امروز : 29 خرداد 1398::14:44
کد خبر : 1775
یکشنبه 13 تير 1395 - 22:31

ویژه نامه روز قدس(17):

غفلت‌های سینمای ایران درباره موضوع فلسطین

پایگاه صهیون پژوهی تیه: ضعف‌های راهبردی سینمای ایران و عدم توجه کافی به ارمان‌های مردم مسلمان ایران، به دلیل سیاست‌های نادرست مدیران سینما و غربزدگی برخی هنرمندان و دروس تقلیدی و غربزده دانشکده های هنری-سینمای ماست. گرچه امروز هم برخی هنرمندان وسینماگران ایرانی با آثار ضدصهیونیستی خود، در مسیر ملت هستند، اما معلوم نیست که چه زمانی برذخی هنرمندان این مرز و بوم، می‌خواهند خود را به آرمان های مردم ایران نزدیکتر کنند و نگاهشان را به فراتر از شمال تهران بیندازند!

نوشته مرتضی اسماعیل دوست/ مروری بر آثار ساخته شده با موضوع اشغال فلسطین در سینمای ایران و جهان

غفلت‌های سینمای ایران درباره موضوع فلسطین

سرویس هنر ورسانه پایگاه صهیون‌پژوهی تیه: وقتی اشک های کودکان مظلوم و بی سرپناه غزه در قاب های تصویری می نشیند، وقتی غم های بسیار مادران فلسطینی و فریادهای درد مندانه شان به آسمان برمی خیزد، هنگامی که پدری پیکر نیمه جان و خونین فرزندش را به سمت بیمارستان می برد و هنگامی که... باز هم روز قدس به نشانه فریاد جهانی حقانیت مردمان فلسطین و ظلم پیشگی صهیونیست ها آمده و باز هم گلایه ها از سینمایی که با همه ابزارهای بسیارش نتوانسته به عمق فاجعه مردمان فلسطینی، قالبی هنری ببخشد، چرا که از هالیوود و فیلمسازان وابسته به کمپانی های صهیونیستی امیدی نمی باشد و این فیلمسازان مسلمان و دغدغه مند ایران اسلامی هستند که باید برخیزند و قلاب خلاقیت را در دل آب های گسترده از دریای به خون نشسته مدیترانه بنشانند که سال ها است اسیر دیو وحشی اسرائیل غاصب شده اند.

اگر مروری بر آثار ساخته شده با موضوع اشغال فلسطین در سینمای کشورمان داشته باشیم، با توجه به عمق فاجعه به آثار اندکی می رسیم. «بازمانده»، «آتش پنهان»، «سرب»، «زخم زیتون»، «بیگانگان»، «شکارچی شنبه»، «چشمان آبی زهرا»، «هیام» و «قناری» تنها اندوخته سینمایی فیلمسازان ایرانی هستند که براساس دغدغه شان شکل گرفت.


فیلم «بازمانده» به عنوان یکی از موفق ترین آثار ساخته شده با محوریت مردمان مظلوم فلسطین در این سال ها شناخته می شود. فیلمی به کارگردانی مرحوم سیف الله داد در سال 1373 که بر اساس کتاب «بازگشت به حیفا» نوشته غسان کنفانی، نویسنده و روزنامه نگار مطرح فلسطینی ساخته شد و در آن به تشکیل کشور غاصب اسرائیل در سرزمین مقدس فلسطین اشاره شده است. مسعود کیمیایی در فیلم «سرب» به نحوی دیگر از نفوذ صهیونیست ها در سرزمین فلسطین نظر افکنده و داستان سینمایی یک زوج جوان یهودی ایرانی را روایت کرده که خواهان عزیمت به بهشتی ساختگی در اسرائیل بودند اما با وقوع اتفاقات مختلف و پس از پی بردن به ماهیت سازمان یهودی هاگانا و کشته شدن عمویشان به دست آنها دست به فرار از این موعود دروغین می زنند. سریال تلویزیونی «هفت سنگ» ساخته سیدعبدالرضا نواب صفوی هم در خصوص داستان دیوید، پسر خاخام یهودی است که پس از سال ها اقامت در هلند و پایان تحصیلاتش برای زیارت و ملاقات با شخصی به نام شیخ کریم وارد فلسطین می شود. فیلم به درگیری این خاخام با پسرش پرداخته که پسر گرایش به حقیقت ماجرا یافته است و از این رو ماموران موساد به دنبال داوود هستند. سیدعبدالرضا نواب صفوی فیلم دیگری با نام «قاعده بازی» هم درباره مردمان فلسطین ساخته است.

فیلم «آتش پنهان» به کارگردانی حبیب الله کاوش که در سال 1369 ساخته شد، درباره قتل مشکوک یک یهودی لبنانی الاصل به دست افرادی ملبس به لباس رزمندگان فلسطینی است که دسیسه ای برای ایجاد فضای رسانه ای علیه مبارزات هدفمند فلسطینی ها است. محمدرضا آهنج در فیلم «زخم زیتون»، قیام مردمان فلسطین را در قالب حضور زنی در جبهه های حق علیه باطلی چون اسرائیل نمایان می سازد که البته با مخالفت همسرش برای این حضور همراه است. عباس رافعی، کارگردان مطرح کشورمان از جمله فیلمسازان دغدغه مندی بود که 2 فیلم «بیگانگان» و «تولدی دیگر» را با موضوع مقاومت تولید کرد. فیلم «بیگانگان» که در شبکه الکوثر ساخته شده است، وقایع فلسطین را در قالب ملودرامی سیاسی از سال 1948 تا سال 2009 روایت می کند. «هیام» به کارگردانی محمد درمنش باز هم داستانی ملودرام را دست مایه فیلمی سیاسی درباره وحشی گری های متجاوزان صهیونیسم قرار داده و «قناری» ساخته جواد اردکانی نگاهی به موضوع مقاومت از دریچه نگاه کودکان فلسطینی دارد.

«چشمان آبی زهرا» هم سریالی است به کارگردانی علی درخشی که در 6 قسمت 35 دقیقه ای ساخته شد و یک نسخه سینمایی هم از آن تهیه شد که در برخی محافل از جمله کنفرانس بین المللی انتفاضه اکران شد. اثری تلخ و دردناک از تاخت زدن جان کودکی فلسطینی با فرزند بیمار یکی از مقامات صهیونیسم که این مبادله غیرانسانی نشان دهنده عمق نادیده گی مقامات غربی از هویت مردمان فلسطینی است.

اما
فیلم «شکارچی شنبه» به کارگردانی پرویز شیخ‌ طادی، یکی از متفاوت ترین و مهم ترین آثار ساخته شده درباره مردم فلسطین است که به خوبی نشان دهنده استحاله فکری کودکی فلسطینی توسط پدر بزرگ صهیونیسم خود است که نمونه ای از ترویج اندیشه های تهی از حقیقت صهیونیسم ها از مناظر فرهنگی و تفکری است. نگاهی که نشانی از وارونه نمایی صهیونیسم های اسرائیلی از نگره دین در رفتارشان دارد چنان که توماس میشل، استاد دانشگاه میشیگان در تحقیقی پژوهشی در خصوص مورد تحریف قرار گرفتن تورات توسط یهود بر جعلی بودن رفتارهای رخ داده اشاره نموده و این پژوهش علمی او مورد حمله گروه های صهیونیستی قرار گرفت.

اما در خارج از مرزهای کشورمان آثار دیگری هم با موضوع مردمان فلسطین به تولید رسیده اند که هانی ابواسعد از جمله فیلمسازان نسل نو سینمای فلسطین و تحصیلکرده غرب از جمله سازندگان آثاری با زاویه دید غربی ها است که در آثارش به دنبال نمایش فرضیات فریبنده اشغالگران صهیونیستی بر پرده سینما است. ابواسعد در فیلم هایی چون «عروسی رعنا» ، «اینک بهشت» و «عمر» سعی در بیهوده بودن مقاومت و به بن بست رسیدن مردمان فلسطینی از مقاومت و فراهم سازی فضای صلح بوده است. فیلمسازی که عملیات انتحاری را در فیلم «اینک بهشت» به عنوان اقداماتی نادرست عنوان داشته است! و همین نگاه ابواسعد مورد توجه آکادمی سیاست پیشه اسکار هم قرار گرفته است. فیلم «عجمی» محصول مشترک اسرائیل و فلسطین هم جزو دردانه های اسکار به دلیل نگاه دروغینش بوده که به همراه فیلم های «والس با بشیر» و «Beaufort» اثری داستانی را دست مایه نگاهی فریبنده ساختند. تلاش های بنیاد حمایت از فیلمسازان اسرائیلی با هدف وارونه سازی حقیقت در این سال ها با ساخت فیلم هایی دروغین ادامه دارد و سینمای ایران هنوز در پی شعارها و وعده های مسئولان و خواب زدگی فیلمسازان خود به سر می برد که هنوز باز مانده از کشف حقیقت بر پرده سینما هستند!

 

مطالب مرتبط:

- «آزادی قدس» در سینمای ایران با میانگین ضعیف هر ۳ سال یک فیلم


منبع : گروه فرهنگی «آوینی فیلم»
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید