امروز : 04 تير 1398::23:28
کد خبر : 1103
دوشنبه 16 آذر 1394 - 04:51

نگاهی به سخنان مهم استاد حسن رحیم‌پور ازغدی در کنفرانس افق نو سال 1394

طرحی برای فردای سیاهان آمریکا

پایگاه جامع حوزوی صهیون پژوهی تیه: در انقلاب اسلامی ایران مسلسل ها زن و مرد را هدف قرار می دادند و فردا با شعار الله اکبر همه در تظاهرات حضور داشتند. ما دویست هزار شهید دادیم. اگر سیاهان آمریکا یک‌دویستم ما قربانی بدهند حتما نهضتشان به انقلابی پیروز تبدیل خواهد شد. آبان 1394 در یک اقدام فعالانه و تاثیرگذار فرهنگی که به همت دلسوزان و اندیشمندان رسانه‌ای-سیاسی چون نادر طالب زاده و استاد رحیم‌پور و استاد عباسی، ایران میزبان دانشندان و نخبگان دنیا، به ویژه، جمعی از فعالان و شخصیتهای سیاهپوست آمریکایی شد. نشست سه روزه افق نو، با موضوع سرکوب و تبعیض نژادی، با سخنرانی استاد رحیم‌پور ازغدی به پایان رسید. پخش سخنرانی رحیم پور از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی در 15/9/94 این فرصت را دوباره به ما داد که مروری بر این حرف های شنیدنی داشته باشیم. در اینجا لازم است از دست اندرکاران این کنفرانس و صدا و سیمای جمهوری اسلامی تشکر کنیم.

طرحی برای فردای سیاهان آمریکا

سرویس سیاسی  پایگاه جامع حوزوی صهیون پژوهی تیه- محمد محمدی نیا: آبان 1394، ایران میزبان دانشندان و نخبگان دنیا، به ویژه، جمعی از فعالان و شخصیتهای سیاهپوست آمریکایی شد.  نشست سه روزه افق نو، با موضوع سرکوب و تبعیض نژادی، با سخنرانی استاد رحیم‌پور ازغدی به پایان رسید. به امید خدا، درباره اهمیت و نقش این کنفرانس ، نوشته ی مستقلی تقدیم خواهیم کرد. بازگویی خاطرات دست‌نوشت کریستف کلمب از روزهای حضورش در قاره پرنعمت تمدن سرخپوستان، طلیعه سخنان استاد شد. خاطرات بردگان سیاه از دوران دردناک بردگی و جنایات برده‌داری استعمار غربی، دلهای حضار را جریحه‌دار کرد؛ به خصوص سیاهان حاضر در همایش، که تاریخ پدران و مادران بی‌پناهشان را می‌شنیدند.

 
 
 
بیانات استاد حسن‌رحیم‌‌‌‌ پورازغدی دراختتامیه همایش ازجهات متعددی مهم است که در ادامه،از نظرتان می‌گذرد:

سرکوب و تبعیض نژادی آمریکای امروز، برآیند رسوب قرن‌ها بی‌عدالتی مدرن

این سوال وجود دارد که ریشه و علت این وقایع تاسف‌بار را در کجا باید جستجو کرد؟آافریقایی آماج این ظلم فرامو‌نشدنی قرار گرفت که  از تمدن و فرهنگی غنی پیش از شروع استعمار اروپایی برخوردار بود. ریشه جنایات را در  نگاه انسان مدرن به هستی، جهان، انسان و غایت او باید دانست.

نجاست روح انسان مدرن، ریشه جنایات علیه بردگان سیاه

مشکل اصلی این است که روح انسان مدرن غربی، نجس شد. نجاست روح بانیان مدرنیته و بانیان جهان نو – یعنی آمریکای مستعمره- این سرنوشت سیاه را برای آفریقایی های بی‌گناه و سرخپوستان خوش‌بین و خوش‌دل رقم زد.
روح یهودیزه‌ی سرمایه‌داری، سایر ملت‌ها و اقوام را چیزی جز اسب بارکشی و خوک پرواری نمی بیند. از این رو، مالکان کمپانی‌های بزرگ مستعمراتی، مهر کالا بر پیشانی سیاهان و سرخپوستان کوبیدند.

آمریکای امروز، عینا همانطور رفتار میکند، البته با لباسی تازه

همین امروز هم غربی ها، به خصوص آمریکایی ها دیگران را انسان به حساب نمی آورند. امروزه بیش از صد زندان مخفی در سراسر دنیا، همان بلایی را سر مردم می آورند که بر سر بردگان قدیم می آوردند. بدون اینکه اخمی به ابرو بیندازند، جمعیت میلیونی تمدن سرخپوستان را نزدیک به صفر رساندند. یعنی یک نسل کشی و امحاء جمعیت بی‌شرمانه. امروز هم در سراسر دنیا به خصوص در جهان اسلام، آدم‌کشی و نسل کشی می کنند. دیگران را «وحشی» می‌انگارند و «حق توحش» هم می ‌گیرند. در عین حال که خشن ترین تروریسم را به عنوان نیروی نیابتی، آموزش، سازماندهی و پشتیبانی می کنند.
 
چرا جنبش سیاهان به انقلاب ختم نمی شود؟ چرا سیاهان جنبش هایی داشته اند اما انقلاب نکرده اند؟
1. در یکی از دو سفری که به ایالات متحده داشتم، روزی از جایی عبور می کردیم، شنیدیم صداهایی از دستشویی می‌آید. به دوستان گفتم برویم ببینیم چیست. جوانی سیاهپوست با لحنی جالب در حال سخنرانی در دستشویی بود. به همراهان گفتم چرا اینجا؟! گفتند دیوانه است. گفتم نه، چشمانش به دیوانه ها نمی خورد. اتفاقا خیلی هم جدی است. بخش هایی از سخنرانی های انقلابی ملکوم ایکس را هم می خواند. پرسیدیم قضیه چیست. گفت هیج جای دیگری پیدا نمی شود که این آدم ها بنشینند و به این حرفها گوش بدهند. پلیس هم اینجا کاری به کارم ندارد.
2. در آمریکا ادعای «رسانه های آزاد» گوش فلک را کر میکند. رسانه ها آزادند، اما با یک شرط؛ حرف جدی و مستند نزنید. NGOها و رسانه های کوچک محلی هم وجود دارند اما باید همانطور کوچک بمانند تا صدایشان بلند نشود.
 
 
3. رپ، جاز و سایر موسیقی هایی که اساسا سیاهان آمریکا به عنوان ابزار اعتراض و فریاد خود علیه بی‌عدالتی ابداع کردند، وقتی از کانال رسانه های سرمایه‌داری عبور می کند، تبدیل به رقص مشتی آدم بی‌مسوولیت و عیاش و بی‌هدف میشود. یعنی صدای اعتراض، مبدل به موادمخدر ضداعتراض می شود.
 
4. ملکوم ایکس در خاطراتش می گوید، هنگامی که تظاهرات واشنگتن را به حرکت درآوردیم، تصمیم گرفتیم مستقیم به سمت کاخ سفید، سپس کنگره برویم. آنجا را اشغال کنیم و صدایمان را به همه برسانیم. دولت جان اف. کندی که دید هیچ چاره ای باقی نمانده، خود نیز در تظاهرات ما شرکت کرد و شعار داد. پلیس به ما می گفت از کدام خیابان برویم و در آخر هم اعلام کردند غروب به خانه هایتان برگردید. اینچنین بود که تیزی آن را کند و مسیرش را فاسد و منحرف کردند.
همانطور که ملکم ایکس در سخنرانی های پرحرارتش برآن پای میفشرد، نگذارید جریان سرمایه داری در صفوف تظاهراتتان الصاق شود و جزئی از شما بشود. اگر نگذاشتید پیروز خواهید شد.
 
5. در انقلاب اسلامی ایران ، مسلسل‌ها رژیم پهلوی زن و مرد را هدف قرار میدادند. و فردا با شعار الله اکبر همه در تظاهرات حضور داشتند. اگر سیاهان آمریکا روزی به خیابان آمدند و هنگامی که به ایشان گفته شد غروب به خانه هایتان برگردید برنگشتند. وقتی به ایشان گفته شد این شعار را بدهید و آن را نه، گوش نکردند، سرمایه داری آن روز تصمیمات دیگری خواهد گرفت.
6. همانطور که تاریخ نهضت کسانی همچون مارتین لوتر کینگ و ملکوم ایکس نشان می دهد، وقتی ببینند جنبش سیاهان دارد به نتایجی می رسد، شیوه متداول آمریکایی ها ترور و ناپدیدکردن عناصر و رهبران اصلی جنبش است. بعد هم رسانه ها اینطور روایت می کنند که سیاهان خودشان با هم اختلاف داشتند این گروه آن یکی را کشت.   
اینهاست که با نهایت تاسف، در طول این چند قرن مظلومیت رنگین پوستان آمریکا، هر حرکت اعتراضی در حد جنبشی نافرجام محدود مانده و به انقلابی پیروز و پرثمر ختم نشده است.
 
7. ما برای به ثمر رسیدن انقلاب بیش از دویست هزار شهید دادیم. به دستور آمریکایی ها تانک به خیابان آوردند، جلوی تانکها مردم بر زمین دراز کشیدند. مسلسل به طرف مردم گشودند، زنها جلو آمدند و سپر مردان شدند و اولین گلوله ها به زنان اصابت کرد. فردایش با شعار الله اکبر دوباره خیابان ها پر شد.
رژیم پهلوی به فرمان آمریکایی ها جنازه ها را در گورهای دسته جمعی دفن می کرد. عوامل ساواک، به طور منظم به واشنگتن، لندن و تل‌آویو سفر میکردند تا آموزش فنون شکنجه و... ببینند. ما دویست  هزار شهید دادیم. اگر سیاهان آمریکا یک‌دویستم ما قربانی بدهند حتما نهضتشان به انقلابی پیروز تبدیل خواهد شد.


منبع : اختصاصی پایگاه جامع حوزوی صهیون پژوهی تیه
کد خبرنگار : 12

no
0
yes
0
[1394/09/17 - 03:49]  
دانشجو
دقیقا نهضت سیاهپوستان قرار است چه چیزی را تغییر دهد؟وضع خودشان یا نود ونه درصد مردم امریکا؟هدف نهضتشان چیست؟اگر قرار است وضع همه تغییر کند چرا فقط سیاهان قربانی شوند؟chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

اردو
تبلیغ کانال
ویژه نامه روز قدس
صوت
فیلم
کاریکاتور
اینفوگرافی
اخبار
پربازدیدترین
پیشنهادسردبیر
همایش ها
محصولات
اساتید