگونه رفتار کرد

به گزارش خبرنگار سرویس قرآن و معارف پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، در اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن», آقای حسام حائری، در کارگاه «راهبردهای استکبار ستیزی» را باز کرده و تدریس نمود. متن زیر، بخش دوم مشروح این کارگاه می‌باشد. شایان ذکر است که اردوی تخصصی «استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در مکتب قرآن» مردادماه سال 95 در بین نخبگان دانش‌آموزی استان یزد، در محل اردوگاه شهدای امداد هلال احمر در کنار سلسله کوه‌های شیرکوه در کنار روستای علی آباد تفت برگزار شد که اساتید مختلف حوزوی و فعالان فرهنگی کشوری، به بررسی موضوع استکبار ستیزی و تفکر انقلابی در قرآن کریم پرداختند. این اردو به عنوان پنجمین اردوی تخصصی نخبگان دانش اموز استان یزد بود که از سال 1390، هر ساله تابستان‌ها در استان یزد و قم برگزار می‌گردد. اردوی سال 95 با همکاری پایگاه صهیون‌پژوهی تیه، موسسه فرهنگی مدرسه عشق، گروه فرهنگی - رسانه ای سیدالشهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، مجمع هم‌اندیشی نخبگان استان یزد و فعالین فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان یزد و کانون فرهنگی عروج دارالعباده در تاریخ 2-6 مرداد 1392  برگزار گردید. (برای مشاهده قسمت اول آقای حائری کلیک کنید.)

 اواسط قرن نوزدهم انگلیس نیروی دریایی چین را شکست داد و هند هم که مستعمره انگلیس بود گفت: بلایی سر شما می‌آورم. هند مواد مخدر تولید می‌کرد و از این کشور وارد چین می‌کرد، اکثر مردم چین را معتاد به مواد مخدر کرده بود, جنگ آن دوره جنگ تریاک معروف شد، به جنگ افیون؛ افیون یعنی تریاک. جنگی است که انگلیس علیه چین راه انداخته بود و جالب است هند تولید تریاک می‌کرد و چین مصرف می‌نمود. گذشت تا تقریباً سال ۱۹۰۰ که امریکا وارد چین شود و کشورهای مختلف مانند آلمان، فرانسه و انگلیس وارد چین شدند، آن موقع زمانی بود که آمریکا وارد شد.

 

استکبار ستیزی / دشمن شناسی / تیه / یهودپژوهی / صهیونیسم

 

انگلیس کاری که سر چین و هند آورد، سر کشورهای جنوب چین مانند فیلیپین، مالزی, اندونزی, و کشورهایی که در این رده قرار دارند هم آورد و بعد آمریکایی که شما می‌شناسید. هنوز هم در آفریقا خیلی از کشورهایی هستند که مستعمره فرانسه هستند. مثلاً مالی! که هنوز هم نیروی نظامی فرانسه در مالی مستقر است. فرانسه، آلمان، هلند، انگلیس، آمریکا، پرتغال! هنوز در بندرعباس قلعه پرتغالی‌ها هست که خواستند وارد شوند و ایرانی‌ها مقاومت کردند و نگذاشتند وارد شوند و گرنه پرتغالی‌ها تا خلیج فارس و بندرعباس خودمان آمده بودند و در بندرعباس قلعه هم زده بودند.

همه کشورهای آمریکایی جنوبی غیر از برزیل به اسپانیایی سخن می‌گویند

یعنی کل آمریکای جنوبی یا اسپانیایی و یا پرتغالی حرف می‌زنند، خود اسپانیا و پرتغال در این یک تکه قرار دارند . از این جا آمده‌اند، اقیانوس اطلس را طی کردند، کل آمریکای جنوبی را گرفتند و زبان خودشان را حاکم کردند. همه این بومی‌ها برای خودشان تمدن بودند، از این سرزمین‌ها, کنده‌اند و برده‌اند به اروپا. همه اینها را گفتیم برای اینکه این یک ذرّه اروپا که همین یک تکه است، می‌دانید که ایران یک سوم کل اروپا خاک دارد یعنی کل اروپا ۳ برابر ایران است, اروپایی که ۳ برابر ایران است و جمعیتش تقریباً برابر امریکا است، این یک ذره جمعیت، این یک ذره مساحت چه کسی به او اجازه داد که برود و این پیمایش را در عالم بکند؟ چه کسی به او اجازه می‌داد که برود و این گسترش را در عالم ایجاد کند؟ بومی‌های استرالیا را پوست سرشان را بکند؟ کل آمریکا را بگیرد و بومی‌های آنجا را غارت کند؟ چه کسی به او اجازه می‌داد که به آمریکای جنوبی بیاید؟

همین کریستوف کلمب از همین جا رفته بود و کشور کلمبیا به نام ایشان است، از همین اسپانیا و پرتغال راه افتاده بود و رفته بود. کریستوف کلمب همین نقشه‌های مسلمان‌ها را از جهان به دست آورده بود و راه افتاد که کشورها را بگیرد، از خودشان نقشه نداشتند! از جهان اسلام گرفته بودند، نقشه‌اش که مال ما بودند. ما نقشه جهان را داشتیم، چرا ما نرفتیم که بگیریم؟ چون مستکبر نیستیم, یعنی برای خودش یک مقام کبریایی قائل است که می‌گوید تو بومی پاپتی، من باکلاس و لباس، تجهیزات و اسلحه حق دارم که بیایم و به تو حکومت کنم.

 

استکبار ستیزی / دشمن شناسی / تیه / یهودپژوهی / صهیونیسم

 

زمانی که خود را بالاتر از دیگران تشخیص دادی، مستکبر می‌شوی

این می‌شود خیلی مصداقی و ملموس، مستکبر. مستکبر کسی است که به خودش حق می‌دهد براساس معیارهایی که خودش تشخیص می‌دهد، به خودش حق بدهد که برود و استعمار کند، اشغال کند و برای دیگران حق تعیین نماید. در بحث هسته‌ای، آمریکا که با ما مشکل دارد، ببخشید شما سر پیاز هستید یا ته پیاز! خودت که بمب هسته‌ای داری. تو به من چه کار داری، ما که هنوز نداریم. اگر بمب اتم بد است چرا تو داری و اگر خوب است چرا ما نداشته باشیم؟ نه من آمریکا هستم، حق وتو دارم در عالم، من حق دارم که داشته باشم و تو حق نداری. این حق را چه کسی مشخص کرد؟

مستکبر کسی است که حق را مشخص می‌کند، هر کسی که گفت حق این است، او مستکبر است. حالا یا خودش معیار حق است و گفت که من خودم تشخیص می‌دهم، این حق وتو از جنگ جهانی دوم حدود ۶۰