امروز : 07 بهمن 1398::15:44
کد خبر : 2003
دوشنبه 08 شهريور 1395 - 14:19

متن جلسات دوره دشمن شناسی سایبری (5)

بی‌توجهی مسئولین به لو رفتن اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی

پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: بعضی از نهادهای ناظر بر امنیت فضای سایبر در کشور الان تکنیکی نگاه می‌کنند، لذا می‌بینید در تصمیم‌گیری هایشان به جای اینکه بیایند مسئله‌ای مثل شبکه‌های اجتماعی را به نوعی اگر برطرف نمی‌کنند حداقل بتوانند تغییر ارگانیک بدهند. برعکس خودشان می‌روند در آن فضاها یوزر می سازند که اطمینان بدهند که اگر می‌ایید اینجا ما مراقبیم، پس با اطمینان بیایید وخیالتان راحت باشد که مسئله‌ای پیش نمی‌آید.

گزارش اختصاصی پایگاه تیه از سلسله مباحث امنیت در نبردگاه سایبر، قسمت دوم (بخش اول)

بی‌توجهی مسئولین به لو رفتن اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی

به گزارش خبرنگار سرویس راهبردی پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: اندیشکده یقین در کارگاه امنیت در نبردگاه سایبر به بررسی امنیت سایبرنتیک پرداخته است، این کارگاه به بررسی آنچه نظارت جهانی توسط ایالات متحده و انگلیس نامیده شده، پرداخته است، و اسناد معتبری که از سوی نهادهای مرتبط آمریکایی منتشر شده است، ضمیمه این دروس گشته است. (برای مشاهده بخش اول، دوم، سوم و چهارم این مبحث کلیک کنید.)

جلسه دوم دوره امنیت استراتژی در نبردگاه سایبر در خدمتتان هستیم، اجمالا جلسه گذشته را توضیح بدهم ،پنج محوری که در حوزه کنترل ،امنیت، قدرت، ژئوپلیتیک فضای سایبر و حوزه سطوح ترکیبی دکترینال در حوزه‌های اطلاعاتی نظامی بود که خاصتا ما با آن شق دوازدهم یعنی اینتلیجنس استراتیولوژی کار داشتیم. این پنج قسمت را که توضیح دادیم در واقع پاسخ به آن سوالی بود که اول جلسه هم مطرح شد. اینکه امروز فضای سایبر روی همه زمینه‌ها تاثیر داشته, یعنی شما در هر حوزه که بهش نگاه کنید، سیاست، اقتصاد حتی مذاهب, فضای سایبر تاثیرات عمیقی را گذاشته و هیج حوزه‌ای نیست که توانسته باشه حالت سنتی خودش را حفظ کرده باشد.

اما اصل مسئله برای شناخت فضای سایبر که بعد بخواهیم در نتیجه تامین امنیت بکنیم برای آن، این است که باید بدانیم آن مولفه‌هایی که از ابتدا مالکین امروز فضای سایبر که حدود صد سال پیش این فضا را ایجاد کردند, مواردی که از ابتدا روی کاغذ مدنظر داشتند و می‌گفتند این فضا را تشکیل می‌دهیم تا به این موارد برسیم. آنها چیست؟ بقیه موارد مزایای جانبی که چه مدنظر بود و چه مدنظر نبوده است. پیش آمده یک‌سری نکات بود که از ابتدا باید محقق می‌شد، پنج مورد که جلسه پیش خدمتتان ارائه شد در واقع پاسخ به همان سوال بود، پنج‌تاش تا الان محقق شده است، یعنی همان مواردی که عرض کردم پنج مورد دیگر بعد از جامعه الحاقی یعنی ترکیب فضای سایبر با فضای بیولوژیک ایجاد می‌شود که خاصتا معنای بیوسایبر را باید اول محقق کنند و بعد از آن بروند به این سمت که بتوانند پنج مورد دوم را که بیشتر بحث ذهن خوانی است به طور مستقیم نه از طریق اشتراک در فضای سایبر بروند به سمت پروژه‌هایی که سازمان سیا تحت عنوان ام. کی. اولترا داشته که اسنادش بعد از تقریبا سی سال، بعضی از فیلم‌ها ومستندهایش بیرون آمده و زمینه اولیه تحقیقات علمی یک فضایی بود که امروز در بیوسایبر می‌خواهند به سمت آن بروند.

 

امنیت در نبردکاه سایبر / بی توجهی به اینترنت/ تیه / دشمن شناسی

 

اما در این جلسه تاربخ استراتژیک نظامی نبردگاه جهانی سایبر ارائه خواهد شد. خیلی کوتاه بگویم که علت این نامگذاری و اینکه در این جلسه چه مواردی را عرض خواهیم کرد، اول اینکه چرا بحث تاریخی مهم است که در جلسه دوم مطرح می‌شود و از این جهت که هر پدیده‌ای برای اینکه بخواهد شناخته شود و بعد نسبت به آن تصمیم گرفته شود و شرط بر این باشد که تصمیم‌گیری و شناخت آن برایش صحیح باشد و به خطا نرفته باشیم, بسیار مهم هست که ما تاریخش را از حیث به وجود آمدن آن پدیده و موارد علی که پدیده مد نظر ما معلول تجمیع آن عوامل در کنار یکدیگرهست، این را باید بشناسیم و تا این شناخت در عقبه یک پدیده خاص ایجاد نشود, نمی‌شود نسبت به آن تصمیم صحیح گرفت.

در فضای مجازی درباره تاریخ اینترنت، فقط مطالب تکنیکی می‌توان یافت

چرا که ممکن است به دلایل بسیار کمتر یا بیشتر از هدف مد نظر ما ایجاد شده باشد و این باعث می‌شود که ما یا کمتر توان بگذاریم پس مغفول می‌شویم، نسبت به عواقبی که در آینده دارد یا اینکه توان بیش از حد می‌گذاریم و از حوزه‌های اصلی جا می‌مانیم. نسبت به هر سطحی از خطر و تهدید در حوزه امنیت همان قدر هم باید برایش توان دفاعی گذاشت تا بشود برای این تهدید و آسیب ایجاد توازن کرد. از این نظر لازم است که ما تاریخ فضای سایبر را بررسی کنیم اما تاریخ فضای سایبر را دوستانی که توی این زمینه تحقیقاتی داشتند اگر بررسی کنید در زمینه جستجو در خود فضای سایبر از نظر فارسی خیلی مطالب گیرا نیست و عمدتا ترجمه‌ای است و در  خود زبان انگلیسی هم اگر جستوجو بفرمایید در فضای سایبر و موتورهای جستوجو syber history را اگر سرچ کنید عمدتا از منظر تکنیکی موارد دسته بندی می‌شوند، در واقع دو مفهوم است، یکی سایبر هیستوری و دوم سایبرنتیک هیستوری.

 

امنیت در نبردگاه سایبیر / بی توجهی به شبکه اجتماعی / تیه / دشمن شناسی

 

چون این دوتا را از همدیگر تمییز قائل می‌شوند، عمدتا مواردی که دیده می‌شود از حیث فنی بحث کرده است، من دو یا سه موردش را که بیشتر بود, مثلا از نمونه تایم‌لاین هایی که بیشتر بازخورد داشته و از آن استفاده شده بود، چند مورد را انتخاب کردم و بر اساس این بود که بیشتر بدان مراجعه شده بود، کلا آمده فضای اینترنت و در واقع وب را به عنوان هیستوری و تاریخ فضای سایبر مطرح کرده است و فقط همان ابتدا، بالا سمت چپ آرپانت را مطرح کرده است دیگر، بعد از آن در حوزه شرکت‌های فضایی وب یا مورد بعدی دارپا را مطرح کرده است، سازمان تحقیقات پیشرفته نظامی آمریکا را اما نگفته است نقش آمریکا چیست در حوزه نظامی؟

باز آمده در ذیلش بحث پروتکل و تی سی پی آیی پی و گیت وی و مواردی از این دست را کرده، یعنی اینجا هم دوباره تکنیک فرض شده و یا اینکه اصلا کلا آمدند تایم لاین فضای سایبر را منطبق گرفتند بر تاریخ اینترنت که در این‌صورت هفتاد هشتاد سال از عقبه سایبر می‌سوزد, یعنی اینترنت بعد از گذشت هشتاد سال از اینکه فضای سایبر به صورت جدی در بعد استراتژیک و نظامیش شروع شده بود، اینترنت در آمریکا به وجود آمد، پس ما رویکردمان فنی نیست. پس مطالب را اگر سرچ کنید، می بینید در حوزه تاریخ سایبر این موارد را می‌بینید در حوزه تاریخ سایبرنتیک هم عمدتا می‌بینید وارد زمینه هوش مصنوعی می‌شود تا نهایتا می‌رسد به هوش‌های خود تکامل که بتوانند مثل انسان خودشان یاد بگیرند، حتما نیاز به برنامه‌ریزی نداشته باشند در هر لحظه تا نهایتا به مغز سایبرنتیک می‌رسند.

در حوزه تاریخ سایبرنتیک بر روی سه مورد بحث می‌شود

کل این سه موردی که در حوزه تاریخ سایبرنتیک بحث می‌شود الان در فضای سایبر اگر از منظر استراتژیک نظامی به فضای سایبر نگاه کنید می‌شود یک بازه بسیار کوتاه تقریبا بیست ساله که همین الان در دوره گذارش هستیم. یعنی این‌که در حوزه سایبرنتیک یک تاریخی را می‌گیرند معادل هوش مصنوعی، این اوج تحققش همین الان در بیوسایبر است که در حال وقوعش هستیم و بیشتر در اروپا و کشور فرانسه و بعدا هم به تبع آن در ایران به دلیل اینکه تکنولوژی زود وارد ایران می‌شود، اینجا هم شاهدش خواهیم بود. بخش اصلی که قبل از این بوده در حدود صد سال بیشتر روش کار شده و چیزی که بعد از این جلو خواهیم رفت در حوزه کنترل مغزی به صورت مستقیم، تمام اینها با مواردی که در اینترنت به عنوان تاریخ فضای سایبر و تاریخ سایبرنتیک مطرح می‌شود از دست رفته است.

لذا نگاهمان هم به اینکه آمده‌ایم بعد استراتژیک نظامی را انتخاب کردیم, برای این است که هدف اصلی مالکین این فضا این بود که در حوزه نظامی و استراتژی ازش استفاده کنند و خصوصا همان اصلی که در اطلاعات به عنوان اینتلیجنس در جلسه گذشته عرض کردیم و اینکه به عنوان ویژن 2015 ایالات متحده تعیین شده است. اما خود این مفهوم که چرا استراتژیک نظامی, ما می‌توانستیم بگوییم که تاریخ نظامی استراتژیک سایبر. در واقع بستر کار را گرفتیم سطح استراتژیک در حوزه دکترینال بعد در لوای آن صحبت از نظامی می‌کنیم. آن هم به این دلیل است که عموم افراد که فضای سایبر را می‌بینند، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر این فقط یک معضل فقط در جامعه ما در کارشناسان حوزه IT نیست.

 

امنیت درنبردگاه سایبر / دشمن شناسی / سایبر / تیه / شبکه اجتماعی / دشمن شناسی

 

گاهی نیاز است که از منظر استراتژیک نیز به سایبر نگاه نکرد

سطح تکنیکی را می‌بینند و در همین سطح متوقف می‌شوند و فکر می‌کنند پشت پرده همین است، تکنولوژی و رفاه بشر، عصر ارتباطات. کسانی که یک مقدار عمیق‌تر می‌شوند و می‌بینند سازمان‌های نظامی خط مشی می‌دهند به فضای جهانی سایبر, بستر اصل را نظامی می‌گیرند. اما اگر کمی عمیق‌تر بشوند به همین حد هم قانع نشوند, می‌بینند همان فضاهای نظامی هم از منظر استراتژیک به سایبر نگاه می‌کنند، در واقع اگر تاکتیک و تکنیکی هم استفاده شود, در راستای یک هدف استراتژی کلانی است که از پیش تعیین شده و به نسبت آن مستر پلن, اکشن پلن‌های تاکتیکی و تکنیکی‌شان را مشخص می‌کنند و برایش دوره زمانی‌هایی قائل می‌شوند و اجرای آن در دستور کار قرار می‌گیرد.

اینکه اصل بر استراتژی اول، یعنی شما سایبر را از سطح استراتژیش ببینید بعد حالا نسبت آن را بدهید به سازمان‌های نظامی، از این نظر که نظامی‌ها دقیق‌تر و منظم‌تر عمل می‌کنند. اصطلاحا پرت زمانی، هزینه و سوخت پروژه ندارند، به خاطر خاصیت دیسیپلین نظامی است که حاکم می‌باشد، نظامی‌ها وارد این کار شدند به این دلیل, نه اینکه اساس کار را حتما نظامی بدانیم و بعد همه چیز بیاید ذیل این و گرنه به عنوان مثال در کشور خودمان بعضی از قسمت‌های فضای سایبر و نه عمده‌اش، بعضی از قسمت‌هایش که به بعضی از سیستم‌های نظامی داده شده به همان شکلی پیش می‌رود که دست مخابرات است, یعنی واقعا از آن هویت نظامی خبری نیست. نه به این دلیل که آن سیستم بد کار می‌کند بلکه تکنیکی تعریف کردند.

بعضی از نهادهای ناظر بر امنیت فضای سایبر در کشور الان متاسفانه همچنین نگاهی دارند و تکنیکی نگاه می‌کنند، لذا می‌بینید در تصمیم‌گیری هایشان به جای اینکه بیایند مسئله‌ای مثل شبکه‌های اجتماعی را به نوعی اگر برطرف نمی‌کنند حداقل بتوانند تغییر ارگانیک بدهند. برعکس خودشان می‌روند در آن فضاها یوزر میسازند که اطمینان بدهند که اگر می‌ایید اینجا ما مراقبیم، پس با اطمینان بیایید وخیالتان راحت باشد که مسئله‌ای پیش نمی‌آید. در زمینه تکنیکی نگاه می‌کنند، نگاهشان بخشی است، اگر نگاهشان استراتژیک باشد باید این را بدانند که اینجا اطلاعات کشور در حال جمع است وخطراتی که بعد از این به صورت متعاقب پیش می‌آید به هیچ عنوان قابل جبران برای جامعه نیست.

 


منبع : پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید